Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Jak skorzystac z oferty publicznej?

Jak skorzystac z oferty publicznej?

MarcinNY / 2008-01-04 00:15
Witam,

Prosze o lapotologiczne wyjasnienie jak zglosic oferte kupna/ zakupic akcje spoki wchodzacej na gielde? Bardzo prosze o poszczegolne kroki - jak widac macie do czynienia z laikiem, wiec prosze o wyrozumialosc ;)

Z gory dziekuje!
Wyświetlaj:
Gorgia / 2008-01-17 12:34
Spółki przeprowadzające pierwszą ofertę publiczną najczęściej decydują się na emisję akcji. W celu zapewnienia powodzenia oferty publicznej, spółka może dodatkowo wdrożyć program lojalnościowy (przewidujący np. zniżki przy zakupie produktów spółki w zamian za kupno i powstrzymanie się od sprzedaży akcji przez określony czas). Przydział akcji nowej emisji może odbywać się przy pomocy systemu giełdowego, który w tym celu udostępniany zostaje emitentowi. Użycie systemu giełdowego do przydziału akcji umożliwia sprawne jego przeprowadzenie, szybkie rozliczenie transakcji w KDPW i notowanie na Giełdzie praw do przydzielonych akcji już drugiego dnia sesyjnego po dokonaniu takiego przydziału.
Pozdrawiam
Też laik / 91.94.64.* / 2008-01-07 19:36
a ja mam nieco inne pytanie - zapisałem się, zapłaciłem i kupiłem już akcje spółki.
Teraz mam przyznane Prawa Do Akcji. Czy muszę coś jeszcze robić czy to samo za jakiś czas będzie tak, że te PDA przekształcą się w zwykłe Akcje? I czy są z tym związane jakieś opłaty?
Jeśli ktoś wie, to proszę o odpowiedź.
pwpw / 83.9.8.* / 2008-01-07 23:27
dokładnie tak, PDA o ile nie będzie żadnych problemów, po pewnym czasie (określonym w prospekcie) zamienią się w akcje zwykłe. żadnych opłat.
Panter / 195.14.4.* / 2008-01-07 10:49
Przede wszystkim powinienes przeczytać Prospekt Emisyjny, a przynajmniej Skrócony Prospekt Emisyjny (nie wszystkie spółki go przygotowują) i zapoznać się ze szczegółami oferty, np. terminami, warunkami redukcji, sposobem przydziału, nie mówiąc juz o ocenie samej spółki. Następnie w biurze maklerskim, który prowadzi emisję złożyć dyspozycję (jest nieodwołalna) i opłacić kupno akcji.
tomzar / 2008-01-06 12:05 / portfel
Po pierwsze musisz mieć rachunek w biurze które oferuje taką sprzedaż ! Np. tylko dom maklerski IDM SA oferuje sprzedaż np. akcji Energi Instal SA na rynku pierwotnym , tzn. mając rachunek w innym biurze maklerskim nie morzesz kupić tych akcji na rynku pierwotnym. Niektóre oferty są oferowane np. przez 2 - 3 biura które zawarły "porozumienie" , rozmawiałem z moim maklerem o tym i powiedział mi , że są robione przymiarki żęby każdą ofertę pierwotną można było kupić w każdym biurze maklerskim , ale to pewnie jeszcze potrwa.
A szczegóły kupna są to sprawy techniczne które różnie wyglądają w różnych biurach.
simx / 83.71.6.* / 2008-01-08 20:26
Nie koniecznie, mozesz miec rachunek w jakimkolwiek biurze a zapisac sie na akcje i oplacic w biurze przeprowadzajacym IPO. Zostana one zdeponowane na Twoim rachunku inwestycyjnym, najpierw jako Prawa Do Akcji, ktore potem automatycznie zostana zamienione na akcje.
Megarex / 83.168.89.* / 2008-01-08 21:00
Ha , Ha to zrób to PKO SA lub w BPH , powodzenia !
Malkiel / 2008-01-10 22:53
w BPH robiłem przez IDMSA i wszystko poszło tak jak miało być:)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy