Forum Forum podatkoweInterpretacje

internetowe kalkulatory wynagrodzenia oszukują ?

internetowe kalkulatory wynagrodzenia oszukują ?

mountblanc2027 / 95.48.100.* / 2011-11-04 14:31
Witam,

Od którego momentu powinna być liczona wyższa stawka 32% ? Internetowe kalkulatory wynagrodzenia (także money.pl) podają że od miesiąca następującego po przekroczeniu progu, a moja księgowa twierdzi że miesiąc należy podzielić i liczyć częściówki. W związku z czym powstaje znaczna różnica w kwocie do wypłaty. Umowa o pracę. Standardowe koszty uzyskania przychodu. Rok 2011. Przy zarobkach 11.000 brutto wg kalkulatorów w październiku zaliczka na podatek wynosi 1013 zł, a księgowa naliczyła aż 2364 zł. Ponadto twierdzi że jeśli nawet teraz odejmie te 1013 zł to w maju i tak będę musiał zwrócić US resztę. Kto ma racje ? Kalkulatory czy księgowa ?

Z góry dziękuję za podpowiedź.
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-11-04 22:02
Wyższa zaliczka tj. wyliczona wg wyższej stawki dotyczy dochodu za miesiąc NASTĘPUJĄCY po miesiącu, w którym następuje przekroczenie przez skumulowany dochód (od początku roku) progu podatkowego.
Rację ma kalkulator bo jest to zgodne z art.32 ust. 1 ustawy o PIT ( podatku dochodowym od osób fizycznych ).
mountblanc2027 / 2011-11-07 18:26
To już wiem, znalazłem taką samą interpretację. Tylko czy i tak nie oddam dyskutowanych pieniędzy do US w rocznym rozliczeniu ? Wygląda że tak niestety będzie.
wiwan / 2011-11-07 19:28
To akurat nie interpretacja, tylko przytoczenie jasnego zapisu USTAWY
z dnia 26 lipca 1991 r.
o podatku dochodowym od osób fizycznych :-))

Rozliczenie roczne ujmuje przecież i inne dochody wg. skali podatkowej, wykorzystane ulgi i preferencje podatkowe.
Poza tym na rzecz podatnika "pracuje" tu półroczna inflacja, skoro ewentualnej dopłaty podatku dokonuje ustawowo najpóźniej z końcem kwietnia roku następnego...

Najnowsze wpisy