Forum Forum podatkoweOdliczenia

Jak uniknąć podatku od sprzedaży darowanej ziemi?

Jak uniknąć podatku od sprzedaży darowanej ziemi?

zenek999 / 89.79.149.* / 2012-01-11 23:49
Witam, uprzejmie proszę o poradę. Mam zamiar darować siostrze ziemię rolną. Czy mam rację, że jeśli zgłosimy do US fakt darowizny w ciągu 6 m-cy, to nie zapłacimy podatku? Nadmieniam, że ja jestem rolnikiem i daruję siostrze, nie będącej rolnikiem ziemię rolną. Później siostra tą ziemię chce od razu sprzedać i czy ma do tego prawo, czy będzie musiała zapłacić od tej sprzedaży podatek, skoro za te pieniądze chce kupić mieszkanie. Czy ma jakieś znaczenie, czy sprzeda tą ziemię rolnikowi, czy osobie nie mającej statusu rolnika? Bardzo proszę o odpowiedź, Zenek
Wyświetlaj:
DANKA952 / 79.184.92.* / 2013-01-14 16:04
Proszę o radę
1999 roku rodzice podarowali działkę/800 m2/ na której wybudowałam dom w surowym stanie
2010 roku rodzice powiększyli moją działke o220m2 gruntu rolnego
2012 roku sprzedałam całość /łącznie z 220m2
które to sprzedałam przed upływem 5 lat /
i 2012 roku kupiłam grunt rolny /4500m2/ z warunkami zabudowy na ktorym buduje dom
czy musze zapłacic podatek do Urzedu Skarbowego za te 220m2/sprzedaż przed upływem 5 lat
belladonna / 2013-01-14 21:53 / Tysiącznik profesjonalny
"2010 roku rodzice powiększyli moją działke o220m2 gruntu rolnego"

od przychodu z tego musisz złożyć PIT-39 do końca kwietnia i wykazać w nim wydatkowanie całego przychodu lub części na własne cele mieszkaniowe (co możesz wydatkować do końca 2014) jeśli do tej pory nie wydatkowałaś całości (aby nie zapłacić podatku od tego).
Na co wydatkujemy pisze w art. 21 ust. 25 ustawy PDOF.
Przy budowie budynku mieszkalnego dokumentami poniesionych wydatków jest FV lub rachunki :)

PS Jak masz męża i on też to dostał to każdy składa PIT-39 wykazując 1/2 :)
zenek999 / 89.79.149.* / 2012-01-12 22:41
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czyli jeśli mam ziemię ponad 5 lat, to mogę sprzedać bez płacenia podatku, pomimo że kupujący nie będzie rolnikiem, albo przeznaczy ziemię na inny cel? Wystarczy spełnić tylko ten jeden warunek dotyczący 5 lat, bez spełnienia drugiego dotyczącego celu wykorzystania ziemi przez kupującego?
belladonna / 2012-01-13 18:42 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli sprzedajemy ziemię, a od końca roku kiedy nabyliśmy minie 5 lat nie ma źródła przychodu, a tym samym mowy o podatku dochodowym. Ustawa PIT:

"Art. 10. 1. Źródłami przychodów są:
8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany";
zenek999 / 89.79.149.* / 2012-01-13 23:59
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie:) Czy siostra, gdy jej oddam w darowiźnie gotówkę (przeleję na konto)za sprzedaną ziemię zapłaci jakiś podatek od podarowanej kwoty?
belladonna / 2012-01-14 08:32 / Tysiącznik profesjonalny
Tym razem inna ustawa o podatku od spadków i darowizn:

"Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym".

Czyli koniecznie przelew na konto, a w tytule przelewu magiczne słowo "darowizna". Potem siostra do 6 miesięcy musi złożyć w US to zgłoszenie:
http://mofnet.gov.pl/_files_/podatki/formularze_podatkowe/2007_pl/sd-z2_.pdf

i podatku nie ma :)
zenek999 / 89.79.149.* / 2012-01-14 12:42
Bardzo dziękuję za pomoc, za fachową wiedzę:-) Jestem zdziwiony, że wszystko się uda zrobić bez podatków i sprzedaż i darowiznę, tylko jeden notariusz przy sprzedaży ziemi i już:-)
zenek999 / 89.79.149.* / 2012-01-12 16:18
A jak będzie właśnie z tym podatkiem dochodowym? Czy jeśli pieniądze z ziemi przeznaczę na zakup mieszkania, to nie płacić podatku?
belladonna / 2012-01-12 17:02 / Tysiącznik profesjonalny
Zwolnienie od dochodowego w związku z gruntem rolnym to ciężki temat przy sprzedaży.... bo jeśli rolnik sprzeda gospodarstwo rolne, a kupujący ma zamiar zrobić z tego działki budowlane, to zwolnienia nie ma (trzeba znać zamiary kupującego wg zapisów ustawy).

Jeśli masz ten grunt dłużej niż pełne 5 lat, to sprzedaj Ty (podatku dochodowego nie ma), a potem podaruj siostrze pieniądze (na konto) i ona składa SD-Z2 do 6 miesięcy i podatku od darowizny nie ma.
Po co się pakować w inną drogę z podatkiem dochodowym do zapłaty, to ja nie wiem, skoro ziemia ma być sprzedana :)
tart / 2012-01-12 13:07
do pół roku od darowizna siostra musi zgłosić ją w US aby uniknąć podatku, nie wiem jak to wygląda w przypadku sprzedaży, ale wydaje mi się, że można sprzedawać nieruchomość od razu bez opłaty podatku związanego z darowizną, jednak inaczej będzie już jeśli chodzi o podatek dochodowy
belladonna / 2012-01-12 16:57 / Tysiącznik profesjonalny
Przy darowiźnie ziemi uczestniczy notariusz, który to w akcie zrobi zapis o art. 4a i obdarowany nic w US nie składa. Darowizny związane z ze złożeniem SD-Z2, to takie, w których nie uczestniczy notariusz :)

Najnowsze wpisy