Forum Forum inwestycyjneFundusze

Fundusze polskich czy zagranicznych akcji? A może coś innego?

Fundusze polskich czy zagranicznych akcji? A może coś innego?

ciachor / 83.7.190.* / 2007-06-10 14:31
Witam! Zastanawiam się nad sensownym zainwestowaniem 10.000 zł, może w jakiś fundusz akcji europejskich celem dywersyfikacji własnego skromnego portfela? Może w coś innego? Mam już ulokowane troche środków w zrownowazonym i akcyjnym polskim /od 2 lat w tym samym TFI-UI /, co miesiąc dopłacam do nich 100-200 zł. Chciałbym zbudować jakiś kapitał na "emeryturkę", czyli perspektywa przynajmniej 10-15 lat. . Zadawalają mnie zyski w granicach 15-20% rok. Myślę o zainwestowaniu przez mBank - może w UI Akcje Nowa Europa , Stoprocent BIS/ ale w UI już jestem / lub parasolowy AIG / Zrównow.N.Europa ?/Nie mam zbyt dużej wiedzy ekonomicznej, dlatego będę wdzieczny za Wasze opinie tym bardziej, że jak widać na załączonym obrazku mam małe problemy z podjęciem decyzji! :) Pozdrawiam i z góry dziekuje !!! / 40-to latek /
Wyświetlaj:
mikolajk / 83.16.54.* / 2007-06-20 13:43
Z AIGiem byłbym ostrożny. Ma wyniki nienajlepsze. Do tego jest to fundusz, który inwestuje w inny fundusz AIG, bodaj irlandzki. Tak więc płacisz tam podwójnie opłatę za zarządzanie. Warto nsatomiast przyjrzeć się polskim funduszom, które szukając miejsca do lokowania środków swoich klientów wychodzą poza Polskę. Ciekawym funduszem będzie być może ING Środkowoeuropejski Sektora Finansowego.
Egzorcysta / 2007-06-20 01:29 / portfel / "Farciarz na giełdzie"
Polecam " World Investment Opportunities Funds SICAV („WIOF”) " Sa w ofercie Mbanku i inwestuja poza polska. wiecej mozesz sie dowiedziec z ich stronki podanej w mbanku na forum lub z prospektow. Wygladaja bardzo ciekawie i daja przyzwoite zyski.
tomaszek84 / 62.233.139.* / 2007-06-20 12:48
ale co do WIOFu to uważaj bo przy tych funduszach jest spore ryzyko! polecil bym ci rosyjski i balkański mają dość dobre wyniki ale minimalny okres inwestycji to ok 3-5 lat!
Egzorcysta / 2007-06-20 01:31 / portfel / "Farciarz na giełdzie"
Podaje ich stronke domowa zebys nie musial szukac: http://www.wiof.eu/pl/
gippo / 77.91.4.* / 2007-06-19 23:16
co do UI UniAkcji Nowa Europa to zapowiada się to dość ładnie jak dla mnie. Wakacje idą, ceny paliwa wzrosną, więc i zyski firm paliwowych, w które ten fundusz inwestuje. Na surowce zapotrzebowanie generalnie jest zawsze, to i przed tym funduszem mogą być niezłe zyski.
Jeśli chodzi o azjatyckie przez AIG to także mogą nieźle pójść w góre. Ostatnio mieli trochę spadków, więc teraz pewnie będą starali się odbijać.
tomaszek84 / 62.233.139.* / 2007-06-15 16:24
jeżeli chcesz odkładać na emeryture to polecam Compense sam inwestuje tam pieniądze. maja małe opłaty i jestem z nich zadowolony. jak chcesz to napisz do mnie to powiem ci co i jak wygląda. zmiana funduszy jest tez bezpłatna wieć nie płacisz podatku belki.
pozdrawiam
wojcher / 2007-06-10 16:40 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Po ostatniej zwałce u skośnookich, to tam szukałbym teraz zysku- przynajmniej ja tak chcę zrobić z "nawisem inflacyjnym"
TaS / 2007-06-10 15:28 / Tysiącznik na forum
jest taka zasada - której ja mimio, ze jestem od Ciebie duzo mlodszy chce sie trzymac - im czlowiek starszy tym ryzyko i zysk powinny byc mniejsze. to na jakim etapie jestes to juz Twoja decyzja :)

do dywersyfikacji polecałbym albo UniNowa Europa (choc wtedy będziesz mial pare fundow w jednym towarzystwie), albo cus takiego:
Investors Fiz
jesli chcesz faktycznie zdywersyfikowac pocztyaj o investors gold fiz tyle, ze jeden certyfikat kosztuje ok 20tys...
ciachor / 83.29.120.* / 2007-06-10 15:46
Dzięki TaS ! Poczytałem troszkę o investors fiz, wygląda to nieżle :)/ 60% rok / , myślę jednak, że troche smiesznie byłoby zlikwidować UI i kupić 1 certyfikat investors! :) Pozdrawiam! ciachor
mruwa / 87.204.69.* / 2007-06-18 21:31
Wiam! Jeśli chcesz zinwestować coś zagraniczne fundy to są dwa godne polecenia: merrill lynch (minimum 5000 dolarów) i franklin templeton. Inwestują na całym świecie i to w najrózniejsze dziedziny gospodarki i nie tylko. No ale jestem na etapie zbierania informacji o nich i jak domniemam zajmie mi to troche durzo czasu. Więc radziłbym zostać na polskim rynku - gospodarka polaska cały czas idzie w góre i obecnie jest dobry moment na ponażanie pieniążków. Przecież w nieskończoność nie będzie tendencji wzrostowych. Pozdrawiam
TaS / 2007-06-10 19:06 / Tysiącznik na forum
napewno wyciaganie z UI jest głupotą - zgodnie z zasadą malej ilości ruchów na fundach (choc tutejsi "znawcy" uwazają inaczej.

Przy takie kwocie podsune Ci jeszcze SEB 4 niby stabliny, ale ma bardzo zadowalające efekty.
xtommi / 212.227.49.* / 2007-06-20 14:24
Dokładnie, fundusze to inwestycje na dłuższe terminy a nie na inday trading, jak można na giełdzie, bo jak się przesadzi z ilością tranzacji to prowizje zjędzą zyski.
A co do fundów to polecam: UniNowaEuropa jest niezła jak sam piszesz (25% kapitału), do tego dorzuciłbym może jakiś fundusz Azjatycki (25%) i coś dla ryzyka jakiegoś Misia np. DWS (tak z 20-25% kapitału) a resztę na zabezpieczenie albo w obligacje samemu, albo przez fundusz obligacji, ewentualnie możesz jeszcze z 10-15% zainwestować też w fundusz nieruchomość (ING chyba jest najlepsze ze względu na ilość tylko ich własnych inwestycji)
TaS / 2007-06-21 23:53 / Tysiącznik na forum
dws zamknięty, a emocje to sa na azjatyckim )

ing nieruchomosci - moze jest dobry, ale mnie jakos odrzucam, mimo,ze mam w ich banku konto :)
xtommi / 86.15.239.* / 2007-06-25 18:11
Który DWS jest zamknięty? Top25, a Top 50 przyjmuje wpłaty cały czas a zyski ma niewiele gorsze. Ing jest dobry na dywersyfikację, a popieram NowąEuropę ze względu na profil porfela, bo osobiście inwestuję w Rosji i na Bałkanach i myslę teraz właśnie o Azji, poczekam aż Union Inv. uruchomi ten zapowiadany fundudz z Banch Of China i albo zakupię jego jak się dobrze wprowadzi, albo pomyślę nad Tempeltonem
TaS / 2007-06-26 10:33 / Tysiącznik na forum
chodzilo mi tylko o dawna legende parkiety dws top25 :)

inwestujesz przez funudusze czy osobiscie :)

Azja... daleka kraina, gdzie w chinach bańka sie wzdyma...

nigdy nie wysle tam ani jednej swojej złotówki :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy