Forum Forum inwestycyjneFundusze

jak to jest z cena jednostek?!?!

jak to jest z cena jednostek?!?!

redzik / 83.23.136.* / 2007-09-13 22:00
Witam!!
mam konkretne pytanie:
Na money.pl jest wycena aktualna na gieldzie jednostek funduszy ale jak to odniesc do swojego portfela np zalozonego tu na money bo wpisujac dakladnie date zakupu jednostek bank podaje mi inna wartosc jednostki niz jest tu na stronce... chodzi o to ze prowizje rozlozyli w ten sposob ze dokladaja troszeczke do jednostek???

tk samo mnie interesuje czy jak np jutro kupie za 2000zl Legg Mason Akcji w mbanku po pewnym czasie bede widzial w mbanku date zakupienia jednostek i teraz sie pytam czy bedzie to odpowiadac temu co jest na money.pl ?? bo mbank mowi ze bez prowizji ale kurcze przeciez czytajac charakterystyka fundyszy to widac ze biora % za zarzadzanie wiec jak to monitorowac na money.pl?!? w momencie dodawania nowego funduszu do portfela w rubryce prowiza dodac % za zarzadzanie!? bo przeciez niby prowizji za zakup nie ma...
dodam iz jak zakupilem arke w banku i byla prowizja 2,5% to dopiero w portfelu po wpisaniu tej kwoty w rubryce prowizja przy dodawaniu funduszu wyszlo ze cena jednostki w money zgadza sie z bankiem, bez tego wychodzi inna suma...

stad pytanie: jak kupie jednostki przez mbank i wpisze date zakupu w portfelu na money to czy bedzie mi sie kwota zgadzac czy trzeba cos jeszcze dopisac bo tak jak pisalem prowizji ponoc nie ma...
Wyświetlaj:
blazek999 / 2007-09-25 18:51 / Bywalec forum
Według mnie nie wybrał pan dokładnej daty zakupu jednostek przez mbank....
Należy poczekać na wykonanie operacji i w operacjach wykonanych w mbnku sprawdzić dokładnie datę wyceny. Wówczas należy taką datę ustawić dodając jednostki do portfela. Przeliczy bezbłędnie :)
przewodnick / 2007-09-25 18:58 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
I opłaty za zarządzanie proszę nie wpisywać - jest ona automatycznie odliczana zarówno przez Portfel Money jak i Mbank (wyświeltlany stan jest już "po odliczeniach")
sebastian.drutowski / 2007-09-14 14:11 / "Uznany doradca inwestycyjny"
W portfelu moneya wszystko jest szybko i przejrzyście oraz co najważniejsze zgodne z prawdą. Co do zakupu przez mbank jest tak jak pisze poniżej Pero1979. Kupuje Pan fundusz np. za 2000 pln, a towarzystwo inwestycyjne całość tej kwoty przelicza Panu na liczbę jednostek uczestnictwa z dnia wyceny. To samo zrobi Panu portfel money, gdy będzie Pan wprowadzał dane. Nie ma takiej możliwości żeby przeliczył jednostki w innej cenie - różnice mogą być co najwyżej groszowe, ale to bardziej odnosi się już np. do trzeciego i kolejnego miejsca po przecinku. Rubryka prowizja służy tylko do uwzględnienia opłaty dystrybucyjnej (Pan myli opłatę dystrybucyjną za sprzedaż, którą stosują niektóre towarzystwa - ale daje się jej uniknąć korzystając np. z mbanku z opłatą za zarządzanie, które jest ukryta w cenie jednostki i tak naprawdę nie widać, a którą niezależnie gdzie nabywa się jednostki trzeba ponieść - cóż fundusze nie funkcjonują charytatywnie).
Może podam przykład. Idzie Pan do banku ING i kupuje powiedzmy za 1000pln fundusz ING Akcji. Zgodnie z tabelą opłat zostaje Pan obciążony kosztami opłaty dystrybucyjnej w wysokości 5%, czyli daje to 50pln, które jest odejmowane od Pana zainwestowanej kwoty. Czyli de facto inwestuje Pan nie 1000, a 950 pln, które zostaje przeliczone na jednostki uczestnictwa w dniu wyceny.
I teraz są dwa sposoby aby to uwzględnić w portfelu money. W rubryce zainwestowana kwota wpisuję Pan 1000 pln, a w rubryce prowizja owe 5%. System przelicza liczbę jednostek i musi się wtedy zgadzać. Ale uwzględnianie tej prowizji jak dla mnie trochę zaciemnia sytuację, bo już na wstępie system pokaże że jest Pan na 5% minusie. De facto to jest prawda, ale można też tej prowizji nie uwzględniać. Tzn. uwzględniać :))) ale w inny sposób. W rubryce zainwestowana kwota wpisuje Pan 950 pln, rubrykę prowizja pozostawia pustą. System przelicza liczbę jednostek po wycenie z danego dnia, która powinna być zgodna z rozliczeniem które dostaje Pan z konkretnego towarzystwa inwestycyjnego.
Zaciekawił mnie najbardziej jednak Pana pierwszy przypadek - "chodzi o to że prowizje rozłożyli w ten sposób ze dokładają troszeczkę do jednostek???".
Zastanawiałem się namiętnie cóż to mogło znaczyć i znajduję tylko jedno wytłumaczenie. Chodzi tutaj o opłatę dystrybucyjną. Jest to bardzo rzadki przypadek, aby była ona uwzględniona od razu w cenie jednostki i pokazana na rozliczeniu, które przychodzi z konkretnego TFI. Praktykę taką stosuje np. Nobel TFI. Cena jednostki, która jest pokazana na rozliczeniu jest ceną jednostki Vanju powiększoną o maksymalny koszt opłaty dystrybucyjnej, czyli np. w przypadku funduszu Nobel Akcji jest to 4%. I stąd ma Pan różnicę w cenie jednostki z dnia zakupu, z tą ceną która jest np. na moneyu. Ale liczba jednostek po takiej transakcji na rozliczeniu z Nobla jest zgodna z ceną Vanju, czyli bez uwzględnienia tej 4% opłaty dystrybucyjnej i taką liczbę jednostek wyliczy portfel money i to jest zgodne ze stanem faktycznym, bo de facto kwota, którą Pan w tym przypadku inwestuje, jest kwotą pomniejszoną o wysokość opłaty dystrybucyjnej. Według mnie akurat to towarzystwo podając na rozliczeniu tą maksymalną cenę nabycia jednostek wprowadza tylko dodatkowe zamieszanie. No ale cóż, chcą być zdaję się największymi profesjonalistami na rynku. Mam nadzieję że trochę Panu to rozjaśniłem, a może jeszcze bardziej zaciemniłem..... Tak czy siak pozdrawiam.
redzik / 198.28.92.* / 2007-09-25 13:54
zapomnialem Panu podziekowac za gruntowne wyjasnienie!!! teraz juz rozumiem a chodzilo o ta oplate dystrybucyjna i to ze nie zgadzalo mi sie z money !! teraz juz rozumiem i jeszcze raz dziekuje za wyjasnienie, pelen profesjonalizm jesli chodzi o odp jak dla mnie, nie idzie tego nie zrozumiec teraz :)
TaS / 2007-09-14 01:00 / Tysiącznik na forum
co do portfela ma moneyu milcze jak grób - nie mam i miec nie bede :)

ale:
polecam excel i inne tabelkowce :)
prowizja za zarzadzanie jest wliczona w cene jednostki.
pero1979 / 87.205.215.* / 2007-09-13 22:13
mbank nie pobiera opłaty dystrybucyjnej za nabycie j.u., opłaty za zarządzanie są ale te pobierają tfi i są one już ujęte w aktualnej wycenie j.u.

krótko pisząc jeżeli kupisz przez mbank fundy za np. 10 koła to w rejestrze masz 10 koła (brak opłaty za nabycie)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy