Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Jak Gierek pomógł III RP, czyli co po 45 latach zostało nam po słynnym haśle

Jak Gierek pomógł III RP, czyli co po 45 latach zostało nam po słynnym haśle

Wyświetlaj:
Zenon 102 / 5.172.247.* / 2016-01-31 11:08
poprzednia epokę krytykują najwięksi złodzieje i kombinatorzy czyli żydzi odwracając uwagę społeczności
Zenon 102 / 5.172.247.* / 2016-01-31 10:58
za tow. Gierka nikt nie żebrał , nikt po kanałach nie spał i nie żył w pustostanach , nie grzebał po śmietnikach, dziś żydosolidarnośc wmawia ludziom jak to teraz dobrze a jak przedtem w odbudowującej sie z gruzów Polsce było zle
Antoni485 / 88.156.138.* / 2016-01-30 19:57
Polska od 25 lat zsuwa się w niebyt. Jeszcze następne 25 lat i będziemy za Białorusią lub nas już nie będzie.
Jestem ciekawy czy grabarze polskiego przemysłu m. in. L Balcerowicz , L.Wałęsa mieli przystawiony pistolet do głowy, czy też robili to z własnej głupoty.
Porównywanie nie ma większego sensu ze względu na postęp techniczny, np. telefony komórkowe, laptopy.
"Dygnitarz" - to głównie obowiązki a nie pieniądze.
Kto nie "politykował" to żył bezpiecznie.
każeł / 89.72.26.* / 2016-01-28 20:23
Profesor Dudek niech tak nie krytykuje Gierka za jego rządów było stać każdego kto pracował wysłać dziecko na kolonie lub na obóz z czego na pewno i on korzystał a co do kiełbasy to taką kminkową czy krakowską to dziś nie jeden wspomina mogła leżeć w lodówce tydzień i nie obślizgła tak jak dzisiejsze wędliny na drugi dzień do wyrzucenia co do zadłużenia to gdzie majątek który został wypracowany a obecnie rozgrabiony i w ciągu dwu miesięcy stali się bogaczami i nikt tego nie sprawdza skąd taki majątek mają?a nam się robi wodę z mózgu.
stande / 77.182.183.* / 2016-01-28 11:22
co to jest 25 mld $ długu,czyli 100 mld zł,obecnie zadłużenie Państwa jest 100 razy wyższe,pomimo że sprywatyzowano{rozkradziono} mnóstwo majątku wypracowanego wtedy,do dnia dzisiejszego stoją zakłady typu rafinerie i inne,drogi zbudowane wtedy np. obwodnica Trójmiasta służą do dziś,blokowiska może niezbyt estetyczne ale na łeb nie ,pada praktycznie za darmo mają ludziska,może z wolnością słowa było na bakier ,ale nikt jeszcze wolnością nie nakarmił rodziny, a teraz co jest ?dziki kapitalizm no i wolność !!!!
reee / 83.31.54.* / 2016-01-31 01:23
"w 1975 roku około jedna trzecia całego eksportu szła na spłatę długu" - a w 1989 to bankrutowało tak dalece, że na emerytury nie starczało, dochodzi ?
jurassss / 94.254.129.* / 2016-01-28 10:15
GIEREK to bohater NARODU POLSKIEGO
dbal o POLAKOW
ale wtedy zachodni judasze podkladali klody POLAKOM
by POwolac solidarnosc i odebrac POLAKOM majatek
alalalalalla / 91.219.120.* / 2016-01-28 10:38
z tej epoki pamietam tylko- chcesz cukierka?idz do gierka !!
krk749 / 89.69.99.* / 2016-01-28 00:20
To było tylko 10 lat!!! Wielu znafców wypomina zadłużenie - ale to tylko półprawda, bo należy uwzględnić otoczenie gospodarcze w jakim znalazła się Polska po 1980 r. Solidaruchy strajkowali właściwie bez przerwy blisko 18 m-cy. Każdy strajk wymuszał kolejne podwyżki więc trudno się dziwić, że inflacja osiągnęła ok 600 %. Do tego nasi przyjaciele z USA wycofali klauzulę najwyższego uprzywilejowania /wbrew nazwie jest to standardowa klauzula stosowana w handlu przez USA/. To zadłużenie wynosiło ok 14 mld $ - dla porównania dzisiaj wynosi ono ok 1 bn $. W czasach Gierka kupowaliśmy licencje na nowe technologie /kolorowe kineskopy - Piaseczno, autobusy, samochody ciężarowe - Beriet, samochody osobowe - Fiat 126p - Tychy, Bielsko. Ponadto zbudowano kopalnię i elektrownię Bełchatów, Hutę Katowice, zmodernizowano elektrownie Adamów, Pątnów, Turów, zbudowano Port Północny, powstało ok 3 tys. nowych zakładów pracy,w latach 1971 – 1978 wybudowanych zostało ponad 2,2 mln mieszkań że nie wspomnę o trasie Warszawa - Katowice, blisko 300 tys mieszkań w i wielu innych inwestycjach. I to wszystko w czasie jednej dekady. Który z rządów jest w stanie pochwalić się choć 10% osiągnięć z tamtego czasu. Jedyne w czym rządy po dekadzie Gierka są skuteczniejsze to zadłużenie Polski. W czasach Gierka było to 6% teraz jesteśmy na poziomie 60 %. Podając fakty posiłkowałem się swoją pamięcią i zapewne pominąłem inne znaczące inwestycje z tego okresu, ale jak sądzę nawet to co zostało wymienione stanowi niedościgły wzór dla solidaruchów.
Bogdan56_Ch / 94.251.212.* / 2016-01-27 22:39
Do dziś straszą nas w polskich miastach gigantyczne bryły szarego betonu........... bzdura. W dzisiejszych czasach ociepla się styropianem i maluje bloki, które powiększają swoje walory.
erty512 / 89.71.66.* / 2016-01-27 18:45
Jest w artykule trochę błędów, po pierwsze to Gierek był od Grudnia 1970 roku, a nie 1971.Na mieszkanie od chwili pełnej wpłaty czekało się 10-12 lat a nie 5-6, telewizory prawie wszyscy mieli już za Gomułki, za Gierka pojawiły się pierwsze kolorowe produkcji ZSRR.
KACPER520 / 159.205.17.* / 2016-01-27 11:03
APEL DO MŁODZIEŻY NIE WIERZCIE TYM SOLIDARNOŚCIOWYM OSZOŁOMOM,ŻE KOMUNA BYŁA BEEE..SZCZEGÓLNIE ZA RZĄDÓW EDWARDA GIERKA NA JEGO GROBIE ZAWSZE ZNICZE PŁONĄ DLACZEGO POMYŚLCIE.SOLIDARNOŚCIOWE OSZOŁOMY JAK DORWAŁY SIĘ DO WŁADZY ZNISZCZYLI CAŁE DOBRO KTÓRE GIEREK STWORZYŁ DOBRZE,ŻE NIE WYBURZYLI TYCH OSIEDLI MIESZKANIOWYCH I TO JEDYNE DOBRO OD SOLIDARNOŚCI PO 1989 ROKU NO ALE NIEJEDEN TAKI OSZOŁOM MUSIAŁBY WYBURZYĆ WŁASNE MIESZKANIE NIEZŁE JAJA ZNISZCZYLI SZKOŁY,FABRYKI SŁUŻBĘ ZDROWIA, A NIE ZNISZCZYLI MIESZKAŃ W KTÓRYCH MIESZKALI ALE WYBUDOWANYCH PRZECIEŻ ZA GIERKA PRZECIEŻ MOGLI TE OSIEDLA ZNISZCZYĆ SKORO CAŁA RESZTA TO BYŁO "ZŁO" UTWORZONE PRZEZ EKIPĘ EDWARDA GIERKA A TERAZ NISZCZĄ ENERGETYKĘ KTÓRA POWINNA BYĆ FUNDAMENTEM KAŻDEGO PAŃSTWA TWORZĄ MOLOCHY KTÓRE CORAZ BARDZIEJ KULEJĄ
amelie2 / 217.8.185.* / 2016-01-26 20:21
Za Gierka wszystko w Polsce było polskie. A dziś? Eksportowaliśmy tysiące kompletnych obiektów przemysłowych na cały świat, nie tylko do ZSRR (cukrownie, elektrownie, fabryki kwasu siarkowego, cementownie, drożdżownie, cegielnie, fabryki płyt pilśniowych, fabryki mebli itd. itd. A dziś? Kupowaliśmy licencje i byliśmy producentami kompletnych wyrobów - samochodów, turbin, kotłów, uzbrojenie itd. itd. A dziś?
Dorobek epoki gierkowskiej został zmarnowany głównie przez Jaruzelskiego i jego wojskowych przygłupów. Reszty dopełnili po 1989 roku nieudacznicy "S” sterowani przez żydowskich doradców.

Wybudowano wtedy 5 mln mieszkań.
bogdan19734 / 80.60.177.* / 2016-01-26 18:54
Komu to tłumaczycie?Siedzi taki teraz przed kompem,nic nie robi ,mama jeść da babcia na piwo.Prawo takie że nie mogą cię rodzice za drzwi wystawić,jak nie masz pracy ma prawo taki mieszkać,.Jeść też musza dać Takie prawo,Ale są to ostatnie podmuchy,Zabraknie dostępu do kasy,Toci co teraz ni c nie robią zaczną napadać,na ludzi.Kiedyś jakby ktoś zrobił taki numer na wnuczka,Ludzie by go zlinczowali ,Człowiek pracy szanował drugiego,Teraz szacunek ma złodziej bandyta .Jaki rząd takie społeczeństwo
Precz z burżujami / 109.243.5.* / 2016-01-26 18:50
Czyli masa Polaków co 6 y dziś miszkała by dziś pod mostem bo nie stać ich na kredyty hipoteczne, mieszkanie dziś jest luksusem dla ludzi, o psy sie dba dziś w Sejmie, tak władzom , przeróciło sie we łabach od pieniędzy dostawianych w formie koprupcji by system wyzysku człowieka pracy trwał w najlepsze
jerzrzy / 178.43.92.* / 2016-01-26 18:28
dzisiaj ta cal dzicz(mlodziez) nudzi się,nie ma pracy ,lub nie chce się im robic,ja w 1972 roku nie mialem pieczatki w dowodzie osobistym gdzie jestem zatrudniony to musialem na drugi dzien z podbitym dowodem zameldowac sie na komendzie miejskiej na jagiellonskiej w rzeszowie u dzielnicowego.tak byc powinno teraz za ryj i krotko .
pamiętliwy / 79.185.85.* / 2016-01-26 17:46
Pamiętam, jak w latach 70 kupowałem na raty meble. Raty były malutkie i bardzo nisko oprocentowane - dawali każdemu, bo każdy miał pracę ( z wyjątkiem tych, którym nie chciało się pracować albo tych, którzy dostawali pieniądze od CIA za rozwalenie ustroju - ( vide książka Schweitzera "Victory"). Żeby kupić kiełbasę jakości gierkowskiej "zwyczajnej" teraz trzeba wydać jakieś 70 zł za kg. Dziś sprzedają takie świństwa, że przestałem w ogóle jeść mięso. Biały ser, mleko, chleb i ryby kosztowały grosze, często chodziłem do "Zodiaku" na smażonego dorsza. Teraz dorsz jest rybą luksusową - jem go bardzo rzadko, a w restauracjach nie bywam, bo mnie nie stać. Jedno co za Gierka było drogie to wódka - w tamtych latach w ogóle nie widziałem pijanych dzieciaków. Nie było wtedy bezdomnych - każdy mógł dostać bez problemu mieszkanie lub w najgorszym razie miejsce w hotelu pracowniczym. Kredyty Gierek mądrze zainwestował - dziś żyjemy z pieniędzy ze sprzedaży tego, co on zbudował, a o obecnym zadłużeniu Polski lepiej nie mówić ( w ciągu miesiąca Polska pożycza więcej niż Gierek w ciągu 10 lat). Za Gierka Polska była normalnym, bezpiecznym krajem - teraz strach wyjść z domu po nocy, bo nie wiadomo czy wróci się żywy. Prawda, było mało samochodów, ale co z tego - pociągi z miejscowości pod Warszawą gdzie wtedy mieszkałem chodziły co 10 - 20 minut, a bilet kosztował grosze. Jakoś wtedy nie ciągnęło mnie do posiadania samochodu - nie był mi zwyczajnie potrzebny. Na urlop jechało się za parę złotych, zakład pracy dopłacał do wypoczynku - trzytygodniowy pobyt na wczasach kosztował ok 300 zł (przy zarobkach ok 3000 zł (sic!) Na przyjemności w czasie urlopu (kino czy inne rozrywki) starczało swobodnie 100 zł.
pamiętliwy / 31.63.236.* / 2016-01-26 18:19
PS. Nie należałem do żadnej partii i w żaden sposób mi to nie przeszkadzało - twierdzenie, że aby normalnie żyć w tamtych latach trzeba było zapisać się do PZPR to brednie; niektórzy zapisywali się, bo chcieli, niektórzy dla kariery. Ale żaden nieudacznik należący do PZPR kariery wtedy nie robił - można było zrobić karierę będąc bezpartyjnym fachowcem, albo ociupinę łatwiej będąc fachowcem partyjnym (np. wtedy partyjniakowi potrzeba było mniej starań o paszport). W każdym razie wtedy takie kwiatki jak hydraulik czy ślusarz kierujący dużym szpitalem były nie do pomyślenia. PZPR w zakładzie pracy pełniło raczej pożyteczną rolę - jeżeli jakiemuś pracownikowi działa się krzywda to koledzy albo on sam informowali o tym sekretarza partii, a ten brał za twarz odpowiedzialnego za to kierownika. Jeśli ten był niepoprawny i dalej gnoił ludzi słyszał wtedy "obywatelu (albo towarzyszu, jeśli był partyjny) - nie nadajecie się na to stanowisko" i był szybko z niego usuwany. Może zdarzały się wyjątki gdy sekretarz gnoił ludzi, ale na takiego był np. sekretarz powiatowy czy wojewódzki. W sumie trudno było wtedy zrobić pracownikowi prawdziwą krzywdę.
Danny 135 / 86.4.177.* / 2016-01-30 17:46
Szacunek za ten komentarz, bo to święta prawda. Wielka szkoda, że żaden dziennikarz dziś nie przytoczy tych faktów peowcom czy pisowcom podczas programu w telewizji. Prawda w oczy kole.
do początku nowsze
1 2 3 4 5 +25

Najnowsze wpisy