Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Fedak: Możemy przyciąć składki do OFE

Fedak: Możemy przyciąć składki do OFE

Money.pl / 2010-12-29 10:32
Komentarze do wiadomości: Fedak: Możemy przyciąć składki do OFE.
Wyświetlaj:
sir / 89.167.72.* / 2010-12-30 12:33
Niech sobie przytnie swoją grzywkę, a od emerytur won. Co za ignorancja tej baby. Jak można pleść takie głupoty, że OFE generują dług a to że zabierze teraz kasę lub przynajmniej jej część z OFE to sprawi, że emerytury będą większe w przyszłości .Niech zmienią przepisy, żeby PTE mogły inwestować nie tylko w polskie ale i zagraniczne obligacje. Tyle, że wtedy wymówka straci sens. Zarządzający OFE mają związane ręce i muszą tak inwestować jak im mówi ustawa. To , że OFE kupują dług to fakt, ale w końcu chodziło rządowi o to aby mieć instytucje, które zawsze będą gotowe, by kupować rządowy dług bo ciągle im mało. Niestety każdy obiecuje, by dorwać się do rządzenia.. Coś nawet z tych obiecanek realizuje z pożyczonych pieniędzy. Ten system jest chory, bo każdy rząd wie lepiej co jest ludziom potrzebne.
bezus.pl / 178.37.101.* / 2010-12-29 21:34
Po co płacić w Polsce, w Anglii są lepsze warunki dla firm.
jajs26 / 83.13.157.* / 2010-12-29 20:15
Brak merytorycznej dyskusji, wymigują się jakimś estońskim OFE, oraz rzekomym poparciem większości ekonomistów.
przyszły_emeryt / 77.254.213.* / 2010-12-29 13:20
tylko tyle, że teraz rząd łata dziure w budżecie składkami z ofe, w takim razie Z CZEGO ma zamiar wypłacać te wyższe emerytuty z zus jeżeli większość składek trafi do zus? przecież to nakręcanie spirali zadłużenia i ta bomba wybuchnie za kilka-kilkanaście lat ze zdwojoną siłą. No chyba, że wtedy rządzić będą inni i niech oni się matwią lub obetnie się wogóle emerytury o połowę!
zimlny lech / 84.38.17.* / 2010-12-29 20:32
tym będą się przejmować inni:
- Gierek przejadł pieniądze z ZUS i niczym się nie przejmował,
- od początku lat 90 kolejne rządy z lewa i prawa naprodukowały masę emerytów i rencistów - też nie przejmując się tym że pieniądze się kiedyś skończą,
- w końcu rząd PiS przy pomocy PO zagwarantował emerytom i rencistom wzrost uposażeń o inflację + 20% wzrostu płac - nie patrząc na skutki dla pustej kasy ZUS
Wiec nie ma świętych w tej sprawie - teraz pozostaje łatanie dziury. Najgorsze że kwestia góra 2 lat i nie będziemy mieć pieniędzy na wkład w dofinansowania do inwestycji współfinansowanych z UE - skończy się możliwość dalszego zaciągania długu na te cele.
sceptyk / 2010-12-29 13:57 / Tysiącznik na forum
Planowane rozwiązanie jest prostsze:
kto osiągnie wiek emerytalny będzie miał swobodny wybór:
umrzeć na emeryturze z głody, ALBO
skorzystać z pavulonu podawanego w ramach bezpłatnej służby zdrowia.
sceptyk / 2010-12-29 11:53 / Tysiącznik na forum
Bezczelność (nie)rządu "młodych, wykształconych z dużych miast" pod dowództwem Donalda Tuska z czynnym udziałem Fedak przekracza wszelkie granice!
Kto jest w stanie postawić tych ludzi przed TRYBUNAŁEM STANU?????
fronceka / 80.50.131.* / 2010-12-29 12:12
Zgadzam się.Roztrwaniają lub rozkradają pieniądze,a później do naszych kieszeni.Tak,jak ostatnio z podatkiem za energię elektryczną[10 mld.zł].Skąd się bierze tak duże poparcie dla tego rządu?Bo na inny[choć troczę normalny] nie ma widoku.
Adam222 / 77.88.138.* / 2010-12-29 15:05
Zwolennicy PO rozsiewają fałszywą propagandę, że w Polsce brakuje rozsądnych ludzi. Że tylko oni jedyni potrafią rządzić (w rzeczywistości rozkradać co się da). W Polsce znajdzie się dziesiątki tysięcy uczciwych i mądrych ludzi, którzy by rządzili lepiej niż złodzieje z PO. Czas z nimi skończyć bo sprzedadzą kraj w niewolę obcemu kapitałowi. Będziemy niewolnikami i pariasami Europy.
EURO STUDENT / 2010-12-29 10:48
OFE nie jest systemem który ponosi odpowiedzialność ! Jeżeli ktoś kto przyjmuje moje środki pieniężne (inwestycyjne) na moją emeryturę ma być przedewszystkim rentowne (minimum 8-10%) i w przypadku brak trafnych inwestycji powinien ponosić konsekwencje !

Słusznie Kaczyński omówił sprawę z Fedak że odpowiedzialności brak, pieniądze są inwestowane w prywatne spółki akcyjne na giełdzie PO układach a rentowność jest demotywująca do płacenia takich składek.
Nie mniej jednak ZUS też szokuje działaniem dla emerytów i obecnych i przyszłych... więc może dać szanse na dobrowolny wybór dla obywateli...
tak jak wybór lokaty w banku. ze stałymi wpłatami i odpowiednim dopasowaniu portfela inwestycyjnym do indywidualnego klienta.

Niestety Państwo doprowadzone na skraj przepaści finansów publicznych nie daje takiej wolności obywatelowi. Przykre państwo Polskie
mat3423 / 91.193.208.* / 2010-12-29 15:04

pieniądze są inwestowane w prywatne spółki akcyjne na giełdzie PO układach a rentowność jest demotywująca do płacenia takich składek.

Już widziałem kilka podobnych opinii.
Pieniądze są inwestowane w prywatne spółki na giełdzie - źle, ludzie narzekają.
Pieniądze są inwestowane w obligacje państwowe - źle, ludzie narzekają.
Pieniądze są lokowane na kontach ZUS-u i waloryzowane - źle, ludzie narzekają.

Dochodzę do wniosku, że nie da się zrobić tak, żeby każdy był zadowolony. Jedynym rozwiązaniem jest to, żeby nikt nie płacił składek - wtedy każdy będzie sam inwestował w co tylko mu się podoba i pretensje miałby tylko do siebie. Chociaż wydaje mi się, że i tak niektórzy by wtedy narzekali, że państwo nie zapewnia im emerytur.
Adam222 / 77.88.138.* / 2010-12-29 15:10
Najpierw trzeba oddać pobrane składki za ostatnie 40 lat. Jest to zobowiązanie, które musi być spłacone albo emeryturami albo zwrotem gotówki plus rewaloryzacja. O tym jakoś młodzi zapominają. Myślą, że mają czyste konta i wybór a tak naprawdę są zadłużeni po uszy przez zobowiązania wielu rządów.
mat3423 / 91.193.208.* / 2010-12-30 09:00
Zobowiązania? Tego już dawno nie ma. Poszło na wypłaty dla kolesi w ZUS-owskich pałacach. A niektórzy chyba nadal myślą, że w ZUS-ie są jakieś konta, na których trzymane są ich pieniądze.

Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Na początek zlikwidować OFE - niech każdy dostanie z powrotem swoją kasę, a te parę procent, które oddawaliśmy na OFE będziemy mogli sami zainwestować. A potem należy stopniowo zmniejszać składki do ZUS-u. Po dojściu do emerytury każdy dostanie te swoje parę groszy zobowiązań, które się mu niby uzbierało (a których już dawno w systemie nie ma). A resztę emerytury będzie miał z tego, co sam zainwestował.

Trzeba zdać sobie sprawę, że za 20-30 lat może nie być pieniędzy na emerytury dla obecnych młodych. I albo się podniesie wtedy wysokość składek albo podniesie się podatki, żeby sfinansować emerytury. Za te 20-30 lat będziemy mieć niskie emerytury i niewielkie pensje (ze względu na wzrost składek i podatków) - dlatego trzeba zacząć działać już teraz, a nie na siłę utrzymywać gnijącego trupa, jakim jest ZUS.
konserwa / 2010-12-29 12:17 / Tysiącznik na forum
Drogi kolego z dwojga złego wolę OFE niż ZUS. Przykład ZUS przysyła mi sprawozdanie rachu machu i ciachu mam 900 zł emerytury nie wiem skąd się wzięło, dlaczego tyle i pewno jeno rachmistrz ZUS wie choć i on pewnie ma kłopoty z wytłumaczeniem. Powinny być indywidualne konta emerytalne, gdzie wiem ile składam i jak gospodaruje się moimi pieniędzmi. OFE przy całych negatywach (na początku zbyt duże opłaty za prowadzenie kont) jest namiastką rzeczywistego rachunku. W sprawozdaniu przesyłają mi ile wpłacił im ZUS pieniędzy, jaka jest kwota całości i w jaki sposób pieniądze są inwestowane. Jedynie transparentność może uratować system emerytalny a nie chachmęcenie. Trzeba zastanowić się jak zrobić, żeby spłacić starych emerytów i skąd wziąć na to pieniądze tak aby nowi składali już tylko na siebie na swoje konto.
W działanie sprawiedliwe ZUS nie wierzę. A ludzie powinni spróbować uwierzyć wolnemu rynkowi i konkurencji na rynku emerytur. W końcu gros pieniędzy w wieku emerytalnym w krajach zachodnich pochodzi z prywatnych firm ubezpieczeniowych.
Adam222 / 77.88.138.* / 2010-12-29 15:16
Właśnie, sedno sprawy to wielomiliardowe zadłużenie wynikające z zobowiązań emerytalnych. Ponieważ jego się nie spłaci, bo skąd wziąść taką górę pieniędzy, należy wreszcie zapomnieć o własnych kontach emerytalnych i własnej wyliczonej emeryturze. Jest to bujanie w obłokach. Rzeczywistość jest taka, że aby wywiązać się z już zawartych zobowiązań emerytalnych trzeba będzie skasować całkiem OFE i jeszcze będzie mało. Tak już zrobiono na Węgrzech.
konserwa1 / 77.253.48.* / 2010-12-29 18:46
Myślę, że nie do końca masz rację bo te pieniądze są fizycznie w Krusie, w nie płaconych składkach przez wybranych m.in. służby mundurowe. Można prywatyzować np sprzedać całą kolej wszystko z torami i infrastrukturą to byłaby kasa. Pieniądze leżą na ulicy tylko trzeba znaleźć takich co będą potrafili je zebrać.
Napolleoon / 78.8.167.* / 2010-12-29 10:32
Jolu zabieraj swoje zabawki i jedź pobawić się w innej piaskownicy. Nie zapomnij zabrać ze sobą tych ekspertów od 7-miu boleści.
paulbociek / 2010-12-29 21:02 / Bywalec forum
A ponieważ żadnemu społeczeństwu źle nie życzę to niech ta nowa piaskownica będzie na bezludnej wyspie...

Najnowsze wpisy