Forum Forum dla firmKsięgowość

Ewidencja środków trwałych jest niezbędna do odliczenia kosztu

Ewidencja środków trwałych jest niezbędna do odliczenia kosztu

Wyświetlaj:
lora / 91.196.12.* / 2011-08-18 16:11
Jak mam samochód w leasingu to też daję go do ewidencji środków trwałych?
szklarek / 2011-08-18 20:42
Zależy to od rodzaju tego leasingu:
Tu mądrość z netu (kanc. P.Szafran)

"W przypadku leasingu finansowego do kosztów uzyskania przychodu u leasingobiorcy oraz przychodu u leasingodawcy zalicza się jedynie odsetkowa część rat leasingowych, w kosztach leasingobiorcy znajdą się również koszty użytkowania przedmiotu leasingu , przedmiot leasingu wykazuje się w środkach trwałych leasingobiorcy i u niego amortyzuje , umowa leasingu zawierana jest na okres zbliżony do normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu leasingu . Inaczej sytuacja wygląda w przypadku leasingu operacyjnego, bardziej popularnego w obrocie gospodarczym, tu kosztem uzyskania przychodu u leasingobiorcy jest cała rata leasingowa, która stanowi przychód leasingodawcy. Przedmiot leasingu pozostaje w ewidencji środków trwałych leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Ponadto kosztami uzyskania przychodu w leasingu operacyjnym są; czynsz inicjalny, opłaty manipulacyjne, prowizje oraz wszelkie koszty związane z użytkowaniem przedmiotu leasingu.
budowlaniec / 83.5.72.* / 2011-08-16 20:45
Dziekuje za odpowiedz. Mam jeszcze dwa pytania, w ewidencji sr. trwałych powinienem uwzględniac urządzenia powyzej jakiej kwoty? Gdzieś przeczytałem że jako środek trwały uznaje się rzecz o wartości powyżej 3500zł, czy jest to prawda? W związku z tym mniej wartościowych środków nie mam obowiązku ujmowac w rejestrze? Po drugie jak mam wycenic srodki, które zakupiłem nie mając jeszcze firmy?
Z gory dziekuje za pomoc:)
szklarek / 2011-08-17 10:16
3500 zł to limit poniżej którego koszt środka trwałego wlicza się w koszty jednorazowo. Środki o większej wartości należy już amortyzować.
To również limit wartości środka, który w ewidencji musi się znaleźć. Tańszy nie musi, ale niewciągnięty nie może być uznany za koszt.

Wartość na dzień wciągnięcia musi być ...rynkowa, a więc oszacowana. Taka, za jaką w danej chwili by się ów środek dało sprzedać.

Tu więcej:

1.http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/co;i;w;jaki;sposob;zapisujemy;w;ewidencji;srodkow;trwalych,7,0,676103.html
budowlaniec / 83.7.3.* / 2011-08-16 14:58
Czy bedąc na ryczałcie i prowadząc jedynie ewidencje przychodów też powinieniem prowadzić ewidencje śr.trwałych i wartośąci niematerialnych i prawnych?
szklarek / 2011-08-16 19:21
Tak.
Na wypadek, gdyby postanowił Pan zmienić formę opodatkowania, albo któryś z tych środków zbyć.

Poza tym obowiązek ten wynika wprost z art. 15 USTAWY
z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne

a więc elementarnej dla tej formy opodatkowania.
Michaił7 / 109.173.217.* / 2012-01-31 18:18
A co jeśli nie dodałem laptopa do ewidencji środków trwałych - nabyłem go przed rozpoczęciem działalności, a następnie wliczyłem w koszty zakupioną myszkę do tego laptopa? Myszka była wykorzystywana w działalności.

Najnowsze wpisy