Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Inna wcześniejsza emerytura.

Inna wcześniejsza emerytura.

skomentuj
irekus / 2013-10-23 15:36
Od 1999r jestem na wcześniejszej emeryturze EWK(opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym).W tym roku nabyłam prawo do innej , też wcześniejszej emerytury ,za pracę w warunkach szczególnych do końca 1998r.
Czy jest możliwość że nowa emerytura będzie wyższa?
Jak liczy się pracę w warunkach szczególnych?
Czy druga emerytura będzie przeliczona, czy wyliczona od nowa.
Wyświetlaj:

EWK

Mariamatka / 83.24.62.* / 2014-05-15 17:21
Witam kobiety otrzymujące wcześniejsze emerytury /EWK/ z tytułu opieki nad chorym dzieckiem. W obecnej sytuacji prawnej powinnyśmy się zorganizować i wystąpić o zaliczenie lat opieki /okres przebywania na EWK/do lat pracy 100% jako lata zaliczeniowe. Bardzo często EWK stała się niższa od świadczenia opiekuńczego tj.1000zł od 1 maja 2014r. docelowo do wysokości minmalnego wynagrodzenia.W obecnej sytuacji możemy występować do Urzędów Gminnych o wyrównanie różnicy, taka jest interpretacja ministerstwa. Proszę o kontakt na maila biuropraw@op.pl
Pozdrawiam.
Renia313 / 94.254.160.* / 2016-11-17 00:30
Naglasnialam niektorym poslom o niesprawiedliwosci Matki ktore maja wczesniejsza emeryture na chore dziecko ze nie maja za opieke tyle ile maja matki co dostaja z MOPS Obiecywano mi ze beda walczyc o sprawiedliwosc Skutek taki ze wciaz mam najnizsza emeryture czyli netto 760zl
wiwan / 2016-11-17 09:39
854 zł od marca 2017. To oczywiście, żadna pociecha.
Z drugiej strony - powinno to być 'załatwiane' jednak po stronie ustawy o pomocy społecznej oraz świadczeniach rodzinnych, a nie przez ZUS, gdzie co do zasady emerytura jest pochodną odprowadzonych składek.
wiwan / 2016-08-09 10:13
Nie wdając się w kwestie sprawiedliwości, zasadności itd.- jest kwestia systemowa taka, że emeryt - bez względu na rodzaj emerytury - z tyt. samego posiadania prawa do emerytury i jej pobierania nie podlega ub. społecznym.

Zaliczenie okresu pobierania jednej emerytury jako okresu składkowego na potrzeby emerytury powszechnej byłoby takim systemowym wyłomem w ustawie emerytalnej.
barbaramikolaj / 217.173.14.* / 2016-07-07 12:10
witam napisałam do mgops o wyrównanie ewk do kwoty swiadczenia i niestety -odmowa nie należy się
irekus / 2013-10-25 12:07
Dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie. W ZUS powiedziano mi, że obliczyć można emeryturę od nowej kwoty bazowej tylko przechodząc na inną emeryturę.30 m-cy okresów składkowych mam , ale doliczane mi były do starej kwoty bazowej. Czy nowa emerytura mieszana z nową kwotą bazową ,może być wyższa od liczonej na starych zasadach ze starą kwotą.
wiwan / 2013-10-25 12:25
Tak, nowa kwota bazowa jeśli jest min. 30 mc nowych okresów składkowych i dochodzi do zmiany świadczenia ( renta na emeryturę, emerytura na inną emeryturę ).
Ale w Pani przypadku zmiana na e. wcześniejszą z tyt. warunków szczególnych byłaby e. z art. 184 a więc liczoną z KP i składek, czyli z uwzględnieniem kw. bazowej tylko w KP i to kwoty z 1999 r.( 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z II kwartału 1998 r., tj. 1220,89 zł.). Oczywiście KP zwaloryzowanego za wszystkie te lata wstecz.

Ostatecznie więc- by mieć pewność, że nie straci się ani 1 zł, należałoby złożyć najpierw wniosek o przeliczenie swojej obecnej emerytury z uwzględnieniem nowych okresów składkowych, fakt że ze starą kw. bazową. E. będzie wyższa. A potem wniosek o nową emeryturę- tę z art. 184. Jeśli ta z art. 184 będzie niższa- wycofać wniosek przed uprawomocnieniem się decyzji.

Tak jak napisałem, nie da się wprost wypowiedzieć o wysokości- inne wzory, inne parametry brane pod uwagę- np. dalsze przewidywane Pani życie z tablic GUS dla Pani rocznika ( w liczbie miesięcy ).
Mariusz9y / 83.26.242.* / 2016-12-22 14:31
Za dużo mamy przywilejów emerytalnych i młodych 45 letnich emerytów na nawyżonych emeryturach.

Ale prawdziwy problem dopiero wybuchnie jak pracownicy obecnie pracujący na umowach śmieciowych osiągną wiek emerytalny a emerytura im się nie będzie należała bo system zatrudniania pracowników był zły.
wiwan / 2016-12-23 20:04
Co to ma wspólnego z wątkiem ?

PS. Większość 45cioletnich emerytów jest POZA systemem powszechnym (ZUS), a większość umów idiotycznie nazywanych śmieciowymi jest normalnym tytułem do ubezpieczeń społecznych, a więc mających wpływ na świadczenia emerytalne ( i rentowe ) identyczny jak fetyszyzowany dożywotni etat.
wiwan / 2013-10-24 14:00
Jeśli warunek e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych spełnia Pani teraz, to oznacza emeryturę z art. 184 Ustawy emerytalnej.

czyli jak rozumiem kończy pani 60 lat, a na dzień 1.01.1999 miała min. 15 lat pracy w tych warunkach oraz min. 20 lat stażu ubezpieczeniowego ogółem.

Emerytura ta jest liczona już na zasadach nowych- tj. z kapitału początkowego oraz zewidencjonowanych składek po 1998 r. oraz uwzględnieniem spodziewanej długości życia na emeryturze.
Z tą różnicą w stosunku do e. powszechnej, że KP podwyższa się dodając do okresów składkowych w nim uwzględnionych liczbę miesięcy jaką stanowi różnica Pani wieku powszechnego emerytalnego a rzeczywistego wieku przejścia na emeryturę.

Czyli dla rocznika 1953 jest to raptem maks. 4 miesiące.

Szanse, że będzie ona więc wyższa- tylko w przypadku nabycia nowych okresów składkowych na emeryturze dotąd pobieranej i wysokich składek- czyli pracy na dotychczasowej emeryturze....

Wniosek można zawsze złożyć, porównać kwoty i wycofać przed uprawomocnieniem decyzji.

Ps. praca w war. szczególnych stanowi okres składkowy jak każdy inny, nie ma tu przelicznika jak w przypadku pracy górniczej na potrzeby e. górniczej, czyli zawyżania okresów składkowych na potrzeby ustalenia wysokości świadczenia.
irekus318 / 46.186.98.* / 2013-10-24 18:27
Na 1.01.1999 mam 15 lat pracy w warunkach szczególnych oraz 20 lat stażu ubezpieczeniowego ogółem. Obecnie mam skończone 55 lat. Na emeryturze EWK dorabiałam na umowie zleceniu, wszystkie okresy dorabiania mam doliczone do emerytury.
czy licząc po nowemu może być wyższa emerytura?
wiwan / 2013-10-25 11:12
Oczywiście- 55, z tą 60 się "machnąłem". A więc tak jak przewidywałem e. wcześniejsza z art. 184 ustawy, czyli liczona wg. nowych zasad. Dorabiała Pani pewnie w kwotach poniżej 70% przeciętnego wynagrodzenia tak, aby e. nie została zmniejszona. Moim zdaniem więc szanse na wyższą emeryturę nie są duże. Ale nie jestem panią z ZUS, która takie rzeczy oceni na pierwszy rzut oka.

Odpowiedź może kryć się w raportach ZUS, jakie przychodziły od 2004, obecnie będzie dwuletni za 2011 i 2012 o składkach i przewidywanej wysokości emerytury.

Natomiast teraz mnie olśniło, że przecież nie musi Pani zmieniać emerytury, ale po prostu przeliczyć dotychczasową z uwzględnieniem nowych okresów składkowych i nowej kw. bazowej, jeśli nowych okresów składkowych było min. 30 mc. Jeśli było ich mniej- to z kw. bazową starą.

No chyba, że przeliczenia już Pani dokonała ostatnio, lub czyniła to częściej.
skomentuj

Najnowsze wpisy