Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Firma - osoba nieletnia

Firma - osoba nieletnia

MarcelR / 2017-02-01 16:00
Witam!
Mam 17 lat, chciałbym założyć własną firmę, będzie ona polegała na sprzedaży sklepom oraz bezpośredniej dystrybucji przez sklep internetowy produktów, które wykonuje dla mnie w tym wypadku szwalnia.
Chciałbym zapytać w jaki sposób mógłbym legalnie działać? Ponieważ sam jeszcze nie mogę założyć działalności gospodarczej. Mogę założyć spółkę z kimś z rodziny, ale jaka musiała by być to spółka, abym mógł za rok przeistoczyć ją w jednoosobową działalność gospodarczą?


Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi
szklarek / 2017-02-01 19:51
Z powodu nieletniości w grę nie wchodzi też spółka cywilna.
Musiałaby to być spółka z o.o., gdzie owszem wspólnik może być nieletni, ale nie może podejmować działań zarządu. Czyli np. podpisywać umów, wystawiać faktur. Jako wspólnik mógłbyś więc zadecydować poprzez przedstawiciela (rodzica) drogą uchwały np. o wypłacie wspólnikom (sobie) dywidendy, ale nie bardzo miałbyś wpływ na bieżące działania biznesowe, które by miały przynosić zysk umożliwiający wypłatę dywidendy.

'Przekształcenie' musiałoby polegać na pozbyciu się wspólnika, czyli w efekcie jednosobowej spółki z o.o., ale Tobie chodzi o JDG z wpisem do CEIDG jak rozumiem.

Najnowsze wpisy