Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

emerytura pomostowa czy zasiłek przedemerytalny?

emerytura pomostowa czy zasiłek przedemerytalny?

AndrzejS1957 / 2013-12-15 11:47
Urodziłem się w 1957 r., przepracowałem 15 lat w warunkach szkodliwych na 1999 r. w dawnym wykazie B. Od 2001 r. pracuję na innym stan. pracy - umowa na czas określony. Obecnie mam zły stan zdrowia i posiadam gr. inwalidzką ze stopniem umiarkowanym. Czy mogę ubiegać się o emeryturę pomostową lub zasiłek przedemerytalny? Jeśli tak, to wg jakiego przepisu?
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-12-17 21:11
Info z priva:

"A więc podaję:

-ogólny staż ubezp. na dzień 1.01.99 - 22 lata

- wykaz B, dział III, pozycja 15 i 13".
---------------------------------------
No więc e. wcześniejsza z tyt. pracy w war. szczególnych też niemożliwa -po 2008 r. emerytura ta, z art. 184 wymaga min. 25 lat stażu na wskazany dzień 1.01.1999 r.

Ps. w wykazie B - do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie ma poz. 15 w dziale III...

-------
Jak rozumiem praca od 2001 r. nie ma już znamion pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze. Nowe wykazy tj. załączniki do ustawy o e. pomostowych - dużo węższe wymagają pracy w hutnictwie 'bezpośrednio przy' obsłudze wielkich pieców, ciągów walcowniczych itp. Mistrz nadzorujący raczej nie jest za takowego pracownika uznawany, zatem w związku z nieprzepracowaniem ani 1 dnia po 2008 r. na stanowisku z nowych wykazów nie jest możliwa e. pomostowa na zasadach ogólnych z art. 4 jak i na zasadzie wyjątku z art. 49 ustawy o e. pomostowych.

-----

Pozostaje kwestia owej. poz. 15- może to jednak z wykazu A - 'Obsługa urządzeń do przygotowywania i prasowania proszków' ?
wiwan / 2013-12-15 23:17
Zasiłku przedemerytalnego już nie ma, jest świadczenie przedemerytalne. Podstawowym wstępnym warunkiem jego uzyskania jest utrata pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. W Pana przypadku na razie nie ma o tym mowy.

Co do e. wcześniejszej lub pomostowej- odpowiedź niemożliwa bez podania:
- ogólnego stażu ubezpieczeniowego na dzień 1.01.1999 r.
- konkretnej pozycji z wykazu B.

Najnowsze wpisy