Fundusze parasolowe

a.k. / 193.108.206.* / 2008-02-19 13:14
Od jakiegoś czasu przymierzam się do inwestycji. Zacznę od funduszy. Problem mam z wyborem odpowiednich. Zastanawiam się na funduszami parasolowymi. Czy inwestycja w tego typu fundusze jest dobrym rozwiązaniem. Jakie są zalety inwestycji parasole oprócz braku pobierania belki przy konwersjach? Jak to wygląda w praktyce?
Szczególnie zależy mi na opinii fachowców, doradców.

Dziękuję
Wyświetlaj:
opiekun_inwestora / 2009-05-04 17:35
Z podatkiem przy funduszach parasolowych nie zawsze jest tak, że nie płacimy go przy konwersjach. Wszystko zależy od sposobu w jaki fundusz parasolowy nalicza podatek.

Podatek w parasolach jest z reguły "odroczony" - tzn. jeżeli wpłaciłem 1000 zł, fundusz pod parasolem zarobił 200, o mam 1200, dokonuję konwersji i nadal mam 1200 zł (ale od tych 200 zł należy się podatek i zostanie on "zapamiętany"). Okazało się, że wybraliśmy fundusz, który traci. Przyjmijmy, że na dziś mamy z tego 1200 tylko 800. Jeżeli zdecydujemy się wypłacić to ... zostanie nam pobrany podatek z tych 200 zł, które zarobiliśmy. Ale pobrany zostanie dopiero na końcu inwestycji.

Fundusze parasolowe można kupować także na platformie mBanku - nie ma wtedy już żadnych opłat (ani przy zakupie ani przy konwersji).
_Joanna_ / 2009-02-27 01:03
Mam pytanie, czy ktoś mógłby mi polecic kilka dobrych książek na temat funduszy parasolowych. Bardzo mnie ten temat interesuje, ale jak narazie to wpadła mi w ręce jedynie książka pani Katarzyny Gabryelczyk.
jacentym / 2008-03-04 00:45
Zapraszam na wykład specjalisty w sobotę kontakt jacentym@tlen.pl
weisse111 / 2008-02-20 13:07 / Bywalec forum
witam. Ja osobiście na dzień dzisiejszy inwestuję pod prasolem Uniona - UniFundusze FIO. Dlaczego wybrałem właśnie f.parasolowy - dlatego, iż sam decyduję czy chcę inwestować w (su)fundusze o niskim, umiarkowanym czy wysokim stopniu ryzyka. Jak już wspomniałeś za konwersję nic sie nie płacji, jedynie opłaty wyrównawcze jak i opłaty za nabycie jednostek.
weisse111 / 2008-02-20 13:16 / Bywalec forum
Podam Tobie również stronę, na krórej możesz uzyskać wszystkie informacje o funduszu paraolowym Uniona - http://www.union investment.pl/klienci_indywidualni/oferta/index.uniFunfusze.html. Szukałem również stron aby przesłać info na temat innych parasoli, lecz tak szczegółowych nie znalazłem.
Pozdrawiam
casper / 2008-02-19 16:23
Tak to dobra propozycja, chętnie też poznam opinie o parasolowym inwestowaniu.
mfundusz / 2009-02-27 10:36
W zasadzie fundusze parasolowe w ramach jednego TFI są to te same produkty co wcześniej tylko z możliwością uniknięcia podatku od zysków kapitałowych.

Są jeszcze tzw. UFK, czyli parasol prowadzony z reguły przez instytucje ubezpieczeniową. Tam zaletą jest to, że pieniądze można przenosić między różnymi TFI.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy