jak to dziala

poczatkujacy 999 / 83.8.4.* / 2010-07-24 07:58
Witam mam nastepujace pytanie poniewaz nie moge kupic akcji p otakich cenach jak ustawiam . Wiec zaznaczylem opcje PKC i wtedy cena jednej akcji jest duzo wyzsza niz po zamknieciu notowania.Np. ic grup bylo po 75 gr zlozylem zlecenie po 78gr ale akcji rano nie nabylem w sumie tego dnia zyskaly 23procent . Wiec na drugi dzien tez probowalem zakupic te akcje ale zaznaczylem PKC i wyskoczylo ze cena jednej akcji bedzie ponad 1zl dlaczego tak jest ?rozumie ze musze czekac az ktos zechce sprzedac po takiej cenie jak ja chce kupic ale to PKC to troche duza roznica na plus jest aby kupywac nie wiedzac co sie stanie.CZy na rynku wszystkie akcje sa wykupione w sensie spolka emituje 80mln akcji i wszystkie sa zawsze w obiegu?gdzie to sprawdzac?skad brac informacje na temat spolek ?skad Panstwo bierzecie wykresy do analizy? dodam ze konto mam emaklera
Wyświetlaj:
iduiuio / 188.33.47.* / 2010-08-03 15:08
sprawdź tutaj:

SONDA: http://mwig40.blogspot.com/
Ciułacz / 2010-07-24 14:27 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Witaj początkujący 999 !
widzę że wsiadłeś do samolotu i chcesz sobie polatać ale nie jako pasażer .
Może to trochę ironicznie , ale wsiadłeś za stery nie wiedząc jak to działa.
Zacznę od twojego pytania:
CZy na rynku
wszystkie akcje sa wykupione w sensie spolka emituje 80mln akcji

W zasadzie tak, na nowej emisji są sprzedane wszystkie akcje po cenie stałej.A jak by się zdarzyło że cześć akcji nie znalazła kupca to zostanie umorzona. W momencie debiutu na giełdzie cena akcji jest zależna od popytu i podaży.
wszystkie sa zawsze w
obiegu?

Teoretycznie tak ale w praktyce to nie , bo jak fundy kopią to potrafią trzymać trzymać całymi latami.
Przed składaniem zlecenia dobrze jest zaglądnąć do arkusza zleceń np tu :
http://www.konkomp.pl/wgpw/index.php?page=stocks&stockName=32&sortMethod=all
Daję Ci przykład spółki ELZAB, spółka nie ruchawa nikt nie kupuje i nikt nie sprzedaje ostatnio była tylko jedna mała transakcja ,ale to dało wzrost o 2,5%.
Patrząc na arkusz zleceń to po prawej ( zlecenia sprzedaży) stronie widzimy jak niewiele jest zleceń i jak ceny szypo idą do góry .Teoretycznie jak byś złożył zlecenie kupna PKC na 2500 akcje to byś wszystko pozbierał od ceny 2,85zł i zakończył byś z ceną 3,11zł.Po takim skoku cenowym, ktoś ze sprzedających możne zechcieć zrealizować zyski i przez przypadek da PKC i skutek będzie odwrotny. Piszę że to teoria, bo w praktyce są zlecenia nie uwidocznione w arkuszu zleceń.
W twoim przypadku mogło być podobnie.
Robiąc większe zlecenia to zwracajmy na płynność spółki, bo możemy mieć kłopoty ze sprzedażą.
Dodam ci jeszcze jednego podstawowego linka :
http://mojeinwestycje.interia.pl/gie/notgpw/notc/c_akcje
Ja już kończę, może ktoś jeszcze Ci poda więcej informacji.
Pozdrawiam
xxxxxl / 77.114.96.* / 2010-07-24 23:46
"widzę że wsiadłeś do samolotu i chcesz sobie polatać ale nie jako pasażer ."

pięknie powiedziane
mnie też to często zaskakuje na forum
najpierw ludziska wydają kasę
a potem pytają co zrobili
poczatkujacy 999 / 83.8.32.* / 2010-07-25 10:01
dzieki za odpowiedzi i 2 linki przede mna dluga droga ale mam nadzieje ze z czasem czegos sie naucze .Jak to ktos kiedys mi powiedzial najpierw trzeba wlozyc nastepnie stracic a dopiero po stracie przyjdzie nauka i moze pierwsze zyski. Jak narazie nie stracilem kokosow bo mam tylko taurona ktorego postanowilem sobie trzymac sprzedam dopiero gdy cena spadnie ponizej mojego zalozenia .
Narazie probuje sie uczyc na malych sumach jak to dziala tylko nic nie moge kupic bo albo za malo akcji chce kupic albo zla cene zakupu ustawiam .Ale nie mam mozliwosci skladania zlecen podczas trwania sesji.
Ciułacz / 2010-07-25 12:40 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Witaj Początkujący 999 !
Podam Ci jeszcze jednego linka co tu wielu początkujących sobie chwaliło, bo jest w miarę przystępny.
http://bossa.pl/index.jsp?layout=2&page=0&news_cat_id=11
Może i innym się przyda.
Załóż sobie wirtualny portfel to tam poćwiczysz bez realnego inwestowania.W takich wirtualnych portfelach zazwyczaj jest jeden mankament że możesz kupować i sprzedawać wysoki wolum choć realnie w danym dniu na wybranej spółce nie było transakcji.

Ale nie mam
mozliwosci skladania zlecen podczas trwania sesji.

To może być zaleta , bo co nagle to po diable.Możesz mieć czas do przemyśleń, a to że po sesji widzimy jak można łatwo zarobić na różnicy kursu, czyli grać na DT, jest złudzeniem bo rynek Cię i tak dopadnie.
Pamiętaj aby nie oszukiwać samego siebie, co często robimy nie zdając sobie z tego sprawy.Np. mamy na oku jedną spółkę i rozważamy jej wady i zalety ale jej nie kupujemy. Następnego dnia jak ta spółka znacząco spadła to sobie mówimy : ale miałem nosa aby jej nie kupić, a jak się stanie odwrotnie i sporo podskoczy , to sobie mówimy: miałem nosa że chciałem ją kupić, następnym razem nie będę się wahał.
Najlepszym lekarstwem na to, jest prowadzenia wirtualnego portfela.
Powodzenia i przyjemnej zabawy.
poczatkujacy 999 / 83.8.32.* / 2010-07-25 14:21
dzieki za odpowiedzi moze kiedys cos z tego zakumam i zarobie pare zlotych
LL / 91.193.40.* / 2010-07-26 16:47
Bądź ostrożny ze zleceniami pkc. Są mocnym narzędziem ale wydaje mi się, że lepiej Ci będzie ustalić sobie limit w jakimś zakresie i co najwyżej nie kupić. To tylko sugestia, jest wyłącznie moją opinią. Używam pkc czasami, ale raczej tylko do zamykania pozycji w ramach stopu. Podkreślam - czasami. Nawet stopy niejednokrotnie wolę mieć w pewnym zakresie. Druga rzecz - czemu tak dużo osób się uparło na tego emaklera? Przecież on nie jest dla klientów tylko dla banku i nie oferuje wcale zbyt wiele. Powtórzę pytanie z innego mojego postu: dlaczego zdecydowałeś się na tą spółkę?
Jedziemy dalej: jak Cię interesuje poważnie inwestowanie na giełdzie to postaraj się poznać dokładnie mechanizmy jej działania, zajmie Ci to dłuższą chwilę. Od tego jak to wygląda w teorii do ćwiczeń po nawet zabawę w grę internetową. Równie dobrze możesz sobie napisać prosty arkusz w excelu, w którym obserwując notowania na bieżąco będziesz sobie wpisywał swoje niby-transakcje. Niech on oblicza Ci od razu prowizje i wylicza bilans transakcji na koniec dnia.
Jest druga strona medalu tylko zastanawiam się jak to dobrze ująć w słowa, bo jest to ponownie wyłącznie moja opinia. Na rynku są dwie grupy graczy. Jedna ma konta powiedzmy - do sześciu cyferek max. Są oni tu po to, żeby żyć iluzją kozackich zarobków na giełdzie i dawać żyć drugiej grupie, która jest znacznie mniej liczna fizycznie ale ma o wiele więcej zerek przy stanach kont. Oni są po to, żeby zdoić grupę pierwszą. kiedy ta pierwsza się wyczerpie - reklamy naganiają kolejną itd. Nie pisze Ci tego po to, żeby się powymądrzać. Po prostu jeśli chcesz grać i osiągać pozytywne wyniki - musisz zdawać sobie z tego sprawę. Ta druga grupa ma cały zestaw narzędzi i technik, służących temu, żeby zasugerować Ci co masz zrobić z daną akcją. Narzędzia to $, dostępo do informacji i programy. Techniki to sposoby zawierania i realizowania transakcji. Mało kto kupi w dołku bo go zwyczajnie zobaczy dopiero w historii na wykresie. Jednak chętnie w tym dołku sprzeda lub kupi na szczycie a dlaczego? Bo tak są zawierane transakcje, żeby skusić obserwujących. Po czym to poznać? Odpowiedź na to pytanie zostawiam Tobie ale...warto czasami np nagrać sobie jakieś fragmenty sesji i baaardzo dokładnie je przeanalizować a potem zastanowić się jak to działa w dłuższym terminie.
Zajmując pozycję pamiętaj, że możesz się pomylić - zabezpiecz się stopem. Inaczej mówiąc jeśli masz podejrzenia co do ruchu w pewną stronę i czujesz, ze masz rację to nie zastanawiaj się i wchodź na rynek, chyba, ze chcesz poczekać aż kurs Ci ruszy potwierdzając teorię. Staraj się o razu założyć stopa ale nie wiem czy emakler pozwala na to. No ale może przestanę się już mądrzyć bo ja ostatnią akcję kupiłem jaieś 5 lat temu.
No i chyba ostatnie porada - jeśli się uprzesz grać realnie na giełdzie to baw się wyłącznie spółkami płynnymi, chociaż być może o tym już wiesz.
Jak zanudziłem to przepraszam.
Pozdrawiam
poczatkujacy 999 / 83.8.32.* / 2010-07-26 18:54
Witam dzieki za odpowiedz w sumie ciekawa jest co do dojenia to wiem ze to tak jest stworzone skas pieniadze musza na gielde wplywac .Coz gielda to jak gra z bukmacherem ktory tez jest bogatszy w pewne narzedzia i wieksza wiedze$$.I Tak skubie 90%graczy .W SUMIE to srednio widze moje granie poprostu widze ze na to trzeba miec troche czasu a tego mi brak na analize sprawdzanie ktora spolka jest plynna ktora nie.

Chyba na tauronie moja przygoda sie skonczy . A co do emaklera to mam konto w mbanku i uaktywnilem na debiut taurona poprostu wygodnie bylo .Co do PKC to w zleceniu kupna jest tylko ta opcja tez mnie jakos ona irytuje
bo skladac zlecenie po cenie ktora mogbym dac np 5gr wiecej niz na zamknieciu to jakos nie moge niczego kupic .

A jesli zaznacze pkc ty wychodzi mi cena jednej akcji drozsza o jakies ladnych parenascie groszy od ceny na zamkniecie sesji.Nie ma takiej opcji ze np. kupie akcje po cenie jaka jest na otwarcie sesji.
LL / 91.193.40.* / 2010-07-31 22:59
Witam Cię ponownie, postaram się nie rozpisywać.
Po piewrsze nie zniechęcaj się ale ważne jest też to, co powiedziałeś - że być może się przygoda na tauronie skończy. Jeżeli Cię to ciekawi to polecam giełdę nawet jako zabawę, bez fizycznego inwestowania. Fantastycznie rozwija myślenie abstrakcyjne i dość szybko odbija się to pozytywnie na analizowaniu codziennych wydarzeń z każdej innej dziedziny. Jeśli Cię nie rajcuje - lepiej odpuścić. Nie chciałbym tylko, żebyś zrozumiał,m ze giełda to coś strasznego. Ale na pewno ma coś wspólnego z media markt i zakładam, ze wiesz, co. Z tym skubaniem to odrobinę dodam, że ja jestem już w wypowiedziach trochę skażony DT bo na dzień dzisiejszy czuję się w nim najbezpieczniej i tym pewnie też one zalatują. Na dłuższą metę po prostu najbardziej komfortowo jest grać z trendem. Ponadto tak, jak napisałem ja już dawno nie miałem transakcji z akcjami, ja po prostu handluję tylko kontraktami, więc pewnie nie wszytsko czuję tak jak kiedyś. Ale nie polecam szczerze transakcji na futkach komuś początkującemu, chyba, ze masz nadmiar $ :-) i jednocześnie niedosyt adrenaliny. Z drugiej strony ja do tego podchodzę tak: kontrakt się niczym nie różni od akcji. Jeśli mam kupić np 500 akcji czegoś tam to wolę kupić 1 kontrakt tej spółki i mam to samo. Różnica polega na tym, że na akcjach nie ma krótkiej sprzedaży.
A nie stresuj się za bardzo tym, że nie wiesz czy spółka jest płynna. Wystarczy gmerać między blue chipami.
I tyle.
Pozdrawiam
wizzair / 85.219.179.* / 2010-08-05 14:20
Do LL:

czy ja tez moge prosić o korepetycje?:))
Spodobało mi się konkretne i niezawiłe wyjaśnienie i Twoje argumenty na forum, a dla mnie to istotne:)
LL / 91.193.40.* / 2010-09-02 10:28
Pytaj.
Być może będę umiał Ci jeszcze pomóc. Mam czasami "fazę" i chętnie odpisuję, chociaż jak na razie już miałem dwie propozycje opisania punktów zrotnych i akurat tego odmówiłem. W pozostałych tematach - jest nas tu trochę, zawsze możemy wspomóc wiedzą:)
Pozdrawiam, LL
wizzair / 85.219.179.* / 2010-08-05 14:34
jestem w podobnej sytuacji jak początkujący 999, skusiło mnie pzu, więc mam z giełda styczność od tego momentu. Chcę jednak sprzedać te akcje, tylko kiedy ustawiam limit ceny przy sprzedaży to muszę też określić liczbę ujawnioną i liczbę minimalną. Czym są te liczby?
Załóżmy, że mam 10 akcji, chcę je sprzedać wszystkie, więc jakie mam wpisać wartości w tych liczbach?
Powoli zaznajamiam się z giełdą, z określeniami, ale na forum może uda mi się szybciej dowiedzieć.
Mam jeszcze wiele innych pytań ale to w tej chwili jest najważniejsze, chyba....Dzieki za wyjaśnienia, jesli ktoś mi pomoże:)
pozdrawiam
wizzair / 93.175.65.* / 2010-08-07 22:22
halo???czy ktoS tu jeszcze bywa??
Ciułacz / 2010-08-08 00:18 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Wizzair !
Powyżej pytałeś :
edy ustawiam limit ceny
przy sprzedaży to muszę też określić liczbę ujawnioną i
liczbę minimalną. Czym są te liczby?

Zazwyczaj to jest pytanie czy chcesz ukryć twoje zlecenie tak że w arkuszu zleceń go nie będzie widać.Przy małych zleceniach to tym sobie nie zawracaj głowy, daj wszystkie jawne.
Jak będziesz sprzedawał lub kupował za 10 milionów to będzie miało ogromne znaczenie, bo to może nawet wpływać na decyzje innych inwestorów , czyli po części sterować kursem inaczej powiedziawszy legalnie manipulować kursem.
Nie napisałeś jaki to jest Dom Maklerski ( DM )
Inna sprawa jak byś wkleił link do strony Dermo twojego DM to było by proste, a nie wiedząc o czym jest gatka nikt Cie nie chce wprowadzić w błąd.
Uważam że odpowiedz jest bardzo prosta ale .... zawsze jest to ale .
Powodzenia
Ciułacz / 2010-08-08 00:36 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
W DM Banku Zachodniego jest coś takiego :
Warunki dodatkowe: wielkość ujawniona: wielkość minimalna:
To nie jest to samo słownictwo co Ty użyłeś, ale możne oto Ci chodziło.
#

wielkość ujawniona - zlecenie zawierające warunek wielkości ujawnianej może być przekazane na giełdę we wszystkich fazach sesji w systemie notowań ciągłych oraz w systemie kursu jednolitego, z wyjątkiem fazy interwencji. Zlecenie z wielkością ujawnianą jest realizowane stopniowo. Składający je Klient określa wielkość części, w których ma ono być realizowane, czyli wielkość ujawnianej jednorazowo liczby instrumentów finansowych (minimum 100 sztuk).
#

wielkość minimalna - w zleceniu z minimalną wielkością (wolumenem) wykonania należy określić liczbę instrumentów finansowych, poniżej której Klient nie zgadza się na realizację dyspozycji. Tego typu zlecenie może być przekazane na giełdę jedynie w fazie dogrywki oraz w trakcie notowań ciągłych z wyłączeniem okresów równoważenia rynku. Jeśli układ zleceń w arkuszu zleceń nie pozwala na realizację zlecenia w minimalnej wielkości określonej przez Klienta, zlecenie takie jest odrzucane. Po częściowej realizacji (uwzględniającej warunek minimum) zlecenia pozostała jego część zostaje w arkuszu zleceń jako zlecenie bez warunku minimalnej wielkości wykonania.
Ciułacz / 2010-08-07 23:50 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Bywają ! bywają !
Powiem Ci tak !
Doświadczeni inwestorzy jak widzą kogoś nie zalogowanego to myślą : co tu taki jeden , wyskoczył jak Filip z konopi i zadaje pytania złożone i zapewne nie zna terminologii ani slangu, czyli skrótów myślowych . Jak ktoś już jest doświadczony a nie zalogowany to zawsze można wymienić swoje opinie, przy tym podając uzasadnienie itd.
Jak już jest jakiś nowicjusz zalogowany to jest zupełnie inaczej , to jest własny narybek, zazwyczaj starzy bywalcy więcej poświęcają czasu na odpowiedzi, bo widzą że młodziak chce się coś nauczyć i wskazówki nie idą na marne.
Najlepiej się podłączyć do jakiegoś ruchliwego portfela i uczestniczyć w wymianie zdań to szypo zostaniesz przyswojony.
Pozdrawiam
wizzair / 2010-08-10 20:03
Witam, niedoświadczony zalogowany:) dzięki za odpowiedź.
Rachunek posiadam w DM PKO, była ładna promocja w połączeniu z dokonaniem zlecenia na PZU, no i mam teraz za swoje i drobnicę w porównaniu z tymi ilościami o których :) Ale jak na start dobre i to, tak mi się wydaje

link: http://www.dm.pkobp.pl/
wizzair / 2010-08-10 20:07
z ilościami, o których piszecie.

Liczba posiadanych papierów
Liczba sprzedawanych papierów wymagane
Typ ceny ? wymagane
Limit ceny ? wymagane
Limit aktywacji ?
Data pierwszej sesji Kalendarz Kalendarz ? wymagane
Data ważności zlecenia

Zlecenie jednodniowe
Kalendarz Kalendarz
Wykonaj lub anuluj (WuA)
Do pierwszego wykonania (WiN)
Bezterminowo
?
wymagane
Liczba minimalna ?
Liczba ujawniona ?

coś takiego wklejam,
pozdrawiam
Ciułacz / 2010-08-11 01:36 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Wizzair witaj !
Podam Ci linka do twojego DM PKO, jest tam dział edukacja i to jest dla Ciebie na początek. Po lewej stronie są zakładki co wszystko tłumaczą.Musisz to przerobić.
Ja osobiście to jestem w DM Banku zachodniego i Alior.
Jak to przerobisz to na pewno ktoś kto jest w PKO Ci pomoże .
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy