Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Finansowanie religii w szkołach. W Sejmie czytanie obywatelskiego projektu

Finansowanie religii w szkołach. W Sejmie czytanie obywatelskiego projektu

Wyświetlaj:
Pireq / 46.170.48.* / 2016-01-29 10:29
Konstytucja gwarantuje ochronę prywatności wierzeń i poglądów. Wymaganie podpisania deklaracja czy chodzę na religię czy na etykę to już jest złamanie konstytucji.

Ja jestem za zaprzestaniem finansowania religii katolickiej w szkołach. Powiem więcej, jestem za zaprzestaniem nauczania jednej religii w szkołach publicznych. W zamian za to powinny być obowiązkowe zajęcia z etyki z elementami religioznawstwa. Tylko otwarcie umysłu i oczy na szersze doświadczenia różnych kultur jest w stanie spowodować, że w przyszłości będziemy mieli odważne, pełne własnych przemyśleń, silne społeczeństwo - co ważne wolne od obecnie panującej ksenofobii.
W każdej części świata, w różnych religiach czy systemach wartości, pojawiali się ludzie którzy nieśli wspaniałe przesłanie miłości, akceptacji, poszanowania życia i przyrody. Nie zależnie czy spojrzymy na dzieła Rabindtanatha Tagore, Buddy, Jezusa, Gandhi'ego, odniesiemy wrażenie, że ponad czasem i przestrzenią ich dzielącą łączyły ich właśnie te wspólne uniwersalne wartości. Uważam, że naszym dzieciom należy o tym jak najwięcej mówić, poszerzając ich poglądym, a nie zawężając do jednego konkretnego wyznania. A prowadząc już w nowym systemie lekcje religioznawstwa na pewno wielu gorących zwolenników religii katolickiej z przyjemnością przypomniało by sobie prawdziwą historię kościoła katolickiego - jako zbioru wielu arbitralnych decyzji ludzkich, na przestrzenie wieków, coraz bardziej odchodzących od pierwotnego przesłania miłości, braku lęku, otwartości na bliźniego i braku przywiązania do dóbr materialnych.
Bez lęku otwórzmy dla naszych dzieci świat wiedzy i poznania. Nie wierzący zgodzą się z tym, że jest to potrzebne i rozwijające. Wierzący zgodzą bo wierzą, że wszytko jest dziełem Boga i niesie ze sobą dobro, czyż nie?
Serdecznie pozdrawiam i zachęcam samemu do sięgnięcia po ciekawą otwierającą nasz umysł / duszę literaturę,
gość 123 / 80.53.212.* / 2016-01-29 10:25
"Monika Rosa (Nowoczesna) .... że 1 mld 350 mln zł rocznie przeznaczane na finansowanie religii można by wydać na...... dodatkową naukę angielskiego dla najbiedniejszych dzieci. "
Dlaczego lekcje języka angielskiego są finansowane z budżetu państwa ?
GallAntonin / 46.169.57.* / 2016-01-29 11:36
Może dlatego, że język angielski jest językiem międzynarodowym i jego znajomość pozwala na łamanie barier pomiędzy narodami, pomiędzy wymianą wiedzy, pomiędzy większymi szansami na lepszą pracę. Znajomość tego języka pozwala na swobodne przemieszczanie się po świecie, pozwala na pogłębianie swojej wiedzy i prezentowanie swoich osiągnięć. Co z tych ww korzyści dla komfortu życia daje finansowanie religii? Złudne nadzieje na życie wieczne. Jeśli takowe jest, to i tak tego doświadczymy, jeśli będziemy żyli zgodnie i godnie.
nikima / 188.146.72.* / 2016-01-29 10:57
A dlaczego nie? Dzieci powinny znać język obcy, żeby mieć lepszą pracę i większe możliwości.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Grzeg976 / 83.31.227.* / 2016-01-29 10:35
Dlatego, że prace naukowe najczęściej są pisane po angielsku.
A wiedza naukowa jest strategicznym zasobem, porównywalnym do innych zasobów takich jak ziemia i ropa naftowa.
mer / 93.105.182.* / 2016-01-29 10:27
bo... nauka języka w przyszłości przełoży się na pracę?...
Kaczafi / 217.67.194.* / 2016-01-29 10:23
prymas Józef Glemp deklarował: "Kościół nie chce ani złotówki z budżetu państwa za nauczanie religii w szkołach publicznych. My do szkół nie idziemy po pieniądze, my tam idziemy z misją". Misja trwała jednak krótko, potem czarna mafia zrobiła skok na kasę i teraz już nie odda, przepracowani księża, już nie uczą religii, chyba, że za mało doją z parafian, albo młodzi, starym mafiosom wystarczy parę godzin w tygodniu aby mieć dobre auto, gosposię full serwis lub gospodarza-kolegę, jak kto woli, kure...wo jakich mało na świecie i to jeszcze za pieniądze podatników, czyli nasze, teraz dopiero Kaczafi napcha im monety tam gdzie lubią najbardziej, to niech każdy sobie już sam dopowie
tak myślę / 89.228.149.* / 2016-01-29 10:16
oczywiście żadnego finansowania klechów z naszych pieniędzy !!!!!!! niech sobie przypomną pislamiści Jezus za nauki nie brał pieniędzy !!!!!! najlepiej "wyprowadzić" klechów" ze szkół
gość123 / 80.53.212.* / 2016-01-29 10:30
Dlaczego kształcimy bezpłatnie specjalistów dla innych krajów ? Lekarzy , pielęgniarki, inżynierów .....
edi447 / 95.40.174.* / 2016-01-29 10:09
ale wypociny mariolki102 w co wierzyc w kłamstwa że kiedys 2.5000 lat temu był jezus ??? mamuty tez były i co wieżysz w to mit sie skończyl
HILARY812 / 31.174.34.* / 2016-01-29 10:01
Podatki płacą tylko wierzący ci którzy w nic nie wierzą nie wierzą również w płacenie podatków.
Mariolka102 / 77.79.199.* / 2016-01-29 09:59
Jak nie będziemy wychowywać dzieci w wierze chrześcijańskiej i wpajać im życia w wierze to ani się obejrzymy a będziemy musieli chodzić w burkach i bić pokłony do allacha. I wtedy już nikt nie będzie nas pytał czy chcemy czy nie!!!!
Grzeg976 / 83.31.227.* / 2016-01-29 10:29
Fakt, że nie chodzisz teraz w burce i nie bijesz pokłonów, zawdzięczasz naukowcom i nauce, gdzie technologia dawała przez wieki strategiczną przewagę nad islamem.
P.S. żaden naukowiec nie został świętym w kościele katolickim, gdzie np. prace Farady'a o wiele więcej przyczynił się dobru ludzkości, niż dorobek wszystkich świętych - razem rozpatrywanych.
Mark Kerr / 89.65.170.* / 2016-01-29 10:54
Technologia to nie wszystko. Islamiści są gotowi oddać życie za Allaha. Ty umarłbyś za ateizm?
Grzeg976 / 83.31.227.* / 2016-01-29 11:04
Po pierwsze nie jestem ateistą - jestem zwykłym heretykiem.
A po drugie to chore aby umierać za jakąkolwiek idę.
Bardzo łatwo jest umrzeć, o wiele trudniej jest żyć, być uczciwym i moralnym człowiekiem, pracować, płacić podatki i swoją pracą pomagać innym...
Mark Kerr / 89.65.170.* / 2016-01-29 12:48
I o tym mówię. Dlatego to islam zwycięży i to islam będzie żyć. Z nauką czy bez niej.
Gosia999 / 80.55.254.* / 2016-01-29 10:27
Mariolka litości!! Czy ktoś tu mówi o niewychowywaniu dzieci w wierze? Mówi się tylko o tym, aby lekcje religii były opłacane z funduszy kościoła. Lekcje religii nadal będą odbywały się w szkole. Ja jestem osobą wierzącą, praktykującą i chętnie będę płacić dodatkowo składkę podatkową na opłacenie lekcji religii, ale nie rozumiem dlaczego osoby innego wyznania lub osoby nie wierzące również muszą ponosić ten koszt?? Czy gdyby ktoś kazał z twojego dochodu płacić podatek na lekcje religii np. przytoczę tu Twój przykład, religii muzułmańskiej, to czy pasowało by Ci to??
nikima / 188.146.72.* / 2016-01-29 11:03
Ależ płacisz za lekcje islamu. Finansuje się każdą religię. Jak dziecko nie jest katolikiem to opłaca się lekcje religii jego wiary np. islamu. Wszystkie religie są traktowane równo.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Papcio / 5.226.83.* / 2016-01-29 09:59
Najlepsze w tym wszystkim jet to, że PO i spółka miało 8 lat na zrobienie porządku z kościołem rzymskim w Polsce. Wiejce sami dali kościołowi sporo kasy na świątynię opatrzności w Warszawie. W sumie to nie rozumiem jak można płacić za głoszenie propagowanie nauki kościoła w państwie ponoć niewyznaniowym. No ale cóż, w końcu to prawica rządzi Polską, a finansowanie kościoła, dawanie mu pieniędzy (na budowę świątyń, na prowadzenie szkół zresztą płatnych itp. itd) to klasyka ideologi prawicy, czyli znoszenie obowiązków z kościoła, możnych (np. Petru i spółka), natomiast podnoszenie obowiązków klasie pracującej (wolnym najmitom), zabieranie ludziom ciężko pracującym, zwiększanie dla nich podatków, odbierania gród (w budżetówce szeregowym pracownikom odebrano premie, nagrody, wysługę, 13-stki, odprawy). To wszystko dla dobra klasy posiadającej i kościoła. Wystarczy przeczytać o przyczynach rewolucji francuskiej i zastanowić się nad tym. No i proszę mi tu od lewaków nie wyzywać, bo sami korzystacie z dorobku realnego socjalizmu (płatne urlopy, darmowa służba zdrowia, państwowa pomoc społeczna, .......).
bbb999 / 80.55.152.* / 2016-01-29 09:57
nie chcę religii w szkole...nie chcę religii w przedszkolach ....
xbierna / 80.136.132.* / 2016-01-29 10:26
Bo głupia jesteś wiec Allaha chcieć głupia p ,,,,,,,,,,,ndo
bogdan19734 / 80.60.177.* / 2016-01-29 09:53
Szkoła musi zatrudniać nauczyciela od matematyki takiego człowieka który musi znać się na tym.My jako rodzice mamy obowiązek dla dobra naszych dzieci,wymagać by nasze dzieci.pobierały naukę wiary od uczciwych ludzi.I to zależy od nas nie od sejmu. To nie są ich dzieci.Czy im narzucamy jak oni mają żyć prywatnie,wchodzimy im butami w życie? Czy dyskryminujemy tych co wierzą? Ale jak ktoś głosi co innego,a robi inaczej to mamy prawo nie zgadzać się.Tu jest łamanie prawa człowieka
Grzeg976 / 83.31.227.* / 2016-01-29 09:52
To marzenie każdej korporacji - darmowy marketing i reklama.
Finansując religię w szkołach, finansuje się kościół katolicki - to jest jego darmowy marketing i reklama.
Kościół katolicki nie ma żadnych efektów w nauczaniu moralności - 1700 lat historii błędów i wypaczeń.
Moralność jest uniwersalnym dobrem ludzkości - kościół katolicki nie ma żadnego monopolu na moralność.
wsd / 83.30.150.* / 2016-01-29 09:49
Gdzie są pieniądze ze zbiórek na ratowanie stoczni Panie Rydzyk?
Zibi358 / 78.131.239.* / 2016-01-29 09:41
Nigdzie się nie doczytałem kto złożył ten projekt o zaniechaniu.
IMIE / 81.83.103.* / 2016-01-29 09:41
Oni te pieniadze z budzetu panstwa wezma na budowe prywatnych firm w postaci TERMY a pozniej zatrudnia was do swojego biznesu.Wybuduja je z waszych pieniedzy.Budowa Term to przyszlosc tak jak pociagi na magnes.NIC pradu nie bedzie...
saddd / 91.246.72.* / 2016-01-29 09:37
Sam fakt, że w szkole nauczana jest mitologia to już skandal.

Najnowsze wpisy