Forum Forum podatkoweInne

Jak rozliczyć??

Jak rozliczyć??

Marek90 / 2010-02-13 13:38
Witam, postaram się przedstawić pokrótce moją sytuację. Mam 20 lat nie posiadam numeru NIP. Rodzice chcą przelać mi na konto 20000 zł- na szkołę, potrzebne materiały i inne moje wydatki. I tu pojawia się moje pytanie- w jaki sposób rozliczyć i czy rozliczyć się z tej kwoty? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Marek.
Wyświetlaj:
franzferdinand / 95.160.126.* / 2010-02-13 13:42
nie musisz placic podatku od darowizn od najblizszej rodziny, musisz ja tylko zglosic w Urzedzie Skarbowym
belladonna / 2010-02-14 07:51 / Tysiącznik profesjonalny
Przede wszystkim przy przelewie niech rodzice określą, że to darowizna. Jeśli otrzymasz od każdego np po 10. 000 zł, to opodatkowaniu podlega nadwyżka powyżej kwoty 9 637 zł (przy czym by pamiętać, że darowizny od tej samej osoby sumują się w okresie pięcioletnim). Składając SD-Z2 skorzystasz ze zwolnienia dla nadwyżki podlegającej opodatkowaniu i będzie Ci potrzebny NIP, wiec albo już o niego wystąp (na NIP-3), albo najpóźniej NIP-3 złożysz z deklaracją SD-Z2 :)
Przy adresie zamieszkania w NIP-3 podajesz datę od kiedy mieszkasz pod danym adresem (dzień, miesiąc, rok) i jest to zgłoszenie identyfikacyjne :)

Najnowsze wpisy