Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Emerytura warunki szczególne

Emerytura warunki szczególne

skomentuj
zxc241 / 88.199.92.* / 2016-03-20 18:17
Witam ojciec ur.1956r w tym roku kończy 60 lat miał zamiar składać wniosek o wcześniejszą emeryture przepracował 15 lat w warunkach szczególnych ale z ustawy wynika ze dla osób urodzonych po 31 grudnia 1947 r wymagany staż pracy wynosi 25 lat do 1 stycznia 1999 r ojcu brakuje 7 miesięcy. Istnieje jakaś szansa na otrzymanie emerytura czy nie ma sensu składać wniosków do zusu?
Wyświetlaj:
zxc241 / 88.199.92.* / 2016-03-23 22:30
Ojciec chodził do szkoły zawodowej przyzakładowej dla pracujących ale z zakładu przyszło pismo że nie mogą potwierdzić odbywania praktyk bo nie maja w archiwum zadnej umowy tylko arkusz ocen. Kilka dni temu był z kolegą w zusie u znajomej zapytać co z tym zrobić powiedziała żeby starać się jeszcze zdobyć to potwierdzenie odbywania praktyk a jak nie to bez tego tez da rade sądownie tylko że to potrwa ale nie wiem jak to będzie możliwe bez wymaganego stażu.
wiwan / 2016-03-24 08:53
Proszę pisać w wątku tj. POD wpisem, do którego się Pan odnosi....
-----------
Samo odbywanie praktyki nie ma znaczenia, ma znaczenie to, czy praktyka odbywała się na zasadzie umowy o pracę/ zatrudnienia młodocianego, czyli czy jest/powinno być świadectwo pracy za ten okres. Bo tylko taka praktyka wchodzi do stażu ubezpieczeniowego. Na zasadzie zlecenie - chyba nigdy.

Postępowanie przed sądem pracy moim zdaniem w dwu opcjach:

1. Pozew przeciw zakładowi o wydanie świadectwa pracy, a w razie uzyskania- złożenie normalnego wniosku do ZUS o emeryturę z tak uzyskanym świadectwem.


2. Złożenie wniosku do ZUS o emeryturę, uzyskanie co oczywiste decyzji odmownej, odwołanie do sądu od decyzji.

W obu przypadkach pojawi się kwestia właśnie arkusza ocen, zeznań świadków itd. I w obu przypadkach decyzja sądu jest potrzebna nie tylko dla Pana, by uzyskać to, o co chodzi, ale i dla ww instytucji, by mogły to uczynić.

Zakłada pracy, jeśli nie ma dokumentacji wg. której był Pan pracownikiem nie tyle, że nie chce- on również NIE może wydać świadectwa pracy. Tak samo ZUS- jeśli chodzi o decyzję emerytalną.

----------

Co z tą pracą po 2008 r. i rodzajem war. szczególnych ?
wiwan / 2016-03-22 09:58
Po 31 grudnia 1948, nie 1947.

To wymóg z art. 184 ustawy emerytalnej i dotyczy stażu ogólnego ubezpieczeniowego, a więc sumy okresów składkowych i nieskładkowych ( w wymiarze co najwyżej 1/3 tych pierwszych .

Może więc jednak staż ten został osiągnięty- np. nieskładkowe studia ?

Jeśli nie, to zapis ustawy jest jasny.

Jakie to warunki konkretnie, czy była ta praca wykonywana również po 2008 r. ? Chodzi o kwestię e. pomostowej.
skomentuj

Najnowsze wpisy