Forum Forum dla firmKadry

Jak wypełnić ZUS-3 w przypadku urlopu ojcowskiego

Jak wypełnić ZUS-3 w przypadku urlopu ojcowskiego

Wyświetlaj:
Kris mm / 178.42.84.* / 2012-06-11 14:58
Od 3.04.12 do 16.04.12 wykorzystałem urlop ojcowski.
Dziś mamy 11.06.12 i do tej pory nie dostałem od zus-u pieniędzy.
Ile dni ma zus na wypłatę pieniędzy?
szklarek / 2012-06-11 20:14
ZUS ma 30 dni od daty złożenia wszystkich dokumentów do ZUS przez płatnika lub ubezpieczonego- co wynika z art. 64
Ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Co ważne, gdy pracodawca jako płatnik zgłasza do ubezpieczeń powyżej 20 ubezpieczonych- to on fizycznie wypłaca zasiłki- wtedy dokonuje tego w terminach takich jak wypłata wynagrodzenia- czyli zasiłek za kwiecień powinien być wypłacony wraz z wynagrodzeniem za kwiecień czyli nie później niż 10 maja.

Czyli spóźnienie już jest, nie wiemy z czyjej winy. Tak, czy inaczej należy się upomnieć, wypłata zasiłku powinna nastąpić z odsetkami.
Ktis mm / 178.42.84.* / 2012-06-12 07:50
W moim przypadku pracodawca zatrudnia miej niż 20 osób.
Jednak dziwne jest że pracodawca składa papiery za mnie do zus a ja od zus-u dostaje pieniądze.
Jeśli to pracodawca zbyt późno złożył moje papiery co wtedy?
szklarek / 2012-06-12 10:21
A co w tym dziwnego- takie jest ustawowe rozwiązanie. Za urlop ojcowski/macierzyński należny jest zasiłek ze składek ZUS, a nie wynagrodzenie od pracodawcy jak w przypadku u. wypoczynkowego, czy pierwszych 33 dni zwolnienia lekarskiego w roku.
Stąd takie przesyłanie wynika.
Samemu do ZUS przedkłada się "papiery" w przypadku działalności gospodarczej czy np. choroby po ustaniu zatrudnienia.

Do rzeczy- jeśli się pracodawca spóźnił to ZUS ma 3o dni od tego przekazania, a Pan ma możliwość dochodzenia od niego odsetek.
ZUS wyda w tej sprawie decyzję, bo to i tak ZUS rozpatruje sprawę- tj. to, czy opóźnienie było, jakie było i z czyjej winy.

Można upomnieć się bez pośrednictwa pracodawcy- od razu w ZUS.
Kris mm / 95.49.245.* / 2012-06-12 14:04
Używając słowa dziwne chodziło mi o to że nie mam wpływu na to kiedy i czy w ogóle moje papiery wpłynęły do zus-u,

Dziękuje za informację.

Pozdrawiam
szklarek / 2011-07-03 11:13
Oczywiście, że może i może mieć zasiłek macierzyński, o ile opłaca dobrowolnie składki ub. chorobowego. Również ojciec dziecka może skorzystać z urlopu ojcowskiego na zasadzie urlopu macierzyńskiego, nie wcześniej niż po 14 tygodniach zasiłku matki, gdy z dalszej części ona zrezygnuje.
R. / 91.222.116.* / 2011-07-02 12:15
A prowadzący działalność gospodarczą, to już nie może mieć dzieci ...

Najnowsze wpisy