Forum Forum nieruchomościRynek nieruchomości

Gazrta Prawna-ceny już spadły o 15%

Gazrta Prawna-ceny już spadły o 15%

skomentuj
Doc-tor46 / 212.76.37.* / 2008-03-20 06:57
Ceny mieszkań na rynku wtórnym spadły nawet o 15 proc.
(Gazeta Prawna/20.03.2008, godz. 06:00)

Stabilizacja – to słowo, które najczęściej można dzisiaj usłyszeć z ust pośredników. Więcej osób ogląda mieszkania, sprawdza ceny, ale do transakcji nadal dochodzi bardzo rzadko.
Ceny wywoławcze nadal są na bardzo wysokim poziomie – mówi Małgorzata Bar, pośrednik w obrocie nieruchomościami. Na nabywców ciągle czekają mieszkania wystawione do sprzedaży jesienią ubiegłego roku. Jeśli ktoś chce teraz koniecznie sprzedać nieruchomość, a takich osób na razie jest niewiele, to musi obniżyć cenę o 10-15 proc.

- To jest wyraźna zmiana sytuacji rynkowej – mówi Tomasz Labiedź z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

- W porównaniu z ubiegłym rokiem transakcji na rynku jest nawet o połowę mniej. Oferty sprzedających, całkowicie rozmijają się z potrzebami i możliwościami finansowymi kupujących.

Spadek popytu na kredyty

Niemal wszystkie mieszkania na polskim rynku kupowane są z kredytu. Banki już od dłuższego czasu obserwują spadek liczby klientów zainteresowanych kredytami na kupno mieszkania. Arkadiusz Rembowski z Money Expert twierdzi, że nie zmienił się popyt ze strony osób kupujących pierwsze mieszkanie. Niemal zamarł natomiast popyt na kredyty ze strony inwestorów, którzy w ubiegłych latach kupowali po kilka mieszkań, w nadziei na wzrost cen nieruchomości. Prawdą jest też, że po ostatnich podwyżkach stóp procentowych, wiele osób zainteresowanych kupnem mieszkania nie ma wymaganej zdolności kredytowej i odchodzi z banku z kwitkiem. Jeśli zmniejszył się popyt na kredyty hipoteczne, to oczywiście musiał też spaść popyt na gotowe mieszkania. Tylko w ostatnim kwartale ubiegłego roku banki udzieliły o 17,7 proc. mniej kredytów hipotecznych – wynika z raportu firmy doradztwa finansowego Open Finance. Emil Szweda z Open Finance szacuje, że w tym roku popyt na kredyty hipoteczne będzie o 10-15 proc. niższy niż w ubiegłym roku.

Rynek kupujących

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania są coraz bardziej wybredne.

- Czasem nie chcą nawet oglądać mieszkań z wielkiej płyty – mówi Małgorzata Bar. Największe zainteresowanie budzą mieszkania nie starsze niż 10 lat. Wiosna na rynku nieruchomości może nastąpić dopiero miesiąc, dwa miesiące po tej kalendarzowej. Jednak czy oznacza, to większy popyt przy obecnych cenach? Wątpliwości ma Marcin Jańczuk z firmy Polanowscy Nieruchomości.

- Kupujący liczą na spadek cen. Biorąc pod uwagę wzrost oprocentowania kredytów, nawet rosnące płace, nie powodują wzrostu zdolności kredytowej. Zdaniem pośredników nie ma więc możliwości, by ceny nieruchomości drożały, czy nawet utrzymały obecne poziomy – mówi.

Ile może wynieść spadek cen do połowy roku wg prognoz pośredników? Czy zagraniczni sprzedający , nawet jeśli obniżą ceny, nadal mogą sporo zarobić na polskim rynku? Dlaczego domy i działki nie tanieją? Do kiedy potrwa korekta cen ? Który segment oferty mieszkaniowej jest wyjątkowo odporny na obecne problemy rynku?

Więcej: Gazeta Prawna 20.03.2008 (57) – str.2-3

Roman Grzyb
skomentuj

Najnowsze wpisy