Forum Forum emerytalneInne

III filar się chwieje

III filar się chwieje

Money.pl / 2008-12-27 12:56
Komentarze do wiadomości: III filar się chwieje.
Wyświetlaj:
sprytny-inwestor / 212.160.172.* / 2012-06-18 09:48
Drodzy Państwo tylko i wyłącznie mieszkania na wynajem to będzie ludziom potrzebne zawsze i będzie drożało proporcjonalnie do inflacji i zamożności obywateli.Ja z dwóch małych mieszkanek mam ponad 1000 zł miesięcznie legalnie po odjęciu podatku i opłat.Przymierzam się do 3go i już nawet teraz nie będę musiał pracować.III filar i inne o typu fundusze to wałek .Nikt nie udziela gwarancji wysokości świadczenia w odniesieniu np. do cen paliwa,chleba czy średniej krajowej w momencie przejścia na emeryturę.Za 40 lat 3 tys netto starczy na bochenek chleba albo 0,5 litra paliwa.Pozdrawiam wszystkich naiwnych :).
tańczący-z_fundami / 195.149.64.* / 2012-10-09 10:28
Bardzo dobre podejście tylko ma pewne wady. Celnie strzelasz twierdząc że III filar to wałek, jest nie tylko wałek ale WAŁ jakich mało w świecie. Natomiast kwestia samych nieruchomości jest obecnie nieco mieszana, otóż bańka jest w trakcie pękania więc dalsze spadki aż docelowo o kilkadziesiąt procent są nieuchronne. Druga sprawa to dramatyczny spadek dzietności - jeśli myślisz o tym co będzie za kilkadziesiąt lat to kto te twoje mieszkania będzie wtedy wynajmował albo kupował jak juz dzisiaj dzieci się nie rodzą ? Warto uzupełnić to co posiadasz o ziemie rolną oraz troche złota i srebra.
Sebastian J. / 80.51.87.* / 2012-10-08 23:47
witam Panią naiwna życzę powodzenia w przyszłości z takim podejściem, gdyby choć trochę się Pani interesowała to wiedziałaby pani ze trend jest odwrotny i mieszkania tanieją, z mieszkaniami jest jeszcze kilka problemów takich jak okresowe utrzymanie standardów, remonty, zmiana wyposażenia, nie zawsze trafimy na dogodnych lokatorów.Przeliczająć teraz dwa mieszkania dają pani zwrot na poziomie 24 tys rocznie czyli niech każde z nich kosztuje ok 190 tys. zł razem mamy 380 tys czyli roczna stopa zwrotu to ok 6% a trzeba policzyć koszty z wyżej wymienionymi remontami co jakiś czas więc moim skromnym zdaniem lepiej było by sprzedać je i wrzucić te pieniądze na średnio oprocentowany program 8% i odbierać roczną stopę zwrotu na poziomie 30 tys przy zerowym wysiłku taki pogramem jest np. Aegon Alfa ETF, dziekuję...
wolnoscnadchodzi.blogspot.com / 195.149.64.* / 2012-10-09 15:01
Haha, bredzenie pseudo doradcy od nabijania w butelkę, czyli ma zamienić coś prawdziwego namacalnego na papierowe bilety NBP i jeszcze włożyć je do banku haha do banku w którym w wyniku systemu rezerw obowiązkowych nie ma praktycznie żadnych pieniędzy oj, bo pękne ze śmiechu!
tańczący_z_fundami / 195.149.64.* / 2012-05-23 14:44
No W KOŃCU brawo dla 120 tyś Polaków - piszę o tym na forum money.pl od dawna, trzymac się Z DALEKA od III filara.
Szara strefa / 159.205.115.* / 2012-05-23 13:34
Amerykański Sen

Chociaż właściwszą byłaby nazwa „Niemieckie marzenia”, a to z tego powodu, gdyż to właśnie przyjeżdżający do Polski w latach 80 - 90 niemieccy emeryci wzbudzali zachwyt wspaniałymi samochodami. Wydawałoby się, że marzenia o takich samochodach w tym wieku są nie do spełnienia. Okazuje się, że jednak jest to możliwe. W bardzo prosty sposób wyjaśnił nam to „Doradca” (obecnie takiego określenia już nie można używać) Commercial Union.
Bardzo prostym sposobem uzyskania tak wysokiej emerytury jest III Filar. Odkładając miesięcznie tylko po 100zł. w wieku emerytalnym otrzymamy świadczenie w wysokości 1500zł.. Szok, to naprawdę miało sens. W 1997roku najniższa krajowa wynosiła ok. 360zł. netto, a my mieliśmy dostawać po 1500zł/każdego z nas. 01.04.1997 roku po podpisaniu umowy już w wyobraźni widziałem stojącego mercedesa pod moim własnym domem. Umowa określała dodatkowo ochronę ubezpieczeniową w razie wypadku. To była bardzo dobra umowa, ponieważ w razie utraty organów, niemożności podjęcia pracy lub śmierci dostać mieliśmy na ówczesne czasy ok. 140 000zł.
Niestety w 2001 roku mieliśmy poważny wypadek samochodowy, gdzie moja żona spędziła w szpitalu ok.3-ce z obrażeniami: złamanie 3 żeber, obojczyka wraz z częściową utratą 1 płuca. Po zakończonym leczeniu zwróciliśmy się do CU o odszkodowanie. Otrzymaliśmy list współczujący z wyjaśnieniami, że częściowa utrata 1 płuca nie powoduje wypłaty odszkodowania, ponieważ zostało jeszcze drugie płuco. No cóż. Życie toczy się dalej.
Po 7 latach składkowych wartość wpłaconych składek miała się zrównać z wartością polisy. Niestety okazało się, że z tytułu ochrony NW była pobierana większa kwota dla Towarzystwa. Po przeprowadzonej rozmowie (nadal jeszcze z doradcą) zmniejszyliśmy ochronę wypadkową na rzecz lokowania składki na emeryturę. Mimo tak dużej straty w 2005r. (wpłacono: 16334zł – wartość polisy: 6383zł.) 1500zł było w zasięgu naszej emerytury.
Tak minęło 14lat. Zajęci pracą nie zwracaliśmy uwagi na to co się dzieje z naszą emeryturą. Co się okazało. Po wpłaceniu ok. 27000zł. wartość naszych polis wynosiła ok. 14000 z tym, że polisa żony z racji tego, że jest kobietą była jeszcze niższa. Postanowiłem to wszystko przeanalizować. Na infolinii (teraz już Aviva) usłyszałem, że mogłem sobie zmienić strategię lokowanie składek. A co to znaczy? Ja umiem tylko jeździć samochodem a nie znam się na grze giełdowej. Cóż było robić?
Trzeba przeprowadzić analizę na przyszłość w oparciu o statystyki z przeszłości. Za 20 lat (mając 60lat) przechodzę na emeryturę. Mam uzbierane ok. 60 000zł.(kobieta trochę mniej). Już wiem, że dłużej jak 4lata nie będę żył. Na co starczy mi emerytura w wysokości 1500zł za 20 lat, gdzie obecnie najniższa krajowa wynosi 1100zł netto? Przez 14 lat najniższa krajowa wzrosła o ok.320% , przy tej tendencji za 20 lat wzrośnie o ok. 450%, co tylko potwierdzi rządowe założenia o zrównaniu płac w Uni. 14 lat temu kupiłem za najniższą krajową 450l. oleju opałowego, obecnie kupię 275l., a ile kupię za 20 lat? Zakładając, że starczy na chleb i wodę, to i tak po 4 latach uzbierana kwota się wyczerpie i umieramy z braku wody i chleba.
Jaki sens ma zbieranie na emeryturę w 3 filarze? 1 fakt jest pewny: Mimo strat poniesionych przez klientów funduszy emerytalnych ich pracownicy zarobili niezłe kwoty. Sprzedawca sprzedając w sklepie jogurt odpowiada przed sanepidem za odpowiednią zawartość tego jogurtu. Czy towarzystwa emerytalne odpowiadają za złe lokowanie naszych pieniędzy?


Pozdrawiam wszystkich, którzy to czytali. I dziękuję za wysłuchanie.
Po przelaniu żalu na papier jest mi lżej na duszy tak, jak lżej na kieszeni było po przelaniu pieniędzy do Towarzystwa Emerytalnego.
Zdenerwowany12 / 2012-05-23 14:37
A miał być on ratunkiem dla naszych emerytur, ale widać nasi przywódcy nawet do tego się dobrali!!
marta* / 217.153.21.* / 2012-03-02 10:17
Ja oszczędzałam w III filarze, nie dużo bo 100 zł/mc. Niestety straciłam pracę i nie mogłam kontynuować wpłat. Na dzień dzisiejszy nic nie zostało i skreślono mnie z III filaru - obsługa takiego konta zjadła wszystko :( Już wole podatek belki.
maciekwarszawa34 / 46.112.42.* / 2011-03-05 16:33
IKE nie jest za dobrym pomysłem. Są lepsze rozwiązania. Ja się spotkałem z doradcą z KrainaFinansow.pl. Mówił bardzo rzeczowo, przedstawił kilka ofert i przede wszystkim naprawdę mnie przekonał że warto wybrać jedno z nich.
Masg / 2011-02-03 11:38
Szukamy rozwiązań, które nie obciążą naszych kieszeni, gdy tymczasem przyszłość ZUS to tykający coraz szybciej zegar śmierci. Ale my w tym samym czasie np. przepalamy ok. 350 zł miesięcznie. Na ubezpieczenie samochodu przeznaczamy więcej niż na zabezpieczenie naszej przyszłości. A przecież emerytury w całej Europie zachodniej opierają się na III filarze. Z ZUS i z II filaru dostaniemy w najlepszym przypadku: kobiety do 35% ostatniej pensji, mężczyźni do 40 %. Sensowny program emerytalny to odkładanie minimum 250 zł miesięcznie przez ok. 25 lat, wraz z ochroną od NW i utraty zdrowia oraz pracy. Da to jakąś emeryturę na poziomie 3 tyś. zł.
gol606 / 91.216.160.* / 2016-04-06 15:02
Nie rozmieszaj mnie. Przez 19 lat odkładałem na tak zwaną "piękną emeryturę " i teraz wyliczyli mi 360 ( trzysta sześćdziesiąt
złotych ) renty dożywotniej. Można się uśmiać z
tych obietnic.
wolny człowiek / 83.27.0.* / 2011-02-03 22:16
Nie wiesz o czym piszesz, lub gorzej: Cynicznie KŁAMIESZ. Nawet jeśli odkładałbyś te 250 zł miesięcznie przez 25 lat, tylko w jakimś programie czysto inwestycyjnym, to "emeryturkę" w wysokości 3 tysiące zł, może byś pobierał przez 5 lat. Chyba że w założeniach przyjmiesz roczną stopę zysku 15-20%, co jest bzdurą TOTALNĄ i OSZUSTWEM.
A ty jeszcze z tych 250 zł chcesz ubezpieczenie NW i "utraty zdrowia oraz pracy" - w jakiej firmie szkolą takich oszustów?
Sebastian J. / 80.51.87.* / 2012-10-09 00:02
Co za bzdura odkładając 250 zł m-c przez 25 lat na oprocentowaniu 8% uwzględniając 3% waloryzacje to daje nam 275 tys zł co przeliczając przez 15 lat życia na emeryturze daje nam 1527 złotych m-c więc nie wiem skąd wyszło Ci 3000, nas szkolą trochę inaczej Sebastian J.
andrzej234098 / 109.243.144.* / 2011-02-01 23:02
IKE nie jest za dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o III filar. W tej chwili najbardziej opłacalne są polisy typu Unit-linked, można o tym przeczytać np. tutaj http://krainafinansow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=5
zxxssd / 83.10.218.* / 2009-03-15 19:18
ja oszczędzam w PZU mają dobre oferty
andzia123 / 2009-01-26 21:07
III FILAR TO BARDZO SZEROKIE POJĘCIE ALE OZNACZA POPROSTU OSZCZĘDZANIE NA ENERYTURĘ, SPOSÓB DOWOLNY. MOŻE BYĆ NAWE SKARBONKA ŚWINKA JAK KTOŚ LUBI. NIE KRYTYKUJCIE LUDZI ZA ICH POTRZEBY , KAŻDY MA INNE
rysiul20 / 83.19.96.* / 2008-12-29 19:32
Po co wpłacac na cos czego sie nie doczeka ?Po to aby utrzymac kilku debili co sie zarzadzajacymi nazywaja
kozyk / 77.114.72.* / 2008-12-29 19:02
Najpierw wpłacili swoje ciężko zarobione pieniądze i dali się napaść wszelkim pośredniczącym pasożytom !! tracąc połowę oszczędności a teraz resztę wycofują aby ją przeżreć a na starość będą zdychać z głodu !!
Dla was(nas) ZUS czy OFE musi być obowiązkowy bo głupi polak sam o nic nie potrafi zadbać !!!
sebadon / 2009-01-08 21:44

bo głupi polak sam
o nic nie potrafi zadbać !!!

A Ty kolego jakiej narodowości jesteś? Jesteś wyedukowany finansowo? Dasz nam jakąś radę?
sdx / 217.147.104.* / 2008-12-29 15:53
fajnie "jej twórcy zakładali, że tylko w ciągu pierwszego roku na IKE wpłyną 4 miliardy złotych. Otworzyć je miało nawet 7 milionów Polaków. " mieli wszystko policzone ... tylko zysk sie im nie zgadza i placza ...
szron / 83.17.191.* / 2008-12-29 08:53
To jasne ze lepiej samemu inwestowac niz powierzac pieniadze kolesiom z korporacji ubezpieczeniowych. Sam mam wplyw na ryzyko, na portfel, na przeznaczenie oszczedzonego kapitalu.
andzia123 / 2009-01-26 21:05
NIESETY NIE WSZYSCY POLACY SAMI POTRAFIĄ INWESTOWAĆ BO TRZEBA SIĘ TROCHĘ OBRACAĆ W TEMACIE. NIKT NIKOMU NIE WPYCHA POLIS NA ŻYCIE JAKO III FILAR SKORO KLIENT NIE MA TAKIEJ POTRZEBY. ALE JEŚLI KTOŚ CHCE???
AXYZ / 91.94.229.* / 2008-12-28 13:54
Chciałbym wyjaśnić że tak naprawdę III filar to przede wszystkim wszelkiego typu klasyczne produkty w postaci polis ubezpieczenia na życie i dożycie z funkcją ochronną oraz opcją oszczędzania które są dostępne na naszym rodzimym rynku od 15 lat.
Natomiast jeśli ktokolwiek ma ochotę wszelkiego typu inwestycje czy to w rynek nieruchomości czy w produkty inwestycyjne podpiąć pod III filar to nie do końca chyba rozumie ideę tego produktu.
isael / 81.190.10.* / 2008-12-29 14:54
tak AXYZ nie do końca rozumie ideę III filaru

a to takie proste, i podawanie że,
III filar to przede
wszystkim wszelkiego typu klasyczne produkty w postaci polis
ubezpieczenia na życie i dożycie z funkcją ochronną oraz opcją
oszczędzania które są dostępne na naszym rodzimym rynku od 15
lat.
świadczy o niejakiej nieznajomosci tematu, ja rozumiem to w ten sposó że, AXYZ jest agentem ubezoieczeniowym ewentualnie klientem z ubezpieczeniem mieszanym tj, z opcja inwestycyjną, kiedys agenci wmawiali swoim klientom ze to jest własnie III filar.
III filar to pojecie bardzo szerokie, mozna oczywiscie mnozyc filary i dodawac IV, V, VI itd.
istotna jest idea, maja to być własne srodki, gromadzone w rózny sposób, mniej lub bardziej regularnie, których celem jest zapewnienie egzystencji , po czasie aktywnosci zawodowej.
agentubezp. / 79.139.0.* / 2008-12-31 19:07
isael-- cytujesz wazne zdanie ale brak fachowej wiedzy nie pozwala Ci na włsciwą ocene tresci.. poprostu zabierasz głos w sprawie w której nie masz nic ciekawego do powiedzenia... polecam ogónodostępną literature na ten temat..
sc / 99.232.235.* / 2009-01-02 22:00
Tak, tez stwierdzam brak fachowosci u tych panow oraz rzadze wypowiadania sie w sprawach w ktorych sie malo znaja. Nie zawsze ale dosyc czesto. Niech pisza i ucza sie i wyrabiaja prawidlowe spojrzenie na swiat. Natomiast ciebie agencie chcialem poprosic o jakis tytul zwiazany z powyzszym tematem. Jestem laikiem w tej materii.
kozyk / 77.113.251.* / 2009-01-04 21:54
Ciekawe w jaki sposób laik w tej materii ocenia fachowość dwóch innych panów ?!
sc / 99.232.235.* / 2009-01-04 22:25
Twoj komentarz nie jest najgorszy. Masz racje, to jest bardzo ciekawe. Dluga sprawa, szkoda gadac. Chodzilo mi o III filar. Mialem nadzieje, ze agent sie odezwie. Tymczsem ty ...
axxel / 83.143.213.* / 2009-01-01 16:42
ciekaw jestem wypowiedzi isaela,

ciekaw tez jestem wiedzy agentubezp. skoro tak krytyczne ocenił wypowedź,
:)
macioooooooooo / 83.25.84.* / 2008-12-28 13:06
Chyba nie do końca chodzi o III filar, a o samo IKE, czyli kolejny absurdalny pomysł polskich polityków skierowany do czarnych mas zwykłej ludności, którzy dali nabić się w kokosa za kilka zł mniej podatku. A money.pl też i źle tytuły dobiera. Bo tytuł powinien mieć raczej upadek IKE, a nie III filaru
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy