Forum Forum inwestycyjneFundusze

jak rozpocząć inwestycje - prośba o pomoc

jak rozpocząć inwestycje - prośba o pomoc

robkab / 2007-08-02 18:08
Planuje rozpocząć inwestowanie moich oszczędności. Początkowo niewielkie sumy około 500 zł/m-c (by zdobyć jakieś doświadczenie), ale w perspektywie czasu myślę o dużych kwotach.
Jestem skłonny dokonać inwestycji z większym ryzykiem - przynajmniej w początkowym okresie mojej inwestycyjnej przygody. Oszczędzanie planuje w perspektywie 1-5 lat.
Czy ktoś zechciałby się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem ??
Wyświetlaj:
cortez / 2007-08-02 20:39 / Bywalec forum
Również polecam mbank, nie ma opłat za kupno/zbycie, wszystkow jednym, możesz dowolnie kształtować swój portfel. Po załatwieniu formalności z otwarciem SFI, proponuję inwestycje w kilka fundów. Jakich? I tu pojawia się, bo 1 rok, a 5 lat inwestowania to kolosalna różnica.
Jeśli rok to inwestowałbym część w obligacyjne, lub ewentualnie aktywnej alokacji. Natomiast jeśli dłużej to na początek inwestuj w kilka akcyjnych. Powiedzmy 3-4 (np. LM, unikorona akcji, bph dyn. sp., uniakcje NE), a potem do nich sytematycznie dokładaj, a im bliżej końca Twojej inwestycji, inwestuj równiez w wyminione wyżej obligacyjne.
Pozdrawiam
robkab / 2007-08-02 21:48
dzieki za rade. A gdybys mial np do dyspozycji np: 400 tys. i powiedzmy chcialbys z jednej strony aby te pieniadze "zarabialy" na siebie, a z drugiej strony z tej puli miesiecznie bys musial wyciagac powiedzmy 4 tys zl. Jaki najlepszy portfel inwestycyjny bys przyjal ?
zaq81 / 2007-08-02 20:26 / portfel
Witaj
jakieś trzy tygodnie zawitałem tu z podobnym tematem
polecono mi mbank z jego supermarketem.... dziś pierwszy raz zakupiłem jednostki i musze przyznać że to była bardzo dobra rada ....... może w markecie nie ma wszystkiego ale to co jest mi wystarcza............. brak prowizji za zakup jednostek, brak opłaty za konto, wygoda oraz jak dla mnie zerowe przywiązanie(wpłacam i wypłacam kiedy i ile chce jakoś nie lubię systemów systematycznego oszczędzania jak będę potrzebował bata nad sobą to sobie go założę sam instytucje mi do tego nie potrzebne ) czynią tą ofertę godną polecenia. Sam zainwestowałem dziś w 9 funduszy w małych kwotach(w sumie 2tyś.) zajęło by mi to 5min gdybym miał latać od funduszu do funduszu nawet nie chce myśleć o tym czasie i prowizjach za zakup tak śmiesznych kwot...........minusem jest na pewno czas(założenie i aktywacja konta trwa) chodź w moim przypadku okazał się pomocnikiem chciałem zacząć inwestować 3 tygodnie temu gdy wszystko było na górce :) teraz jesteśmy na stopniu w najbliższym czasie okaże się czy pójdziemy nim do góry czy na dół..............................
robkab / 2007-08-02 21:54
dzieki. Wszyscy mi mowia o tym mbanku - musze go sprawdzic. Na pewno brak oplat za kupno i sprzedaz to pozytyw, ale jakie sa stopy zwrotu w perspektywie powiedzmy 1 roku lub 2 lat.
Nieukrywam tez, ze fakt ze teraz jest dolek to z jednej strony minus, ale z drugiej strony to dobry moment na wejscie. Z niewielkimi sumami w dodatku to nawet jak bedzie duzy spadek, to mniej bedzie bolalo.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy