Forum Forum inwestycyjneFundusze

fundusze akcji środkowej i wschodniej europy - arka czy union inv.?

fundusze akcji środkowej i wschodniej europy - arka czy union inv.?

nowaaa / 80.50.235.* / 2007-07-17 16:30
co sądzicie? który fundusz wybrać? zaletą union jest parasol, arki - lepsze historyczne stopy zwrotu.
czy taki fundusz to w ogóle dobry pomysł? czy jest alternatywą dla polskich akcji (wig20 i miśki)?
kiedy wejść - teraz czy czekać?
Wyświetlaj:
nowaaa / 80.50.235.* / 2007-07-19 12:22
proszę o podpowiedź
co wybrać: arka akcji środkowej i wsch europy czy union inv. nowej europy?
Egzorcysta / 2007-07-19 13:11 / portfel / "Farciarz na giełdzie"
Ja sam wplace sobie do Arki Sr i wsch - bardzo dobrze idzie. dawniej jak arka akcyjna miala bardzo dobre wyniki zarzadzajacy inwestowali nia na tym rynku bez informowania ludzi. Wyglada dobrze.
nowaaa / 80.50.235.* / 2007-07-19 15:59
dzięki
szkoda tylko że arka nie jest w parasolu. podobno mieli coś tworzyć. jestem ciekawa czy parasol obejmie dotychczasowych klientów bo mam też kasę w zrównoważonym.
oby tylko arka sr/wsch europy nie zaczela hamować przy powiększaniu aktywów tak jak się to stał oz pozostałymi ich funduszami
Hekta / 83.15.72.* / 2007-07-26 11:33
Co to jest ten parasol? I gdzie moge znalezc informacje, ktory fundusz jest pod parasolem, a ktory nie ??
cortez / 2007-07-26 21:55 / Bywalec forum
Oj dużo razy już ten temat był maglowany na forum. Trzeba troszkę "pogrzebać". W skrócie: fundusz parasolowy powstał z przekształcenia dotychczasowych funduszy w subfundusze. Dzięki temu przy zmianie subfunduszu na inny, ale w ramach tego samego parasola nie płacisz podatku od zysków kapitałowych tzw. podatku belki.
Parasole w mBanku mają: Union Inv., Allianz, Seb, AIG, Skarbiec.
marfus / 198.240.128.* / 2007-07-19 16:42
Ja siedzie w PKO/CS - nienarzekam - maja najlepszy wynik w grupie :)
cortez / 2007-07-19 22:53 / Bywalec forum
ja do arki nie mam zaufania, kiepsko zarządzany moloch, który stracił impet i nie radzi sobie z napływającymi aktywami. Rozważam union, bo pod parasolem i inwestuje głównie w spółki surowcowe (energetyczne). Nie zanosi się, żeby ropa czy gaz miały spadki w cenach. Perspektywa ...hm...ciekawa
TaS / 2007-07-19 23:05 / Tysiącznik na forum
co do cen ropy - wydaje mi sie,ze za pare miesiecy, a najdalej dwa-trzy lata, czeka nas surowcowa zwałka... coraz wiecej mowimy o ekologii silnik apal o 50% mniej niz 15 lat temu... bedzie mniejszy popyt jak koncerny przestana blokowac hybrydy.
sebastian.drutowski / 2007-07-19 23:26 / "Uznany doradca inwestycyjny"
W przypadku inwestycji w fundy inwestujące w tak zwaną Nową Europę zachował bym trochę sceptyzmu. Chodzi mi o spółki w które lokuje dane towrzystwa. Obawiam się, że odbywa się w dużej mierze na wyczucie. Bo jakoś mi się nie wydaję żeby np. zarządzający z Arki jechał dajmy na to do Izmiru w Turcji i patrzył czy w danej fabryce stoją jeszcze maszyny (załóżmy że dana fabryka jest właśnie spółką w którą zainwestowała Arka) czy tych maszyn po prostu już nie ma, bo ktoś je gdzieś wywiózł. Oczywiście to tylko przykład ale dużych pieniędzy w fundy Nowej Europy bym nie włożył.
leoń / 83.31.86.* / 2007-07-20 02:31
Mam gorącą prośbę czy móglby mi ktos wytłumaczyć co oznacza że fundusz jest pod parasolem. Na czym to ogólnie polega z góry dziękuję za szczere odpowiedzi
TaS / 2007-07-19 23:31 / Tysiącznik na forum
hmm miałbys racje gdyby fundusze te inwestowały w spółki niepubliczne, a tak nie jest :)

jak sa na giełdzie to w turcji regulacje jawnosci tez sa niespecjalnie inne od nas.

poza tym robia to co zagranica u nas... najwieksze spolki i juz :)
cortez / 2007-07-20 00:25 / Bywalec forum
Na razie polityka inwestowanie tych funduszy jest taka, że inwestują w największe spółki. Tak jak np.właśnie wspomniany w uni. Część swojego kapitału zainwestowali w np Łukoil. Nie sądzę, żeby to była ryzykowna inwestycja. (Władze kremlowskie nie dopuszczą, żeby coś złego przytafiło się takiej sztandarowej rosyjskiej spółce;)
sebastian.drutowski / 2007-07-19 23:43 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Ok, jeśli są to największe spółki bezpieczeństwo jest większe. Ale obawiam się że nie wszystkie inwestycje idą w największe spółki. Z prostej przyczyny. Fundy Nowej Europy są modne i mają coraz więcej kapitału, które muszą gdzieś upchnąć. Nie zmieszczą wszystkiego dajmy na to w tureckim, czy jakimś tam chorwackim indeksie największych spółek. Będą szukały trochę mniejszych i obiecujących. A przykładów z naszej giełdy nie trzeba daleko szukać - ilu już inwestorów popłynęło na Elektrimie, Optimusie, EsPeBeka. Stąd moje obawy.
TaS / 2007-07-19 23:48 / Tysiącznik na forum
nie krytykuj optimusa - fajne komputery robili :)

w dodatku zrobia split praw poboru czy inny myk w stylu fona i bedzie gicior :D

co do spółek... wielkość dużych spółek - często prywatyzowanych państwowych molochów jest dostatecznie duża.. tak sądze. nowa europa to około 4% mojego portfela, weic niespecjalnie duzo :) i ani sie nie martwie, ani specjalnie ciesze...
Egzorcysta / 2007-07-20 08:36 / portfel / "Farciarz na giełdzie"
Ja chce wplacic do Arki tak aby bylo 20% w rynkach wschodnich - popatrzcie na jej wyniki. Dywersyfikacja musi byc i to jak najmocniejsza. W poniedzialek tro zrobie, czekam tylko na wplyniecie kasy ze sprzedazy AIG Akcji - wkurzyl mnie ten fund ostatnio :)
TaS / 2007-07-23 22:57 / Tysiącznik na forum
jestes wyjatkowo ruchliwym inwestorem, w sumie masz do tego prawo, ale dziwi mnie to :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy