Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Inwestycje czas zacząc-PIERWSZY KROK! czy słuszny?

Inwestycje czas zacząc-PIERWSZY KROK! czy słuszny?

Gieniek / 94.254.244.* / 2009-12-02 23:32
Jestem laikiem jeśli chodzi o inwestowanie pieniedzey, ale wiem ze inwestycje długo terminowe umieszczac w akcjach. Nie znam sie najlepiej ale zainwestowałem bo lepiej zaczac od razu niz czekac w nieskonczonosc. Pieniadze bede gromadził na akcyjnych funduszach inwestycjnych:

1) Arka BZ WBK Akcji
2) Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy
3) Pioneer Akcji Rynków Dalekiego Wschodu
4) Skarbiec - Top Funduszy Zagranicznych
5) Union Investment UniAkcje: Nowa Europa

Starałem sie dobrac fundusze z jak najwyzsza stopą zwrotu z ostaniego roku.
Jak myslicie czy mój pierwszy krok jest słuszny?
Wyświetlaj:
opiekuninwestora_pl / 2009-12-08 22:39 / -
W mojej opinii nie trzeba mieć jakiejś dużej wiedzy o rynkach finansowych, aby skutecznie inwestować w fundusze.
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/aby-skutecznie-inwestowac-nie-trzeba-byc-ekspertem-od-finansow/


Ale trzeba też bardzo krytycznie podchodzić do różnego rodzaju reklam i haseł, które nie są oparte o fakty.

1. Mit: "inwestycje długo terminowe umieszczac w akcjach"
Tutaj możesz zarobić, ale tylko gdy będziesz mieć szczęście. Średnio udawało się zarobić w funduszach akcji 11%, ale bywało i 3% rocznie (w długim okresie = 10 lat).
W przypadku takiego inwestowania po prostu zdajesz się na łut szczęścia.

Pokażę jeden, dość szokujący przykład (fragment jednego z ćwiczeń na moich szkoleniach):

10 lat temu (13.08.1999) gdyby sprawdzić wyniki za poprzedni rok:
- DWS Polska FIO Akcji - wynik +44,3 % (najlepszy z 9 działających funduszy akcji)
- UniFundusze FIO sub. UniKorona Akcje - wynik +16,1 % (najgorszy z działających wtedy 9 funduszy).

Po 10 latach (stan na 13.08.2009)
- DWS Polska FIO Akcji :
wynik +87,5% (rocznie: 6,5%), po opodatkowaniu rocznie 5,5%
- UniFundusze FIO sub. UniKorona Akcje:
wynik +233,7% (rocznie: 12,8%), po opodatkowaniu rocznie 11,2%
- najgorszy z tej 9-tki funduszy miał:
wynik +38,1% w 10 lat (t.j. 3,3% rocznie, 2,7% po opodatkowaniu)

Jak widać, fundusz, który 10 lat temu miał najgorszy wynik okazał się po 10 latach być najlepszy, a fundusz, który był najlepszy okazał się być tym ze środka stawki.

O doborze funduszy - dlaczego wynik roczny nic nie mówi
-------------------------------------
O doborze funduszy w oparciu o roczne wyniki pisałem jakiś rok temu tutaj:
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/wybieramy-najlepszy-fundusz-w-oparciu-o-roczna-zmiane-notowan/
oraz tutaj:
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/roczna-zmiana-notowan-funduszu-czy-cos-oznacza/

tak samo jak patrzeć na wyniki dzienne...
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/dzienna-zmiana-wynikow-funduszy-czy-cos-oznacza/


Gdzie inwestować
-----------------------
Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzić ofertę mBanku - naprawdę nie polecam kupowania funduszy w okienku bankowym (a pisząc Arka Akcji obawiam się, że w tą stronę zmierzasz). Dlaczego nie okienko? Z uwagi na opłatę przy wpłacie w fundusz, co skutecznie zniechęci do dokonywania konwersji.
opiekuninwestora_pl / 2009-12-16 11:27 / -
Pojawiają się na forum propozycje spotkań z doradcami. Jako firma całkowicie niezależna (nie
sprzedajemy funduszy) proponujemy zapoznanie się z naszym nowym projektem szkoleniowym -
więcej informacji na stronie
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/fundusze-dla-poczatkujacych-przeczytaj-to-dzisiaj/


Szkolenie kierujemy do początkujących. A cel, jaki stawiamy to:
1) Przekazanie praktycznej wiedzy przy minimum teorii.
2) Prezentację różnych możliwości inwestowania w fundusze oraz kiedy, dlaczego i który
sposób wybrać. Czyli - kiedy polisa inwestycyjna a kiedy np. mBank
3) Pokazać co zrobić aby unikać strat, zabezpieczać zyski oraz wykorzystywać okazje nie
będąc przy tym ekspertem ani pasjonatem rynków finansowych.
4) Wskazać zasady, którymi się kierować gdy inwestujemy krótkoterminowo oraz długoterminowo.
hs2 / 2009-12-07 09:13 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy

ale wiem ze inwestycje długo
terminowe umieszczac w akcjach

ale skąd o tym wiesz skoro


Nie znam sie najlepiej ale zainwestowałem bo lepiej zaczac
od razu niz czekac w nieskonczonosc


Na początku zastanów się po co chcesz to robić, za około 6 miesięcy zrozumiesz po co miałeś się zastanowić :)
socjalizm rządzi / 88.199.162.* / 2009-12-03 15:26

Pieniadze bede gromadził na akcyjnych funduszach
inwestycjnych:

to czy będzie można mówić o ich gromadzeniu to się okaże
życzę powodzenia


Jak myslicie czy mój pierwszy krok jest słuszny?


osobiście starałbym się inwestować sam a nie powierzać kasę komuś kto za nią nie odpowiada, doradcy premie biorą od nagonionych do funduszu łbów (sory) a nie od wyników tychże funduszy
mfund / 79.163.37.* / 2009-12-03 10:39
Sam zamysł jest jak najbardziej słuszny. Natomiast dobieranie funduszy pod względem historycznych stóp zwrotu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Trzeba w głównej mierze zwracać uwagę na zawartość portfela danego funduszu. Poza tym chyba lepiej skupiać się na konkretnych rynkach. Przy takich koszykach, a tym bardziej inwestycjach w fundusze inwestujące w inne fundusze można nie osiągnąć zamierzonego celu.

W razie pytań zapraszam na stronę www.mfundusz.pl
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy