Forum Forum finansoweInne

Jak oszczędzać długoterminowo?

Jak oszczędzać długoterminowo?

jacjac / 83.21.252.* / 2008-05-10 17:00
Mam pytanie na forum: chciałbym poodkładać trochę "zaskórniaków" przez parę lat lub dłużej na jakiś większy zakup. Nie wiem tylko czy warto samemu wpłacać systematycznie np. do funduszy polskich (akcji, mieszane?) jakieś kwoty, czy zwrócić się w kierunku programów oszczędnościowych będących w ofercie banków lub biur doradców inwestycyjnych (Open F., Expander, Xelion ?). Proszę o poradę!
michal_brz / 83.24.9.* / 2008-05-14 22:46
Tak naprawdę to zależy od Twojej sytuacji życiowej, jak duże kwoty chcesz inwestować, jaki masz tryb życia, mam na myśli to czy masz czas obserwować jak pracuje giełda i czas na reakcję kilka razy dziennie, bo jeśli już powierzysz swoje pieniądze któremuś z funduszy to nie opłaci Ci się przenosić do innego ze względu na to, że będziesz musiał każdorazowo płacić za przystapienie do funduszu. Czyli musisz sam wybrać ten, który wydaje Ci się dobry (zazwyczaj najlepiej jest to ocenić na danych historycznych), a później to już będziesz mógł powiedziesz, że masz swoich ludzi od inwestowania;-)
Jeśli masz czas na giełdę i chcesz sam inwestować to graj na giełdzie na kontraktach, gdzie interesuje Cię w sumie tylko to jak zachowa się np wskaźnik WIG, ale i do tego jest potrzebna wiedza oraz umiejętność analizy rynku finansowego, oraz oczywiście czas na to.
Do tego wszystkiego dochodzi pytanie: co dla Ciebie oznacza oszczędzanie długoterminowe?

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: