Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Jak to jest z tymi akcjami...

Jak to jest z tymi akcjami...

debiutant / 2009-12-08 00:41
Pytanie całkowicie laickie. Rozchodzi się o kupowanie akcji jakiejś spółki.
Przykładowo jak jakaś spółka debiutuje na giełdzie, emituje określoną ilośc akcji. Np: 100tyś i każda akcja w cenie 100zł. I ja jako inwestor indywiduwalny, dysponując kwotą np: 50 tys złotych, zapisze się na te akcje, ale zapewne nie dostanę ich za calą kwotę, bo są redukcje itd;)
Czy to że spółka wyemitowała 100tyś akcji, oznacza ze zawsze na rynku jest tylko 100 tys akcji. ? Czy jak np: poł roku po debiucie chciałbym kupic akcje za kwotę 50 tys zł, wówczas tez nie bede mogl kupic za całą kwotą jaką mam, i dostanę tylko jakąś czesc? Nadal obowiązują później jakieś redukcje?

pozdrawiam
Wyświetlaj:
fazik / 2009-12-08 13:16 / "Gpw-racer"
możesz kupić maksymalnie tyle, ile inni będą chcieli sprzedać na rynku i po cenie za jaką oni to chcą sprzedać. Może być i tak że kupisz za całe 50.000zł ale np akcje będą po 1zł więc nabędziesz pakiet 50%. Jeśli akcji na rynku będzie niewiele (niewielu chętnych do handlu) to cena może rosnąć więc za swoje 50tys. kupisz mniej sztuk.

Generalnie pytanie źle zadane - za całe 50tys. możesz kupić prawie zawsze - tylko ile i po ile.
debiutant / 2009-12-10 14:26 / portfel
Zróbmy to na przykładzie.
Np: kupuje akcje KGHM za kwote 30000 zł. W momencie zakupu jedna akcja kosztuje 103zł.
1-czyli w momencie gdy dokonuje zakupu, nie mam pewności ze kupie wszystkie akcje w cenie 103 zł, i że dostanę ich za całą kwotą 30000zł?
2-moze byc tak ze w momencie skladania zlecenia kupna, akcje będą po 103zł, a ja nabęde je np: po 110zł?
3-Akcje kupuje sie po cenie jaką mają w momencie składania zlecenia czy po cenie która jest po zakończeniu sesji?
4-Moze dojsc do tego ze np: na rynku nie będzie mozliwości kupienia akcji KGHM'u , ponieważ nikt ich nie chce sprzedawac?

Z góry przepraszam na laickośc moich pytań, ale raczkuję ;)
Ciułacz / 2009-12-11 03:26 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Witaj ! kto pyta , ten mniej błądzi !
Kiedyś drukowano akcje to było proste i namacalne.
W momencie emisji akcji spółki X byłą wydrukowaną określona ilość sztuk papieru z ceną nominacyjną np. 103zł.po uprzedniej odpowiedniej reklamie ten papier został sprzedawany przez upoważniony do tego Dom Maklerski przez limitowany okres czasu.Takie papiery zazwyczaj bywały bezimienne.Jak je nabyłeś to znimi robiłeś co chciałeś. Mogłeś dać komuś pod choinkę w prezencie, czy na pchlim targu je wystawić do sprzedania .Jak papier jest wartościowy to zawsze sie znajdą pośrednicy do pomocy w tym handlu, tak powstały giełdy papierów wartościowych.Dzisiaj wszystko sie odbywa elektronicznie.Na debiucie zapisy mają służyć do obdzielenia wszystkich chętnych do kupna proporcjonalnie do ilości kasy zdeponowanej na ten cel.Jak wielu chętnych nie będzie to kupisz tyle na ile sie zapisałeś, ale jak będzie sporo chętnych aby zapobieć przydziałem po znajomości to sie dzieli na wszystkich chętnych robiąc odpowiednie redukcje.Z chwilą gdy papier zostanie dopuszczony do publicznej sprzedaży na giełdzie to cena będzie zależeć tylko i wyłącznie od kupujących ile zechcą zapłacić za te akcje.Jak nastąpi PAT tz sprzedający wystawiają po wysokiej cenie a kupujący dają oferty o wiele niższe to wszystko stoi w miejscu i nic sie nie sprzedaje aż ś sie zdecyduje zmienic cenę.

2-moze byc tak ze w momencie skladania zlecenia kupna, akcje będą po 103zł, a ja
nabęde je np: po 110zł?

Jeśli złożysz zlecenie kupna PC czyli po każdej cenie to w momencie jak widzisz akcje do sprzedaży po 103zł nie zawsze je dostaniesz bo ktoś inny je może Ci podkupić to może byc ułamek sekundy, a twoje zlecenie zostanie zrealizowane po najniższej cenie jaka jeszcze pozostanie do sprzedania.
Aby wykluczyć niespodzianke składasz zlecenie z limitem po 103zł i masz pewność że drożej nie bendzie zrealizowane, co najwyżej jak ktos cie ubiegnie to twoje zlecenie będzie czekac aż ktos sie pojawi ze sprzedarzą po twojej cenie.
Jak spółka jest w ostrym tredzie wzrostowym i jest dobra płynność to lepiej dac zlecenie kupna PC bo inaczej możesz nie dogonic rosnących cen akcji.
Moze dojsc do tego ze np: na rynku nie będzie mozliwości kupienia akcji KGHM'u ,
ponieważ nikt ich nie chce sprzedawac?

Teoretycznie to możliwe ale praktycznie to nie.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy