Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

JCSJACEK / 15.203.169.* / 2012-03-20 14:03
Witam.

Urodziłem w się w roku 1972. Od 1995 roku do dziś pracuję zawodowo. 90% czasu przepracowałem na standardowej umowie o pracę, z raczej niezłymi zarobkami.

Nie uśmiecha mi się pracować do 65 (67?) lat.

Co powinienem zrobić teraz, aby mieć jakąś szansę na wcześniejsze skorzystanie z emerytury?

Mam wrodzoną wadę wzroku (ok 10-15% widzenia w jednym oku, praktycznie jednooczny). Może jakoś to wykorzystać?

Nawet ogólne wskazówki od kogoś kto zna przepisy, bo nie wiem czy renta np. jest jakimś wyjściem, gdyż chciałbym mieć możliwość dorobienia sobie (np. na 1/2 etatu, lub umowe zlecenie).

Z góry dzięki za pomysły
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-03-20 15:44
1.W zakresie ZUS. Owszem renta z tyt. niezdolności do pracy pozwalałaby doczekać do wieku emerytalnego, jaki by nie był. I nastąpiłaby zmiana tego świadczenia z urzędu na emeryturę. Wg, obecnych uregulowań oczywiście.
Dorabianie byłoby oczywiście możliwe, z tym że są dwa progi dochodu waloryzowane co 3 miesiące, których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub całkowite zawieszenie wypłaty świadczenia. Obecnie (marzec-maj)to 2510,80 zł i 4662,80 zł brutto/mc.

Ale nie sądzę, by z opisanym stanem zdrowia uzyskać orzeczenie o choćby częściowej i choćby okresowej niezdolności do pracy. Jeszcze do tego w tym, młodym, wieku.
2. W zakresie życiowym- zostać swoim własnym pracodawcą, tak, by praca była jednocześnie frajdą albo intensywnie inwestować w instrumenty rynkowe, tak by np. ostatnie 10 lat przed emerytury móc sobie siedzieć w domu.
JCSJACEK / 88.156.34.* / 2012-03-23 09:18
Okey, dzieki za realna ocene.

Czytalem o emeryturze kapitalowej. Mysle ze bede mogl skorzystac - czyli w/g dziesiejszych przepisow od 60 roku zycia.

Jesli chodzi o samozatrudnienie, juz dawno bym to zrobil gdyby tylko pracodwaca byl gotow. Niestety - nie ma szans.
wiwan / 2012-03-23 11:00
1. no właśnie- wg. "dzisiejszych". Jeśli wiek powszechny zostanie podniesiony- to i w przypadku wszystkich innych uregulowań powiązanych- czyli również e. kapitałowych czy np. pomostowych...
2. miałem na myśli 100% usamodzielnienie się. Tzn. robienie być może tego samego, ale na własny rachunek, a nie tylko samozatrudnienie i pracę na rzecz byłego pracodawcy. To zresztą uniemożliwiłoby skorzystanie z 24 miesięcy obniżonych składek.

Powodzenia.
3. jest jeszcze wyjście, które bodaj wczoraj w innym wątku się pojawiło. Czyli zmniejszenie obecnego etatu do wymiaru dającego minimalne wynagrodzenie, "dorabianie" reszty na zleceniach ( wtedy tylko składki zdrowotne od nich ) lub dziełach, ale nie u tego zleceniodawcy/zamawiającego dzieło, który jest jednocześnie pracodawcą.
JCSJACEKj / 15.195.185.* / 2012-03-28 09:55
Dzieki. Znam ta opcje rowniez. Niestety moj pracodawca to korporacja i standardy sa takie ze nie ma innej opcji niz pelen um. o prace.
Skladki place tak duze, ze ok pazdiernika juz osigam max kwote skladek i nie sa pobierane. Jednak kwoty ktore widze oraz moje perspektywy dozycia (mam od urodzenia nadwage) bardzo mnie zniechecaja.
Poprostu statystucznie zecz biorac nie wiem czy dozyje emerytury w wieku 67 lat.
Ja rozumiem, ze jest system odpowiedzialnosci spolecznej, jednak to nie jest moja wina ze panstwo okradlo dzisiejszych emerytow i musza one byc finansowane z nas (akrulanie pracujacych).

Pozdrawiam

Najnowsze wpisy