Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Gospodarka Rosji skurczyła się o 2,4 procent

Gospodarka Rosji skurczyła się o 2,4 procent

skomentuj
Wyświetlaj:
Krzysiek84 / 2009-02-24 23:02 / Bywalec forum
Jednak nowe inne dane:

W styczniu PKB Rosji spadło o 9 proc.
Tak fatalnych wyników nie spodziewali się rosyjscy ekonomiści. W styczniu PKB Rosji spadło aż o 8,8 proc., licząc rok do roku - wynika z danych ministerstwa rozwoju gospodarczego.
Gwałtowny spadek PKB w styczniu ministerstwo rozwoju gospodarczego Rosji tłumaczy zmniejszeniem w tym miesiącu inwestycji prawie o 16 proc. - poinformowała agencja Interfax. O 16 proc. w zeszłym miesiącu zmniejszyła się też produkcja przemysłowa w Rosji, a armia bezrobotnych co tydzień rośnie o 70-80 tys. ludzi.

Takiego załamania nie oczekiwano po wcześniejszej oficjalnej informacji ministerstwa rozwoju gospodarczego, że w styczniu PKB Rosji było o 2,4 proc. mniejsze niż w poprzednim miesiącu. Kiepski stan rosyjskiej gospodarki potwierdzają też statystyki handlu zagranicznego. W styczniu eksport z Rosji miał wartość 20,2 mld i był 1,7 razy mniejszy niż przed rokiem - głównie z powodu spadku ceny ropy naftowej. Import w styczniu zmalał o jedną trzecią i zamknął się kwotą 10,3 mld dol.

Źródło: Gazeta Wyborcza
bla / 78.88.49.* / 2009-02-25 07:27
MOSCOW, February 24 (RIA Novosti) - Russian GDP fell 8.8% in January 2009 compared with the same period last year. - szczegolnie interesujace sa ostantnie slowa "porownując z tym samym okresem poprzedniego roku", znow gazeta wybiorcza nie potrafi poprawnie tekstu przetlumaczyc?
Krzysiek84 / 2009-02-24 15:09 / Bywalec forum
To jest zmiana miesiąc do miesiąca więc nie ma się co dziwić, jakby to była zmiana rok do roku no to by było źle.

Póki co sytuacja w Rosji i tak jest dobra, jak będzie dalej zobaczymy, jak sytuacja będzie wyglądać po pierwszym kwartale w stosunku do pierwszego kwartały 2008, bo na razie z tego nie można wyciągać daleko idących wniosków.

W sumie ciekawie to się zacznie robić w Rosji od połowy roku jak zyski z eksportu gazu zaczną spadać, no oczywiście jeśli do tego czasu cena ropy nie skoczy do góry. Wtedy może się to odbić bardziej na wzroście PKB bo wydatki państwa będą musiały się zmniejszyć i to znacznie.
skomentuj

Najnowsze wpisy