Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Firma i niepełnoletniość

Firma i niepełnoletniość

Młody przedsiębiorca / 83.1.218.* / 2010-07-16 18:36
Witam. Na początek zaznaczę, że mam 16 lat. Przejdźmy do sedna:

Dowiedziałem się już, że działalność gospodarczą może założyć tylko osoba pełnoletnia. Chciałbym się jednak upewnić, czy nie istnieje ŻADNA możliwość założenia przeze mnie takiej działalności (np. dzięki zgodzie rodziców etc.? )

Ewentualnie, gdybym świadczył usługi ( gastronomia - sprzedaż popcornu na imprezach masowych + może w jakimś lokalu typu kino czy coś w tym stylu) bez działalności gospodarczej ( no w końcu jak się nie da?) to czy mógłbym mieć z tego tytułu jakieś problemy? Czy mógłby ktoś się mnie za to później czepiać i np nakładać kary czy coś?

W końcu szkodliwość społeczna jest niewielka ( nieodprowadzanie podatków ) przez mały obrót.


Natomiast jeżeli jestem osobą przedsiębiorczą dlaczego nie mam żadnej możliwości doskonalenia tego już od 16 roku życia? Czy nie na takich ludziach właśnie nie powinno państwu zależeć? ;>


Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-07-16 21:31
Rzeczywiście DG nie możesz założyć ze względu na to, że pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletniości. Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna (art. 10, 11, 14 Kodeksu cywilnego).
Natomiast może dobrym wyjściem jest pracowanie dla kogoś. Chyba nie planowałeś kupienia maszyny do popcornu, ziarna, wynajęcia lokalu lub miejsca na tę maszynę itd.
W świetle kodeksu pracy jesteś 'młodocianym' i generalnie jeśli masz zgodę lekarza i skończone gimnazjum możesz legalnie pracować w oparciu o umowę o pracę, ale i wykonywać umowę o dzieło czy zlecenie. I ta ostatnia forma byłaby chyba najwygodniejsza dla Ciebie i tego, dla kogo byś pracował. Wymaga ona dodatkowo jako czynność cywilno-prawna dla swej ważności zgody rodzica.
Więc pytaj np. w kinie lub u znajomego z otwartą DG czy po prostu kogoś nie potrzebują do pracy i zbieraj doświadczenia do otwarcia własnej DG :-)
Młody przedsiębiorca / 83.1.218.* / 2010-07-16 22:19
No właśnie myślałem o tym, aby zakupić taką maszynę, ziarno i wg (środki już mam), ze względu na małą konkurencję, która jest zauważalna tylko na imprezach plenerowych, na których obrót jest niesamowity, a imprez w okolicy zawsze kilka jest, natomiast w żadnym kinie, czy np na basenie krytym nie ma żadnych punktów gastronomicznych ( no na basenie są jakieś automaty z kawą i batonami) oraz dużą stopę zysku (koszty wytworzenia porcji popcornu są niskie). Traktowałem to jakie pierwsze doświadczenie inwestycyjne ;)

A gdybym bez DG świadczył takie usługi? Groziły by mi jakieś konsekwencje? Pracowałbym oczywiście sam, na roku szkolnym może bym jakiegoś znajomego namówił na pracę.

Najnowsze wpisy