Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

Money.pl / 2009-07-20 12:08
Komentarze do wiadomości: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę.
Wyświetlaj:
wiesia620 / 83.24.183.* / 2015-10-08 16:07
Mój mąż ma 58 lat i 40 lat pracy czy może przejść na wcześniejszą emeryture
wiwan / 2015-10-12 13:10
Nie, jeśli nie ma specjalnych okoliczności pracy czyli np. pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze, pracy nauczyciela, górniczej itp.
danuta1021 / 31.61.138.* / 2015-10-06 22:36
witam w listopadzie 2015 kończę 59 lat pracodawca wypowiedział mi pracę z tytułu likwidacji stanowiska pracy z dniem 31 12 2015 mój sta z pracy 41lat okres składkowy i nieskładkowy co dalej?
wiwan / 2015-10-07 11:22
Jeśli spełni Pani warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych i utrzyma go przez minimum 180 dni- spełni Pani warunki uzyskania świadczenia przedemerytalnego aż do dnia uzyskania powszechnego wieku emerytalnego.

Zakładam, że 31 grudnia staż u tego pracodawcy wyniesie min. 6 miesięcy.
Agnieszka131919 / 188.146.130.* / 2015-09-28 16:36
Witam
Moja mama w październiku skończy 55 lat i ma przepracowany 35 lat. Czy będzie mogła przejść na wcześniejszą emeryturę?
wiwan / 2015-09-28 19:36
Bez żadnych specjalnych okoliczności pracy- pracy w war. szczególnych, górnictwie itd.- NIE.

Jej rocznik nie ma już możliwości uzyskania prawa do e. wcześniejszej tzw. pracowniczej tj. uwarunkowanej jedynie (niemal) stażem i wiekiem.

Teraz taki charakter ma e. częściowa, ale w wieku dopiero 62 lat.
Martwię się / 188.47.18.* / 2015-09-13 23:22
Witam serdecznie

Przy okazji gdyby Pan był uprzejmy odpowiedzieć i mnie byłabym wdzięczna.

Urodziłam się w marcu 1956 roku. W marcu 2016 roku kończę 60 lat.
Pracę zaczęłam w Październiku 1977 roku.
Policzyłam mam 35 lat pracy- okresy składkowe i nieskładkowe/ w tym urlop macierzyński, 1 rok zasiłek dla bezrobotnych / 92-93 r./ Przez 9 lat pracowałam w szkole i przedszkolu jako nauczycielka. Pracę mam do końca tego roku.czyli do końca 2015 . Nie wiem co dalej .Czy mam szansę na wcześniejszą emeryturę?Czy może inną...? Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jeśli tak to do którego artykułu powinnam się odnieść i ewentualnie powołać?
wiwan / 2015-09-14 13:33
Co oznacza 'pracę mam' ?

Umowa jest terminowa i to jest termin jej zakończenia, czy też została Pani ona wypowiedziana i 31 grudnia to koniec okresu wypowiedzenia? Czy też ma Pani przecieki o zw. grupowych, likwidacji pracodawcy itp..

Bo poza 1 ww przypadkiem w grę wchodzi być może świadczenie przedemerytalne.
W tym 1 przypadku- po prostu możliwość rejestracji w PUP i uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych. Tu jest jeszcze kwestia tego, jakie ma Pani wynagrodzenie w stosunku do płacy minimalnej.

Owe 9 lat pracy nauczyciela niczego Pani w zakresie przyspieszenia prawa do emerytury nie dają. Czyli podlega Pani wymogowi min. 61 lat i 1 miesiąca wieku.
Martwię się / 178.56.187.* / 2015-09-14 20:47
"Martwię się" do wiwan
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Z dniem 31.12.2015. będzie likwidacja etatu ze względów ekonomicznych.
Czy będę mogła skorzystać z wcześniejszej emerytury czy też świadczenia przedemerytalnego? Co powinnam zrobić po wypowiedzeniu umowy.Obecnie mam najniższą płacę minimalną. Na jaki artykuł powinnam się powołać?
Drugie pytanie :
Do 1976 roku pomagałam rodzicom w gospodarstwie rolnym. Czy gdybym udowodniła 40 lat pracy mogę się ubiegać o wcześniejszą emeryturę ?
Jeśli tak to który artykuł o tym mówi. Pozdrawiam
Martwię się.
wiwan / 2015-09-15 10:46
Takie rozstanie z pracodawcą i Pani wiek/staż powodują, że zostaną spełnione warunki wyjściowe do uzyskania świadczenia przedemerytalnego.
Wcześniej będzie potrzebna rejestracja w PUP, uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych i jego utrzymanie przez min. 180 dni.

Tak, okresy rolne można przyjąć jako uzupełniające- chodzi o :

1) okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
2) przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,
3) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia.

Powyższe z art. 11 ustawy emerytalnej.

Tyle, że na potrzeby św. przedemerytalnego nie trzeba tego czynić bo i bez nich spełni Pani warunki.

E. wcześniejszej z tyt. samego stażu/wieku już dla roczników młodszych niż 1948 nie ma.
tasiunia660 / 83.4.211.* / 2015-09-10 10:06
witam mam 53 lata okres skladkowy i nieskładkowy 32 lata obecnie jestem 5 lat na rencie chorobowej z powodu nowotworu czy w razie nie przedłuzenia mi renty chorobowej mam prawo przejsc na wczesniejsza emeryture
wiwan / 2015-09-10 11:42
NIE. Nie ma tu związku. Fakt pobierania renty z tyt. niezdolności do pracy nie wpływa na zmianę powszechnego wieku emerytalnego czy prawo do wcześniejszej emerytury.

Jeśli utrzyma się Pani orzeczenie o niezdolności do pracy to kolejne- jeśli przypadnie na nie więcej niż 5 lat przed uzyskaniem przez Panią wieku powszechnego emerytalnego będzie musiało już opiewać do dnia uzyskania tego wieku, a z następnym dniem uzyska Pani emeryturę z urzędu- bez wniosku - z art. 24a ustawy emerytalnej.
anna-tomasik@pl. / 31.6.146.* / 2015-09-09 22:49
mam59 lat wychowywam corke która jest obecnie w dps choroba mpd od urodzenia, ZUS mi odmowil mi wczesnieisza emeryture,co robic?
jarek272 / 31.175.79.* / 2015-05-29 18:57
jak to się liczy do okresu składkowego przed wojskiem zasadniczej służbie wojskowej pracowałem jako stolarz kiedy mogę starać się o emeryturę
wiwan / 2015-06-01 12:06
Pana rocznik urodzenia to jak rozumiem to 1988.
Kiedy nastąpiło wstąpienie do służby ? Przed 2013 r.?
Magda_56 / 176.113.207.* / 2015-05-21 16:12
Witam jestem kobietą i mam 59 lat oraz 31 lat opłaconych składek w KRUS czy przysługuje mi wcześniejsza emerytura?. Nadmieniam że posiadam gospodarstwo.
wiwan / 2015-05-21 19:11
Tak. Wcześniejsza e. rolnicza z art. 19, ust. 2 ustawy o ub. rolniczym- ale konieczne jest zaprzestanie dz. rolniczej co oznacza, że :
ani rolnik (Pani) ani małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej, nie uwzględniając:

gruntów wydzierżawionych na podstawie pisemnej umowy zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków, osobie nie będącej:

a) małżonkiem emeryta lub rencisty,

b) jego zstępnym (dzieckiem, wnukiem) lub pasierbem,

c) osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym,

d) małżonkiem osoby, o której mowa w lit. b lub c,
gruntów trwale wyłączonych z produkcji rolniczej na podstawie odrębnych przepisów, w tym zalesionych gruntów rolnych,
gruntów i działów specjalnych należących do małżonka, z którym emeryt lub rencista zawarł związek małżeński po ustaleniu prawa do emerytury lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy,
własności (udziału we współwłasności) nie ustalonej odpowiednimi dokumentami urzędowymi, jeżeli grunty będące przedmiotem tej własności (współwłasności) nie znajdują się w posiadaniu rolnika lub jego małżonka.

Zatem z grubsza- konieczne będzie sprzedanie, darowanie lub wydzierżawienie gospodarstwa (poza najbliższą rodzinę).
grazyna610 / 31.61.136.* / 2015-05-17 18:57
Witam w 2016roku skończę 55 lat i przepracowanych 40lat .Od1987r pracuje w warunkach szkodliwych czy będę mogła odejść na e.pomostową
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-05-19 10:33
Jakie konkretnie to warunki ?- Chodzi o stanowisko/rodzaj pracy albo konkretna pozycja w wykazie z Rozporządzenia z 1983 r. lub Ustawy o e. pomostowych.

Bo chodzi o kluczową kwestię, czy po 2008 r. praca ta też jest uznawana za pracę w war. szczególnych/szczególnym charakterze.

Ps. E. pomostowa nie różnicuje wieku K/M. Jest to min. 60 lat.

To rozpoczęcie kariery zawodowej w wieku 15 lat to nie pomyłka ?
basia7 / 185.28.248.* / 2015-05-10 12:18
Witam. Mam 50,5 lat życia, 31,5 lat pracy. Jestem nauczycielem. W którym roku przysługuje mi wcześniejsza emerytura? Jeśli w lipcu 2014 nie deklarowałam pozostania w OFE, czyli zostałam automatycznie przeniesiona do ZUS - czy przysługuje mi takie świadczenie i w którym roku?
wiwan / 2015-05-11 14:32
Ta zeszłoroczna decyzja jest bez znaczenia dla kwestii prawa do ewentualnej wcześniejszej emerytury- bo dotyczyła tylko składek nowych.

Najogólniej- jest Pani zbyt młoda (rocznik, staż) by skorzystać z e. wcześniejszej jako pracownik w war. szczególnych oraz z e. nauczycielskiej bez względu na wiek z art. 88 Karty Nauczyciela.

Z kolei dla rozpatrzenia kwestii e. pomostowej kwestią zasadniczą byłaby praca nauczyciela w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii,
ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach
poprawczych. O tym Pani nie wspomina.
wiwan / 2015-05-11 14:44
ALE jest jeszcze kwestia nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego- przy stażu pracy nauczycielskiej min. 20 lat i w wieku min. 55 lat.
Ewentualnie wcześniej- jeśli zatrudnienie w szkole ustanie w okolicznościach z art. 20 ust. 1, 5c i 7 KN- czyli całkowitej likwidacji szkoły lub albo częściowej ale skutkującej brakiem pracy w pełnym wymiarze dla tego nauczyciela (redukcja oddziałów)
Malgosia12345 / 89.191.169.* / 2015-04-29 21:40
Dobry wieczór .
W 2016 bede mial 60 lat . Do 1998 przepracowalem 20 lat w szczegolnych warunkach . Do 1998 przepracowalem 24 lat i 6 miesiecy , czyli brakuje mi 6 miesiecy .Do 16 roku zycia mieszkalem u babci ktora miala swoje gospodarstwo rolne . Ja jako pół sierota musialem pracowac na tym gospodarstwie na swoje utrzymanie.Czy na podstawie swiadkow i zameldowania u babci bedzie mozliwosc zaliczenie 6 miesiecy pracy do stazu pracy .
wiwan / 2015-05-05 12:15
Rozumiem, że liczy Pan (dlaczego 'Malgosia' ?) na e. wcześniejszą z art. 184 ustawy emerytalnej.

Niestety zaliczenie okresów 'rolnych' jako uzupełniających 'brakujące' dla uzyskania świadczenia okresy składkowe dotyczy albo okresów z opłaconą składką ub. rolniczego ( a gdy miał Pan 16 lat takowej jeszcze nie było ) albo okresów
2) przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,
3) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia.

Zatem nic by to Panu nie dało ze względu na ten próg 16 lat. No chyba, że pracował Pan u babci jeszcze min. 6 miesięcy po 16 urodzinach.

Podstawa - art. 10 ustawy emerytalnej.
leszek 174 / 89.65.231.* / 2015-03-23 13:19
Mam 58lat.Z dniem 10.11.2016r bede mial 60 lat. do 1998r mam 20lat w war. szczegolnych i22 lata pracy.Ogolem mam 33lata skladkowe i nie skladkowe. Obecnie jestem zarejestrowany jako bezrobotny,czy nalezy mi sie e. pomostowa. wykaz prac od 28.06.1978-24.02.1982r .Wykazie A.dziale V poz.4 pkt5 02.08.1982-31.07.2000r. Wykaz A.Dz.xiv,ii poz 11,23 pukt1,1 27.05.2002-31.12.2007r.Wykaz A dziale 2 poz1 pkt23 zalacznik 43/88.
wiwan / 2015-03-24 11:16
Jak rozumiem "22 lata ogółem" to staż ubezpieczeniowy, na dzień 1.01.1999 r, czyli uwzględnione również lata nieskładkowe, np. studia. Czyli, że nie spełnia Pan warunków e. wcześniejszej z art. 184 Ustawy emerytalnej (m.in. staż min. 25 lat na ww dzień).

Wymienił Pan prace niestety z jakiegoś wykazu resortowego, a nie z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a tylko do niego mam dostęp.
Oczywiście w znacznym stopniu nawiązuje on do tego rozporządzenia.

Bez tego nie mogę ocenić, czy prace te mają swoje odpowiedniki w wykazach nowych z Ustawy o e. pomostowych.

I tylko tyle mogę stwierdzić, że z przedstawionych okresów wynika, że po 2008 r. nie pracował w war. szczególnych, a więc dla prawa do e. pomostowej konieczne jest, by prace w war. szczególnych przez min 15 lat miały w pana przypadku ten swój nowy odpowiednik. Jeśli nie miały- musiałby Pan dopracować teoretycznie choć 1 dzień obecnie w war. szczególnych z nowych wykazów.
Nie wiem więc, jakie to były prace
leszek 174 / 89.65.231.* / 2015-03-24 15:17
1.28.1978-24.02.82 wykaz szczegowego stanowiacego zalacznik nr 1 do zarzadzania nr 9 Ministra Budownictwa i Przemyslu Materialow Budowlanych z dnia 01.08.1983r.JAKO operator sprzetu sredniego (operator betoniarki)zbrojarskie betoniarskie.2)02.08.1982-31.07.2000r. praca-odzuzlacz i -maszynista kotla na stanowisku wymienionym zaliczona jest do pracwykonywanych w szczegolnych warunkach wykazie A.Dz.XIV,II POZ.11,23 PUNKT 1,1 WYKAZU STANOWIACEGO ZALACZNIK nr 1 do Zarzadzania Ministra Przemyslu CHemicznegoiLekkiego nr7 z dnia7.07.1987r w sprawie prac wykonywanych w szczegolnych warunkach Rozporzadzenie Rady Ministrow z dnia 7.02.1983r.Dz.U. nr8 poz.43 z dnia29.01.1985r.DzU. nr7 poz.21 3)27.05.2002-31.12.2007 pracamaszenista kotla do zarzadzania Ministra Przemyslu CHemicznego i Lekkiego nr19 z dnia06.08.1983r w sprawie prac wykonywanychw szczegolnych warunkach w zakladach pracy resortu przemyslu chemicznego i lekkiego.
leszek 174 / 89.65.231.* / 2015-03-25 11:35
WITAM i mam pytanko czy moge zaliczyc szkole zasadnicza zawodowa do stazu pracy wtedy bym mial 25 lat do 1.01.1999r
wiwan / 2015-03-25 17:41
Szkoła- tylko jeśli miał Pan w jej czasie praktyki zawodowe na zasadzie umowy o pracę. Czyli częściej było tak w przypadku szkół zawodowych przyzakładowych. Wtedy poza świadectwem absolwent taki dostawał po prostu świadectwo pracy, tyle że na okresy bez wakacji.
Innymi słowy- sama z siebie- wlicza się jedynie szkoła wyższa- studia. A z zawodówki- tylko praktyki odbyte na zasadzie etatu (młodocianego).
----------

Do rzeczy.

Pana prace w war. szczególnych nie mają swoich odpowiedników, nie można ich przypisać do prac wymienionych w obu załącznikach do Ustawy o e. pomostowych. No chyba, że były to kotły elektrociepłowni, a więc dałoby się zakwalifikować jako :

"Prace przy bezpośrednim sterowaniu procesami technologicznymi mogącymi stwarzać
zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej ze skutkami dla bezpieczeństwa
publicznego"

Raczej tak nie było...więc dla prawa do e. pomostowej byłoby przepracowanie dowolnego okresu w war. szczególnych wg. nowych wykazów.

Bez tego- z tyt. pracy w war. szczególnych/ w szczególnym charakterze przysługuje Panu jedynie rekompensata finansowa jako dodatek do kapitału początkowego, ale wiek emerytalny na ogólnych zasadach.
Anonim406 / 5.134.72.* / 2015-02-22 20:58
Mam 58 lat.Z dniem 30.IV.2015 r. Zakład wypowiedział mi prace z związku z brakiem stanowiska ze względu na mój stan zdrowia. Na dzień 31.12.2014 r. mam przepracowane ogólnie 41 lat pracy , w tym 37 lat pracy na PKP. Moja choroba nie jest jednostką chorobową kwalifikującą mnie na rentę. Czy należy mi się jakieś świadczenie? Moje stanowisko pracy nie jest objęte warunkami szczególnymi na PKP.
wiwan / 2015-02-23 15:45
W Pana przypadku wszystko 'rozbija się' o kwalifikację przyczyny wypowiedzenia. Tj. tego czy jest ona dotyczącą, czy nie pracownika w rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia. Bo jeśli jest 'niedotyczącą' to jak najbardziej po uzyskaniu zasiłku dla bezrobotnych i jego utrzymaniu przez min. 180 dni spełniłby Pan warunki uzyskania świadczenia przedemerytalnego z art. 2, ust. 1, pkt. 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych- tj. zatrudnienie o zwalniającego min. 6 miesięcy, ogólny staż ubezpieczeniowy min. 40 lat, przyczyny zwolnienia "dotyczące zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia".

Nie potrafię ocenić, czy brak stanowiska zamiennego jest przyczyną dotyczącą zakładu, czy w ogóle utrata zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku jest przyczyną niedotyczącą zakładu.

Innymi słowy decyduje to, po której stronie leży 'wina'.

Tak jak Pan napisał- nie ma mowa obecnie o rencie z tyt. niezdolności do pracy (wnioskował Pan ?). Też nie spełnił Pan do końca 2008 r. warunków uzyskania zwykłej e. kolejowej z art. 50 ustawy emerytalnej. Zwykłej tj. wynikającej z zatrudnienia na kolei po prostu, a nie z tyt. pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze.
Anonim406 / 5.134.72.* / 2015-03-01 18:36
Jeszcze raz witam, pracując na stanowisku Toromistrz zostałem z niego zdjęty przez lekarza na stan zdrowia, więc w pracy dostałem jeszcze raz skierowania na badania lecz już na montera. I teraz lekarz dopuścił mnie do pracy ale z ograniczeniami pracy w torach i w nawiasie mam wpisane (Najlepiej praca na warsztacie) W moim zakładzie funkcjonuje warsztat i do 30 kwietnia tam właśnie mam pracować.
wiwan / 2015-03-03 11:20
Na pierwsze odczucie zwiększa to udział pracodawcy jako strony, której dotyczy przyczyna wypowiedzenia. Bo okazuje się, że stanowisko zastępcze jest. I co, nagle z dniem 30 kwietnia znika ?

Tak, czy inaczej-ta niejednoznaczność sytuacji wskazuje na to, że swojego świadczenia przedemerytalnego będzie niestety pewnie Pan dochodził Pan w sądzie.

No chyba, że jednak PUP znajdzie Panu pracę.
kasia0411 / 88.220.102.* / 2015-01-15 20:46
Witam ,moja mam ma 56 lat. Mimo,że pracowała w warunkach szkodliwych i miała za to dodatkowo płacone , nie może doliczyć sobie 5 lat do zasiłku przedemerytalnego,ponieważ w umowie miała zapis sprzątacz łazienny. Taki zawód nie jest wpisany do tych szkodliwych. Sprzątała również na halach gdzie był straszny huk , pracownicy fizyczni mieli przy maszynach specjalne zatyczki a ona nie. Mam pytanie czy są jakieś szanse,żeby Zus doliczył jej te lata w warunkach szkodliwych? Mama pracuje obecnie ale , ma umiarkowaną grupę ze względu na słuch , jest schorowana i tak naprawdę najlepiej by było żeby poszła już na wcześniejszą emeryturę. Proszę o poradę jak mogę pomóc mamie .
wiwan / 2015-01-16 11:30
1. zasiłek przedemerytalny to świadczenie, którego już się nie przyznaje. Jego funkcję ma teraz świadczenie przedemerytalne. Oba nie mają związku z pracą w war. szczególnych (poza kwestią pracy przy azbeście). Jest to świadczenie dla osób w wieku mniej więcej Pani mamy, które tracą pracę a jeszcze nie spełniają warunku uzyskania emerytury.
Może mieć zastosowanie dla mamy, jeśli zostanie zwolniona z przyczyn zakładu lub zakład po prostu upadnie.

2. Bez świadectwa pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze lub zaświadczenia o takiej pracy (które uzupełnia treść świadectwa) dany okres nie może być przez ZUS uznany za taki okres na etapie starania się o świadczenie. Może to nastąpić dopiero w drodze procesowej tj. przed sądem pracy, gdy od decyzji odmownej ZUS-u ubezpieczony się odwoła.

3. Jeśli tych lat jest tylko 5, to nawet św. pracy w war. szczególnych niczego mamie nie daje- tj. ani szans na e. wcześniejszą, ani na pomostową, ani na zwiększenie emerytury zwykłej. To takie kiepskie pocieszenie.

4. Może więc warto 'iść' w kierunku renty z tyt. niezdolności do pracy.
Lorunia / 31.1.43.* / 2015-01-07 13:37
wiwan ...może zle zrozumiałam Twoje porady, ale w ZUS trochę inaczej interpretują sytuację gdzie pracownik już nie pracuje po 2008 roku w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze , ma przepracowane kilka lat w starych pracach nie będących na liście nowych zawodów i prac , króre są na nowych listach . Taka sytuacja daje uprawnienia do em. pomostowej co daje ponad 15 lat pracy w szczególnych warunkach ! gdzie jest błąd?
wiwan / 2015-01-07 15:53
A jak ja mam teraz znaleźć na forum Pani sprawę, by się do tego odnieść ?

W tym wątku jej nie ma...
Lorunia / 31.1.43.* / 2015-01-07 19:36
Tu nie chodzi konkretnie o moją sprawę ale o fakt interpretacji tego prawa , które do końca nie jest jasne ! chodzi o tych którzy ukończyli pracę w szczególnych warunkach przed 2008r mają powiedzmy dwa zatrudnienia w szczególnych warunkach przed 2008 rokiem . Jedno jest na starych zasadach , czyli nie znalazło się na nowych listach uprawnionych do pomostówki , drugie zatrudnienie znalazło się na nowych listach , co dało razem ponad 15 lat w szczególnych warunkach , ale przed 2008 . Pracownik nie pracował po tym terminie w tych warunkach. Pan napisał , że okres z przed 2008 pracy w szczególnych warunkach muszą być tylko z nowych list ! tak to zrozumiałam ! choć w ZUS mówili coś innego .może się tu ktoś myli !
wiwan / 2015-01-07 19:59
Gdzie to napisałem.

Prawo do e. pomostowej sprowadza się do uzyskania wymaganego stażu pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze i wymaganego wieku- niekoniecznie ten staż zawsze wynosi 15 lat (np. z art. 8 ustawy o e. pomostowych- nurek/kesoniarz - 10 lat)
Warunkiem jest wykonywanie takiej pracy przed 1999 r. oraz po 2008 r. Z tym, że przed 1999 r. może to być praca określona zarówno w "starych" wykazach A,B prac w war. szczególnych jak i określona w nowych- tj. zał. 1 i zał 2. do ustawy o e. pomostowych.
Praca po 2008 r.- już tylko ta określona w 'nowych', które są poza innym sformułowaniem po prostu węższe.

Na mocy przepisu przejściowego- art. 49 tej ustawy- z warunku pracy po 2008 w war.szczególnych lub w szczególnym charakterze zwolniony jest ten ubezpieczony, który na dzień 1.01.2009 r. uzyskał min. wymagany staż w takich warunkach O ILE jego praca znajduje się w nowych wykazach.
Lorunia / 31.1.43.* / 2015-01-07 20:25
Ale nadal nie ma konkretnej odpowiedzi bo pisze Pan "praca znajduje się w nowych wykazach " ale czy cała praca czy można łączyć stare zasady z nowymi jak napisałam . W przepisie z ZUS piszą , że trzeba mieć okres pracy w nowych warunkach Nie piszą , że musi być cały w nowych warunkach
wiwan / 2015-01-07 20:34
Bo pytanie jest niekonkretne.
Tak, sumuje się okresy pracy w war. szczególnych z wykazów starych z wykazami nowymi w celu sprawdzenia warunku spełnienia owego limitu min. 15 lat, ale nie zmienia to warunku, by praca po 2008 była już tylko z nowych wykazów.
Lorunia / 5.60.5.* / 2015-01-16 12:56
Parę dni minęło ! ale wrócę do tematu bo nadal nie jest jasne to co pan pisze . W rozdziale emerytura dla osób , które zakończyły pracę przed 2009r. jest napisane , że na dzień 2009 trzeba mieć okres pracy w szczególnych warunkach wymienione w nowych wykazów prac ! ale nie piszą , że wszystkie ! Bo przeczy to punkt następny w tym dziale , który mówi , że przed 1999r. wykonywał prace w starych lub nowych listach zawodów . Jeśli tak to rozumieć to te dwa nierozerwalne warunki mogą być spełnione pod warunkiem , że liczy się praca zarówno ze starych warunków jak i z nowych . Przeliczając lata między 1999r a 2008 daje nam 10 lat . , brakuje 5 lat czyli jak rozumiem , wtedy można dodać jakiś okres pracy ze starych lub też nowych wykazów prac przed 1999r Bo cały czas jest mowa o osobach które zakończyły pracę przed 2009 r. Inaczej spełnienie warunków do uzyskania prawa do uzyskania pomostówki byłoby niemożliwe . Te dwa warunki by się wykluczały
wiwan / 2015-01-16 13:11
GDZIE jest ta mowa, i ten rozdział ?

Ja naprawdę nie będę ciągnął wątku na temat tego, co gdzieś Pani przeczytała.

Zreferowałem co jest Ustawie o e. pomostowych- czyli z grubsza zasady w mojej odpowiedzi z 7 stycznia.

Tak. Sumuje się okres pracy wg. nowych wykazów z okresem wg. starych wykazów w celu sprawdzenia, czy kandydat na emeryta ma ten wymagany limit . min 15 lat takiej pracy.
Tak. Co do zasady praca taka ma być wykonywana przed 1999 r. ORAZ po 2008 r.
Siłą rzeczy ta po 2008 już tylko z nowych wykazów.
Jest wyjątek dla tych, którzy mają min. 15 lat pracy wg. 'nowych' wykazów uzyskanych już przed 2009 r.- nie muszą spełnić warunku pracy po 2008 wg. nowych wykazów.

Wykazy 'nowe' są węższe niż 'stare', co nie znaczy, że nie obejmują części prac ze starych wykazów tylko inaczej nazwane sformułowane.

Praca która jest w 'starym' wykazie, a która nie ma odpowiednika w 'nowym', wykonywana PO 2008 r. nie jest już po prostu pracą w war.szczególnych lub w szczególnym charakterze.
Lorunia / 5.60.5.* / 2015-01-16 14:04
To co przeczytałam jest w broszurce ZUS ! mnie nie interesuje to co jest po 2008 roku ! bo po tym roku dana osoba już nie pracuje w sczególnych warunkach na nowych zasadach tylko przed ! rozdział o tych którzy nie pracowali po 2008r. tam są dwa punkty ,które mnie interesują . Jak Pan zamierza otrzymać 15 lat minimum od 1999r. do 2008 to tylko 10 lat,i w tym przed 1999r ze starych lub nowych list zawodów . Gdyby ustawodawca napisał tylko z nowych to zgoda .W takim przypadku możliwe musi być łączenia okresów starych z nowymi lub wszystkie nowe zawody uprawnionych . To jest logiczne ! bo po co ustawodawca pisał w ustawie "stare zawody nie będące na listach nowych zawodow . pozostałe punkty można spełnić póżniej .Mam wrażenie , że pan tego nie rozumie .Wcale się nie dziwię bo w dwóch Zusach pytałam się o tą sprawę i były dwie odmienne interpretacje
wiwan / 2015-01-16 14:08
NIE ma wymogu by owe 15 lat było OD 1999 r.
Lorunia / 5.60.5.* / 2015-01-16 15:38
Zgadza się ! ale po co napisano w ustawie , że trzeba mieć zatrudnienie przed 1999r. w starych lub nowych wykazach prac , dla tych , którzy nie pracowali po 2008 r. czyli przykładowo mamy 10 lat stażu w warunkach szczególnych do 2009 a resztę uzupełniamy z nowych albo starych list Gdyby napisali , że tylko z nowych ! nie byłoby tematu a tak trzeba wstecznie uzupełnić brakujące lata ze starych lub nowych zawodów! inaczej się nie da . Dlatego , jak z tego wynika liczą się okresy zarówno ze starych jak i nowych okresów zatrudnienia przed 2009 r. dla tych , którzy nie pracowali po 2008 r. w szczególnych warunkach
wiwan / 2015-01-16 20:29
Zatrudnienie w war.szcz. przed 1999 r. musi mieć każdy, kto chce skorzystać z e.pomostowej. Nie tylko ten, kto jest zwolniony z warunku pracy w takich warunkach po 2008 r.

Proponuję zapoznać się z ustawą, bo niczemu ta 'dyskusja' nie służy.

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;19;grudnia,dziennik,ustaw,2008,237,1656.html
Lorunia / 95.40.135.* / 2015-01-17 09:46
Tak zgadza się, tylko jak jest dział mówiący na ten temat i tylko na ten temat !a chodzi tu o nie pracujących po 2008 r. to z treści wynika to co wynika ! wystarczy czytać ze zrozumieniem i odnosić się z logiką do tekstu . A tekst mówi wyrażnie , że w starych lub nowych wykazach ! Musi mieć taki okres czasu przed 1999r bo to wychodzi z liczb ! 10 lat to za mało trzeba jeszcze przynajmniej 5 lat . w starych lub nowych wykazów . w tym wypadku taki zapis jest jednoznaczny , dla osób nie pracujących po 2008 r. Szkoda naszej dyskusji .
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy