Forum Forum inwestycyjneFundusze

Fundusze, akcje, lokaty, złoto, inne - w co inwestujesz, jaki podział portfela?

Fundusze, akcje, lokaty, złoto, inne - w co inwestujesz, jaki podział portfela?

Redakcja forum / 2006-02-11 23:28
Powracające pytanie: w co lokować, jak rozdzielać oszczędności? Zapraszamy do dzielenia się doświadczeniem. Wszyscy skorzystają, Ty także.
Wyświetlaj:
atram / 2006-02-13 10:05
Ja polecam inwestycje w male i srednie spolki z GPW. Przytocze kilka argumentow, ktore moim zdaniem sa dosc znaczace i przemawiaja za inwestycje w tym wlasnie sektorze:
1. Na duzych spolkach z Wig20 ciagle trwa i ma sie dobrze korekta. Wiele wskazuje na to, ze poglebi sie ona jeszcze bardziej. Wielu inwestorow z pewnoscia ucieknie z blue-chips do mniejszych spolek.
2. Po tym jak chwilowo MIDWIG rowniez poszedl za Wigiem20 i zaczal korekte, ostatnio "oddzielil sie" od Wig20 i mimo spadku tego drugiego MIDWIG szedl ostro w gore. Przypomnijmy sobie ostatnie kilka miesiecy kiedy MIDWIG nic nie robil sobie z korekt na WIG20...
3. W zeszlym tygoniu pierwszy raz w historii fundusz ING Malych i Srednich Spolek wstrzymal sprzedaz swoich jednostek uczestnictwa. Powodem bylo zbyt duze zainteresowanie i fundusz ten rzekomo nie mial juz w co inwestowac. Sugeruje to, ze jest ogromny popyt na rynku MiŚ sp.. Dla lubiacych spiskowa teorie dziejow dodam, ze fundusz ten (i inne inwestujace w MiŚ spolki, np. DWS Top25) nie pozwola sobie na jakis drastyczny spadek wartosci spolek w ktorych partycypuja, bo z pewnoscia spowodowaloby to odplyw klientow, ktorzy ostatnio masowo do nich naplywali.
4. Gospodarcza sytuacja Polski jest niezla i sa teoretyczne podstawy do dalszego wzrostu na rynku malych i srednich spolek.

Tak wiec pozostaje tylko pytanie: jak inwestowac? Dla wielu dobrym wyborem moga byc wlasnie fundusze inwestycyjne. Choc dla bardziej doswiadczonych na pewno lepiej jest wytypowac jedna z wielu w ostatnich miesiacach spolek, ktore w ciagu jednej sesji potrafia skoczyc o parenascie czy paredziesiat procent a w ciagu miesiaca o pareset.
Pozdrawiam i zycze udanych inwestycji :)
mariowolf / 212.2.108.* / 2006-02-13 09:57
W zależności od kwot możliwych do zainwestowania,wieku inwestora,wiedzy i czasu,który potencjalny inwestor chce i może poświęcić na doglądanie swoich inwestycji,jest wiele opcji.Ja rozdzieliłem pieniądze na dwie części,1/2 w nieruchomości i druga część w akcje na GPW.Pieniądze na działkę bud.zarobiłem na giełdzie dawno,dawno temu,Potem,w latach zapaści,lub jak kto woli zastoju na giełdzie inwestowałem w obligacje i lokaty.Dwa lata temu wróciłem na giełdę.Polisy posagowe dla dzieci,które kupiłem od czołowego polskiego ubezpieczyciela to całkowita porażka,bez sądu się nie obejdzie żeby cokolwiek odzyskać.Może wspólcześnie zawierane są uczciwsze?Ja już swoich pieniędzy im nie dam napewno.
nowa / 85.89.162.* / 2006-02-13 17:23
Zgadzam się z "marowolf", że najlepiej inwestowac w fundusze i w zależności od okresu inwestowania albo w fundusze akcji albo fundusze mniejszego ryzyka. Tylko tu jest mały problem bo musimy liczyć sie chociażby z podatkiem Belki. Dlatego też polecam taki fajny "twór" jak pakiet funduszy pod "płaszczykiem" polisy czysto inwestycyjnej (cała wpłata inwestowana jest w fundusze) dzieki czemu zyskujemy korzyści prawno-podatkowe.
ada / 217.28.151.* / 2006-02-13 22:36
Czy możesz przybliżyć temat funduszy pod "płaszczykiem"polisy? Gdzie tego szukać.
Pozdrawiam
Ada
Kamil / 83.31.187.* / 2006-02-16 23:36
Oszczędzam w Skandii na emeryturę od 5 lat i uważam ( o czym napisała Nowa) że korzyści podatkowo-prawne są istotne, o czym się często nie myśli na początku inwestycji,
ale w świetle katastrofy w Katowicach.... Do wypowiedzi Atrama mam dwie uwagi.
Oszczedzając w Skandii nie zamrażam całej gotówki na 6 czy 15 lat ale podpisując optymalną dla siebie umowę zamrażam tylko minimum określone w umowie. A jeśli chodzi o koszty to przy braku opłat za transfery i za zarządzanie( sam dokonuję zakupów i sprzedaży przez internet) mam zysk około 30% rocznie netto a w mBanku dokonując transferu np. Arki musisz zapłacić prowizję za zakup i za sprzedaż, a to jest trochę drożej
niż w Skandii. Pozdrawiam
mikka / 217.96.27.* / 2006-02-21 07:10
Z tego co się orientuję to mBank nie prowadzi funduszy BZ WBK czyli Arki. Poza tym mBank nie pobiera też opłat za nabycie i zbycie jednostek uczestnictwa funduszy, które prowadzi.
atram / 2006-02-14 08:59
Takie produkty oferuja na przyklad Skandia czy Nationwide. Ale osobiscie nie bylabym tak entuzjastycznie nastawiona do tego sposobu oszczedzania. Dosc niewygodna w tym przypadku jest koniecznosc zwiazania sie na kilka lub nawet kilkanascie lat z firma (polisa). Tak wiec podatku Belki unikniesz, ale zamrozisz swoje pieniadze na 5, 10 czy 15 lat. A biorac pod uwage, ze sa plany likwidacji podatku Belki, moze sie okazac ze wiecej stracisz niz zyskasz. Bo poza zaletami polegajacymi na nie placeniu podatku Belki trzeba placic wiele innych oplat (administracyjne, za zarzadzanie, itp.) i w praktyce korzystanie z innych kanalow dostepu do funduszy inwestycyjnych (biuro maklarskie, SFI w mBanku) moze okazac sie znacznie tansze.
andy_andy / 62.233.177.* / 2006-02-13 10:07
Cos Ci podpowiem odnosnie odzyskania przynajmniej czesci Twoich pieniedzy: patrz do Kodeksu Cywilnego "Niekorzystne rozporzadzenie majatkiem." Moze uderzyc w tym kierunku?
Pozdrawiam
andy
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy