Forum Forum inwestycyjneFundusze

Jak zainwestowac 20k PLN w TFI ???

Jak zainwestowac 20k PLN w TFI ???

goodfather / 2007-09-02 21:19
Jak zainwestowac 20k PLN w TFI ???

Witam.
Chcialbym zainwestowac moje oszczędnosci w otwarty fundusz oszczędnosciowy. W związku z tym mam parę pytan, na ktore chcialbym uzyskac obiektywne odpowiedzi.
Najpierw przedstawie moją sytuacje: mam 20k PLN, z czego 1/3 mogę zamrozic na 2 lata, resztę na okolo 4-5 lat lub dlużej. Chciabym miec stale możliwosc wycofania częsci srodkow bez poważnych konsekwencji. Interesująca mnie stopa zwrotu jest oczywiscie jak najwyższa, ale zadowolibym sie 25- 30% rocznie przy wzglednej minimalizacji ryzyka dużej straty (zaakceptuję straty do 10 - 15% pod warunkiem że nastąpi odbicie i inwestycja wypracuje przynajmniej częsc zamierzonych zyskow w zamierzonym czasie). Na sprawach finansowych znam się najwyżej dostatecznie, dlatego samodzielne inwestycje gieldowe przez DM raczej odpadają.
Żeby nie bylo że nie czytalem innych wątkow na forum, sklecilem takie oto opcje inwestycji w TFI:

"bezpieczna" podstawa portfela :
15 % Alianz Aktywnej Alokacji
10 % FO w 1-2 fundach
10% Fundusze Stabilnego wzrostu, np. SKARBIEC ochrony kapitalu.
5% Lokata / F Rynku pieniężnego.

Resztę kapitalu chcialbym zagospodarowac zależnie od wyboru "porednika"

1. Mbank:
10% F zrownoważone np. Parasol UniFundusze FIO Subfundusz UniKorona Zrównoważony
50 % PL FA podzielone na 4 -5 funduszy. Zainwestowalbym dopiero w pażdzierniku, aż sie sytuacja wyjasni.

2. Deutsche Bank.
10% ING Selektywny
10 % PL FA
40 % FA Merril Lynch & Frank Templeton
W sumie moj faworyt, ze względu na to że zagraniczne FA można zdywersyfikowac pod względem geogr. i sektorowym.

3. Investors FIZ :
50 % fundusze Investors FIZ, emisja w pazdzierniku, lub FIZ LBO, we wrzesniu

moje pytania:

1. Ktore z w/w rozwiązan jest najlepsze, może macie swoje propozycje posrednikow ( Skandia Aegon ... i dlaczego oni )
2. Jak wygląda sprawa podatku belki w Aegonie, podobno można go jakos ominąc, rownież sprzeczne opinie na ten temat.
3. Portfel zdywersyfikowalem na 10 funduszy, tak aby uniezależnic go od wplywu poszczegolnych funduszy na jego stan. Czy obrany podzial jest wystarczający do osiagniecia zamierzonego celu ?
3c "Bezpieczne" Fundusze zajmują 40 - 50% portfela. Czy to wystarczy aby nie przekroczy zalożnego max ryzyka straty ?
4. Czy obecnie mamy dobry czas na inwestycje w fundusz, niedawno slyszalem w wiadomosciach że gielda sie trochę skorygowala, dlatego IMO jednostki można teraz kupic stosunkowo tanio. Może poczekac 1-2 miechy aż sie wszystko ustatkuje ?
5. Ktore FA polecacie do poszczegolnych propozycji.

Ufffffffffff, troche to dlugie, ale przynajmniej znacie dokadnie moje wymagania i pytania. Z niecierpliwoscią czekam na wszelkie opinie, za ktore z gory dziękuję.
Pozdrawiam goodfather

P. S. Sorry za ewidentne okakeczenie mowy ojczystej, ale w klawie mi sie PL znaki #^%*&%#%&^!@^& :)
Wyświetlaj:
mirash84 / 2007-09-05 16:40 / portfel
aegon, skandia, axa, compensa. itd itp - wszystkie dzialaja na takiej samej zasadzie, nie placisz podatku (a raczej go odwlekasz na wiele lat) od zadnych konwersji po wszystkich dostepnych u nich funduszach na rynku (konwersja typu: arka - legg mason - bph itd...), nie placisz tez oplat manipulacyjnych od tych operacji itp itd... Podatku nie ma gdy umierasz i pieniadze dostaje uposażony, ktorego wybrales (nawet kogos z ulicy i jest to niepodważalne) .
TaS / 2007-09-03 01:47 / Tysiącznik na forum

zadowolibym sie 25- 30% rocznie przy wzglednej minimalizacji ryzyka dużej straty
(zaakceptuję straty do 10 - 15% pod warunkiem że nastąpi odbicie i inwestycja wypracuje
przynajmniej częsc zamierzonych zyskow w zamierzonym czasie)

wybacz ojcze chrzestny, ale... to bez sensu :) ja zaakceptowałbym pod wskazanym przez Ciebie warunkiem "odbicia" nawet 99,9% stratę...
zakładając odbicie z góry nie zakłądasz straty tylko przejsciowe problemy, a w takim razie fundusze akcyjne odpadają, choć inne nie zadowolą Twoich oczekiwań co do stopy zwrotu... paradoks nie do rozwiązania.

Zainwestowalbym dopiero w pażdzierniku, aż sie
sytuacja wyjasni.

sytuacja na giełdzie nigdy się nie wyjaśnia :) gdyby tak był to "wszyscy wiedzieliby kiedy wejsc"... rozumiesz niemożność takiej sytuacji?
to,ze wyczytałeś, że w październiku oczekuje sie wzrostów wynika raczej z cyklu koniunkturalnego, a nie z tygo,ze nagle zapali sie lampka "od dzis nie spadamy"...

1. najlepszy jest moim zdaniem mbank - sam decydujesz - czegos sie uczysz...
2. nie mam pojęcia :)
3.trudno to określić generalnie 30% to wysokie wymagania, w "normalnej sytuacji" na całym świecei zakładając stopę zwrotu czystych akcyjnych liczy się na 25% z tego co mi wiadomo.
3c. napisałem CI już na wstępie...
4. postępując na rynku zgodnie ze wskazówkami wiadomosci/faktów/informacji/dziennika tv trwam, czy czegokolwiek innego bedziesz raczej krok za rynkiem w dodatku to informacje dla mas, a nie dla zainteresowanych, tzn. maja dawać prostu i łatwy w odbierze obraz -a ten nigdy nie jest dokładny...
5. zawsze i wszedzie UniKorona najlepsza będzie :D :D
jertom / 2007-09-02 22:32 / portfel / Bywalec forum
bardzo duże wymagania i raczej trudne do zrealizowania z takim portfelem i dość krótki okres inwestowania a na pytania trudno odpowiedzieć jednym zdaniem
sprecyzuj trochę bardziej szczegółowo twoje wymagania i oczekiwania
radziej / 2007-09-03 21:53 / Bywalec forum
tu prawie kazdy ma za duze wymagania dla ciebie i zbyt trudne pytania stawia abys dal sobie rade, precyzowanie w niczym nie pomoze, ponieważ masz zbyt krotkie okresy blyskotliwego myslenia w ciagu dnia...
TaS / 2007-09-03 22:41 / Tysiącznik na forum
nie obrażaj jertoma - to swój chłop jest...
radziej / 2007-09-06 14:05 / Bywalec forum
może i Twój, ale on nawet nie wie co oznacza słowo "uznanie"..., z ekonomii jest jeszcze gorszy, z matematyki i działań podstawowych beznadziejny.
jertom / 2007-09-04 08:38 / portfel / Bywalec forum
dzięki TaS za uznanie co do ciebie już się wypowiadałem -chylę czoła za to co robisz na forum i choć często mam chęć podyskutować ale to może poza forum ogólnie popieram wszystko
co do radzieja to on nie może nikogo obrazić jest swoistą egzotyką na forum co prawda taką bez wyrazu i bezpłciową ale egzotyką a jego wypowiedzi pełne sensu i merytorycznych tresci świadczą tylko o autorze próbowałem wdać się w dyskusje ale jak sam widzisz jest to jak w reklamówce konrada bezsensu jak lokata
radziej / 2007-09-06 14:03 / Bywalec forum
egzotyka bez wyrazu i egzotyka bezpłciowa.... to ładne było. panie doradco jertom nie ma z panem o czym dyskutować, naprawdę.
TaS / 2007-09-04 22:21 / Tysiącznik na forum
Jertom,
nie musisz sie odgryzać Radziejowi jak niżej : "pax" :)


często mam chęć podyskutować ale to może poza forum

jesli w kwestiach funduszowych to smialo debatujmy publicznie - wszyscy na tym zyskają :) w dodatku wbrew temu co niektórzy myślą moja wiedza na temat funduszy i inwestowania jest BARDZO mała i chętnie się czegoś nauczę.

jesli temat niefinansowy to faktycznie lepiej pisz maila :D
goodfather / 2007-09-04 14:24
pax, pax !!!
To moj watek i nie pozwolę żeby zasmiecac go offtopami i slownymi przepychankami - ale jesli ktos na wlasnie takie ma ochotę - zapraszam http://forum.onet.pl/

A tak pozatym, to gdzie sie 2 bije, tam p. Sebastian Drutowski pisze do rzeczy, ale reszta w komentarzu jego wypowiedzi.
goodfather / 2007-09-03 13:32
@ TaS :
Co do wiadomosci/faktów/informacji/dziennika tv
trwam : 2 miechy temu nie dysponowalem jeszcze wiedzą o takim portalu jak money.pl, dlatego korzystalem z informacji dla mas - wina kiepskiego marketingu strony :)
2. Sprobuj prosze sklecic jakis portfel z Mbanku, ktory w najbliższych latach nie straci, a moze nawet zarobi.
3. I kilka slow na temat dlaczego Unikorona a nie inne.

@ jertom
dosc szczegolowo opisalem to w pierwszym poscie, ale powtorze to w oparciu o nowo zdobyte doswiadczenie:
Kapital 20k
Czas inwestycji: 1/3 srodkow 2 lata, reszta ~5lat
skladki: nie więcej niż 200zl na kwartal
stopa zwrotu : zależna od stopnia akceptowalnego ryzyka
akceptowalne ryzyko ~ 10%
wiedza o finansach: inaczej by mnie nie bylo na tym forum :)
Uwagi: pierwsza tego typu moja inwestycja, chcialbym miec możliwosc bezproblemowego wycofania czesci srodkow bez kosekwencji, fajnie gdyby portfel zbudowanybylby tak, aby sam mogl sie dopasowywac do aktualnej sytuacji na gieldzie ( tego nie mialy zlozone przeze mnie portfele).
Przemilczeliscie temat kupna certyfikatow INVESTORS FIZ, wiec prosze o opinie na ich temat.
jertom / 2007-09-03 20:33 / portfel / Bywalec forum
aby osiągnać planowaną stopę zwrotu 25-30% musisz mieć 70-80% w akcjach co jest nie do zrobienia przy akceptacji ryzyka 10%
dobór funduszy kwestia wolna każdy ma swoich faworytów
osobiście ostrożnie traktowałbym w tej chwili tfi ing i jego fundusze -zmiana zarządzających nie wyszła im na zdrowie co widać po wynikach nie lubię również hybryd typu zrównoważony i stabilnego wzrostu dlaczego obejezyj na www.holder.com.pl
z funduszy które lubię to nobel i unikorona oraz legg mason a jako równowaga arka ochrony kapitału
co do aegona i belki to płacisz belkę przy wypłatach i przy całkowitej wypłacie
nie płacisz przy transferach między funduszami
dlaczego aegno i scandia bo mają duży wybór funduszy bo można swobodnie zmieniac portfel bo odroczona belka bo można się przewalutować w inną walutę i inne
każdy moment jest zły i dobry na inwestycje zły bo niewiadomo co będzie jutro dobry bo inwestowanie w fundusze to dobra inwestycja
a na koniec zanim zaczniesz przejrzyj na open finace analizę pod tytułem dekalog klienta funduszy
radziej / 2007-09-06 14:09 / Bywalec forum
Ty powinieneś przejrzeć listę nekrologów doradców inwestycyjnych, kilka razy pojawiały się tam twoje pomysły i całkiem zasłużenie.
plazmer / 83.5.108.* / 2007-09-07 14:33
przegiołeś...

w przeciwieństwie do ciebie jertom chociaż pomaga w wyborze funuszy a ty oprócz idiotycznych wypowiedzi nic nie pokazujesz

dzięki czytaniu jego wypowiedzi udało mi się zarobić na funduszach

tego typu uwagi powinny być wycinane przez administratora
a ludzie twojego pokroju nie wpuszczani na forum
TaS / 2007-09-03 14:37 / Tysiącznik na forum
money.pl to nie jedyne źródło :) jest masa innych :)

2.
portfel z Mbanku, ktory w najbliższych latach nie
straci, a moze nawet zarobi.

oto i on:
40% Parasol UniFundusze FIO Subfundusz UniKorona Pieniężny
40% DWS Polska FIO Płynna Lokata Plus
20% LEGG MASON PIENIĘŻNY

może to troche złośliwy portfel, ale gwarantuje, że ani złotówki nie stracisz ;)

3. dlaczego UniKorona...
hmm
-mam zaufanie do zarządzającego - mało medialny gość, ale głowę ma tęgą...
-działają także za granicą naszej Ojczyzny
-istnieją na rynku od dawna
-inwestują w spółki z wigu20 (może nie wyłącznie, ale w dużej części)
-podają wycenę bez opóźnień
-szanują klienta (jak kiedyś miałem rejestr na 100zł to byłem mimo to traktowany poważnie w punktach obsługi, a np w bph-u już tak nie jest...)
-... czuję empatie do funduszu :D
goodfather / 2007-09-03 15:28
Noo na tym portfelu nic nie stracę ale zarobki będą "żalosne jak lokata", chcialbym zarobic trochę więcej, a zaproponowany przez ciebie portfel chyba nie korzysta z zalożonego 10% ryzyka straty.
Gdyby to byl Mbank, to może cos w tym stylu będzie stosunkowo bezpieczne i rentowne ?
20 % Fo i Rynek pieniężny lub lokata, cze pod parasolem unikorony
20 % Alianz AA
20 % Fundy stabilnego wzrostu, SEB4 + Skarbiec Ochrony kapitalu
10 % Parasol UniFundusze FIO Subfundusz UniKorona Zrównoważony + może Aktywna Alokacja z Parasola Unikorony ??
30 %:
1. FA, częsc może by pod parasolem Unikorony ( i jesli dobrze rozumiem za darmo będzie je można przeniesc do innego FI pod parasolem), reszta podzielona na WIOF Greece-Cyprus Opportunities , Fund PKO/CREDIT SUISSE Akcji i WIOF Baltic Opportunities Fund na przyklad.
2. INWESTORS FIZ proszę o opinie na jego temat, kupilbym przez Emaklera.

Przy wzroscie akcji/inwestora 30% stopa zwrotu brutto wynioslaby ~ 20%, przy stracie 30 % w skali roku wyszedlbym na 0 ( jesli reszta by nie nawalila, a tak żle chyba nie bedzie :)
Po odliczenu podatku i oplat bankowych moglbym wyjsc pod +15% przy dobrym trendzie, a to już mnie satysfakcjonuje.

Inna sprawa że dalej kusi mnie Deutsche Bank ogromnym wyborem zagranicznych fundow, np. templetonem i meriilem lynchem.
http://www.deutsche-bank-pbc.pl/tfi/notowania_funduszy_inwestycyjnych.php?societyID=9
Tu jest troche wynikow tych fundow, jak dla mnie stanowią bardzo ciekawą konkurencję Mbanku.
Stopy zwrotu są najczęciej wyższe, a możliwosc dywersyfikacji pod wieloma względami umożliwia częsciową minimalizacje ryzyka, Np. kilka fundow templetona mimo ostatniej korekty 3 ostatnie miechy jest ponad +15% do przodu.

P. S. Nie odbieraj tego posta jako "skoro wiesz lepiej to nic tu po mnie". Po prostu z moich zalozen odpada inwestycja 100% w rynek pienieżny, a najlepszym rozwiązaniem chyba będzie dywersyfikacja na rozne grupy fundow. Do ustalenia pozostaje wybor posrednika, % udzial FA lub FIZow i wybor konkretnych funduszy sposrod np. Funduszy Obligacji. Jako posrednika zarekomendowales MBank, więc prosze napisz w czym jest lepszy wg ciebie od db. Zarekomendowales też unikorone, i jak widzisz uwzględnilem ją już w moim portfelu.
TaS / 2007-09-04 22:04 / Tysiącznik na forum
zle mnie troche zrozumiałeś :) mój post był swiadomie złośliwy - napisałeś, że akceptujesz strate ale pod warunkiem, że zostanie odrobiona, a takiej gwarancji nie ma.... i tylko dlatego wypisalem Ci tylko gotówkowe.
4% to wcale nie tak mało - jeśli odkładasz systematycznie i długo - o ile inflacja nie jest wyższa :D

co do moich rekomendacji - mogą być błędne, np w kwestii unikorony :) mozesz sie sugerowac nimi, ale to nie jest tak, że dziele ludzi na dobrych z korona i zlych bez :D

moim zdaniem idziesz w dobrym kierunku - zagranica w db - ciekawa. To nowe wyzwanie, bardzo ciekawe...
pare uwaga: woif ma próg o ile pamietam 5tys złotych, a tempeltony ok 2000-3000 dolarów, wiec mozesz miec problem przy 20k by w nie wchodzi z dywersyfikacja.

rozne fundy bankowo, ale zastanow sie czy nie chcialbys oszczedzac dluzej :)
jan kowalski / 2007-09-02 21:36 / Tysiącznik na forum
widzę, że masz wielkie wymagania i chyba gorącą głowę. Tutaj bez nadmiernego ryzyka nie da się aż tyle zarobić, to nie giełda, to TFI. Po 5 latach nieprzerwanej hossy nachalne pchanie się w fundusze akcyjne, to delikatnie mówiąc, przesada. Z kolei bony i obligacje nie dają aż takiego zysku.
Wydaje mi się, że żyjesz marzeniami niemozliwymi do spełnienia, ale mimo wszystko, życzę powodzenia.
goodfather / 2007-09-02 22:03
Nie naoglądalem sie reklam Arki i nie żyję w swiecie fantasy, tylko chcę osiągnąc idealny kompromis, ktory na dzien dzisiejszy i najbliższych kilka lat w wielkim prawdopodobiestwie pozwoli mi pomnożyc oszczędnosci przy relatywnie niewielkim ryzyku. Dlatego proszę o podanie skadu takiego portfela, ktory twoim zdaniem najlepiej rozdysponuje moimi srodkami wg wymogow z 1 postu, nawet jesli jego wyniki odbiegalyby od zalozen ( a a tym że będą odbiegaly poinformowales mnie przed chwilą).

Zdaję sobie sprawę że wraz z większymi wymaganiami co do wyniku do kwaratu rosnie poziom ryzyka, szczegolnie po dlugim okresie wzrostow. Mimo to analizując wyniki np FA Templetona zauważylem, że niektore fundusze swietnie poradzily sobie z ostatnią korektą, notując nawet ~ +19% przez ostatnie 3 miechy. Chodzi o dobranie funduszy, ktore najlepiej wg Was radzą sobie w czasach zbliżonych do tych, ktore wg jana kowalskiego nadchodzą. Nawet jesli nie będą spelnialy moich ambitnych zalozen.
pozdrawiam.
jan kowalski / 2007-09-03 16:43 / Tysiącznik na forum
proszę mi wybaczy trochę obcesowy post, ale celowo nie polecam konkretnych funduszy inwestycyjnych, próbuję raczej podpowiedzieć jaką strategię zastosować. Wyniki wszystkich funduszy opierają się na notowaniach historycznych, nie dających praktycznie podstaw do rokowań w przyszłości. Każde zestawienie i dywersyfikacja portfela przedstawiona na tym forum będzie subiektywna i będzie opierała się na notowaniach historycznych.
Samodzielne zdywersyfikowanie portfela nie jest aż tak problematyczne, wystarczy zapoznac się ze skroconymi prospektami funduszy, przeanalizowanie np. tego:www.bankier.pl/wiadomosc/Ranking-funduszy-inwestycyjnych-TFI-VII-2007-1628600.html i można samemu próbować. Nie ma oczywiście gwarancji w powodzenie, ale wydaje mi się, że to najlepszy sposob na zbieranie doświadczeń i naukę,.
sebastian.drutowski / 2007-09-03 14:42 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Spróbuję jakoś doradzić. O ile dobrze zrozumiałem za dwa lata będzie Pan potrzebował 30% z zainwestowanej kwoty tj. jakieś 6000. Tu się prochu nie da wymyślić - dwa lata to trochę krótko zostają tylko fundusze bezpieczne. Pozostawił bym na AIG Pieniężny, PKO/CS Obligacji Długoterminowych (Extra) i Skarbiec Ochrony Kapitału. W części przewidzianej do dłuższej inwestycji postawił bym na Investora FIZ, Selektywny, Unikoronę i Allianza Aktywnej Alokacji.
Investor FIZ 5.000
ING Selektywny 3.000
Unikorona Akcji 1.000
Allianz Akt. Alok. 5.000
Skarbiec Ochrony Kapitału 1000
PKO/CS Obligacji Długoterminowych 2.500
AIG Pieniężny 2.500
Pierwsze cztery fundusze to zdecydowanie musi być inwestycja długoterminowa - minimum pięć lat. Czy Pan na niej straci? Przynajmniej nie powinien, bo akurat fundusze aktywnej alokacji, FIZ-y i ten F.Selektywny mają bardzo elastyczną konstrukcję i są w stanie korzystać z różnych mechanizmów zabezpieczających w sytuacji, gdy dojdzie do długotrwałego kryzysu na rynku akcji. Zaletą Unikorony jest to, że chociaż jest to fundusz akcji ma w swoim portfelu spory pakiet akcji największych spółek o bardzo dużej płynności z indeksu WIG 20. To kolei wpływa na jego większą stabilność. Ma mniejszą ekspozycję na zysk, ale w czasie spadków powinien zdecydowanie mniej stracić.
Niestety ale nie za bardo jest miejsce w Pana portfelu w tej chwili na fundusze Franklina Templetona. Minimalna wpłata to 2500 USD. Poza tym ich najlepsze fundusze to agresywne fundusze akcyjne. Cudów nie ma - jeśli przyjdzie odwrócenie trendu to i te fundusze będą tracić - a straty mogą być nie do zaakceptowania. Poza tym o geograficzną dywersyfikację portfela tak bardzo bym się nie martwił - zapewnia to Panu Investor FIZ, który jest funduszem globalnym.
A teraz co do wysokości strat. Ja nie jestem w stanie Panu tego zagwarantować, że Pan nie straci. Świat jest nieprzewidywalny, a rynki kapitałowe tym bardziej. Ryzyko zawsze istnieje, nawet jeżeli ma się w swoim portfelu same instrumenty bezpieczne. Ja bardziej starałem się Panu pokazać te instrumenty, które może nie należą do gigantów historycznych stóp zwrotu, ale gdy na świecie stanie się coś złego to zapewnia Panu w miarę miękkie lądowanie. Stopy zwrotu na poziomie kilkudziesięciu procent to już historia. I jak mówią nasi południowi sąsiedzi - to se nevrati. Pozdrawiam
goodfather / 2007-09-04 14:52
Co tu dużo mowic - ten portfel po prostu mi pasuje i z grubsza spelnia moje wymagania - dziękuje za bardzo trafną odpowiedz. Mysle ze smialo moge zaakceptowac go jako podstawe mojego portfela, do ktorej wprowadzeniewielkie korekty:
- w mBanku nie ma ING Selektywnego ( a przynajmniej go nie znalazlem) To jednak zaden problem, bo jest wystarczajacy wybor podobnych mu fundow.
- myslalem o tym zeby jakies 1500 wrzucic w 2-3 FA wiof, ktore ostatnio dobrze prosperują i pytam czy to ma sens
- mam jeszcze troche innych oszczędnosci, ktorych mogę potrzebowac w kazdej chwili i nie chce zamrazac, dlatego leża w pko na zwyklym koncie i miesiecznie zarabiaja 20 gr od depozytu ( podczas gdy oplata za prowadzenie rachunku to 11.50 ). Myslalem nad mBankowskim koncie Emax plus, ktore jesli dobrze zrozumialem jest bezplatne i ma 4.5% w skali rocznej.
- FIZy lepiej kupic w pazdzierniku przez zapisy, czy na gieldzie now ? Czy za konto eMakler jest pobierana jakas oplata miesieczna ( z tego co wyczytalem wydaje mi sie ze nie).
- tytulowe 20k to tylko taka zmyla, tka naprawde mam 22 :) Wobec tego pytam o crtyfikaty Investors LBO, czy warto zalapac sie na taki 1-2 certyfikaty ? Czy moze te 2k lepiej rozlozyc jak reszte w mbankowskie FI
- kwartalnie będe mogl czasami doloczyc jakies 300 - 400 zl, rozumiem ze te pieniądze przeznaczycac na kupno kolejnych j. u. funduszy ktore juz mam w portfelu.
to chyba wszystkie moje pytania na teraz.
Dziękuje za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.
pozdrawiam goodfather

A co do poludniowych sasiadow to wg mnie:
vrati, vrati jeno ne widmo nekdy :)
kruczi / 2007-09-04 21:13
minimalna wpłata w przypadku WIOF to 5000
goodfather / 2007-09-04 21:21
z tej strony wynika że to 1000zl:
http://www.mbank.com.pl/inwestycje/fundusze/narzedzia/tab_kwot_min.html
dla wszystkich WIOFow
kruczi / 2007-09-04 21:49
przyznaje racje, ale jakiś miesiąc wstecz było tak jak napisałem
TaS / 2007-09-06 00:52 / Tysiącznik na forum
potwierdzam -- tez pamietam, ze minimum było 5000... może coś tam wsadzę teraz? ;)
sebastian.drutowski / 2007-09-04 21:06 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Otóż na polskim rynku nie ma takiego drugiego funduszu jak ING Selektywny. Jest to fundusz oportunistyczny, inwestujący tylko w wybrane okazje giełdowe. Poza tym chociaż nie jest aktywną alokacją, podobnie jak w funduszach tego typu, zarządzający nim, mają możliwość w przypadku odwrócenia trendu giełdowego, całkowicie przemodelować portfel i pozbyć się akcji na rzecz instrumentów bezpieczniejszych (np. papierów dłużnych). Poza tym nie bez znaczenia jest też fakt, że chociaż jest to fundusz akcyjny jego ryzyko inwestycyjne jest na poziomie funduszu zrównoważonego lub f. stabilnego wzrostu. Jak dla mnie ten fund to podstawa długoterminowej inwestycji.
Jeśli chodzi o fundusze WIOF to jest to nowa firma na polskim rynku. Ale co do ich konkretnych funduszy to mam jednak pewne wątpliwości. Świetne wyniki pokazały za ostatni rok m.in. Greece-Cyprus Opportunities Fund i Adriatic-Balkan Opportunities Fund. Ale tak się zastanawiam, co będzie dalej gdy dojdzie do dekoniunktury. A nawet gdy nie dojdzie, czy np. Cypr, Grecja, Czarnogóra, Serbia, Macedonia, Chorwacja należą do państw, które będą potęgami gospodarczymi. Czy gospodarki tych państw posiadają wystarczający potencjał wzrostowy, aby w dłuższej perspektywie zainwestować w ich spółki poprzez w/w fundusze. Mam pewne wątpliwości. Rozsądek podpowiada, że raczej dla tego typu inwestycji wypadałoby się oprzeć na jakichś mocniejszych fundamentach. Dlatego według mnie o wiele lepszym rozwiązaniem byłby np. rynek rosyjski głównie z jego gigantycznymi firmami wydobywczymi, które są oczkiem w głowie nie tylko Kremla. Towarzystwo WIOF posiada taki fundusz działający na rynku rosyjskim, ale nie umiem Panu powiedzieć o nim nic bliższego. Ale szczerze powiem Panu, że zamiast brać coś niepewnego to już chyba wziął bym f. Uniakcje NE, który posiada odpowiednią ekspozycję na rynek rosyjski i ma w swoim portfelu akcje m.in. Gazpromu, Łukoilu, węgierskiego Mola, czeskiego Cez-u. Tam owe 1500 pln można by było ulokować. Jeśli nie tam, to dołożyć po 500 pln do Selektywnego, Unikorony Akcji i Aktywnej Alokacji.
Fundusz Investora LBO FIZ o który Pan pyta, to zupełnie nowe rozwiązanie na polskim rynku. Na pewno może być ciekawy, ale tylko jako dodatkowa dywersyfikacja portfela. Jest jakąś alternatywą, bo będzie niezależny od giełdy. Ale z drugiej strony ta niezależność będzie się wiązała z podwyższonym ryzykiem, bo będą to spółki z sektora niepublicznego, a więc o dużo niższej płynności finansowej. Dałbym temu funduszowi trochę czasu na rozkręcenie się i pokazanie jakiś wyników.
Co do jakichś oszczędności na boku na niespodziewane wydatki - dobrze takowe posiadać. Wydaję mi się, że jeszcze lepszym rozwiązaniem niż ten Emax plus będzie np. konto samooszczędzjące w Polbanku. Oprocentowanie to 5%, bezpłatne prowadzenie, kapitalizacja miesięczna, możliwość wpłacania i wypłacania do woli bez groźby utraty odsetek, do tego karta kredytowa za free, bezpłatne przelewy zewnętrze i wewnętrzne. Szczegóły znajdzie Pan na ich stronie internetowej.
Ponieważ kupuje Pan tylko dwa certyfikaty Investora FIZ to nie bawił bym się w zakładanie rachunku maklerskiego tylko kupił je w ofercie publicznej.
Z tego co się orientuje e-makler należy do jednych z najtańszych rachunków maklerskich na rynku. Otwarcie i prowadzenie jest bezpłatne. Płaci się tylko 0,39% prowizji od każdej transakcji (kupna i sprzedaży) w przypadku akcji i nieco mniej w przypadku obligacji. W ciągu roku kalendarzowego trzeba dokonać minimum jednej transakcji - inaczej jest opłata 30pln. Jeśli o czymś zapomniałem to mnie ktoś poprawi.
Wolne środki, które Panu będą sie pojawiać, powinien Pan dopłacać do stworzonego przez siebie portfela, ale z zachowaniem proporcji wyjściowych pomiędzy poszczególnymi funduszami. W razie kontynuowania hossy spokojnie można dopłacać do Unikorony i Selektywnego. W czasie bessy do obu aktywnych alokacji i funduszów obligacyjno-pieniężnych. Poza tym dobrze by było aby nie wpłacić wszystkiego od razu. Powiedzmy od końca października do połowy listopada wpłaca Pan stopniowo 10 tys. z podziałem na poszczególne fundusze. No może to być 15 tys., jeśli kupi Pan od razu dwa certyfikaty Investora. Po nowym roku, gdzieś w połowie stycznia można ulokować drugą część. Pozdrawiam.
goodfather / 2007-09-05 14:55
Pisal Pan że ING selektywny to jeden z ciekawszych fundow na PL rynku. Niestety nie ma go w ofercie mbanku. Wobec tego nalezaloby albo zastapic go innymi funduszami, albo przejsc do innego banku ( tylko nie wiem czy warto z powodu jednego funduszu).

Co do WIOF to prawdopodobnie te srodki rozdysponuje pomiedzy kilka FA ( chocby Uniakcje NE, mbank Agresywny i PKO/CREDIT SUISSE Akcji), byc moze WIOF, a w razie korekt/bessy w Alianza AA i FO. Wszystko bedzie zależalo sytuacji na gieldzie w dniach, w ktorych będe wplacac srodki i mysle że dyskusje na ten temat rownież należaloby przeprowadzic po ustabilizowaniu gieldy ( jesli oczywiscie takowe nastapi).

Investors FIZ LBO chyba rzeczywiscie potraktuje jako dodatkową dywersyfikacje i o ile zdąze zalozyc rachunek i emaklera w mbanku i zostana jakies wolne certyfikaty to zapisze sie na 1-2 sztuki. W razie bessy na pewno będą jedną z ciekawszych częsci mojego portfela.

Lokata- - fajnie że znalazl Pan konto o jeszcze większym oprocentowaniu, ale jesli jedyna poważna rożnica to te 0.5% zarobku więcej, to raczej zostanę przy mBanku, ponieważ wole miec wszystko w jednym miejscu. Inna sprawa to dodatkowa fatyga przy zakladaniu konta,i niewielka kwota, jaka mialaby sie znalesc na tej lokacie - dlatego te 0.5% nie gra roli. Reasumując jesli nie ma Pan poważnych zastrzezen do eMax PLUSa, a jego podstawową wadą jest to, że nie jest najlepszy, to wybiore mbank.

Kupno certyfikatow w ofercie publicznej to jak rozumiem zakup przez biuro maklerskie BGŻ. Niestety żaden z oddzialow tego biura nie znajduje się wystarczająco blisko mnie, dlatego wolalbym skorzystac z eMaklera.

Uprzedzil Pan moje pytanie dot. rozlożenia w czasie kolejnych zakupow :)
Dziękuję za odpowiedzi, jesli wyklaruje się sytacja z selektywnym, to moge smialo powiedziec że sklad i strategia mojego portfela zostaly uksztaltowane, co zawdzięczam userom pewnego wspanialego forum.
Pozdrawiam
sebastian.drutowski / 2007-09-05 19:22 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Nie wiem czy mnie Pan dobrze zrozumiał z tym f. Selektywnym, bo jego zakup np. w banku ING nie wiąże się z żadnymi zbędnymi formalnościami. Pan nie musi mieć np. konta w banku ING żeby taki fundusz kupić. Pan po prostu wchodzi i otwiera rejestr wszystkich subfunduszy ING i potem można dokonywać już wpłat przelewami w takiej wysokości i w takich terminach jakie Panu najbardziej odpowiadają. Ten fundusz, naprawdę wart jest zachodu, żeby koło niego pochodzić. W otwartym subrejestrze będzie Pan miał jeszcze inna ciekawą propozycję ING na przyszłość, tym razem sektorową - f. ING Środkowoeuropejskiego Sektora Finansowego.
Jeśli już Pan się decyduje na Uni NE to niech już Pan przy nim zostanie. Rozdysponowanie środków dalej pomiędzy mbank agresywny (pod tą nazwą kryje się F. Top Funduszy Akcyjnych Skarbca) i PKO/CS Akcji trochę mija się z celem. Po prostu oba te fundusze inwestują (Skarbiec dodatkowo to fundusz funduszy) w podobne pakiety akcji co Unikorona Akcji, więc to żadna dywersyfikacja. To już lepiej zainwestować z 1000 pln w UNI NE i resztę dołożyć do Unikorony Akcji lub gdziekolwiek indziej. Investor LBO to może być dobry pomysł, ale właśnie nie więcej niż jeden, dwa certyfikaty. Pozdrawiam
goodfather / 2007-09-06 17:53
Noo nie wiedzialem że TFI ING jest takie "user friendly", ale jesli tak, to tylko sie cieszyc i inwestowac.
W przyszlym tygodniu zaloże konto w mbanku i rejest ING i zaczne inwestycje. Myslę że większosc pieniędzy wplacę do listopada, resztę po swiętach. jesli po drodze pojawią się jakies pytania lub wątpliwosci to na pewno tutaj wrcę.
W tym miejscu dziękuję za pomoc, szczegolnie p. Sebastianowi.
Pozdrawiam goodfather
mira / 83.22.34.* / 2007-09-04 21:50
witam A co można powiedzieć o Funduszu Parasolowym CU. Chcę zainwestować i mam ofertę tej firmy
sebastian.drutowski / 2007-09-05 13:50 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Firma jest naprawdę solidna. Szczególnie ich dwa fundusze stabilne (CU Ochrony Kapitału i CU Stabilnego Inwestowania) mają znakomite rekomendacje na rynku. Ale czy jest sens wkładać wszystkie oszczędności do jednego towarzystwa? Oferta parasoli jest dużo większa - chociażby Union Investment, Allianz, Skarbiec, ING. Może warto te oszczędności jakoś podzielić pomiędzy różne towarzystwa i różne klasy funduszy, aby jakoś rozłożyć ryzyko. Ale jeśli ma to być np. tylko jeden fundusz, to CU jest dobrym miejscem żeby zacząć inwestowanie. Pozdrawiam.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy