Forum Forum inwestycyjneFundusze

Jak inwestować w fundusze TANIO I SKUTECZNIE?

Jak inwestować w fundusze TANIO I SKUTECZNIE?

shotgun / 2014-04-06 13:15
Zamiast snuć rozważania na temat Skandii, Aegonu, AXA i innych firm ubezpieczeniowych, które sprzedają zwykłe fundusze inwestycyjne w opakowaniu planów inwestycyjnych o szumnych nazwach, LEPIEJ i TANIEJ SAMEMU BEZPOŚREDNIO inwestować w fundusze za pomocą platform np. mBank czy bossafund.pl (Dom Maklerski BOŚ).

Pozostaje pytanie JAK inwestować w fundusze samemu? Tu z pomocą przyjść mogą platformy wspomagające inwestowanie w fundusze jak np. www.optima-funds.pl.,czy www.opiekuninwestora.pl. Mamy tam informacje kiedy być w funduszach akcyjnych lub innych powiązanych z rynkiem akcji (np. zrównoważonych), a kiedy chronić kapitał w funduszach bezpiecznych w razie korekty czy bessy. Długoterminowo jest to jest najbardziej efektywna metoda inwestowania w fundusze, a koszt związany w korzystaniem z tego typu platform jest zaledwie ułamkiem tego co zabiorą nam pośrednicy tacy jak wspomniane firmy ubezpiczeniowe. Sam stosuję tą metodę i jestem świadom tego że nikomu nie dopłacam za pośrednictwo plus mam ochronę kapitału na wysokim poziomie czego żaden pośrednik mi nie zapewni.
Wyświetlaj:
marrcin770 / 107.150.30.* / 2019-05-27 09:19
Co prawda nie mam złych doświadczeń z funduszami, ale jednak gdybym miał dziś wybierać, w co zainwestuję, myślę, ze byłaby to pożyczka społecznościowa. Oferuje się je firmom zabezpieczonym hipotecznie, więc w razie nie spłacenia pożyczki, byłoby z czego ściągać. Portal Europpa moim zdaniem oferuje korzystne warunki i to chyba właśnie z nimi spróbuję.
Mirek127 / 2018-10-03 11:01
Bierz monetę krugerranda na początek. Kupisz w dobrej cenie uncję złota w http://mennica24.pl/ To jest chyba najpopularniejsze złoto inwestycyjne. W razie czego sprzedasz bez żadnych problemów.
wieslaw999 / 2014-04-09 18:40 / portfel
Niestety nie masz racji i argumentów co do tych polskich TFI i ich platform.
Dla odważnego i otwartego inwestora przyszłośc to fundusze ETF,do wyboru ponad 1000 funduszy.Ja inwestowałem ponad 18 lat w polskie TFI ,nie powiem ,że nie zarobiłem.Są też takie fundusze jak Black Rock, Tempelton,które nie wymagają takiej wiedzy jak ETF-Y.Bardzo dobre wyniki i dobrą oferte miał bank HSBC , ale nie wiadomo czemu wycofał się z polski dla klientów inwidualnych.
shotgun / 2014-04-09 21:49
Mówimy o 2 różnych kwestiach. Ja odnoszę się do inwestowania za pośrednictwem ubezpieczycieli i mówię że lepiej ich omijać, bo to samo można kupić taniej bez pośrednictwa TUnŻ. Mówię też że preferuję strategię "chroń zysk" niż "kup i trzymaj".

Ale ponieważ kolega twardo promuje fundusze typu ETF (do których w sumie nic nie mam), poczułem się nieco sprowokowany. Powtórzę to co pisałem w innym wątku. Jako inwestor, który nie ma i nie chce mieć żadnej ekspozycji na rynki zagraniczne wolę klasyczne fundusze akcji polskich MiŚ - aktywnie zarządzane, i które mogą dać (i niektóre dają) wyniki ponad rynek dzięki właściwej selekcji spółek. Takich możliwości nie da mi niestety żaden ETF. Poza tym ile z tego 1000 to ETF-y wyceniane w PLN i "PLN Hedged", czyli bez dodatkowego ryzyka walutowego dla mnie, którego nie chcę ponosić?

P.S. Dlaczego HSBC wycofało się z dystrybucji w Polsce? Bo w czasach kryzysu uznało, że nie warto pompować kasy w promowanie u nas swoich funduszy. Po prostu Polacy nie chcą kupować funduszy zaganicznych (zarejestrowanych za granicą, np. luksemburskich). Najlepiej świadczy o tym fakt, że po 10 latach ekspansji na naszym rynku firmy typu Black Rock czy Franklin Templeton pozyskały od Polaków zaledwie kilka miliardów PLN aktywów przy prawie 200 miliardach, które jest obecnie w funduszach polskich (zarejestrowanych w Polsce, utworzonych za zgodą KNF).
shotgun / 2014-04-06 13:39
P.S. Oczywiście ktoś mógłby słusznie zauważyć że coś takiego jak mBank czy DM Boś to też pośrednicy, ale oni otrzymują po prostu od TFI część opłaty za zarządzanie funduszem (powiedzmy w funduszu akcyjnym z 4% opłaty w skali roku 2,5% otrzymuje dystrybutor - reszta zostaje dla TFI). Także z punktu widzenia inwestora koszt nie wzrasta. Natomiast ubezpieczyciel do stawki opłaty za zarządzanie TFI dorzuca jeszcze powiedzmy 2% i robi się wtedy 6% w skali roku. Poza tym ubezpieczyciel ma masę dodatkowych opłat jak np. opłata za ryzyko, opłata za wypłatę przed upłynięciem określonego okresu czasu, nieraz opłata za konwersję i inne opłaty "administracyjne".
Dadaś / 92.43.117.* / 2019-01-11 10:41
Jakiś czas temu na subiektywnie o finansach czytałem o takim rozwiązaniu, co myślicie?

https://subiektywnieofinansach.pl/czy-niezalezne-platformy-sprzedazy-funduszy-inwestycyjnych-online-pomoga-wytepic-nieuczciwych-sprzedawcow-oto-idea/
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy