Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Finanse Kościoła. Co roku płynie z budżetu 720 mln zł

Finanse Kościoła. Co roku płynie z budżetu 720 mln zł

Wyświetlaj:
blitz293 / 83.42.135.* / 2012-12-09 06:19
NIECH KATOLICY SAMI UTRZYMUJA TYCH DARMOZJADOW ZE SWOICH PIENEDZY A NIE Z PANSTWOWEJ KASY,W POLSCE JEST TYLE BIEDY A KLECH ZYJE PONAD STAN
sid319 / 83.42.135.* / 2012-12-09 06:03
sa w polsce trzy grupy ktore okradaja nasze panstwo,KLER PZPR SOLIDARNOSC,dogadali sie pod koniec lat 80 i robia to do dzisaj.koscol to panstwo w panstwie jak w krajach arabskich,nie do ruszenia,a osoby bronacy tej instytucji swiatcza o tym ze zyjemy w sredniowieczu
sid319 / 83.42.135.* / 2012-12-09 03:11
tylko szkoly swieckie sa finansowane przez panstwo,niestety POLSKA to europejski IRAN,jestesmy panstwem wyznanowym wstyd
kaktus35 / 95.160.40.* / 2012-03-18 15:18
Jestem w szoku - okazuje się, że buta i arogancja kleru nie ma granic. Oni już chyba zapomnieli w imię czego wykonują swoje posłannictwo. Wychodzi na to, że Bóg jest dla nich tylko przykrywką i wcale w niego nie wierzą - liczy się tylko władza i dobra doczesne. A tak na marginesie to sądzę, że przydałoby się aby księża faktycznie przesiedli się z mercedesów i maybachów na krowy, może wówczas zbliżyliby się do tego co boskie i tego co ludzkie - w twardej rzeczywistej postaci.
Dziki kraj / 212.182.33.* / 2012-03-13 10:41
Dlaczego nikt nie zwróci uwagi na to, że np. dofinansowywanie uczelni katolickich to tak naprawdę nie "dawanie" pieniędzy Kościołowi, a pozwolenie na to, aby każdy kształcił się tam gdzie chce, np. zgodnie z jego światopoglądem. Więc dofinansowanie w/w uczelni wynika z prawa człowieka do darmowego dostępu do edukacji - chyba w Polsce obowiązuje jeszcze takie prawo. Jeśli mam ochotę studiować np. na UW to państwo przeznacza pewną kwotę dla tej uczelni, żebym mógł tam studiować, a jeśli przychodzi mi ochota studiować np. na KUL to taki sam obowiązek przeznaczenia odpowiednich środków powinno mieć państwo w stosunku do tej uczelni. Proste. W Stanach Zjednoczonych była kiedyś sprawa w sądzie Najwyższym... państwo zobowiązuje się tam dowozić dzieci do szkoły. Rodzice mają prawo wyboru do jakiej szkoły chodzi dziecko. Więc, gdy państwo nie chciało finansować dowozu do szkoły katolickiej, rodzice wystąpili do sądu... i sąd uznał, że państwo ma obowiązek finansowania dojazdu dzieci również do szkół katolickich, prywatnych, jakichkolwiek, bo wynika to z prawa rodziców do wyboru szkoły dla swojego dziecka
sid319 / 83.42.135.* / 2012-12-09 06:22
zyjemy w panstwie swieckim to nie iran
Piotr Maleszyk / 109.231.48.* / 2012-03-12 22:30
Jeśli chodzi o KUL to ta uczelnia ma status uczelni publicznej. Dlatego w klasyfikacji zadaniowej budżetu są to środki na szkolnictwo wyższe, a nie "kościelne uczelnie". Ten zwrot sugeruje że jest to uczelnia niepaństwowa. Myślę że w tym drażliwym temacie warto dbać o maksymalną precyzję, warto tu podciągać swój warsztat dziennikarski... Wprawdzie jest tak od niedawna - wczesniej KUL był uczelnią niepaństwową, za naukę studenci nie płacili jednak czesnego (podobnie jak na uczelniach państwowych), a uczelnia była utrzymywana z darowizn.
Pyclik / 2012-05-04 02:02 / Tysiącznik na forum
Nie wiem nic o statusie KUL i nie mam zamiaru tego rozbierać na czynniki pierwsze, bo to jest dla mnie jakieś „urzędnicze gadanie”, które – jak wiadomo - najczęściej ma ukryć jakiś niejasny stan faktyczny.
A sprawa – pod względem merytorycznym – jest bardzo prosta, to znaczy nauki, przedmioty, ludzie związani z jakąkolwiek religią, wyznaniem, itp. są sprawą tychże religii, także sprawą finansową wyznawców tychże religii.
Wara od żądań względem Państwa, tzn budżetu i moich podatków, bo przecież jest to dziedzina indywidualna każdego podatnika, np. ja osobiście nie mam ochoty płacić ani grosza np. na islam, prawosławie i buddyzm!
I każdy ma takie prawo!
Bela48 / 77.237.15.* / 2012-03-12 13:33
Wyraźnie widać, że ktoś bardzo chce skłócać Polaków, bo ciągle słychać niegodziwe ataki na kościół, zwłaszcza katolicki...Dlaczego o sprawach koscioła wypowiadają się głównie ci, którzy do niego nie należą? (czy jest ich tak wielu?)Polska jest krajem katolików od zawsze i nikt nikogo nie zmusza do tej wiary. Trudno to jednak przełknać mniejszościom. Za czasów mojej młodości, przypadającej w peerelu na religię chodziło się w czasie wolnym po lekcjach, do kościoła. Nie było to przymusowe - a jednak wszyscy chodzili... W dzisiejszych czasach "hiper nowoczesnych XXI w" tylko kosciół stoi na straży moralności i właściwych wartości pozwalających na godne współżycie międzyludzkie. Zaznaczam, że dla kleru nie jestem praktykujacą katoliczką a nawet może odwrotnie...
Wolę, żeby pieniądze dostawał kościół a nie celebryci i "elity" medialne, których jest wiele, zwłaszcza w TV.
sid319 / 83.42.135.* / 2012-12-09 06:32
kosciol skloca polakow ,przed katolicyzmem w polsce wystepowaly religie slowianskie rzym je zniszczyl,koscielna moralnosc haha pedofilizm i homoseksualnosc co miesac nowe afery,celebryci nigdy nie sa dotowani a ta mafia zyje ponad stan z naszych podatkow
pajchiw / 2012-03-12 12:52 / Tysiącznik na forum
LOL
1% budżetu?
Co to jest w takim kraju?
Zresztą dofinansowanie do renowacji budynków (jak by nie było publicznych) trudno do tego nawet doliczać - co wtedy zostanie?
Barbara MM / 77.237.15.* / 2012-03-12 10:37
Jest kryzys, jesli dotyka finansów każdego obywatela , niech i kościół katolicki za niego
''zaplaci''. Dość niejasnych dochodów , traktowanie kosciola jako ''państwa w państwie ''. Obawiam się, ze Tusk będzie się bał dotknąć finansów kościoła w obawie przed UTRATĄ WŁADZY.To jest tylko machanie przysłowiową szabelką, aby osłabić naszą czujność. A kościół dalej śmieje się z pyszna !!!!!
wierząca / 176.97.81.* / 2012-03-18 10:19
Kśięża są bezczelni ciągle im mało pieniędzy i władzy,kler do tego dąży jak w niektórych krajach Muzułmańskich,że kościół żądzi Państwem a rząd nie ma nic do powiedzenia,a ludzie mają ciężkie życie.Rząd musi się zdecydować czy on decyduje o Państwie czy kler.
bernadetta jagielonka / 178.43.103.* / 2012-03-14 15:31
Kościół to fundament Narodu, a ciągle jest dyskryminowany i ohydnie pomawiany na różne sposoby. Jest kryzys, jeśli dotyka niby każdego obywatela, dlaczego to nie płaci podatków rząd a ich pensje też mogły by wyglądać bardziej przyzwoiciej.Rząd w tych czasach kryzysu powinien nie szastać na prawo i lewo swoim kolesiom wysokich premii, i sami nie trwonić pieniędzy Narodu.
yt7656gbbl54 / 145.237.116.* / 2012-03-12 08:41
Częściowo wydatki takie to prawda, ale częściowo to tylko demagogia i szukanie wroga. Cześć wydatków jest normalna i każdy dostaje a kościół, dlatego że jest kościołem nie?
Przykłady dofinansowanie CARITASU na wyjazd dzieci itp. Wszystkie organizacje dostają, co organizują wypoczynek dl dzieci. Czemu tu Caritas ma być inny?
Dofinansowanie do Uczelni Katolickich w tym KULU. Wszystkie bezpłatne uczelnie sa utrzymywane przez państwo. KUL jest normalną bezpłatną uczelnią jak każda inna z normalnymi kierunkami takimi jak na uczelniach państwowych. I nie zdziwiłbym się że państwo dopłaca do niej mniej niż do podobnej wielkości uniwersytetów.

Co do pensji kapelanów w wojsku zgadzam się za dużo jest kapelanów oraz że za dużo zarabiają. Ale co do duchownych w szpitalu to są oni potrzebni. Kto nie potrzebuje dochowanego jak jest chory czy tuż przed śmiercią to niech nie korzysta ale wielu potrzebuje. W więzieniach to też chyba uzasadnione. Bo tam jak ktoś chce iść do kościoła to sobie nie pojdzie kiedy chce. Państwo zapewnia więźniowi rozrywki, telewizor, ale jeśli skazany potrzebuje czegoś bardziej duchowego to tym bardziej powinno być mu to zapewnione.
Co do lekcji religii w szkole państwo nie może zmuszać do nauki religii, ale dawać możliwość powinno. Sama konstytucja to gwarantuje. Jak ktoś nie chce posyłać dzieci na religię niech nie posyła ja swoje dziecko chcę posłać. Ewentualne liczbę godzin religii można by zmniejszyć, (choć nie wiem ile jej jest) ale 1 godzina w tygodniu powinna wystarczyć.
Co do funduszu kościelnego się nie wypowiadam, bo chciałbym wpierw poznać danę ile w latach 50-tych państwo zabrało majątku a ile zwróciło. I w zależności od proporcji dopiero podjąć decyzje o likwidacji lub jego zmniejszeniu.
Dotacje do remontów i konserwacje. W artykule jest mowa o remoncie podłogi wpisanej na liście UNESCO w jakimś tam kościele. Jakby to było coś wpisane na listę UNESCO i nie było kościelne to należy pomóc wyremontować, a dlatego że to kościelne to juz nie. Duża cześć kościołów to zabytki i czemu inne mamy chronić a tych nie.
Reasumując jestem za ograniczeniem dotacji, ale na zasadzie równości. A nie, że zabieramy Kościołowi tylko dlatego że jest kościołom a innym podmiotom w tej samej sytuacji przyznajemy dofinansowanie
bernadetta jagielonka / 178.43.103.* / 2012-03-14 15:41
Lewacy, złodzieje dostali się do władzy i jak za komunistów Kościół mordowali i prześladowali, tak teraz ich rodziny, które urządziły się na bogactwach kościelnych, podnoszą jeszcze krzyk że kościół ich czyli państwo finansowo wyczerpuje.Przecież gdzie te pieniądze za sprzedany majątek narodowy tyle miliardów,pytam gdzie to już się podziało
PycIik / 2012-03-12 10:19
To wszystko co piszesz yt7656gbbl54 Pyclik rozumie ale z wrodzonej nienawiści do kościoła nie dopuszcza do swej świadomości. Najlepiej odciąć w 100% kościół od pieniędzy państwowych których pokaźna część stanowi wkład podatników deklarujących przynależność do kościoła.
Przecież pozbawiony kościół funduszy będzie zmuszony pozamykać większości placówek bo
Funduszu Kościelnego wspomaga działalności charytatywnej, oświatowo¬-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej udzielane są m.in. na zakłady opiekuńczo-lecznicze, domy opieki społecznej, specjalistyczne zakłady dla głęboko upośledzonych dzieci i dorosłych, domy starców, domy samotnej matki, schroniska dla bezdomnych i jadłodajnie, zakłady wychowawcze i specjalnej troski, domy dziecka, ochronki, żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i średnie ogólne i specjalistyczne, bursy, internaty, świetlice itp. placówki prowadzone przez kościelne osoby prawne. Dotacje przeznaczone są głównie na budowę, rozbudowę, remonty, adaptacje i modernizacje tych placówek. W nielicznych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, z Funduszu finansuje się również zakup wyposażenia i pomocy dydaktycznych o charakterze trwałym. Środków z Funduszu nie przeznacza się na pokrywanie kosztów bieżącego utrzymania tych placówek (takich jak np. nośników energii, żywności, odzieży, środków czystości, lekarstw i artykułów sanitarnych, usług eksploatacyjnych, wynagrodzeń itp.).
oprócz tego remonty i konserwację obiektów sakralnych o wartości zabytkowej.
A jak już to się zrobi to ciężar w 80% do tej pory dofinansowany ze składek kościelnych placówek wyżej wymienionych spadnie na Państwo z bardzo drogą i liczną administracje.
Więc znów będzie można źle pisać o kościele.
Że bez sumienia potrzebujących wyrzucił na ulice, że prowadzi dyskryminacje bo do swych ośrodków które uda mu się zachować przyjmuje osoby tylko deklarującą wiarę w Boga
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - Pyclik.]
Pyclik / 2012-03-12 13:09 / Tysiącznik na forum
Uwaga!
Pisane przez fałszywego Pyclika, jakiegoś podszywającego się matołka, którego administracja forum nie umie przegonić.
aga44 / 2012-03-12 15:17
Wpis usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - Pyclik.]
Pyclik / 2012-03-11 19:03 / Tysiącznik na forum
Czy to prawda, że to chodzi tylko o 720 mln?
A może o 5 , 10 lub 1oo razy tyle, któż to na prawdę wie?
Przykłady, że jest to inaczej – jedne z wielu – poniżej:
http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/policzylismy;ile;zarabia;kosciol;z;budzetu;1;6;miliarda;taca;1;2;miliarda;,6,0,936710.html
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kosciol;w;polsce;raport;kai;dowodem;na;jego;bezczelnosc,141,0,1035917.html
” Ile nas kosztuje Kościół?”
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,7726
A czy się tego dowiemy?
Sądzę , że nie – obowiązuje zmowa milczenia, jak u mafijnych przestępców; jedyny sposób zabezpieczenia się - to przeciąć wszystkie dróżki, umożliwiające jakikolwiek legalny przepływ pieniędzy z budżetu Państwa oraz budżetów samorządowych do KK i instytucji, jednostek, ludzi z nim związanych .
Zero tolerancji, z karami za odstępstwa, to jedyna metoda!
Zapyta ktoś : a działalność charytatywna ?Odpowiedż :własnych środków, bo cóż to za działalność charytatywna KK, za którą płaci budżet Państwa czy jakiejś gminy KK.
Pyclik / 2012-03-21 02:46 / Tysiącznik na forum
Wiele się pojawia metod robienia nas wszystkich w konia.
Nie czuję się na siłach, aby to weryfikować, nie mam zamiaru zostać śmiesznym „Donem” i ciągle chichotać po talibsku, przepraszam za wtręt, niektórym tylko , na tym forum troszkę znany!
Pozwalam sobie zwrócić uwagę na głos – dla mnie nowy – który komuś może pomóc jego osobistych poszukiwaniach.
http://www.tokfm.pl/blogi/nieklerykalny/2012/03/debata_nt_finansowania_kosciola_czy_skadek_zus_kleru/1
Z tego, co dotychczas w różnych miejscach widziałem, najbardziej logiczny mi się wydaje postulat - hasło „odcięcia pępowiny”.
Ładny i zgrabny!
Ja go rozumiem najprościej – od budżetu Państwa i samorządów przepływ do kościołów równa się ZERO , pod rygorami karnymi dla urzędników, którzy w nim uczestniczą.
To jedyna metoda, urzędnicy najbardziej nie lubią nadstawiać swego tyłka za darmo, ale która nic nie zamyka.
Bo dalej każdy ma prawo i możliwość – taca, darowizny – płacić na każdy kościół, ile chce.
Pyclik / 2012-03-13 03:53 / Tysiącznik na forum
Uzupełniam, bo mi uciekło coś ważnego z Money
http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kosciol;w;polsce;dostaje;3;mld;zl;myslisz;ze;to;duzo,46,0,939054.html
XseIa / 2012-03-11 23:34
Z Tobą Pyclik jest coś nie tak.
Piszesz za ze sobą całe forum to Pyclik.
ponieważ jesteś taki pieniacz to przejrzałam twoje archiwum natkałam się na twój ostatni post . Chamstwa co nie miara w archiwum
Gościu raz że nie rozumiesz tematu to jedno a drugi to jesteś schorowany frustratom.
Pięć dni temu temat zagościł na money a ten dalej pisze sam ze sobą.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - Pyclik.]
Pyclik / 2012-03-13 03:21 / Tysiącznik na forum
Zaglądnęłaś już - sama lub ze swoim kaczorkiem - matołkiem - do jakiegoś najprostszego słownika, aby poprawić swój tekst?
Nie widać żadnych efektów!
Może by tak do szkółki?
Pyclik / 2012-03-11 23:49 / Tysiącznik na forum
O co ci chodzi kaczorku - matołku, nie umiesz nawet pisać po polsku!
Zbycho 2 / 178.235.243.* / 2012-03-11 18:25
Oczywiście jak wszystkim się przycina to kościołowi czy księżom tak samo.Popieram
bernadetta jagielonka / 178.43.103.* / 2012-03-14 15:50
Sobie też przytnij ale język boś nie sprawiedliwy, a najlepiej to katolików wyslij na krzyż jak to twoi koledzy zrobili z Niewinnym Jezusem, ale nie masz takiej władzy i dobrze
ursusiak / 87.205.151.* / 2012-03-11 13:09
Temat zastępczy jak brzytwa dla tonącego dla ukrycia nieudolności , niekompetencji i wyprzedaży majątku narodowego !
ArturEales / 2012-03-11 11:38 / portfel
Najpierw chcieli wprowadzić ACTA i zablokować internet... Teraz poprzez zmniejszenie dofinansowania kościoła chcą zniszczyć kościół.
Skutkiem zmniejszenia dofinansowania będzie tylko zwiększenie bezrobocia a te "zaoszczędzone" pieniądze najprawdopodobniej powędrują na nową limuzynę kilka przelotów samolotem do domu dla premiera i nowe marmury do gabinetu dla polityków... Oszczędzać trzeba umieć... I trzeba myśleć co się robi a nie bez sensu robić szum... Nasz rząd jest upośledzonym "organem" państwa taka jest niestety prawda wydajemy miliardy na budowę dróg ale prawda jest taka że większość to buble i rozsypią się po za 2/3lata wszystko robione jest na odczep się... Unia której jestem przeciwnikiem ale jednak skoro już daje pieniądze to dlaczego nie korzystamy często to nasze durne przepisy blokują możliwość odzyskania naszych pieniędzy bo jakby nie patrzeć pieniądze Unii to nasze pieniądze sami zapłaciliśmy podatki które w jakiejś części powędrowały do unii
Pyclik / 2012-03-11 14:27 / Tysiącznik na forum
Wielki katoliku! Jeśli uważasz , ze jakiś kościół potrzebuje pieniędzy,że trzeba go dofinansowywać , to zrób to sam albo razem z Tobie podobnymi z własnej kieszeni, nie czekaj,aż jakiś urzędnik okradnie budżet Państwa i da te pieniądze na Twoją religię. Jeżeli korzystasz z tego złodziejstwa jesteś także złodziejem i paserem, który na dodatek domaga się by kraść jeszcze więcej, abyś Ty płacił mniej!
bernadetta jagielonka / 178.43.103.* / 2012-03-14 15:55
pyclik! Ile ci lewacy zapłacili za te brednie,jesteś beznadziejnie nieprzyzwoity. Lepiej idz pozamiatać ulicę.
Pyclik / 2012-03-14 19:27 / Tysiącznik na forum
Myślisz kaczorku - matołku, że odwalę za ciebie robotę przy sprzątaniu ?
jak12321 / 195.140.222.* / 2012-03-11 10:43
nieprzemyślany tekst przedstawiający tylko jedną stronę medalu. W każdym razie widać z niego, że fundusz kościelny to najmniejszy "problem".
Nie jest to duża kwota w porównaniu z innymi kwotami a jest _niezbędny_ bo jest rekompensatą wprowadzoną przez komunistów za odebrany majątek (za tą część odebraną legalnie, właśnie pod taką umową - państwo przejmuje, zarządza ale w zamian wypłaca kasą z powołanego w tym celu funduszu).
Pyclik / 2012-03-11 14:18 / Tysiącznik na forum
Chcesz wartościować , co jest mniejszym,a co większym złodziejstwem?
A może by zacząć od tego, aby wszystkich złodziei pozamykać!
Pyclik / 2012-03-13 03:59 / Tysiącznik na forum
Kogoś nie zamykać?
Czyżby ktoś miał prawo kraść?
Które to przykazanie?
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy