Forum Forum emerytalneInne

Emerytura za granicą

Emerytura za granicą

Albrecht / 2013-05-14 14:32
Jak to wygląda , jeżeli pracujemy i odkłądamy składki emerytalne w innym kraju, po za Polską, czy później normalnie będziemy mieli wypłacane pieniadze z tamtejszego systemu emerytalnego...?
Wyświetlaj:
Niedowiarek12 / 2013-06-12 14:12
Ja mogę wypowiedzieć się jak to jest na przykład w Norwegi. Tam jeżeli pracuejsz legalnie , rzecz jasna powinny być odkładane składki emerytalne i zdrowotne. Tam też , podobnie jak u nas pracuje się powyżej sześdziesiątego roku życia, ale w przeciwieństwioe to naszego kiepskeigo systemu emerytalnego , mamy prawo wyciągnąć wszytskei pieniądze jakie odkładaliśmy, albo dostawać co miesiąc!! Tylko jak wiadomo nie ma co porównywać tego bajzlu jaki ejst w Polsce z tym co jest w Norwegi.
wiwan / 2013-05-14 20:28
Bardzo ogólnie bo takowe jest też i pytanie...

Zależy to od tego, co to za kraj.

1. kraj UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii obwiązuje wspólnotowa koordynacja emerytur.

2.państwo, z którym Polskę łączy umowa międzynarodowa o zabezpieczeniu społecznym (Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Macedonia, Serbia, Czarnogóra, USA, Kanada
Korea Południowa, Australia.
3. inne państwo

-ad.1. wspomniana koordynacja sprowadza się do tego, że brak obywatelstwa ani kraj zamieszkania w czasie wnioskowania o emeryturę nie ma znaczenia. Co do zasady ubezpieczony nabywa prawo do odrębnego świadczenia w każdym kraju na podstawie okresów ubezpieczenia w tym kraju. Jeśli okres ubezpieczenia jest za krótki by prawo takie uzyskać przy spełnionym warunku wieku emerytalnego- okresy ubepzieczenia sumuje się tj. uwzględnia ich łączne trwanie i w każdym kraju oblicza wysokość świadczenia proporcjonalnie do udziału okresu ubezpieczenia w tym kraju. Czyli np. staż 45 lat, z czego 30 w Niemczech- e. niemiecka wynosi 30/45 e. wyliczonej jakby cały okres przypadł w Niemczech.
Natomiast na wysokość świadczenia w danym kraju nie mają bezpośredniego wpływu wysokości zarobków/składek w innym kraju.

ad. 2 konkretna umowa reguluje te kwestie, na potrzeby e. polskiej uwzględnia się okresy ubezpieczenia w tych krajach.

ad. 3 system ubezpieczeniowy danego kraju nie 'widzi' i nie uwzględnia ubezpieczeń w Polsce, obywatelstwo polskie lub miejsce zamieszkania w Polsce może być przeszkodą uzyskania świadczenia, nawet przy spełnieniu warunków wiekowo-stażowych.

Najnowsze wpisy