Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

Fiskus niesłusznie brał podatek od akcji

Fiskus niesłusznie brał podatek od akcji

Money.pl / 2006-11-21 16:24
Komentarze do wiadomości: Fiskus niesłusznie brał podatek od akcji.
Wyświetlaj:
bolek123 / 2007-07-30 13:58
Niedawno otrzymałem zwrot niesłusznie pobranego w/w podatku , ale fiskus odmawia mi zapłaty odsetek od tego niesłusznie pobranego podatku powołując się na art.77 & 1 lit. a-d.Nie wiem czy mam dalej walczyć o swoje pieniądze i na jaki artykół powołać się starając się o te odsetki ??
Bronson / 2007-07-30 15:50
Czy chodzi o akcje pracownicze, bo takie posiadam? Chetnie dowiem się czy płacić podatek od ich sprzedaży?
bolek123 / 2007-07-30 20:37
Nie są to akcje pracownicze.To co wiem / ale dość mgliście /, to podatek od akcji pracowniczych płaci się wtedy , jeżeli sprzedało się te akcję przed upływem 2 lat od debiutu na GPW.
bolek123 / 89.228.24.* / 2007-07-30 13:43
Dostałem już zwrot niesłusznie podrany podatek,ale fiskus odmaia mi prawa do odsetek powołując się na art.77&1pkt.1 a-d.Czy jest dalej sens domagać się o zwrot tych odsetek jak fiskus nagminnie utrudnia odzyskanie naszych pieniędzy?Czy rzeczywiście mam prawo do tych odsetek!?
WETTY / 194.60.79.* / 2006-12-29 14:04
Jeszcze raz prośba o wyrok NSA (wcześniej podałam zły adres mailowy).....
WETTY / 194.60.79.* / 2006-12-29 08:10
Czy ktoś ma już ten wyrok NSA? Jeśli tak bardzo proszę o kontakt....
michal 22 / 83.30.230.* / 2006-11-23 17:07
czy akcje pracownicze Tp które otrzymałem przed 2004 rokiem i sprzedałem w 2005 roku też się do tego zaliczaja?? czy mogę wystąpić do US o zwrot podatku?
Edi / 83.29.245.* / 2006-12-16 21:11
ja też byłam posiadaczką akcji TP które otrzymałam w drodze darowizny w 2001 roku. Teraz je sprzedałam ale nie wiem czy będę musiała od nich zapłacić podatek dochodowy. Czy dowiedział się Pan coś w tej kwestii?
KOZIOŁEK / 88.156.65.* / 2006-11-26 18:37
Innym przykładem jest kwestia akcji pracowniczych. Zgodnie z ustawą 19-proc. podatkiem objęte są akcje zakupione po 1 stycznia 2004 r. Wyjątkiem są jednak akcje pracownicze, które są objęe podatkiem niezależnie od chwili ich nabycia. Jeśli akcje pracownicze były transferowane z jednego biura do drugiego, a wcześniej stanowiły np. przedmiot darowizny, ich historia będzie trudna do odtworzenia, a tym samym trudne będzie naliczenie odpowiedniego podatku. http://www.pbpolsoft.com.pl/aktualnosci/prasa_o_nas/2003/222558.xhtml
KOZIOŁEK / 88.156.65.* / 2006-11-26 16:59
Mam proźbę Panie Michale. Jeżeli udało się panu uzyskać jakąś konkretną informacje w tej sprawie to czy mógłby Pan odpisać mi lub skierować do źródła? Jeśli mi się uda to napisze w tym forum. Zgóry serdecznie dziękuje. lukaszkoziol1@wp.pl
inwestorx / 81.15.194.* / 2006-11-21 16:24
A co z prowizją pobieraną przez DM przy rozliczeniu wezwania w celu umorzenia? Dlaczego nie stanowi on kosztu dla inwestora?
Wojtus / 83.29.156.* / 2006-11-21 22:16
Niezupełnie "wszystkie papiery wartościowe nabyte przed 2004 rokiem" są zwolnione. Zwracam uwagę, że w zwolnieniu jest również warunek co do sposobu nabycia (w uproszczeniu: na giełdzie lub w ofercie publicznej lub za zgodą KPWiG) oraz fakt, iż papiery te muszą być "dopuszczone do publicznego obrotu" (swoją drogą nie ma już takiego pojęcia pod rządami nowej ustawy o obrocie...).

Może to mieć bardzo istotne znaczenie zwłaszcza dla akcjonariuszy NFI, którzy te akcje uzyskali z PŚU nabytych poza giełdą a nawet nabyli je przed dopuszczeniem do publicznego obrotu (jeszcze w formie materialnej).

Pozdrawiam wszystkich inwestorów i polecam rozwagę w pisaniu skarg do US.
szpak / 217.98.25.* / 2006-12-18 09:21
ja sładam wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji ,nie odwołałem sie od decyzji JS sprawa będzie długa i pewnie skończy się w sadzie bo złodzieje ze skarbówki pewnie powiedzą ta ,niesłusznie pobiraliśmy ale pan się nie odwołał
WETTY / 194.60.79.* / 2006-12-29 08:09
Czy ktoś ma treść tego wyroku NSA????
Jeśli tak, bardzo proszę o kontakt....
szpak / 217.98.25.* / 2006-12-29 11:35
Buy-back bez podatku

Wczorajsza uchwała NSA stanowiąca, że od dochodów z akcji, nabytych przed
2004 r., a sprzedawanych spółce w celu ich umorzenia, podatek się nie
należy, stanowi przełom w walce giełdowych graczy z fiskusem.

Problem ujawnił się, kiedy w drugiej połowie 2004 r. niektóre NFI
ogłaszały
wezwania na sprzedaż akcji celem umorzenia (tzw. buy-back). Inwestorzy
słusznie wyczuli, że to moment, by zarobić na mało płynnych walorach.
Wówczas do akcji wkroczył fiskus, żądając 19-proc. podatku. Urzędy
skarbowe
powoływały się na artykuł 24 ust 5. ustawy o PIT, zgodnie z którym wykup
akcji w celu umorzenia traktowany jest jak dywidenda.(...)

Kilku inwestorów postawiło jednak na swoim i dochodziło racji w izbach
skarbowych, a potem w sądach. W przypadku tych drugich orzeczenia
okazywały
się jednak rozbieżne. Jeden z podatników, złożył więc wniosek o kasację w
NSA. W jego przypadku chodziło o akcje NFI Jupiter. W końcu rozszerzony,
siedmioosobowy zespół sędziowski wydał korzystną uchwałę. NSA nie
rozstrzygał bynajmniej, czy buy-back to specyficzna forma dywidendy.
Wskazał
tylko na art. 19 noweli, z którego inwestorzy mogli wyczytać, że ich
papiery
są zwolnione z podatku.(...)



Mariusz Marecki, dyr. ds. postępowań podatkowych PricewaterhouseCoopers

- Uchwała NSA daje różne możliwości różnym inwestorom, zależnie od etapu,
na
jakim znajduje się ich sprawa. Najprostszą sytuację mają osoby, które do
tej
pory nie zrobiły nic, by odzyskać podatek. Muszą tylko wystąpić do urzędu
skarbowego o stwierdzenie nadpłaty. (...) Podobnie z inwestorami, których
postępowanie jest w toku - czy to przed organem skarbowym, czy przed
sądem
administracyjnym. Powinni złożyć pismo procesowe, w którym powołają się
na
uchwałę NSA.(...) W dużo gorszej sytuacji są osoby, które otrzymały już
decyzję
organu skarbowego i nie złożyły w odpowiednim terminie odwołania. Szansą
jest dla nich wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji na poziomie
organów
podatkowych. Ale przepisy ordynacji podatkowej ograniczają tę możliwość
do
kilku tylko przypadków.(...)

US łamał konstytucje tak jak napisałem wyżej trzeba złożyć wniosek o stwierdzenie nieważnosci decyzji ,niestety trzeba walczyć bo US sam nie odda kasy ,ja to zleciłem znaiomemu adwokatowi
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy