Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

GPW: Zapowiada się ciąg dalszy wzrostów

GPW: Zapowiada się ciąg dalszy wzrostów

Money.pl / 2011-01-13 08:27
Komentarze do wiadomości: GPW: Zapowiada się ciąg dalszy wzrostów.
Wyświetlaj:
ania21980 / 79.184.99.* / 2011-01-14 08:13
Czyli miedź KGHM w górę?:)
łobi / 178.36.20.* / 2011-01-14 01:26
Bardzo kiepskie dane o skoku bezrobocia, wzroście inflacji, korekcie w dół indeksu Filadelfia Fed, ostrzeżeniu o możliwym obniżeniu perspektyw ratingu Stanów (a także Francji, Niemiec i Wlk. Brytanii) przez agencje S&P oraz Moody's jak i słabym przetargu na obligacje 30-letnie (a poor USD 13bln 30y note auction) spowodowały spadki na sesji w Stanach.
I jak zaczęło się od Alcoa, po chorych wcześniejszych wzrostach będzie teraz sell the news, bez względu na wyniki, bo lepiej już nie będzie. Inflacja przyśpiesza, stopy pójdą w górę..
Jak informują analitycy banki niby mają dużo gotówki, ale i siedzą na jeszcze większych stratach i dlatego nie będą nic pożyczać. Dodatkowym problemem jest ich manipulowanie wynikami poprzez sztuczne zawyżanie zysków bo coraz gorzej z normalnej działalności, więc stosują sztuczki poprzez obniżanie niezbędnych rezerw, co wystawia je na poważne ryzyko, szczególnie, że nadchodzi druga fala kryzysu na rynku nieruchomości i szykują się spore spadki ich cen, o czym pisała dziś jedna z najlepszych analityczek tego rynku Diana Olick. Spowodowane to jest wstrzymaniem przejmowania domów przez banki z powodu przekrętów w tym procesie, co teraz spowoduje spory ich wzrost przez ponowne przyspieszenie i przeniesienie tego powstałego nawisu domów, który nałoży się na już istniejące ogromne zapasy na rynku. Spowoduje to spore straty w bankach.
squun / 89.174.18.* / 2011-01-14 06:52

Spowodowane to jest wstrzymaniem przejmowania domów przez banki
z powodu przekrętów w tym procesie,


W zeszłym roku odebrano ich rekordowo dużo 1,05mln
Eternit z Azbestu / 2011-01-14 01:08 / Tysiącznik na forum
Blady strach powinien paść na pracodawców, którzy na bieżąco nie wypłacają pensji podwładnym. Skończyło się pobłażanie, w 2011 roku inspektorzy pracy częściej niż do tej pory będą to sprawdzać. Na nieuczciwych szefów posypią się kary.

Zapowiedział to Tadeusz Zając, główny inspektor pracy. Problem jest poważny, o czym przekonują m.in. statystyki Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. - Skala problemu jest wciąż bardzo duża - mówi Kamil Kałużny, rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy w Łodzi. - Jednym z naszych ważniejszych zadań jest więc kontrolowanie firm w tym zakresie.

Statystyki są szokujące. W ubiegłym roku inspektorzy przeprowadzili w województwie 8355 kontroli u 6305 pracodawców, z czego nieprawidłowości wykryli w trakcie 1611 kontroli u 1440 pracodawców. To więcej niż w 2009 roku ( 8281 kontroli u 6189 szefów, z czego pensjami zalegało 1395 szefów).

W 2010 roku udało się odzyskać ponad 4,5 mln zł, a w 2009 - ok. 200 tys. zł mniej.

Na początku ubiegłego roku problemy z terminowym wypłacaniem wynagrodzeń miał m.in. Formaplan Polska Sp. z o.o. w Wolborzu, który produkuje meble i półfabrykaty dla przemysłu meblarskiego. Zatrudnienie spadło z 400 do niespełna 300 osób. Pensje wypłacane były z ponadmiesięcznym opóźnieniem, do tego w ratach. Sąd ogłosił upadłość układową spółki. Formaplan zawarł układ z wierzycielami w sprawie spłaty długów. Dziś dyrektor finansowy zapewnia: - Sytuacja się poprawiła, sprzedaliśmy część aktywów i nie ma zaległości, które przekraczałyby miesiąc.

Na wypłaty zbyt długo musiała także czekać załoga wieluńskiego ZUGIL-u. Prezes został ukarany przez inspekcję i musiał zapłacić 2 tys. zł. Na dodatek inspektorzy dopatrzyli się nieprawidłowości przy zwolnieniach grupowych, a o przeprowadzenie kontroli apelowali związkowcy.

- Istotne jest, by firmy były traktowane z uwzględnieniem wszystkich okoliczności. Jeśli zatem jest kryzys, który utrudnia firmie terminowe regulowanie zobowiązań, można by oczekiwać, że przy egzekwowaniu prawa zostanie to wzięte pod uwagę - wyjaśnia Witold Jajszczok, dyrektor ds. PR, rzecznik prasowy grupy kapitałowej Gwarant, w której skład wchodzą wieluńskie zakłady ZUGIL.

Inspektorzy pracy z Sieradza w ubiegłym roku wydali aż 58 decyzji nakazujących wypłatę zaległych wynagrodzeń. W sumie pracodawcy z tego regionu zalegali 385 pracownikom 750.000 złotych.

Sprawdzaniem, czy pracownicy dostają pensje, zajmują się też inspektorzy pracy w Skierniewicach. - Jedna z większych spraw dotyczyła firmy, która działa po byłej Zatrze, czyli producencie transformatorów - mówi Jan Darnowski, kierownik skierniewickiego oddziału OIP. - Sprawa jest na pozycji przegranej. Kilkadziesiąt osób ma wyroki sądu, tymczasem firmy już nie ma, a zaległe pensje liczone są na dziesiątki tysięcy złotych.

Telefony w firmie emitują jedynie komunikat: "Abonent czasowo niedostępny".

----------------

Tak to jest wspaniale w naszej tuskowej zielonej wyspie...
Eternit z Azbestu / 2011-01-14 00:37 / Tysiącznik na forum
To miała być lekcja o tym, jak bezpiecznie poruszać się w świecie wirtualnej bankowości, a skończyło się na strachu i wątpliwościach. Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie mieli zapłacić za prowadzenie konta, które zostało im założone, mimo że o to nie prosili. Wiele wskazuje na to, że zostali celowo wprowadzeni w błąd przez nierzetelnego pracownika banku.

- Sprawa wyglądała bardzo niewinnie - mówi jeden z uczniów PZS nr 1 w Kościerzynie. - Panie z banku na lekcji w szkole opowiadały m.in., jak funkcjonuje internetowa bankowość, jak zakłada się konta. Powiedziały, żebyśmy wypełnili dokumenty, co będzie potrzebne w części praktycznej naszej lekcji. Musieliśmy wpisać swoje dane. Szybko okazało się jednak, że staliśmy się właścicielami kont w tym banku, a także kart.

Już wkrótce uczniowie przekonali się, że wirtualna lekcja ma swoje konsekwencje w realnym życiu. - Przedstawiciele banku dzwonili z interwencją, że trzeba uregulować zaległą opłatę za prowadzenie konta - mówi matka jednego z kościerskich uczniów. - Nie mogę zrozumieć, jak w ogóle mogło dojść do tej sytuacji, przecież żaden z uczniów nie zakładał konta na poważnie. Myślę, że bank wykorzystał sytuację. Może liczyli na to, że w ten sposób zyskają dodatkowych klientów.

Dyrekcja PZS nr 1 w Kościerzynie od razu podjęła interwencję, aby wyjaśnić sprawę.

- W listopadzie bank zgłosił się do nas z propozycją zorganizowania lekcji z informatyki na temat "Bezpieczeństwo w sieci w oparciu o bankowość elektroniczną" - mówi Zdzisława Wiśniewska, wicedyrektor PZS nr 1 w Kościerzynie. - Lekcję przeprowadzono dwuetapowo, czyli teoria i praktyka, we wszystkich czwartych klasach. Młodzież miała mieć założone konta techniczne do celów szkoleniowych oraz w późniejszym terminie otrzymać karty, które miały być nieaktywne i niepowiązane z żadnym kontem. Rodzice i młodzież zaniepokoili się faktem otrzymania kart i dlatego od razu wyjaśnialiśmy sprawę w banku. Zapewniono wówczas, że uczniowie nie będą ponosili żadnych opłat i nie mogą w żaden sposób skorzystać z kart.

Kościerska szkoła po raz pierwszy spotkała się z takim przypadkiem. - Jako szkoła napisaliśmy również oficjalne pismo do banku w celu wyjaśnienia sprawy - dodaje Zdzisława Wiśniewska. - W naszej szkole staramy się zapewnić uczniom kontakt z różnymi pracodawcami i instytucjami. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z podobną sprawą.

Niemalże identycznie sprawa wyglądała w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie.

- To było w grudniu, ze zwykłej sali lekcyjnej zaprowadzono nas do pracowni komputerowej, bo miała to być lekcja internetowej bankowości - opowiada uczeń trzeciej klasy LO. - Podobne lekcje miały też inne trzecie klasy u nas. Przyszła kobieta i mężczyzna, którzy przedstawili się jako pracownicy banku. Tłumaczyli nam, jak takie internetowe konta działają, na co zwrócić szczególną uwagę w kwestiach bezpieczeństwa: by nie nosić przy sobie numeru PIN i karty itp. Brzmiało to rozsądnie. Potem bankowcy rozdali nam wnioski o utworzenie konta, kazali wypełnić. Niedługo potem przynieśli gotowe umowy o prowadzenie konta, które mieliśmy podpisać.

- Wtedy część naszej klasy się zbuntowała, powiedziała, że nie będzie niczego dla banku podpisywać, bo podpis to podpis, niezależnie, czy w celach edukacyjnych, czy innych - opowiada dziewczyna z trzeciej klasy LO. - Ale bankowcy przekonywali, że to będzie potrzebne do dalszych ćwiczeń. Więc podpisałam. Tymczasem po kilku dniach najpierw zadzwoniła pani z banku, informując o otwarciu konta, a potem na mój adres domowy przyszła prawdziwa karta bankomatowa, za którą od stycznia miałam płacić 7 zł na miesiąc. W domu opowiedziałam wszystko rodzicom, mama poszła do szkoły wyjaśniać sprawę, a ja do banku likwidować konto. Co najciekawsze, konta miała utworzona cała nasza klasa, bez względu na to, czy tę umowę o prowadzenie konta ktoś podpisał, czy nie. Czujemy się wykorzystani i oszukani.

- Wyjaśniliśmy sprawę w banku, konta powinny być już zlikwidowane - tłumaczy Bożena Conradi, dyrektor ZSP nr 1 w Wejherowie. - Żaden z naszych uczniów nie musi ponosić jakichkolwiek opłat z tego tytułu. Otrzymaliśmy też z banku pisemne przeprosiny za zaistniałą sytuację.

Ostatecznie bank zapowiedział, że do 27 stycznia wszystkie konta zostaną zamknięte.

- Jest nam bardzo przykro z powodu tej sytuacji i możemy tylko przeprosić za jej zaistnienie - mówi Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznika prasowego ING Bank Śląski SA. - Sprawa jest już zamknięta. Te konta miały być rachunkami technicznymi. Traktujemy sprawę jako incydent, który nie powinien mieć miejsca.

- Wyjaśniamy, jak do tego doszło, że zamiast kont technicznych uczniom utworzono ogólnodostępne, w dodatku płatne rachunki - dodaje Piotr Utrata, rzecznik ING. - Chciałbym też nadmienić, że oprócz zamknięcia kont likwidujemy też z naszej bazy danych wszelkie dane osobowe uczniów, ich nazwiska, d
Eternit z Azbestu / 2011-01-14 00:38 / Tysiącznik na forum
- Wyjaśniamy, jak do tego doszło, że zamiast kont technicznych uczniom utworzono ogólnodostępne, w dodatku płatne rachunki - dodaje Piotr Utrata, rzecznik ING. - Chciałbym też nadmienić, że oprócz zamknięcia kont likwidujemy też z naszej bazy danych wszelkie dane osobowe uczniów, ich nazwiska, daty urodzenia, adresy i telefony, bo w tej sytuacji nie powinniśmy ich posiadać ani tym bardziej nimi dysponować.

Pracownicy banku znajdują się pod dużą presją

Banki wymagają od swych pracowników, by realizowali wyśrubowane plany sprzedaży usług finansowych.

Każdy bankowiec ma ustalone miesięczne limity, które musi wykonać: utworzyć pewną liczbę kont osobistych, sprzedać ileś kart bankomatowych, debetowych, podpisać konkretną liczbę umów kredytowych, lokat terminowych... Listy są długie i w obliczu kryzysu gospodarczego bardzo trudne do spełnienia.

- Odbija się to na naszej pensji, bo wynagrodzenie to płaca zasadnicza i prowizje od sprzedanych produktów, które mogą być całkiem spore - mówi jeden z pracowników banku. - Ale tu nie chodzi tylko o pieniądze. Jeśli kilka miesięcy z rzędu nie uda się limitów wyrobić, trzeba się liczyć z nieprzedłużeniem umowy o pracę, czyli wyrzuceniem na bruk.

-------------

I po co rządy ratują takie instytucje? Im szybciej banki zbankrutują tym szybciej odrodzi się prawdziwa gospodarka.
Blazej nl / 79.185.223.* / 2011-01-13 23:23
no to musimy w takim razie w inny sposób uporządkować dyskusję :)
jeżeli chodzi o stan faktyczny to lewar x10 = x100
jeśli o nazewnictwo to lewar x10 to dźwignia x10 od stanu wyjściowego, nie ulegającego zmianie.
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 23:26 / Tysiącznik na forum
Lewar to mnożnik pomiędzy instrumentem pochodnym a bazowym.
Dla mnie instrumentem bazowymjest WIG20 a pochodnym FW20 i lewar FW20 względem WIG20 jest 10. Jak ktoś dodatkowo gra lewarem 10x na FW20 to gra lewarem 100 na WIG20.
Blazej nl / 79.185.223.* / 2011-01-13 23:29
musiałeś ładnie wybrnąć z sytuacji :)
Blazej nl / 79.185.223.* / 2011-01-13 23:01
uporządkujmy.
kiedy ja w XTB zaznaczałem lewar x10 to miałem 100zł za jeden punkt.
Jak jest u ciebie JB?
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 23:19 / Tysiącznik na forum
Zresztą to dużo lepiej widać na kontraktach na akcje na przykład FKGH.
http://gielda.onet.pl/fkghh11,18742,110,0,8573,profile-pochodne-ogolne
174,85 PLN +0,32 % 0,56 PLN

ale ma lewar 100 i dlatego przy wzroście kontraktu o 56gr ktoś kto miał jeden kontrakt zyskał 56PLN a nie 56gr.
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 23:07 / Tysiącznik na forum
Za jeden punkt mam 10PLN. Przy 100PLN na punkt to jest lewar 100x.
Blazej nl / 79.185.223.* / 2011-01-13 23:09
To jest lewar x10.
To o czym mówisz to nie ma lewara bo takie są zasady kontraktów terminowych i dopiero od tego liczy się lewar.
Chyba że makler XTB w rozmowie telefonicznej mnie w wała robił :)
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 23:13 / Tysiącznik na forum
Lewar może być wielokrotny. Jeśli sam kontrakt ma lewar 10x a ty grasz na niego z lewarem 10x to jest w sumie lewar 100x.
Blazej nl / 79.185.223.* / 2011-01-13 23:16
jeżeli nie może być niższy niż x10 to tą liczbę należy uznać za podstawę do podawania lewaru.
rafcio55 / 2011-01-13 23:18 / Tysiącznik na forum
daj już mu spokój, chłopak sam nie wie co pisze :)
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 23:21 / Tysiącznik na forum
http://gielda.onet.pl/fw20h11,18742,110,0,8422,profile-pochodne-ogolne

O kontrakcie
Długa nazwa: FW20H11
Skrócona nazwa: FW20H11
Rodzaj: Kontrakty terminowe na indeksy
Instrument bazowy: WIG20
Mnożnik: 10
Data wygaśnięcia: 18.03.2011
Liczba serii w obrocie: 3
--------------

MNOŻNIK 10!!!
rafcio55 / 2011-01-13 23:24 / Tysiącznik na forum
zrozum człowieku że mnożnik 10 tyczy się wartości kontraktu a nie lewaru jaki używasz do gry na nich!

no ręce opadają ;)
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 23:27 / Tysiącznik na forum
Bo tobie chodzi o lewar na FWIG20 a mi o lewar na WIG20.
rafcio55 / 2011-01-13 23:34 / Tysiącznik na forum
no sorry ale już nie moge czytać tych bzdur ;)

dobranoc
? ? ? / 89.228.31.* / 2011-01-13 23:38
rafek, dygnął ci lewar ? ;P
piąta fala / 178.37.78.* / 2011-01-13 22:37
Profesor J.M. Steiner zapytany na co oprócz śmierci i podatków by dziś postawił odpowiedział, że na papiery Tepsy i polska złotówkę. Na polską złotówke nie dlatego ze jest niezwyczajnie silna ale dlatego, że konkurencyjne waluty są słabe.
Na Tepsę - bo skuteczność z jaką prowadzi biznes musi przekładać sie na dochody.
Były tez słabsze punkty tego brifingu. Zapytany o piątą falę uśmiechnął się zdaniem korespondenta Bloomberga - kpiąco.
rafcio55 / 2011-01-13 22:51 / Tysiącznik na forum
złotówka to obecnie jest mocno napompowana i ją jeszcze jp morgan chce umocnic zeby wiecej dolców dostać jak będzie z rynku uciekał :)
amator1122 / 2011-01-13 22:57 / Tysiącznik na forum)

złotówka to obecnie jest mocno napompowana

tym bardziej nie powinni podnosić stopy i ją jeszcze bardziej umacniać bo zaduszą eksport inflacja po styczniu powinna spadać takie mam zdanie.
rafcio55 / 2011-01-13 23:05 / Tysiącznik na forum
masz troche wolnej kasy to łykaj euro poniżej 3,90 dzisiaj już poszło kilka groszy w góre ale jeszcze jest czas na zakup
rafcio55 / 2011-01-13 22:53 / Tysiącznik na forum
moje reko dla walut zagranicznych jest kupuj i wywalaj złotego!
amator1122 / 2011-01-13 22:35 / Tysiącznik na forum)
jest według mojej AT jest dobrze, zwały tym bardziej nie widać,.. jedziemy na 1350 pkt.
Blazej nl / 79.185.223.* / 2011-01-13 21:43
po co się było tak śmiać z Paolki?
dajcie każdemu szansę...
jutro okaże się, że jej S to niezła inwestycja
Blazej nl / 79.185.223.* / 2011-01-13 22:23
dasz radę bo nie masz lewara :)
rafcio55 / 2011-01-13 22:30 / Tysiącznik na forum
wczoraj pisał że gra z 10krotnym lewarem ;)
Blazej nl / 79.185.223.* / 2011-01-13 22:38
JB? niemożliwe. Ilekroć pisaliśmy o kontraktach to mówił, że ni używa dźwigni.
rafcio55 / 2011-01-13 22:48 / Tysiącznik na forum
no sam sie ze mną wczoraj kłócił że gra 10 krotnym lewarem, spytaj go :)
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 22:52 / Tysiącznik na forum
Gram z 10krotnym lewarem bo to jedyna opcja gry na kontraktach na WIG20, tyle, że gram ułamkiem kapitału i się równoważy.
rafcio55 / 2011-01-13 22:55 / Tysiącznik na forum
no to chłopaku zdecyduj się czy grasz 10krotnym lewarem czy ułamkiem kapitału :))
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 22:57 / Tysiącznik na forum
Juz Ci mówiłem, że FW20 ma lewar 10x.
Wolalbym grać bez tego lewara, bo wówczas mógłbym bardziej płynnie zmieniać zaangazowanie.
rafcio55 / 2011-01-13 23:02 / Tysiącznik na forum
o to dobrze ze mnie oswieciłeś bo ja do tej pory myślałem ze gram z mniejszym lewarem, dzieki za info :))
Blazej nl / 79.185.223.* / 2011-01-13 23:08
też mi to nie gra :)
już się zdziwiłem jak Paolka mi mówiła o tym x10 a teraz JB potwierdza...
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 23:32 / Tysiącznik na forum
Bo niepowinno być wogóle lewaru. Powinno być 1PLN za jeden punkt.
amator1122 / 2011-01-13 21:51 / Tysiącznik na forum)

jutro okaże się, że jej S to niezła inwestycja

do moich analiz 1280 i nie niżej ,.... to na S nie ma co liczyć na zyski
po co się było tak śmiać z Paolki?

nie lubię krętaczy :( niech w tym swoim wirtualu inwestuje będę się temu przyglądał
rafcio55 / 2011-01-13 22:05 / Tysiącznik na forum
chłopie odpocznij troche, wypij browca, przytul żonke, wyluzuj...
amator1122 / 2011-01-13 22:08 / Tysiącznik na forum)
twardy jestem i cięty na głąba naganiacza jak również w dążeniu do sukcesu:)))
rafcio55 / 2011-01-13 22:17 / Tysiącznik na forum
szkoda czas marnować, usuniesz jednego głąba to na jego miejsce pojawi się dwóch...
amator1122 / 2011-01-13 22:21 / Tysiącznik na forum)
:)))) nie myśl ,że tylko przy kompie siedzie i czekam na niego mam jeszcze normalne życie .
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 22:15 / Tysiącznik na forum
Było tu wielu atakujących Kena... i już ich nie ma. A Ken jest nadal od 5 lat.
amator1122 / 2011-01-13 22:27 / Tysiącznik na forum)

atakujących Ken

kto go atakuje tu trzeba wyrwać chwasta, manipulatora, naganiacza na spadki i cześć pieśni
amator1122 / 2011-01-13 21:54 / Tysiącznik na forum)
PS
przedrukowałem z Bloomberga czy rozumiesz te wklejki ( tłumacz nie perfekcyjny) bo ja bardzo dobrze rozumie.
Blazej nl / 79.185.223.* / 2011-01-13 21:54
Zobaczymy czy sprzedaż detaliczna przed świętaami była taka jak powinna być. Jeśli nie to będzie duży problem.
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 22:04 / Tysiącznik na forum
Tesco, trzecia co do wielkości sieć handlowa na świecie, nie zrealizowała prognoz sprzedaży w okresie przedświątecznym. To kolejna brytyjska grupa handlowa, która podała, że surowa zima zaszkodziła sprzedaży produktów nie-spożywczych.

Wzrost sprzedaży Tesco w Wielkiej Brytanii o 0,6 procent to i tak lepszy wynik niż spadki, o których w czwartek poinformowała sieć Dixons specjalizująca się w sprzęcie elektronicznym, grupa handlowa Home Retail, sprzedawca gier komputerowych Game Group, sieć sklepów z rowerami Halfords i firma odzieżowa New Look.

-----------------

Ale oni mają sklep na Kabatach więc mają pecha.
esek / 149.156.124.* / 2011-01-13 21:40
złoto -1,23%
srebro -3,74%
bawełna -4%

kto się wczoraj zapakował późnym wieczorem przy odpowiednich poziomach jak pisałem już liczy zyski. a to dopiero poczatek.
amator1122 / 2011-01-13 21:24 / Tysiącznik na forum)
na S&P na 1280 jest wsparcie, myślę że tego nie przejdzie .
amator1122 / 2011-01-13 21:09 / Tysiącznik na forum)
Różnica między 2 - i 30 - letnich obligacji skarbowych zwiększyła się do rekordu przed dzisiejszą aukcjią od $ 13 mld w obligacje inwestorzy żądają wyższej rekompensaty przeciwko inflacji ekonomicznej trakcji zyski odzysku.
-----------
to przedruk z Bloomberga.
Ami11 [SAMA PRAWDA] / 89.74.180.* / 2011-01-13 21:06
Dolar to śmieć
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 21:00 / Tysiącznik na forum
Najgorzej jest w Warszawie, najlepiej w Katowicach. Jednak wszędzie korki irytują kierowców tak samo. Na miejskich korkach tracimy czas i pieniądze. I dotyczy to nie tylko kierowców.


Jeżeli mieszkasz w Warszawie to dziennie przez korki tracisz 30 minut. Jest to dodatkowy czas, który poświęcasz na pokonanie trasy z domu do pracy i z pracy do domu. 30 minut, które przecież można spożytkować inaczej, niż bezsensownie gapiąc się na mijających nas spacerowiczów.

- Czas spędzony w korkach trudno określić jako wykorzystany produktywnie, bo można byłoby go poświęcić na pracę lub wypoczynek. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to więc strata, której koszt można określić jako koszt utraconych korzyści – tłumaczy Rafał Antczak z Deloitte, firmy doradczej, która przygotowała analizę problemów transportowych w 7 największych miastach Polski.

- Osoby pracujące w 7 największych polskich miastach traciły w 2010 roku 16 mln zł dziennie, stojąc w korkach. Daje to łączną kwotę 4,2 mld zł w ciągu całego roku - dodaje.

To dużo. Dla porównania, pieniądze zebrane w ostatnim finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to tylko dwa i pół dnia naszego stania w korkach. Jednak każdy, kto choć raz stał w korku bez końca, myślał o tym, ile na tym zarabia państwo. Stojąc w korku samochód spala paliwo, które od dawna jest coraz droższe, a którego ogromną część stanowią podatki. Tak wydaje się w pierwszej chwili. Jednak czy rzeczywiście jest to prawdą?

- Gospodarka również traci na korkach. Koszty korków dla gospodarki przy uwzględnieniu podatków nakładanych na paliwa i płaconych do budżetu, wyniosły blisko 3,7 mld złotych w ubiegłym roku, a to jest realna strata dla gospodarki. Mniejsze korki w miastach to większe zyski z podatków. Zamiast obecnych 560 mln, mniejsze korki generowałby aż 645 mln, czyli więcej o 85 mln złotych w ciągu jednego roku – wyjaśnia Antczak.

Bazując na rzeczywistych pomiarach prędkości, serwis Targeo.pl zanalizował różne aspekty powstawania korków. Duże miasta posiadają tak zwane wąskie gardła, które utrudniają ruch i powodują chroniczne pojawianie się niekończących sznurów samochodów.

- Z analiz wynika, że najwięcej czasu w korkach tracą mieszkańcy Krakowa i Warszawy. Po drugiej stronie skali znajdują się Łódź i Katowice – tłumaczy Rafał Mikołajczyk, prezes zarządu Indigo, operatora serwisu Targeo.

O tym, że musimy budować obwodnice dużych miast, nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Jednak budowa dróg w naszym kraju, to - najdelikatniej mówiąc - proces długotrwały. Czy dziś można wyjść problemowi korków ulicznych naprzeciw, czy możemy w sposób prosty poprawić naszą sytuację? Okazuje się, że są sposoby na proste rozwiązywanie długiego jak korek problemu.

- Warto jest pomyśleć nad wprowadzeniem zmian prawnych umożliwiających wyznaczenie na skrzyżowaniach tzw. yellow-box, czyli obszaru gdzie wjazd samochodów bez możliwości zjechania ze skrzyżowania byłby zakazany. Realnie jest to koszt puszki z farbą, jednak w praktyce wpłynie to na poprawę obecnej sytuacji. Dziś kierowcy nagminnie wjeżdżają na skrzyżowania, choć doskonale wiedzą, że z niego nie zdążą zjechać – wyjaśnia ekspert Deloitte.

Należy również pamiętać, że zmiany ku lepszemu trzeba wprowadzać z głową. Niech przykładem będą bus-pasy w Warszawie. Wprowadzenie nowych bus-pasów w stolicy w przeciwieństwie do innych miast w Polsce, pogorszyło sytuację na drogach. Korki są dłuższe, a wszystko przez to, że bus-pasy nie leżą, tak jak w innych miastach, na trasie torowisk. Ciągną się i tak zakorkowanymi ulicami, gdzie ich wprowadzenie jeszcze bardziej zwęziło już i tak wąskie jezdnie.

----------------

A wszystko to przez ograniczenia prędkości.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - amator1122.]
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 20:49 / Tysiącznik na forum
Jeden demonstrant zginął, a drugi został ciężko ranny po południu w dzielnicy Lafayette w centrum Tunisu, stolicy Tunezji, podczas starć ze specjalnymi jednostkami policji.

Policja usiłowała rozproszyć gazami łzawiącymi demonstrantów rzucających kamieniami w tramwaje i budynki rządowe.

Protesty przeciwko bezrobociu, korupcji i warunkom życia wybuchły w Tunezji 17 grudnia po samospaleniu 26-letniego Tunezyjczyka, który popełnił samobójstwo przed budynkiem rządowym w Sidi Bouzid na znak protestu przeciwko bezrobociu; policja skonfiskowała mu wózek z warzywami i owocami.

Wielkie bezrobocie i garstka ekstremistów

Oficjalnie bez pracy jest 14% Tunezyjczyków, lecz wśród młodych mieszkających poza zamożnymi rejonami turystycznymi odsetek ten jest znacznie wyższy.

Władze utrzymują, że protesty wznieca garstka ekstremistów, którzy chcą zdestabilizować Tunezję.

W nocy ze środy na czwartek w starciach, pomimo ogłoszenia godziny policyjnej, w całym kraju zginęły cztery osoby.

Łącznie w trwających ponad trzy tygodnie zamieszkach zginęły według oficjalnych źródeł 23 osoby; opozycja twierdzi, że ponad 50. Wśród ofiar śmiertelnych są Francuzi i Szwajcarzy pochodzenia tunezyjskiego.

Niepokoje w Tunezji nie mają precedensu od czasu, gdy 23 lata temu władzę objął obecny prezydent Ben Ali.

------------------

To tak jakby sie ktoś zastanawiał co będzie jak kraj zbankrutuje.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - amator1122.]
amator1122 / 2011-01-13 20:57 / Tysiącznik na forum)
spamer, gazownik i cieć!!!!!
amator1122 / 2011-01-13 21:19 / Tysiącznik na forum)
co kogo obchodzi Tunis - spamerze
Eternit z Azbestu / 2011-01-13 21:23 / Tysiącznik na forum
Za parę lat to samo będą mówili za granicą o Warszawie.
do początku nowsze
1 2 3 4 5
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy