Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

Money.pl / 2009-07-20 12:08
Komentarze do wiadomości: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę.
Wyświetlaj:
Ewa 1960 / 62.29.136.* / 2013-12-18 10:33
Mam 53 lata przepracowałam 37 lat w tym od 1986 do 2008 w szczególnych warukach W hutnictwie a likwiduja moje stanowisko pracy mam pytanie czy moge przejść na emeryturę pomostową ?
wiwan / 2013-12-18 12:24
Jakie konkretnie stanowisko- wykaz, dział, pozycja- albo chociaż nazwa i pełniejszy opis.
Bardzo ważny też fakt, czy "do 2008" oznacza pracę na tym stanowisku choć przez 1 dzień PO 2008 r.

Bez tych danych na pewno można na razie stwierdzić, że:
- na pewno na 'pomostówkę' nie teraz, bo dopiero w wieku 55 lat
- spełnia Pani warunek wstępny uzyskania świadczenia przedemerytalnego
thecybel / 83.242.66.* / 2013-11-25 19:35
Witam, mój ojciec 27.11.2013 ukończy 55 lat. ma przepracowane 28 lat pracy w tym w okresie od 6.11.1985 r. do 31.12.2008 r pracował w warunkach szczególnych. Czy ma jakiekolwiek szanse na przejście na wcześniejszą emeryturę? A jeśli nie na wcześniejszą to czy ma szanse na emeryturę pomostową? Wiem, że aby przejścia na pomostową musi przepracować przynajmniej 1 dzień w warunkach szkodliwych po 1.01.2009. Obecnie pracuje jako operator suwnicy rozlewniczej, nie wiem czy stanowisko to znajduje się na liście stanowisk szkodliwych, nie wiem również, czy pracodawca odprowadza składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.
wiwan / 2013-11-26 10:49
1. e. wcześniejsza. A co to za rodzaj pracy do 2008 r.- zdecydowana większość prac w warunkach szczególnych lub szkodliwym charakterze wymaga uzyskania wieku 60 lat, więc pytanie wydaje się przedwczesne.
Zresztą i tak nie spełnił warunku posiadania ogólnego stażu ubezpieczeniowego 25 lat na dzień 1.01.1999 r.- zatem e. wcześniejsza z tyt. pracy w war.... (z art. 184 ustawy emerytalnej) nie jest możliwa.

2. e. pomostowa- tu już zdecydowanie uzyskanie wieku 60 lat jest wymagane. Precyzyjnie- ustawa mówi o pracy po 31.12.2008 w war. szczególnych lub szczególnym charakterze z nowego wykazu. Praca po tym dniu NIE jest wymagana, jeśli przed tym dniem ubezpieczony przepracował cały wymagany okres w pracy wymienione w nowym wykazie. Więc ponawia się pytanie o rodzaj pracy do 2008 r.

W nowych wykazach- 'pomostowych' rodzaj obecnej pracy ojca może być uznany, jeśli jest kwalifikowany jako:

-Prace bezpośrednio przy zalewaniu form odlewniczych, transportowaniu naczyń odlewniczych
z płynnym, rozgrzanym materiałem (żeliwo, staliwo, metale nieżelazne i
ich stopy).
-Prace przy obsłudze dźwignic bezpośrednio przy wytapianiu surówki, stopów żelaza
lub metali nieżelaznych

bo tylko takie "pasujące" Ustawa o e. pomostowych zawiera.
thecybel / 83.242.66.* / 2013-11-26 23:44
Dziękuję bardzo za odpowiedź. A gdzie można to sprawdzić, czy obecna praca znajduję się w nowych wykazach prac szkodliwych. Wiem, że pracuje bezpośrednio przy zalewaniu form odlewniczych i transportowaniu naczyń odlewniczych, ale kiedy w czerwcu zgłosił wniosek o świadectwo wykonywania prac w szczególnych warunkach pracodawca umieścił na nim tylko okres do 31.12.2008 r (stanowisko wymienione w wykazie B dział III wg rozporządzenia Rady Ministrów z dn 07.02.1983 r.)Czy może być tak, że praca ta kwalifikuje się do "szkodliwych", ale pracodawca aby zmniejszyć kwotę składek pozmieniał coś w papierach? O jaki dokument poprosić pracodawcę, aby dowiedzieć się praca na obecnym stanowisku daje możliwość przejścia na emeryturę pomostową?
wiwan / 2013-11-27 13:00
Tak jak napisałem- w nowych wykazach tylko te dwa opisy pasują do pracy ojca.

Jest to pozycja 4 i 12 zał. 1 do Ustawy o e. pomostowych:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;19;grudnia,dziennik,ustaw,2008,237,1656.html

Zwracam uwagę, że tak jak w przypadku wcześniejszych wykazów musi to być praca wykonywana stale, w pełnym wymiarze godzin obowiązującym na tym stanowisku- co wynika z art. 3, ust. 4 ustawy.

Odmowa pracodawcy w zakresie świadectwa pracy w war. szczególnych na obecnym stanowisku może więc wynikać z tego, że ojciec wykonuje też inne prace, tj. nie każdą lub nie całą dniówkę ową suwnicę obsługuje.

Co do prac do 2008 r. wykaz B, dział 3- jaka konkretnie pozycja- bo część z wymienionych prac, co prawda inaczej opisana ma swój odpowiednik w nowych wykazach 'pomostowych'- a co za tym idzie- ojciec nawet nie pracując w war. szczególnych po 2008 r. (z powodu np. ww 'niestałej i nie w pełnym wymiarze pracy) nabyłby prawo do e. pomostowej w wieku 60 lat na podstawie art. 49 ustawy o e. pomostowych.
thecybel / 83.242.66.* / 2013-11-28 02:08
Ojciec w pełnym wymiarze godzin wykonuje swoją pracę i cały czas na tym jednym stanowisku. Więc to nie może być podstawą do niewpisanie warunków szczególnych.

Od 1 stycznia 2010 roku to pracodawcy sami mieli określać czy na ich zakładzie występuje praca w warunkach szczególnych i obawiam się, że tak jak pisałem, aby obniżyć koszty pracy nie wpisali pracy ojca na ww. "listę". (Nie wiem natomiast jak to było z okresem 01.01.2009-31.12.2009?). Słyszałem, że od 01.01.2009 do kabin suwnicy wstawili wentylatory, możliwe, że to było przyczyną usunięcia warunków szczególnych...?

Dlatego więc dopytuję o te dokumenty jakich powinienem żądać w których opisane byłoby stanowisko i do których mógłbym się ewentualnie odwołać. Muszą dodać, że od roku wszystkich zatrudnia pośrednik pracy i bardzo "niechętnie" patrzy na wszelkie prośby o dokumentacje.

Okres pracy ojca (wg. świadectwa) w warunkach szczególnych przebiegał następująco:

a) 06.11.1985r. - 28.02.1986r. na stanowisku ładowacz w wymienionym wykazie A Dział III pozycja 67 punkt 8 załącznik 1

b) 01.03.1986r. - 31.05.1987r. na stanowisku obsługa suwnicy nad stanowiskami bezpośredniej obsługi pieców stalowniczych i rozlewania stali w wymienionym wykazie B Dział III Pozycja 14 załącznik 2

c) 01.06.1987r. - 31.01.1988r. na stanowisku przygotowywacz zestawów odlewniczych w kanale w wymienionym wykazie B Dział III Pozycja 4 Punkt 2 Załącznik 2

d) 01.02.1988r. - 31.12.2008r. na stanowisku obsługa suwnicy nad stanowiskami bezpośredniej obsługi pieców stalowniczych i rozlewania stali w wymienionym wykazie B Dział III Pozycja 14 Załącznik 2.

Od 31.12.2008r. stanowisko pracy ojca się nie zmieniło, oprócz wspomnianej wyżej instalacji wiatraków, które domniemywam mogły wpłynąć na rodzaj wykonywanej pracy, ale w moim odczuciu byłby to kolejny polski absurd. Dziękuję za odpowiedzi :))
wiwan / 2013-11-28 12:40
Oczywiście, że wiatrak bez wpływu w tej sytuacji i owszem może chodzić o unikanie składki na Fundusz emerytur pomostowych i niezgłaszanie stanowiska ojca do ZUS, niewykazywanie w obowiązkowym rejestrze.

Po prostu wobec wydanego świadectwa pracy niewskazującego na war. szczególne należałoby zgodnie z KP złożyć żądanie sprostowania, a w razie braku sprostowania- pozew do sądu pracy.

Widzę jeszcze problem techniczny- w Rozporządzeniu z 1983 ( oraz w kilku jego nowelizacjach ) NIE ma poz. 14 w dziale III, w wykazie B. Więc i tak tutaj potrzebna byłaby korekta.
Irys532 / 94.232.216.* / 2014-08-02 14:00
Mam przepracowane 28 l 5 miesięcy i 12 dni w KHS Krosno i w tym 1 rok renty i kuroniówki.W tym 13 l 2 miesiące i 20 dni w szczególnych warunkach, czy mogła bym przejść na wcześniejsze świadczenia przed emerytalne.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-08-04 10:47
Świadczenie przedemerytalne jest związane z utratą pracy w odpowiednim wieku, z odpowiednim stażem i jest bez* związku z warunkami szczególnymi pracy.

Natomiast w zakresie związanym z war. szczególnymi-.Dla uzyskania prawa do do samej e. pomostowej wymagany staż pracy w war. szczególnych to 15 lat- czyli musiałaby go Pani jeszcze uzupełnić, ważne też jest to, jakie konkretne stanowisko/warunki pracy po 2009 r. by to były.

Warunków stażowych na e. wcześniejszą Pani nie spełnia.

* poza okolicznościami 'azbestowymi'
wandaEla / 89.79.62.* / 2013-11-13 12:11
mam 60lat i pracuje 45lat w jednym zakładzie chcę przejść na wcześniejszą emeryturę czy mogę
wiwan / 2013-11-13 13:20
Jak rozumiem jest Pani z rocznika 1953.

Jeśli nie było specjalnych okoliczności pracy (górnicza, kolejowa, war. szczególne) to spełnia Pani warunki uzyskania tylko e. wcześniejszej tzw. pracowniczej z art. 46 w powiązaniu z art. 29 Ustawy emerytalnej.

ALE jest to możliwe tylko przed dniem uzyskania powszechnego wieku emerytalnego, który dla Pani wynosi- w zależności od kwartału urodzenia 60 lat i 1 do 4 miesięcy- czyli najprawdopodobniej już jest...za późno- bo jeśli urodziła się Pani przed 13 listopada, to już osiągnęła Pani powszechny wiek emerytalny.

Jak widać więc czasowo różnica prawa do obu świadczeń w tym przypadku znikoma, jest różnica w sposobie obliczenia- e. powszechna- wyliczona w sposób mieszany (20% na starych, 80% na nowych zasadach), e. wcześniejsza- na starych zasadach i z rezygnacją z OFE.
Adamadamja / 2013-11-12 21:40
Skończyłem 60 lat mam przepracowane 44 lata w jednym załadzie przepracowałem 34 lata i pracuję nadal.W 1981 roku zakład skierował mnie na kurs spawacza bo był potzebny spawacz z uprawnieniami pomimo że spawałem w angażu nigdy mi nie pisali spawacz. Nie ważne był co się robiło jaką pracę się wykonywało.Zakład nie chce mi wystawić świadectwa że pracowałem w warunkach szkodliwych ponieważ co miesiąc mi płacił szkodliwe. Obecnie choruję na Boleriozę i wykryto mi Raka drugi stopień .Zakład nie chce mi pomóc przejsc na emeryturę
wiwan / 2013-11-13 11:26
Coś widzę, że problem raczej prawno-pracowniczy niż emerytalny.
1. wypłacanie dodatku 'szkodliwego' do wynagrodzenia jest BEZ związku z faktem pracy w war. szczególnych w rozumieniu emerytalnym, prawem do emerytury z tyt. pracy w takich warunkach i treścią św. pracy.
Zdecydowanie więc nie może to być powód odmowy wydania św. pracy w war. szczególnych lub zaświadczenia o takiej pracy.

2. odmowa wydania św. pracy w war. szczególnych może mieć powód:
- obiektywny/prawny: prace spawacza w Pana przypadku nie były wykonywane stale, w pełnym wymiarze czasu obowiązującym na Pana stanowisku. Czyli np. oprócz spawania obsługiwał Pan tokarki, suwnicę bramową itp.
- nieprawny: pracodawca nie odprowadza od 2010 r. za Pana składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (rozumiem, że przez ostatnie 3 lat praca spawacza trwa nadal) i próbuje to ukryć przed Panem/Zusem- bo chce uniknąć poza zapłatą tych składek i odsetek innych kar z tego tytułu.

3. pisze Pan o angażach- ich treść dla ZUS nie stanowi podstawy uznania jakiegoś okresu pracy za okres pracy w war. szczególnych. Jeśli oznaczają one kolejne umowy o pracę- to już teraz za poprzednie umowy może Pan żądać wydania św. pracy, gdy nie będą mówić o pracy w war. szczególnych- żądać sprostowania ich treści- a w razie odmowy -pozwać pracodawcę do sądu pracy w tym zakresie.
Jeśli z kolei obecna umowa nie była przerywana, od lat jest tą samą umową bezterminową- można składać wniosek do ZUS o emeryturę bez ostatniego św. pracy, ale z zaświadczeniem od pracodawcy o okresie zatrudnienia i pracy w war. szczególnych. Tu znów- odmowa wydania zaświadczenia- pozew do sądu. W tej drugiej sytuacji unika Pan ryzyka, że w celu uzyskania e. wcześniejszej rozwiązuje Pan umowę, pracodawca nie wydaje właściwego św. pracy, więc emerytury Pan nie uzyskuje- i zostaje bez pracy i emerytury i chodzi po sądach.

Gdy zaświadczenie jest właściwe i spełnia Pan warunki e. wcześniejszej uzyskując decyzję pozytywną- rozwiązuje się umowę i donosi do ZUS św. pracy- siłą rzeczy nie może z niego już wtedy wynikać co innego, niż z wcześniejszego zaświadczenia.
Adamadamja / 2013-11-13 12:18
Witam właśnie byłem w Pile w ZUS i starsza pani z okienka nr 1, powiedziała mi że jak zakład wypłacał mi za warunki szkodliwe to nie musi wystawiać takiego świadectwa ponieważ w Mączkarni w Pile też wypłacali i nie dostali się na wczesniejsza emeryture.A zakład niechce miwystawić takiego swiadectwa ,w jednym zakładzie przepracowałem 34 lat jako mechanik i spawacz ,jestem teraz załamany ,a na dodatek schorowany .Własnie wyszłem ze szpitala i jestem 1 miesiąc na zwolnieniu a na dodatek wykryli mi raka czy nato dostane morze ręte.? Ponieważ na Bolerioze nie dostanę bo nie jestem lesniczym.Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Adamadamja / 2013-11-14 12:15
Witam.! Dostałem z zakładu pismo jak byłem zatrudniony,od 1980r.jako-ślusaż warsztatowy,śluszaż zmianowy,ślusaż remontowy,co roku zmieniali i od1980 r.stale mi wypłacali dodatki i akwiwalenty,za pracę w warunkach szkodliwych,które nie są tozsamością z pojęciem szczególnych i szczególnego charakteru,w rozumieniu Rozporządzeniu Rady Ministrów z dn7.02.1983r.w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze(Dz.U.nr8a od 1998 tak mi napisał kadrowy i na te wszystkie lata mam odcinki z wypłat jak wypłacali dodatek szkodliwy do 2005 r.jako mechanik maszyn i urządzeń przemysłu materiałów budowlanych.Oczywiście spawałem bo przeszkolili mnie i mam na to dokument byłem mechanikiem zmianowym przy produkcji,a teraz po 34 latach zostałem oszukany.
wiwan / 2013-11-14 13:10
No więc tak jak napisałem- nie spawał Pan dzień w dzień przez całą dniówkę, o to oznacza, że NIE była to praca w war. szczególnych i pracodawca NIE ma prawa tego stwierdzić w świadectwie pracy lub zaświadczeniu o pracy w war. szczególnych.
Dodatek wypłacany nie ma nic do tego, a jako nieobowiązkowy to 'oszukanie' zmniejsza. Co więcej- jako składnik oskładkowany zwiększy Pana świadczenie (rentę lub emeryturę).

Jeśli ma Pan inne zdanie- tj. twierdzi Pan, że spawanie było jedynym Pana zajęciem, a więc wykonywanym przez całe dniówki- można złożyć pozew do sądu.
wiwan / 2013-11-13 12:50
1. nie będę oceniał wypowiedzi 'starszej' Pani, ale POWTÓRZĘ- wypłacanie w czasie pracy dodatku 'szkodliwego' w żaden sposób NIE pozbawia prawa do zaliczenia takiej pracy do pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze. Nie ma takiej podstawy prawnej, zapisu w Rozporządzeniu*.

W mączkarni nie dostali nie ze względu na dodatki, ale ze względu na to, że ich praca nie była w wykazach do Rozporządzenia* ( albo w wykazach resortowych sprzed 1983 r. ) lub nie wykonywali jej stale przez całe dniówki lub po prostu nie spełnili warunków stażowych.

2. pisze Pan mechanik i spawacz- jeśli takie prace wykonywał Pan jednocześnie, to nie ma mowy o pracy spawacza stale i w pełnym wymiarze godzin- co jest podstawą uznania pracy za pracę w war. szczególnych- par. 2, ust. 1 Rozporządzenia* Byłaby więc podstawa odmowy ze strony pracodawcy.
No chyba, że owe "i" oznacza np. dwa lata jako mechanik, potem 3 lata jako spawacz itd., bo nie ma wymogu ciągłości pracy w war. szczególnych.

3. kwestia zdrowotna/ renty jest niezależna od pracy w war. szczególnych. Wniosek o rentę z tyt. niezdolności do pracy można złożyć w każdym momencie, orzecznik ZUS to oceni. Można też poczekać do końca okresu zasiłkowego- tj. jeśli wciąż przedłużane będą zwolnienia lekarskie- to po 182 dniach powstanie kwestia świadczenia rehabilitacyjnego (maks. na 12 mc) a potem tym bardziej renty z tyt. niezdolności do pracy.
wiwan / 2013-11-13 12:57
zapomniałem:

*Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
RoGla1966 / 2013-11-05 08:03
Zbliżam się 50-tki , mam ok. 27 letnią staż zawodowy , chcę przejść na wcześniejszą emeryturę . Mam 2 obywatelstwa , mieszkałem 20 lat w Niemczech i tam też pracowałem z 16 letnim stażem .
Proszę o pomoc jak to dalej robić w Polsce !?
wiwan / 2013-11-05 10:15
Z jakiego tytułu chce Pan uzyskać e. wcześniejszą w Polsce ? Czy wśród tych 27 lat są okresy pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze, na kolei, w górnictwie ? Bez takich okoliczności sam wiek i staż NIE są podstawą prawa do e. wcześniejszej dla Pani rocznika.

Zatem obecnie w Polsce w tej kwestii jedyne co warto zrobić to złożyć wniosek o wyliczenie Kapitału Początkowego- czyli hipotetycznej emerytury na dzień 1.01.1999 r za okres i zarobki do 1998 r. włącznie. Oczywiście nie wiemy teraz, czy w przyszłości nadal emerytura będzie z KP obliczana, ale nawet na potrzeby inaczej liczonego świadczenia lepiej już teraz zebrać dokumenty i przedstawić w ZUS, bo z czasem jest coraz trudniej je zgromadzić zwłaszcza w przypadku posiadania stażu pracy u pracodawców już zlikwidowanych.

Co do prawa do emerytury niemieckiej nie wypowiadam się, nie znam systemu. Na pewno na mocy wspólnotowej koordynacji rent i emerytur na potrzeby świadczenia w Polsce mogą być zaliczone okresy ubezpieczenia w Niemczech, jeśli okresów niemieckich jest za mało i vice versa.

Dla koordynacji z Niemcami wyznaczono:

Oddział ZUS w Opolu
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Wrocławska 24
45-701 Opole
telefony:
801 400 987 z telefonów stacjonarnych
(22) 560 16 00 z telefonów stacjonarnych i komórkowych

tam też więcej informacji do uzyskania.
Małgorzata1010 / 94.141.148.* / 2013-11-04 11:51
Witam. Mam 52 lata, 37 lat przepracowanych, w tym niecałe 14 lat w szkodliwych warunkach. Od 3 miesięcy jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym. Dziś dostałam wypowiedzenie z pracy. Czy mam szansę na jakikolwiek dodatek przedemerytalny? Co mi przysługuje?
wiwan / 2013-11-05 10:31
Ważna jest podstawa prawna/przyczyna Pani zwolnienia, a co za tym idzie treść świadectwa pracy.
Jeśli została Pani zwolniona bez wypowiedzenia w trybie art. 53, par. 1 czyli z powodu po prostu zbyt długiej niezdolności do pracy, to przyczyna zwolnienia nie leży po stronie pracodawcy, a to wyklucza Pani prawo do świadczenia przedemerytalnego obecnie (tj. po tym stosunku pracy).

Jeśli stan zdrowia się nie poprawi i wyczerpie się maksymalny okres (12 mc) świadczenia rehabilitacyjnego - pojawi się szansa na rentę z tyt. niezdolności do pracy.

Co do emerytury.
W zależności od tego co to za rodzaj warunków i kiedy okresy pracy w nich trwały- podstawą e. pomostowej z tego tytułu albo rekompensaty jest uzyskanie min. stażu 15 lat pracy w tych warunkach. Czyli musiałaby Pani jeszcze w takich (niekoniecznie tych samych) ponad rok dopracować. I niekoniecznie da to prawo do emerytury w wieku 55 lat, może dać tylko zwiększenie emerytury w wieku powszechnym poprzez finansową rekompensatę ( odpowiednie zwiększenie kapitału początkowego) za pracę w war. szczególnych
fbml50 / 94.222.1.* / 2013-10-22 16:40
jestem juz od 15 lat na rencie inwalidzkiej 3- grupy, po 2- latach po otrzymaniu renty inwalidzkiej w polsce, wyjechalem na zarobek do niemiec,tam sie zameldowalem i pracowalem od 1998- 1012, dalej pobieralem rente polsko,i pracowalem w niemczech, 2012 firma zostala zamknienta, pobralem bezrobotne,1.5-roku, teraz sie skonczylo niewiem co robic, podatek tez tam placilem, i ubezpieczony tez bylem legalnie. teraz mam 58 i nikt mnie niechce do pracy. pytanie jak to sprawe rozwionzac -polska renta inwalidzka, a dotychczasowe zatrudnienie w niemczech
wiwan / 2013-10-22 19:38
W kwestii systemu niemieckiego i tego kiedy i jakie świadczenie można z niego uzyskać się nie wypowiadam.
Na pewno obecnie jest możliwość przeliczenia (zwiększenia) polskiej renty z tyt. niezdolności do pracy z uwzględnieniem zwiększenia liczby lat składkowych. To, że są one zagraniczne- nie wadzi. Oczywiście mówimy o latach udokumentowanych, legalnych, podlegających niemieckiemu ubezpieczeniu społecznemu/emerytalnemu.

Sama jednak wysokość zarobków w Niemczech nie przełoży się na zwiększenie renty.

Pojawi się najprawdopodobniej jednak problem tego, że pewnie pracując nie powiadomił Pan ZUS o tym fakcie, ani o zarobkach, ani nie rozliczał renty i dodatkowych przychodów po każdym roku kalendarzowym- chodzi o kwestię zmniejszania lub całkowitego zawieszania renty z tyt. uzyskiwania innych przychodów. Czyli kwestia zwrotu (części) renty jako świadczenia nienależnie pobranego- za 3 lata wstecz....

Po ukończeniu powszechnego polskiego wieku emerytalnego- emerytura 'z urzędu' tj. zamiana renty na emeryturę.

Więcej w kwestii zaliczenia okresów niemieckich na potzreby świadczeń polskich- w dedykowanej placówce ZUS:

Oddział ZUS w Opolu
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Wrocławska 24
45-701 Opole
telefony:
801 400 987 z telefonów stacjonarnych
22 560 16 00 z telefonów stacjonarnych i komórkowych
danka1001 / 83.18.253.* / 2013-10-04 14:37
Witam serdecznie,mam 56 lat i 31 lat pracy, od 1 listpada będę pracować na zastępstwie koleżanki,która przeszła na roczny urlop macierzyński.Umowę mam na 1 rok.Czy mam wtedy prawo przejść na wcześniejszą emeryturę?
wiwan / 2013-10-10 11:55
NIE. Rodzaj umowy o pracę/jej terminowość są tu bez znaczenia. Pani rocznik nie korzysta już z prawa do wcześniejszej e. pracowniczej z art. 29/ art. 46.

Pani powszechny wiek emerytalny (rocznik 1957) to 61 lat i 5 do 8 mc w zależności od kwartału urodzin.
szip53 / 37.31.174.* / 2013-07-05 18:54
Urodziłem się w 1953 roku, jestem na rencie wypadkowej 3 grupy stałej od 1975 roku, mam przepracowane 40 lat pracy czy mam możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę
wiwan / 2013-07-08 10:27
Niestety NIE, taka e. wcześniejsza z tyt. renty wypadkowej - z art. 31 ustawy emerytalnej obejmowała tylko roczniki do 1948 włącznie.
gi_zb / 46.170.35.* / 2013-04-22 11:26
również wybieram się na wcześniejszą emeryturę.W lipcu będę miał staż pracy 39lat w tym 29 lat w warunkach szczególnych (świadectwo pracy) a w sierpniu kończę 60 lat. Mam tylko problem, jak potraktuje ZUS, że na koniec 1998 mam 24 i pół
roku składkowego, licząć czystą pracę (bez szkół, czy będę musiał dopisywać pracę na gospodarstwie rodziców.
wiwan / 2013-04-23 10:19
Emerytura wcześniejsza z art.184 Ustawy emerytalnej wymaga na ów dzień (konkretnie 1 stycznia 1999 r). 25 lat składkowych i nieskładkowych ŁĄCZNIE, przy ogólnej zasadzie z art. 5, ust. 2, że nie zalicza się lat nieskładkowych w wymiarze wyższym niż 1/3 lat składkowych. Czyli w Pana przypadku może to być nawet nieco więcej niż 8 lat nieskładkowych. Mogą to być np. studia wyższe, okresy zasiłku dla berzobotnych itp. okresy zdefiniowane w art. 7.

Okresy rolne mogą być też uwzględnione, jako okresy składkowe z art. 10.

Oczywiście drugim warunkiem jest pełne 15 lat pracy w war. szczególnych na ów dzień.
54Mar / 178.36.103.* / 2013-04-16 08:42
wybieram sie na wczesniejsza emeryture(z art.184 Ustawy emerytalnej),(mezczyzna rocznik 1954).Wiem,ze we wniosku o emeryture musze zlozyc rezygnacje z OFE i moje 72 tys.zl.zostanie przelane do budzetu panstwa a nie do ZUS-u,ale nie wiem czy ma to wplyw na obliczenie i wysokosc emerytury z ZUS.Czy wysokosc emerytury bedzie taka ,jaka bylaby w sytuacji gdybym nie przystapil do OFE?
wiwan / 2013-04-16 09:56
TAK właśnie- zgodnie z ust. 3 wspomnianego artykułu składki zewidencjonowane na Pana koncie - czyli od roku 1999 zostaną przeliczone w stosunku 19,52/12,22- czyli zwiększone tak, jakby do OFE nie odprowadzono żadnej części Pana składki ( 7,3 pkt. proc do kwietnia 2011, od maja 2011 dużo mniej, ale powstało subkonto w ZUS*- czyli jakby do OFE Pan nie należał.

* tu mamy chyba przeoczenie ustawodawcy, bo nie wspomina się o kwotach z subkonta w takim przypadku.
bell54 / 178.36.110.* / 2013-04-15 22:09
Jestem mezczyzna,mam 59 lat,w kwietniu 2014 roku ukoncze 60 lat.Zatrudniony jestem na umowe o prace.Do 1999 roku mam 28 lat pracy i 15 lat w warunkach szkodliwych (udokumentowane).Jestem czlonkiem OFE.
wiwan / 2013-04-15 23:28
Jeśli "do 1999... 15 lat" oznacza do dnia 1 stycznia tego roku oraz pełne 15 lat- spełni Pan warunek emerytury wcześniejszej z art. 184 Ustawy emerytalnej po osiągnięciu 60 lat. Warunkiem jest rezygnacja z OFE, a dokładniej 'wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa'.

Ale- dla uzyskania samego prawa nie będzie konieczne rozwiązanie stosunku pracy, jeśli w takowym Pan będzie w dniu wydania decyzji, ale wypłata bez takiego rozwiązania choć na 1 dzień będzie od razu zawieszona ( art. 103a )
irena szczepinska / 83.11.170.* / 2013-04-07 14:32
maam 57 lat jestem na stalej koroniowce kiedy moge przejsc na emeryture
wiwan / 2013-04-08 10:22
Co to jest 'stała kuroniówka' ?

Jeśli ma Pani na myśli zasiłek dla bezrobotnych to nie jest on stały, tylko co do zasady w części powiatów maksymalnie 12 miesięczny.
Jeśli myśli Pani o świadczeniu przedemerytalnym- to do uzyskania uprawnień emerytalnych. Zakładając brak okoliczności dających prawo do emerytury wcześniejszej, to oznacza wiek 61 lat i 1 do 4 miesięcy w zależności od kwartału urodzin- rocznik Pani jak rozumiem 1956.
marcela / 217.212.231.* / 2013-03-14 08:56
witam moja mama na 51 lat staż pracy 32 lata jako pracownik umysłowy czy istnieje na ona możliwość przejścia na wcześniejsza emeryturę z redukcji etatów?
wiwan / 2013-03-14 10:14
NIE.
Jeśli nie było innych okoliczności tej pracy umysłowej (nauczyciel) to jest zbyt młoda na jakąkolwiek emeryturę, podlega (jako rocznik 1962 jak rozumiem) wiekowi emerytalnemu powszechnemu wynoszącemu 63 lata i 1 do 4 miesięcy w zależności od kwartału urodzenia.
Z możliwością e. częściowej w wieku 62 lat, jeśli uzyska staż ubezpieczeniowy 35 lat.

Być może spełniłaby warunki świadczenia przedemerytalnego jeśli oprócz ww 32 lat pracy posiada inne okresy ubezpieczenia- np. pracy w gospodarstwie rolnym rodziców.

Chodzi o łączny staż ubezpieczeniowy 34 lat na koniec 2012 r.- jeśli redukcja w 2013 r.
Czyli warunek z art. 2, ust.1, pkt. 6 Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

To zresztą nie jedyny warunek...
aga57 / 188.47.193.* / 2013-02-03 21:35
W 2012r uzyskałam prawo do wcześniejszej emerytury z powodu na prace w szkodliwych warunkach jednak nie rozwiązałam umowy i pracuje dalej.Czy teraz idąc na emeryturę dużo straciłam.Kiedy najlepiej złożyć wniosek. Dziękuję za odpowiedz. pozdrawiam

Najnowsze wpisy