emerytura pomostowa

mirekdana / 2017-07-02 21:39
Witam juz kiedys tu pisalem na forum .Pracuje w chlodni skladowej jako elektryk i kadry wstawily mi zaswiadczenie o pracy w warunkach szkodliwych takimi symbolami A/XIV/25i drugieXIV/25/1 dlaczego ZUS odrzucil mi prosbe o zaliczenie pracy w warunkach szkodliwych Prosze badzo o odpowiedz
Wyświetlaj:
mirekdana / 2017-07-03 10:19
Pracowalem wewnatrz chlodni mialem placone szkodliwe zdaje sobie sprawe ze nie ma wykazie zawodu elektryka czy kadrowa nie powinna mi zmiec zaswiadczenie pierwsze na A/7 i drugie TEZ
wiwan / 2017-07-03 11:21
A/X/7 jeśli już- TAK, jeśli stale, całe dniówki prace elektryczne Pan wykonywał wewnątrz. Jeśli pół/na pół, czyli zewnątrz chłodni, to już po 2008 r. tego zaliczyć nie można.

Jeśli po 2008 r. to już powinny być wskazane : zał. 1, poz. 35 do ustawy o e. pomostowych.
mirekdana / 2017-07-03 19:07
Pracuje w Chlodni skladowej od 1981 do teraz tyko moja kadrowa nie za bardzo orjetuje sie jak ujac to zaswiadczenie o pracy w warunkach szkodliwych jako elektryk dziekuje za odpowiedz
wiwan / 2017-07-04 10:57
Jeśli praca ta była rzeczywiście pracą z nowych wykazów- nie dokumentuje tego zaświadczeniem, bo jest już po 2008 r. ewidencjonowana składka na FEP.

Praca w okresie wcześniejszym- niech ujmie to zgodnie z tym rozporządzeniem z 1983 r. z którego pochodzą wykazy A i B.

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/rozporzadzenie;rady;ministrow;z;dnia,dziennik,ustaw,1983,008,43.html

ALE było ono 5 razy nowelizowane, więc najlepiej zapoznać się całością w ISAP-ie.
mirekdana / 2017-07-04 11:35
Czy wystarczy zrobic jedna tabelke z wykazem A/7 dziekuje za odpowiedz
wiwan / 2017-07-04 11:50
Nie wiem czy aż w tabelce. W przypadku po prostu św. pracy jest na to dedykowany pkt. 6, ppkt. 11.

W zaświadczeniu tabelka, jeśli te okresy były liczne, przerywane, stanowiska zmieniane. U Pana z tego co Pan pisze jest to jeden ciągły okres i co najwyżej 2 pozycje z Wykazów.
mirekdana / 2017-07-04 12:09
tylo jak wykazac ze elektryk ktory pracuje w chlodni skladowej ponizej 0 stopni jesli w zalaczniku ministerstwa rolnictwa i gospodarki zywnosciowej z dnia 31 03 1986 nie ma wykazanego zawodu elekytryka dziekuje za odpowiedz
wiwan / 2017-07-04 12:26
Jeśli zakład miał obowiązek stosowania wykazu 'resortowego' to poza podaniem poz. z wykazu z Rozporządzenia z 1983 r. należy podać stanowisko z tego właśnie wykazu tj. w resortowym brzmieniu, z resortowym oznaczeniem działu, pozycji, punktu.
mirekdana / 2017-07-04 12:28
tzn jakie jesli nie ma tam elektryka tzn nie mam szans na pomostowke
wiwan / 2017-07-04 12:31
Nie wiem. Natomiast zawsze św. pracy można sprostować, a w razie odmowy świadczenia, wyjaśniać te kwestie w sądzie na skutek swego odwołania od decyzji ZUS.
mirekdana / 2017-07-04 13:14
Jesli moge prosic o podpowiedz jakie swiadectwo powinna mi wystawic kadrowa bo jest taka mozliwosc korekty swiadectwa tylko jak to zrobic zeby bylo ok tzn ze pracowalem w mikroklimacie ponizej 0 stopni
wiwan / 2017-07-05 09:56
Nie wiem.

Wczoraj pisząc 'nie wiem' miałem na myśli właśnie to, jaki ma być ostatecznie zapis w świadectwie, a nie tego czy spełnia Pan warunki uzyskania e. pomostowej.

Jeśli jak pisałem praca była stale wykonywana, tak jak Pan opisał, spełnione są limity stażowe i wieku- to tak, prawo do e. pomostowej będzie.

Problem 'techniczny', polegający na braku spójności w tym konkretnym Pana przypadku (elektryk, ale w chłodni) pomiędzy rozporządzeniem, a wykazem resortowym nie powinien być przeszkodą, ale może okazać się, że będzie musiał to ustalić sąd.

ZUS też nie ma dowolności, musi mieć odpowiadające formalnościom kwity. Jeśli ich nie ma, musi mieć wyrok sądu.
mirekdana / 2017-07-05 10:59
Dyiekuje panu bardzo nakierowal pan mnie co dalej mam robic w twj sprawie dziekuje bardzo jeszcze raz
wiwan / 2017-07-05 11:28
Proszę. Skoro już tak owe kadry wyręczamy- mogą one przecież jako płatnik składek czy jako strona zobowiązana do wydania świadectwa pracy, od którego zależy prawo do świadczenia ZUS- oficjalnie, na piśmie do Zakładu wystąpić o wyjaśnienie JAK w danej sytuacji ów zapis powinien wyglądać.

ZUS ma obowiązek udzielać takich informacji. Zdaje art. 83d ustawy o systemie ub. społecznych jest tu podstawą prawną.
wiwan / 2017-07-03 08:25
Proszę więc odnaleźć swój wątek i go zalinkować, będzie dużo łatwiej się merytorycznie odnieść do tej sprawy.
Tak na szybko- symbole wskazują 'stary' wykaz, a w nim:

"Bieżąca konserwacja agregatów i urządzeń oraz prace budowlano-montażowe i budowlano-remontowe na oddziałach będących w ruchu, w których jako podstawowe wykonywane są prace wymienione w wykazie"

W nowych wykazach nie ma już ani tej pracy, ani odpowiednika, no chyba że te prace wykonuje/wykonywał Pan wewnątrz chłodni tj. stale w środowisku z temp. poniżej 0 st. C.

Zatem Pana prac na ww stanowisku/okolicznościach przypadająca PO 2008 r. nie może być zaliczona na potrzeby stażu dla e. pomostowej.

Najnowsze wpisy