Forum Forum podatkowePIT

Jak jest z ulgą prorodzinna

Jak jest z ulgą prorodzinna

martaswo / 2011-01-29 22:57
Witam mam pytanko.Jestem w związku partnerskim nie mamy ślubu a mamy dziecko.Mieszkamy razem, razem wychowujemy dziecko i żadne z nas nie jest pozbawione władzy rodzicielskiej.Wiem że nie możemy sie rozliczyć jako samotni rodzice a w takim razie czy jest jakakolwiek możliwość możliwość odliczenia ulgi na dziecko.
Wyświetlaj:
belladonna / 2011-01-30 09:13 / Tysiącznik profesjonalny
Odliczyć ulgę zawsze można, jeśli tylko jest od czego (czyli są dochody, a co się z tym wiąże podatki). Ustawodawca stosuje zapis "podatku obojga", czyli jeśli rodzice składają wspólny PIT, to odliczają od podatku wspólnego, ale jeśli są osobne PIT-y, a jedno z rodziców nie znajdzie pokrycia w swoim podatku dla całej ulgi, to drugi może odliczyć resztę. Istotne jedynie aby suma odliczenia na 1 dziecko w osobnych PIT-ach nie przekroczyła kwoty 1112,04 (przy osobnych PIT, każdy dołącza do swojego PIT-a załącznik PIT/O) :-)
martaswo / 2011-01-30 22:28
Czyli mój partner może rozliczyć się w sposób indywidualny ale też odliczyć ulgę prorodzinną TAK????
belladonna / 2011-01-31 09:00 / Tysiącznik profesjonalny
Jak tylko jest ojcem dziecka i go wychowuje, to jak najbardziej. A dlaczego niby nie? bo nie ma z tobą ślubu? a co ma piernik, do wiatraka... brak ślubu, to jedynie brak możliwości składania wspólnego PIT przez rodziców, ale nie wyklucza to odliczania ulgi w osobnych PIT przez rodziców dziecka, skoro wychowują dziecko razem :-)

Najnowsze wpisy