Forum Forum dla firmKsięgowość

Firma - rozliczanie uslug swiadczonych dla zagranicznego pracodawcy

Firma - rozliczanie uslug swiadczonych dla zagranicznego pracodawcy

KZsupport / 2017-07-26 14:35
Witam,

planuje rozpoczac dzialalnosc gospodarcza w celu rozliczania uslug swiadczonych dla niemieckiej firmy. Zleceniodawca bedzie delegowal mnie do pracy dla swoich uslugobiorcow (praca w delegacji). Nie mam mozliwosci otworzenia firmy w Niemczech, choc zdaje sobie sprawe ze znacznie uprosciloby to rozliczenie podatku.

Chcialem poradzic sie was jaka forma opodatkowania bedzie najlepsza w tym wypadku? oraz drugie, istotniejsze pytanie czy moge prowadzic firme w Polsce nie majac tutaj zadnych zlecen?
Wyświetlaj:
KZsupport / 2017-07-27 13:23
Zatrudnienie na etacie o prace jest mozliwe, ale niesie to za soba duzo ograniczen (od ilosc godzin ktore moge przepracowac w tygodniu, po koniecznosc rozliczania sie w Niemczech), wiec nie jest to dla mnie rozwiazanie.

Praca ma charakter staly - co roku otrzymuje kontrakt na minimum zlecen ktore firma musi mi zapenic w tym czasie.

Powinieniem od razu zauwac ze prace o ktorej mowimy juz rozpoczalem (przebywam obecnie w Holandii, mam tu zameldowanie, ubezpieczenie oraz otworzylem jednoosobowa firme na ktora fakturuje wykonywane uslugi). Wraz z rozpoczeciem tej pracy pojawila sie chcec powrotu do ojczyzny, a zatem przeniesienie mojej dzialalnosci z Holandii do Polski.
W prawie holenderskim nie jest problemem wykonywanie zlecen wylacznie dla zagranicznego klienta, aczkolwiek zdaje sobie sprawe ze w naszym kraju jest to bardziej skomplikowane. Czy widzicie mozliwosc na przeniesienie mojej dzialanosci do Polski?
szklarek / 2017-07-27 21:07

W prawie holenderskim nie jest problemem


Przytoczyłem traktat unijny. To są zasady ogólnounijne. Podobnie z ubezpieczeniami społecznymi.


po koniecznosc rozliczania sie w Niemczech


Przy DG (zarejestrowanej poza Niemcami, wykonywanej w Niemczech) przecież też ona występuje.

Kwestie stricte podatkowe raczej tu:

https://www.money.pl/forum/katalog,9,0,0,40,0,podatki.html
szklarek / 2017-07-27 08:40
Musi być to w formie samozatrudnienia, czyli JDG, a nie zlecenia właśnie czy po prostu etatu u niego ?

Chodzi o to, że traktat EU, art. 49-55 oczywiście daje możliwość świadczenia usług transgranicznych (DG założona w RP, całość usług wykonywana w Niemczech czy jeszcze innych państwach UE) ale mówi i tymczasowości. Wyraźnej granicy (lata,miesiące) nie ma.

Co oznacza mniej więcej, że jednak stałe wykonywanie DG w Niemczech czy jej otwieranie już z takim zamiarem- powinno odbyć się w Niemczech właśnie, oraz możliwość spotkania się decyzją administracyjną niemiecką nakazującą otwarcie DG jednak u nich.

Co do podatków- formę opodatkowania trudno wybrać tak w ciemno, bez kalkulacji kosztów/przychodów. Ale większe znaczenie będzie miało moim zdaniem to, jak długo usługi będą świadczone, czy nie przeniesie się to na zmianę rezydencji podatkowej itd.

Przy jej (polskiej zachowaniu) dochód niemiecki nie byłby w RP opodatkowany, wpływałby jedynie na opodatkowanie (stawka) dochodu/przychodu polskiego.

Poza tym kwestia ubezpieczeń- aby nie podlegać w Pana sytuacji ubezpieczeniom niemieckim, tylko ZUS- działalność przed rozpoczęciem usług w Niemczech powinna trwać w RP min. 2 miesiące, świadczenie usług poza Polską- maks. 24 miesiące.

Najnowsze wpisy