jak to obliczyc

eka88 / 193.193.181.* / 2010-10-14 09:13
Witam!
Jestem pracownikiem firmy od 16 sierpnia br., mam stalą stawkę - 2100 brutto m-cznie, dostałam zaswiadczenie o zarobkach za miesiac sierpien i wrzesien - jednak jest tam wyliczone wynagrodznie za 1.5 miesiaca pracy a podzielone przez 2 miesiace!! Czy tak moze byc? te poł miesiaca kiedy to nie byłam pracownikiem a jest wliczone obniza duzo moja zdolnosc kredytowa!!
podobno powinno wyliczac sie za caly przepracowany miesiac? jak to jest
wiwan / 2010-10-14 11:28
Sama napisałaś- zaświadczenie o "zarobkach" (rzeczywistych) a nie o wynagrodzeniu zapisanym w umowie o pracę. Wystawia się je za całe miesiące kalendarzowe i informuje o kwotach średnich (arytmetycznych). Równie dobrze gdybyś pracowała od 1 lipca, ale była na 3 tygodniowym urlopie bezpłatnym, to zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 3 miesięcy też nie wykazywałoby 2100 brutto tylko ok.1570.
Równie dobrze też będzie ono wyższe, gdy np. obejmie miesiąc z premią kwartalną.
Zwróć uwagę na to, że w zaświadczeniu jest podana data rozpoczęcia pracy więc przy ocenie już samej zdolności Bank będzie miał świadomość, że kolejne miesiące będą 'tłustsze" i bierze pod uwagę nie tylko samą średnią. Np. ww premie niektóre banki traktują nieco inaczej niż pensję zasadniczą. I na koniec- chyba większym problemem niż niska średnia będzie to, że pracujesz dopiero od 2 miesięcy- bank ocenia ryzyko, że jeszcze możesz w tej pracy "wymięc".

Najnowsze wpisy