Forum Forum inwestycyjneFundusze

jak to jest z tymi prowizjami w mbanku

jak to jest z tymi prowizjami w mbanku

zaq81 / 2007-08-02 07:59
proszę o jasne wyjaśnienia o prowizje za zakup funduszy inwestycyjnych w regulaminie mbanku pisze wyraźnie że mbak nie pobiera prowizji...... a co z samym funduszem??? przecież udająć się do filii funduszy i zakupująć jednośki płaci się prowizje za zakup uzależnionom od ilości nabywanych jednostek.............czy przez mbank jest tak samo ........co człowiek to inna opinnia proszę o pomoc...............Miło by było gdyby wypowiedziała się osoba która kupiuła jednostki za pośrednictwem mbanku i sprzedała..................
Wyświetlaj:
sebastian9 / 91.94.49.* / 2007-08-08 16:59
A wszystko sprowadza sie do prostej rzeczy. Nieświadomość i brak odpowiedniej informacji kosztuje. Można mieć ten sam fundusz i w pierwszym przypadku np.nie płacić podatku od zysków a w drugi płacić, tak samo bywa z opłatami za nabycie jednostek, jedni pobierają a inni nie i to przy kupnie tych samych funduszy
sebastian.drutowski / 2007-08-08 20:11 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Bardzo zaciekawił mnie ten wątek, ale mam zupełnie inne doświadczenia z przedstawicielami mBanku i Multibanku. Otóż uzyskałem wielokrotne zapewnienia, że inwestując przez mBank i Multibank zaoszczędza się na braku opłaty dystrybucyjnej (manipulacyjnej), którą trzeba by było zapłacić inwestując np. w siedzibie danego towarzystwa inwestycyjnego. Mogę dać nawet pierwszy lepszy przykład z brzegu. W dn. 18.05.07 zakupiłem przez mBank f. Legg Mason akcji za sumę 2.000 tyś. Zakupiono mi 4,66 j.u. (Cena za jedną j.u. wynosiła 429,26). Wygląda na to, że jednostki zakupiono za cenę Wanju (czyli cenę bez doliczonej 4% opłaty dystrybucyjnej, którą akurat Legg Mason przewiduje przy wpłacie 2.000), na co wskazuje liczba zakupionych jednostek uczestnictwa. Wanju + opłata 4% w tym dniu za jedną jednostkę wynosiła 446,43, czyli idąc tropem p. Jana Kowalskiego powinienem nabyć 4,47 j.u. W/w jednostki sprzedałem w dniu 31.07 br. Cena Wanju j.u w tym dniu wynosiła 460,97. Zwrócono mi 2120,12 pln po poprzednim potrąceniu podatku w wys. 28 pln. Łatwo przeliczyć że transakcji dokonano po cenie Wanju, no bo 460,97 razy 4,66 (liczba posiadanych jednostek) minus podatek 28 pln daje kwotę 2120,12. Gdzie więc się podziała rzekoma opłata dytrybucyjna (2000 razy 4% tj 80 pln.)?. Ja w każdym razie jej nie widzę. Dodam jeszcze, że nic mi nie wiadomo, aby w dniu zakupu jednostek towarzystwo Legg Mason zwalniało je z opłaty dystrybucyjnej. Może się mylę, ale moim skromnym zdaniem opłata dystrybucyjna nie została pobrana i nie jest pobierana od żadnej wpłaty ani przez mbank ani przez tow. inwest.) jeśli transakcja została zrealizowana przez SFI w Mbanku lub też Multibanku. Jeśli się mylę to chętnie poczytam jakieś wyjaśnienia. Pozdrawiam
wojcher / 2007-08-09 22:15 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Koszty zarządzania funduszem są wliczone w cenę j.u. Dlatego nie widać tych kosztów na żadnym wydruku. Trzeba tylko wiedzieć, ile zarząd funduszu kasuje bo to wpływa na wycenę wartości.
A m-bank rzeczywiście nie zarabia na dystrybucji jednostek.
sebastian.drutowski / 2007-08-10 10:17 / "Uznany doradca inwestycyjny"
To co Pan napisał jest oczywiście prawdą. Mbank jako pośrednik nie pobiera żadnej prowizji, a towarzystwa pobierają opłaty za zarządzanie. Ale my :))) (czyli nasze środowisko forumowe) próbowaliśmy ustalić jeszcze jedną rzecz - bym powiedział fundamentalną - czy jest pobierana dodatkowo opłata dystrybucyjna (nie mylić z opłatą za zarządzanie) przez dane towarzystwo inwestycyjne jeśli transakcja jest zrealizowana przez SFI w Mbanku lub Multibanku. Myślę, że wykazaliśmy iż takiej opłaty nie ma (i na to właśnie m.in. wskazuje pozycja 0,00 w rubryce opłaty manipulacyjne (dystrybucyjne) na rozliczeniu transakcji nabycia jednostek przez SFI w Mbanku, które przychodzi po każdej transakcji z danego towarzystwa inwestycyjnego. Taką opłatę trzeba by było niestety ponieść, jeśli ktoś zechciał by nabyć j.u. nie przez SFI, a bezpośrednio w np. w siedzibie danego towarzystwa inwestycyjnego. A nie są to kwoty małe, bo zamykają się zwykle w przedziale 0-5% od wpłacanej kwoty, w zależności od funduszu. Nie wiem czy czytał Pan poniższe posty kolegi Jana Kowalskiego i koleżanki Mariac, bo stąd wzięła się m.in. nasza z nimi polemika. Pozdrawiam
nehema / 2007-08-09 10:17 / portfel
ja Twoje doswiadczenia rowniez potwierdze praktyka i to nie tylko z legg mason ale i innych funduszy z jakimi mialam stycznosc przes sfi w mbanku
sebastian.drutowski / 2007-08-09 09:48 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Oczywiście pominąłem fakt, że po każdej operacji zakupu funduszy przez SFI w Mbanku z danego towarzystwa inwestycyjnego przychodzi rozliczenie, w którym w rubryce opłata manipulacyjna jest zawsze 0,00. Ale dalej podtrzymuję to co powiedziałem wyżej. Nikt nie wie wszystkiego. Mogę się mylić :))), ale margines swojego błędu ustawiam wyjątkowo nisko, gdzieś na 0,001%.
zaq81 / 2007-08-10 10:46 / portfel
Moje pytanie spowodowane było fermentem który zasiał pan Kowalski :(
dziś jestem po wycenie i też mogę potwierdzić że nie ma prowizji za zakup.....
Z mojego punktu widzenia to było bardzo istotne kupowałem wiele funduszy za małe kwoty, a wiadomo że od najmniejszych kwot w towarzystwach są największe prowizje. Pan Kowalski kupił z prowizją i pewnie go teraz ciśnie zwieracz...............Mam jeszcze jedno pytanie ,ale o tym w nowym wątku…………….
mariac / 2007-08-07 10:25
Oto fragment z fegulaminu SFI:

§ 8

Opłaty i prowizje
1. mBank nie pobiera od Klienta opłat i prowizji z tytułu usługi Supermarketu. mBank pobiera opłaty i prowizje za czynności bankowe, dokonywane w celu realizacji zleceń czy dyspozycji Klienta w ramach Supermarketu ( np. dokonanie przelewu celem złożenia zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa ) zgodnie z obowiązującą Taryfą prowizji i opłat w mBanku oraz umową o prowadzenie rachunku eKONTO. Kwoty opłat i prowizji za dokonywanie czynności bankowych obciążają eKONTO Klienta.
2. Klient ponosi koszty opłat i prowizji należnych Funduszom z tytułu dokonywanych transakcji, zgodnie ze Statutami oraz innymi regulacjami obowiązującymi w Funduszach. Informacja o aktualnych stawkach w/w opłat i prowizji pobieranych przez Fundusze dostępna będzie na stronach internetowych mBanku oraz za pośrednictwem mLinii.
Koniec cytatu:-)
Prawda jest taka, że faktycznie mBank nie pobiera jakichkolwiek prowizji. Kiedyś drązyłam ten temat. Po wielkich bólach pani z infolinii przyznała, że jak najbardziej, TFI pobierają swoje opłaty
mariac / 2007-08-07 10:32
te informkacje naprawde trudno jest wyciągnąć na inforlinii, trzeba dokładnie wiedzieć o co pytać, a pani z infolinii udziela bardzo wykrętnych odpowiedzi. Zajmuję się funduszami zawodowo, więc nie odpuściłam i nie dałam się zbyć "mądrymi" wykrętami i odpowioedziami nie na temat. Jeśli ktoś niezbyt dobrze orientuje się w terminologii, nie ma szans. Niektóre TFI okresowo stosują zwolnienia z opłat dystrybucyjnych (manipulacyjnych) i wtedy faktycznie kupi się bezkosztowo. Ale na ogół te opłaty są pobierane, i jak najbardziej można się ich doliczyć. Nie łudźcie się, że w mBanku wszystko odbywa się bez opłat.
jan kowalski / 2007-08-05 09:25 / Tysiącznik na forum
jeśli większość z was prezentuje taki poziom wiedzy przy inwestowaniu, to niech Bóg ma w opiece naszą giełdę i fundusze. Po prostu nauczcie się czytać i rozumieć to co czytacie. mBank nie pobiera swojej prowizji od inwestowanych przez nas pieniędzy, ale wszystkie fundusze pobiorą już prowizję, oplatę za zarządzanie według własnych stawek. Nie ma żadnej różnicy czy kupimy jednostki w mBanku czy u bankowego dystrybutora danego funduszu, może poza jedna, mamy możliwość wyboru wielu funduszy. Jeśli chodzi o podatek Belki, to nalicza go fundusz, a nie mBank. Przy każdej konwersji czy odkupieniu podatek zawsze będzie naliczony (chyba, że parasol).
jan kowalski / 2007-08-05 09:27 / Tysiącznik na forum
parasol ratuje nas troche tylko przy konwersji.
zaq81 / 2007-08-05 10:14 / portfel
W poniedziełek mam wycene tego co kupiłem i pewnie we wtorek ,środe będe wiedzieł kto wie co pisze, a kto nie wie o czym pisze.... Panie Januszu czy Pan nabywa jednostki przez mbank???????????
jan kowalski / 2007-08-05 10:31 / Tysiącznik na forum
tak, nabywam. I chyba domyślam się o co chodzi. Otóż jeśli kupisz jednostki np. za 10000zł, to tyle będziesz miał na koncie w dniu wyceny, ale sprawdż sobie jaka jest wartość twoich zakupionych jednostek. TFI do wanju dodają wartość prowizji i po takiej cenie sprzedają j.u. Jeśli mi nie wierzysz, to podejdż do najbliższego punktu mBanku (są niemal w każdym hipermarkecie) i dowiedz się z pierwszej ręki, jak sie sprawy maja. Czytjąc prospekty reklamowe w internecie mozna odnieśc wrażenie, że nie ma prowizji, ale niestety to nieprawda, nie ma tylko dodatkowej prowizji. Jest za to wygoda, ciągly dostęp do funduszy i pieniędzy - tego przeciez nie neguję.
zaq81 / 2007-08-05 10:40 / portfel
nie mówię że nie wierze, mówię że są różne opinie i dopiero jak się przekonam(na własnej skórze będę mógł zabrać głos w tym temacie) będę wiedzieć co i jak .... rozumiem o czym mówisz Twoim zdaniem cena jednostek jest lobbowana o cenę prowizji zakupu..... łatwo do tego dojść i się przekonać jak ktoś ma portfel na money-u to wyjdzie to w parę chwil .......... :)
saraj / 83.28.161.* / 2007-08-02 09:18
witaj
w mBanku pobierana jest jedynie opłata za zarządzanie, którą fundusz uwzględnia codziennie wliczając ją w cenę j.u. Zakup i sprzedaż bez opłat
pozdr
zaq81 / 2007-08-02 09:52 / portfel
Tak , tak co co napisałeś jest faktem :)
ale co z prowizją dla funduszu(przy zakupie) kolega który kupuje w mbanku fundusze twierdzi że przy sprzedaży biorą prowizje.
przykładowo kupująć akcje funduszy w fili mamy:
prowizje 4% do 5k
od 5k do 10k 4%
powyżej 10k 3%
co się dzieję w momęcie gdy kupujemy ten sam fundusz przez mbank.........
pero1979 / 87.205.44.* / 2007-08-03 23:07

kolega który kupuje w mbanku fundusze
twierdzi że przy sprzedaży biorą prowizje.



przy sprzedaży to potrącają ci 19 % podatku belki a nie jakąś prowizję!!! jak już zostało tu napisane za zakup nie pobierają nic - wpłacasz 10 koła na fundusz - masz w rejestrze 10 koła i tak powinno być!!
afka / 2007-08-02 10:11 / portfel
zag81 nie ma prowizji, wpłacasz 1000zł i masz ten 1000zł i ani złotówki mniej:)

Mbank w jakiś sposób dogadał się z Towarzystwami i nie pobiera prowizji, ale ma inne z tego profity, nie związane bezpośrednio z funduszami, ale dzięki funduszom nagania sobie klientów na inne produkty np. na konta, karty debetowe, kredytowe, kredyty, lokaty, ubezpieczenia itp.
Celem banku jest zatrzymanie klienta przy sobie i zaoferowanie mu wszystkich możliwych produktów, Mbank wykorzystał modę na fundusze i dzięki temu bardzo powiększył sobie grono klientów:)
Marketing świetny, brawo BRE:)))
zaq81 / 2007-08-02 10:44 / portfel
dzięki Afka, dziś wchodze :) kumpel który inwestuje bezpośrednio w akcje twierdzi że dziś jest ten dzień :)(jak w piosence)
w który warto to zrobić ......
ja myśle że, albo mamy stopień i pójdzie w góre, albo jeszcze schodek w dół ......
Adasiek / 88.156.65.* / 2007-08-03 22:06
w multibanku tez nie ma prowizji, ostatnio przekonalem sie o tym sam kupujac jednostki
afka / 2007-08-04 10:41 / portfel
Zgadza się, Multibank i Mbank to są "córki" BRE banku
aqw / 83.12.110.* / 2007-08-04 12:18
a mam pytanko, przykładowo z opłatami związanymi z zarządzaniem aktywami jak jest? przypuśćmy wpłacając 10 000zł na fundusz płace od tego 4%, ale czy te 4% odnosi sie do tych 10 000zł czy do zysku jaki te pieniądze zarobia, aha jeszcze pewny nie jest czy to akurat 4% czy to 4zł nie moge sie tego doczytac, chodzi mi oczywiscie o mBank, dzieki z góry za informacje
afka / 2007-08-04 13:32 / portfel
Opłata za zarządzanie jest pobierana od kwoty wpłaconej, a nie od zysku, z reguły wynosi 4% przy funduszach akcyjnych. Opłaty tej się nie odczuwa bo jest wliczona w dzienną wycenę jednostki
jan kowalski / 2007-08-13 16:23 / Tysiącznik na forum
skoro, jak piszesz , opłata za zarządzanie wliczona jest w cenę jednostki tzn., że jest pobierana od całości kapitału, czyli od kwoty wpłaconej + zysk. I to się teraz zgadza.
nehema / 2007-08-07 10:32 / portfel
co by było ja równiez potwierdzam inf afki za nabycie i zbycie nie ma prowizji w mbanku jest oplata za zarzadzanie rozlozona w codziennej wycenie, przy zbyciu podatek beleczk (zweryfikowane empiryczne)
test 1 / 2007-08-05 12:12
W pełni potwierdzam wszystkie informacje afki.
jachbart / 2007-08-05 22:16 / portfel
Ja rowniez :) Jedynie do czego moge miec jakies uwagi... to tak naprawde lista funduszy ktora mogła by sie powiekszyć
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy