Fundament Twojej emerytury

skomentuj
Money.pl / 2015-12-07 00:16
Komentarze do wiadomości: Fundament Twojej emerytury.
Wyświetlaj:
ZK590 / 178.43.159.* / 2015-12-07 14:45
z żebraczych wynagrodzeń nie będzie królewskiej emerytury. Po drugie ze składek robotników są utrzymywane zastępy uprzywilejowanych biorących piękne emerytury przez dziesiątki lat dlatego dla tych co wypracowują te emerytury pieniędzy NIE MA.
wiwan / 2015-12-07 20:50
Jakich uprzywilejowanych ? Jedynymi są już tu obecnie ...górnicy. Uzyskują emerytury z systemu powszechnego w znacznej mierze oderwane (in plus) od wpłaconych przez siebie składek.

Wszyscy inni uprzywilejowani mają świadczenia wypłacane z innych systemów, a więc nie ze składek ZUS.
jerzyjj / 2015-12-07 00:16
Tusk! Jak usprawiedliwisz programowy demontaż kraju przez Buzka?!
Jak bardzo marionetka Buzek i jego ekipa musiała być skorumpowana żeby własnymi rekami podpisać ustawę, która zmusza ludzi do płacenia PRYWATNYM i ZAGRANICZNYM korporacjom gigantycznego PODATKU w imię obietnicy przyszłej emerytury przy okazji zadłużając jeszcze WŁASNE państwo na kilkadziesiąt mld rocznie (dotychczasowe emerytury wypłacać trzeba, a źródło ich zasilania w dużej części przeniesione zostało do OFE więc państwo musi na procent pożyczać pieniądze w zagranicznych bankach).
Nie jestem wrogiem inwestowania w kopalnie diamentów na plutonie, ale nich każdy robi to na własny rachunek – OFE robią to na rachunek państwa. Emerytura z założenia ma być pewna. Żaden rynek kapitałowy tego nie gwarantuje bo z definicji nie może – a gwarantuje cykliczne kryzysy, każdy z kolejnych potencjalnie większy niż poprzedni. Problem jest taki, że emerytura musi być zapewniona bez względu na to czy jest kryzys czy nie – skoro OFE podczas ostatniego kryzysu potrafiły stracić 2/3 pieniędzy to jak zagwarantujesz wypłatę emerytur kryzysowych? Szczęście, że akurat teraz nie musiały sprzedawać akcji by wypłacać emerytury bo byłoby jeszcze gorzej. Jeśli jeszcze masz wątpliwość ile zarobi dla Ciebie OFE to ja się poddaje. Pośmiej się z porannych żartów w RMF, ugotuj coś z TVN, pobieraj naukę z Wyborczej i spij spokojnie – panowie żyjący z prowizji wiedzą jak poprawić Twój los.
Ciekawostka dla wytrwałych czytelników (gratulacje, że dotarłeś aż tu!): Grecja bankrutując zredukowała państwowe emerytury tylko o 10% (przypominam, że OFE traciły na kryzysie 2/3 pieniędzy), a dług względem prywatnych wierzycieli o 70%. Co się więc analogicznie stanie jeśli Polska zbankrutuje? Emerytury z systemu państwowego (ZUS) ucierpią owszem ale nieznacznie, natomiast zobowiązania wynikające z obligacji zostaną zmasakrowane niemal jak rynek akcji. Państwo wpierw zrezygnuje ze zwrotu pożyczek dla prywatnych korporacji – i słusznie, tchórzliwość polityków tym razem zagra na korzyść zwykłych obywateli – a dopiero potem zredukuje emerytury ZUS w obawie przed rewolucją – jak to się stało w Grecji. To jest ostateczny i zweryfikowany doświadczalnie dowód na to, że obligacje są mniej bezpieczne niż tzw. „wirtualne” zapisy na koncie w ZUS! kuriozalne nieprawdaż? Mało? To spójrzcie na przykład Chile (mają niemal identyczny model OFE jak w Polsce tyle że dłużej) – 30 lat „inwestowania” przez OFE skończyło się stratą 60% kapitału i 2/3 emerytów OFE-owskich musi korzystać z opieki społecznej żeby nie umrzeć z głodu. Takie interesy robi społeczeństwo na rynku kapitałowym! My mieliśmy być następni. 10:0 dla lodzika bambino! To, że takie łachudry jak Forbes płaczą to tylko znak, że kartel bankierów broni „swoich” premii a nie waszych pieniędzy naiwniaki.
skomentuj

Najnowsze wpisy