Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

jak przelicza się emeryturę

jak przelicza się emeryturę

lukpols / 2013-03-18 08:20
witam, jak przelicza się emeryturę? Czy waloryzacja emerytur jest dokonywana jednorazowo w roku? Czy ona jest co miesiąc dla odpowiednich miesiecy przeliczana? Prosze o pomoc bo nie rozumiemi tego
Wyświetlaj:
MarPod70 / 2013-07-05 11:30
Witam

1,5 roku temu moja teściowa zwróciła się do ZUS-u z prośbą o przeliczenie emerytury i zamianę lat pracy (brak zarobków w archiwum zakładowym) z tzw. "0" na minimalne. ZUS odrzucał nasze prośby aż sprawa trafiła do Sądu Pracy. Wczoraj po 1,5 roku zapadł wyrok uznający nasze racje i Sąd wydał wyrok że należy się nam wyższy wskaźnik o 2% niż ten wyliczony przez ZUS. W związku z tym mam pytanie, bo uprawomocnienie się wyroku trwa do 21 dni, jak obliczyć o ile wzrośnie świadczenie emerytalne teściowej?. Ponadto Sąd polecił ZUSowi nadpłacić wszystko za okres 1,5 roku a wskaźnik wchodzi w życie z dniem 01.01.2012r. . Proszę o pomoc jeśli ktoś jest zorientowany w temacie i może pomóc.

Pozdrawiam
wiwan / 2013-07-05 14:40
Proszę zajrzeć do decyzji emerytalnej, w której sposób wyliczenia był podany. Zakładam, że jest to emerytura wyliczona na starych zasadach tj. z kwoty bazowej, podstawy wymiaru i liczby lat składkowych i nieskładkowych.
Emerytura wynosi:

- 24% kwoty bazowej plus
- po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
- po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

Podstawa wymiaru to iloczyn kwoty bazowej jaka obowiązywała w dniu wydania decyzji (zmienia się co roku od marca) oraz wskaźnika wysokości podstawy wymiaru. Ten wskaźnik to średni z 10 lub 20 lat stosunek rocznych wynagrodzeń teściowej do przeciętnego wynagrodzenia za ten rok ogłoszonego przez GUS.
(Lata te są podane w decyzji, liczba lat składkowych i nieskładkowych również)

Podany jest on (wskaźnik) w procentach z dokładnością do 1/100 %. Więc w decyzji wynosi on np. 133,25%. Decyzja sądu zwiększa go o 2 punkty procentowe, czyli do 135, 25 %.
Proszę tę podwyższoną o 2 pkt. proc wartość wstawić do wyliczenia. Porównać tak przeliczoną emeryturę z tą wyliczoną w decyzji. Będzie wynosić np. 107% tej pierwotnej. Następnie ( w ten sposób hurtem uwzględnimy waloryzacje od dnia uzyskania emerytury do 2011 r. włącznie ) pomnożyć wysokość emerytury z informacji o waloryzacji w 2011 r. przez tak wyliczone zwiększenie ( czyli owe np. 107% ).

Do tej kwoty należy dodać 71 zł (waloryzacja kwotowa 2012) a następnie sumę pomnożyć przez 1,04 ( waloryzacja 2013 ). Da to wysokość emerytury obecnie po decyzji sądu. Brutto. W wyliczeniach też mówiłem o brutto- należy do tych obliczeń brać brutto.
wiwan / 2013-03-18 09:26
Pewnie dlatego, że mylisz DWIE różne kwestie.

1. przeliczenie emerytury dotyczy zmiany wysokości świadczenia konkretnego emeryta na jego wniosek z powodu zajścia nowych okoliczności mających wpływ na tę wysokość.
Chodzi o:
- odnalezienie dokumentów/udowodnienie okresów ubezpieczenia lub innych wysokości zarobków niż te, które były uwzględnione przy świadczenia uzyskaniu
- nabycie nowych okresów ubezpieczenia już w czasie pobierania emerytury (np. z powodu dalszej pracy)
- umożliwienia zaliczenia (od niedawna) lat z wynagrodzeniem minimalnym w miejsce lat tzw. zerowych, które zostały uwzględnione do wymiaru emerytury, ale nie udokumentowano dotąd zarobków

2. waloryzacja świadczeń (nie tylko emerytur) dotyczy wszystkich ubezpieczonych, hurtowo, bez ich wniosku- czyli z urzędu - raz do roku, od świadczenia marcowego. Ma za zadanie skompensowani utraty siły nabywczej świadczeń. I odbywa się na identycznych zasadach- z art. 88 i 89 Ustawy emerytalnej. Co do zasady po prostu waloryzacji procentowej- wszystkim w jednakowym stopniu. Z jednorazowym krytykowanym ewenementem z roku 2012- waloryzacji kwotowej, czyli jednakowej kwoty dla wszystkich świadczeń.
quens / 2013-06-25 11:12
a prosze mi powiedziec jak jest w przypadku kiedy przeliczam emeryture i po przeliczeniu wyjdzie mi znacznie mniejsza kwota niz wczesniej otrzymywalem. nie wiem czy jest cos takiego wogole mozliwego ale wole zapytac. przykladowo mialem emeryture 1000zł,, po wniosku o przelcizenie wyszlo ze nalezne mi jest 850zł emerytury. co w takim razie? czy musze przystac na taka kwote czy moge pozostac na tym 1000zł? prosze o informacje
wiwan / 2013-06-25 11:39
Zgodnie z art. 109, ust. 2 Ustawy emerytalnej wnioskujący emeryt korzysta z gwarancji wypłaty świadczenia w dotychczasowej wysokości, jeśli przeliczenie da niższą wysokość świadczenia.
Będzie tak z urzędu.

Zwracam ponownie w tym wątku uwagę, na to że często przeliczenie mylone jest z ustaleniem prawa do nowego świadczenia tj. przejściem z e. wcześniejszą na e. powszechną. Tu nowa niższa wysokość świadczenia będzie obowiązywała, jeśli ubezpieczony nie wycofa wniosku o nowe świadczenie przed uprawomocnieniem decyzji o jego przyznaniu.

Najnowsze wpisy