Forum Forum emerytalneInne

Emerytury 2012.

Emerytury 2012.

Dogmarov / 2011-11-23 14:57
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jakie zmiany zajdą w raz z nowym rokiem? Czy rząd wprowadzi jakieś poważne zmiany?
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-11-23 19:55
Trochę dziwi mnie ta histeria.
Już dziś, czy wczoraj gdzieś to tu napisałem:
1. rząd zmian nie wprowadzi, bo wszystkie zmiany systemu emerytalnego dokonuje się ustawą/nowelą ustawy. Więc jeśli już -to Sejm.
2. znamy jedynie zapowiedzi i opis projektu ustawy okołobudżetowej autorstwa rządu. Jej tekstu nie znamy, bo jako jeszcze nieprzesłana do Sejmu nie jest publikowana na stronie KPRM.
3. obecny stan prawny jest więc taki, że nic specjalnie nowego nie zmienia się od 2012 r. poza tym, co wynika z przepisów już dawno obowiązujących i z tegorocznych nowel.

4. Na 100% więc od 2012 r. startuje nowa forma III filara- IKZE. Rok 2012 będzie też przedostatnim rokiem, w którym emerytura pracownicza ubezpieczonych ( kobiet ) z roczników po 1948 może wystąpić o mieszany sposób wyliczenia ich emerytury.

Tu konkretnie 35 % emerytury obliczonej na zasadach dotychczasowych oraz
65 % emerytury obliczonej na nowych zasadach.
Rok 2012 będzie też jedynym rokiem w którym można będzie przenieść środki z IKE do IKZE oraz pierwszym rokiem zakazu akwizycji przez OFE.
tańczący_z_fundami / 83.6.97.* / 2011-12-04 21:04
mała uwaga do p.1, zgadza się oficjalnie robi to Sejm, jednak już dawno władza wykonawcza zaczęła się pokrywać z władzą ustawodawczą. (projekty ustaw bardzo często przygotowuje się w ministerstwach) a to powinno być zakazane, w idealnym państwie premier i ministrowie powinni być wynajętymi z zewnątrz managerami, z możliwością zwolnienia w dowolnym momencie. Samo expose Tuska obnażyło tą słabość naszego państwa, jak premier może mówić co chce zrobić ? To Sejm ma nadawać kierunek, a premier ma wykonać, a okazuje się że jest odwrotnie.

ad. 2 Tusk zapowiedział wprowadzanie zmian w 2012 tak więc dopiero jak pokaże ustawy poznamy szczegóły.

ad. 3 W 2012 zajdą BARDZO POWAŻNE zmiany, pisałem o tym niedawno w wątku o KRUS bo dotyczą bardzo mocno obkładaniem rolników podatkami, co spowoduje wzrost cen żywności.
A najwięcej na temat zmian w emeryturach masz w wątku "Waloryzacja kwotowa emerytur"
Jola / 83.25.4.* / 2011-12-04 19:54
Dlaczego tylko mowi się o zmianach w emeryturach.Nic sie nie mowói i tez nie pisze o zmianach wynagrodzeń w polskim rządzie.To byłby cios bardzo istotny.
laura22 / 2011-12-05 12:37
czyli jest jeszcze szansa, że sejm na przykład nie zgodzi się na propozycję rządu odnośnie wydłużenia wieku emerytalnego? czy raczej z przewagi PO wynika, że jednak tak czy siak wprowadzą swoje planowane zmiany?
tańczący_z_fundami / 193.41.231.* / 2011-12-05 14:16
Sejm należy do PO, rząd należy do PO, senat do PO, więc zrobią co chcą, a nawet prezydent jest z PO więc nie zawetuje. Polacy sami sobie to jarzmo na kark założyli.

Najnowsze wpisy