Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Firma szkoleniowa, dyplomy certyfikaty jak wystawiac?

Firma szkoleniowa, dyplomy certyfikaty jak wystawiac?

Przemek09041991 / 2017-01-18 16:49
Potrzebuje Pomocy.
Chce przeprowadzac kursy/szkolenia zawodowe zwiazane z pozaszkolnymi formami edukacji i maja byc kierowane do uczniów i osob dorosołych ktore chce zdobyc dodatkowe uprawnienia, i stad moje pytanie co powinieniem miec aby moc przeprowadzac takie szkolenia, i co musze posiadac aby wystawiac dyplomy/certyfikaty/zaświadczenia? Bardzo prosze o pomoc
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-01-19 09:26
1. Zasadniczo, jak w każdej DG- wpis do CEIDG, ewentualnie do KRS gdyby miała to być spółka inna niż cywilna, czyli formalnie założoną DG, ze wszystkimi okolicznościami podatkowymi, ubezpieczeniowymi i...kadrowymi, gdyby ktoś poza Tobą miał te szkolenia przeprowadzać.
Mam tu na myśli podpisywanie odpowiednich umów z wykładowcami, odprowadzanie zaliczek podatkowych, ewentualnych składek, comiesięczne deklaracje podatkowe/ubezpieczeniowe.
No chyba, że wykładowcy sami byliby osobami prowadzącymi DG. Wtedy poza umowami byłyby tylko faktury i te idiotyczne oświadczenia czy inna 'ewidencja' ich godzin poświęconych na wykonanie usług wskazanych na fakturze ( 13 zł/h).

2. Jeśli pytasz o dodatkowe wymogi związane z samym edukacyjnym charakterem- jest to działalność już nieregulowana.

Warto uzyskać akredytację Kuratorium.

Przydatne Rozporządzenie:

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/rozporzadzenie;ministra;edukacji;narodowej;i,dziennik,ustaw,2003,227,2247.html

oraz jego nowelizacja:

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/rozporzadzenie;ministra;edukacji;narodowej;i,dziennik,ustaw,2005,088,746.html
Przemek09041991 / 2017-01-19 10:06
Dziękuję za odpowiedz, ale o akredytacje mogę starać się dopiero po roku prowadzenia szkoleń.

A wiesz może jak i kiedy mogę wystawiać dyplomy/certyfikaty?
szklarek / 2017-01-19 10:58
Wiem. Dlatego napisałem 'warto' bo nie jest ona warunkiem tej działalności.

Dyplomy/certyfikaty- dowolnie, byle stwierdzały prawdę - tj. nie wskazywały innego podmiotu niż Twoja firma, który dokument wystawił, nie wskazywały innego zakresu (liczba godzin, tematyka) niż rzeczywiście przeprowadzone, nie powoływały się na rekomendacje, certyfikaty nieposiadane przez firmę/szkoleniowca, nie wskazywały na uzyskanie uprawnień, których w rzeczywistości nie dały.

Np. na certyfikat trenera Polskiego Towarzystwa Psychologicznego ma monopol właśnie PTP, a więc jego uzyskanie tylko tam jest możliwe.
Przemek09041991 / 2017-01-19 13:15
Czyli podsumowując muszę złożyć wniosek do RIS i już mogę przeprowadzać szkolenia zawodowe (barmańskie i baristyczne)? A jeżeli bede chciał korzystać z projektów współfinansowanych prze UE to muszę mieć jakieś dodatkowe uprawnienia czy też nie?
szklarek / 2017-01-19 17:38
Wpis do RIS jest niezbędny, jeśli chce się pozyskiwać środki na szkolenia ze źródeł publicznych/unijnych.
Czyli np. żeby to PUP zapłacił za szkolenie dla 7 bezrobotnych u siebie zarejestrowanych i skierowanych.

Szkolenia komercyjne tj. takie w których - ja - Wiwan- sobie zapłacę, pochodzę i uzyskam zaświadczenie o ukończeniu takiego wpisu nie wymagają wpisania podmiotu szkolącego do RIS.

Podobnie gdy np. płaci firma typu bank za szkolenie swoich pracowników.
Przemek09041991 / 2017-01-19 19:23
Dobra także biorę się za składanie wniosku do RIS. A powiedz mi jeszcze czy jakieś większe wymagania muszę spełnić aby móc starać się o środki z funduszy UE na szkolenia?
szklarek / 2017-01-20 09:17
Najogólniej- są wg mnie DWA rodzaje tych środków:

1. Środki na założenie/rozwój/unowocześnienie Twojej firmy, do pozyskania na zasadach podobnych jak w przypadku każdej innej firmy, choćby transportowej czy cukierni. Zawsze decyduje dobra aplikacja, biznesplan itp.

Tu coś znajdziesz:
http://www.money.pl/forum/grupa,40,0,0,40,0,dotacje.html

2. Środki już na same szkolenia, ale zdaje się jest to zadanie tego, kto chce się szkolić, kto kieruje na szkolenia.

Więc firma szkoleniowa nie pozyskuje ich bezpośrednio, pozyskuje klientów, którzy mają takie finansowanie/współfinansowanie.

I tu wymogiem jest RIS, czyli podmiot X dostanie takie dofinansowanie, jeśli szkolenie przeprowadzi firma z listy RIS.

Tu już jest kwestia konkurencji, znajomości, przetarcia szlaków- bo szkolenie może mieć cenę wyższą pewnie trochę niż rynkowa, stricte komercyjna. Np. PUP aż tak nie liczy pieniędzy i jest w stanie zapłacić więcej niż ktoś, kto przychodzi/kieruje na warunkach 100% komercyjnych, za w 100% swoje pieniądze.
Przemek09041991 / 2017-01-20 09:43
A może orientujesz się czy to prawda, że jeżeli wystawiam dyplomy (barmańskie/baristyczne)to muszę należeć do Stowarzyszeń zrzeszających barmanów lub baristów?

Znasz jakieś strony na których wystawiane są przetargi na szkolenia?
szklarek / 2017-01-20 09:48
Nie znam i myślę, że już sobie z tym poradzisz.
Przemek09041991 / 2017-01-20 10:32
Dziękuję Ci bardzo za wszelką pomoc
Życzę Ci wszystkiego najlepszego

Jak czegoś nie będę wiedział będę pisał

Najnowsze wpisy