Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Jak założyć własną firmę?

Jak założyć własną firmę?

Infobot / 2012-03-02 14:08
Już od dłuższego czasu przymierzam się do otworzenia własnej firmy. Przepracowałem z dziesięć lat przy wykończeniach wnętrz i stwierdziłem że to chyba najwyższy czas żeby zająć się własnym biznesem. Doświadczeniem już mam, wiem mniej więcej jak to działa, jedyny problem , to problem z formalnościami. W jaki sposób mam założyć firmę? Czy mógłby mi ktoś krok po kroku powiedzieć jakie pisma mam złożyć żeby zarejestrować firmę?
Wyświetlaj:
Natalia315 / 188.33.225.* / 2023-10-28 10:32
Otwarcie własnej firmy może być ekscytującym i satysfakcjonującym wyborem zawodowym. W Polsce, procedura zakładania firmy składa się z kilku etapów. Oto kroki, które powinieneś podjąć, aby zarejestrować swoją firmę:
1. Wybór Formy Prawnej Firmy:

Musisz zdecydować, jaką formę prawną chcesz dla swojej firmy. Najczęstsze opcje to jednoosobowa działalność gospodarcza (jednoosobowa firma) lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Wybór ten zależy od Twoich preferencji i potrzeb biznesowych.
2. Wybór Nazwy Firmy:

Wybierz unikalną nazwę dla swojej firmy, która nie jest już zarejestrowana przez inną firmę w Polsce. Upewnij się, że nazwa jest odpowiednio krótka i łatwa do zapamiętania.
3. Dokumenty Rejestracyjne:

Dla jednoosobowej działalności gospodarczej: Złóż wniosek CEIDG-1 w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: Sporządź umowę spółki i zarejestruj ją w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

4. NIP, REGON, ZUS:

NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej): Złóż wniosek o nadanie numeru NIP w lokalnym urzędzie skarbowym.
REGON (Numer Identyfikacji Regon): Złóż wniosek o nadanie numeru REGON w urzędzie statystycznym.
ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych): Zgłoś się do ZUS i zarejestruj swoją firmę jako płatnika składek na ubezpieczenia społeczne.

5. Otwarcie Konta Bankowego Firmowego:

Otwórz osobiste konto bankowe dla swojej firmy. Bank może wymagać dokumentów rejestracyjnych firmy.
6. Podatki i Rachunkowość:

Skonsultuj się z księgowym, który pomoże Ci zrozumieć zasady podatkowe i prowadzić odpowiednią dokumentację finansową.
7. Pozostałe Zgłoszenia:

Sprawdź, czy Twoja działalność wymaga jakichkolwiek dodatkowych zezwoleń lub licencji. Niektóre branże mogą podlegać specjalnym regulacjom.
8. Rozpoczęcie Działalności:

Po zarejestrowaniu firmy i uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz numerów identyfikacyjnych, możesz oficjalnie rozpocząć swoją działalność.

Pamiętaj, że każda firma może mieć specyficzne wymagania, więc warto skonsultować się z prawnikiem lub doradcą ds. przedsiębiorczości w Polsce, aby upewnić się, że wszystkie formalności zostały spełnione poprawnie. Życzę Ci powodzenia w prowadzeniu własnego biznesu! Jako wartościowe źródło informacji polecam także artykuł: https://www.eluban.pl/artykul-4media/21795,w-jakiej-formie-organizacyjno-prawnej-moze-byc-prowadzona-dzialalnosc-gospodarcza
Mariusz354 / 188.33.240.* / 2023-09-25 15:45
Jeśli zaczniesz działać w branży produkcyjnej to najlepsze maszyny produkcyjne oferuje firma Linkap. Polecam!
RafałFalek / 188.33.232.* / 2023-08-28 22:56
Jeśli zamierzasz podjąć współpracę z zagranicznymi kontrahentami, np w celu sprowadzania materiałów z importu, polecam usługi biura tłumaczeń ASD Biuro - są bardzo rzetelni.
Eryk_ron / 85.221.137.* / 2023-07-31 11:47
W przypadku rozpoczęcia działalności w branży medycznej, przy zakładaniu przychodni, można skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Mazowieckie Biuro Rozliczeń Kontraktów, słyszałem że zajmują się całą biurokracją.
ZenonM / 188.33.248.* / 2023-06-28 17:27
Działalność może wymagać certyfikacji produktu. W tym zakresie polecam usługi firmy TÜV NORD Polska.
PatryKj / 77.65.80.* / 2023-05-27 20:00
Doskonałej jakości usługi transportowe oferuje HDS-WARSZAWA. Polecam, rzetelnie wykonują zlecenia.
MarekLN / 188.33.240.* / 2023-05-22 20:34
Wchodząc na rynki zagraniczne polecam współpracę ze sprawdzonym i niezawodnym biurem tłumaczeń jakim jest Tłumacz in Poland.
Wojciech7mono / 188.33.240.* / 2023-04-30 20:40
Polecam wsparcie oferowane przez GRENKE. Pomogą ci w codziennej działalności co pozwoli ci w 100% skupić się na działaniach własnych.
GawełMAn / 5.173.253.* / 2021-07-24 19:31
Świetnej jakości sprzęt biurowy jak kserokopiarka ze skanerem i drukarką, w korzystnych cenach oferuje firma SmartCopy. Polecam ich produkty.
Emiliannski / 5.173.252.* / 2021-07-21 13:15
Po założeniu własnej firmy remontowo-budowlanej warto nawiązać współpracę z firmą sprzątającą SETI, która oferuje usługi sprzątające oraz wynajem maszyn czyszczących.
Perestas / 77.254.107.* / 2021-05-13 11:20
Mi się udało bez żadnych niespodzianek http://www.danceandmove.pl/pomysly-na-wlasna-dzialalnosc-bez-duzego-wkladu/wszystko układa się bardzo dobrze.
greflo33 / 178.183.6.* / 2023-04-27 14:13
Warto zajrzeć http://michalloniewski.pl/poczatki-prowadzenia-firmy-w-niemczech-czy-warto/ wszystko masz wyjaśnione.
albert2303 / 77.45.41.* / 2012-03-04 21:20
witam
założenie firmy nie jest wcale takie trudne, trzeba tylko odpowiedzieć sobie na kilka pytań...
Najpierw rejestracja w U Miasta lub Gminy na druku CEIDG, możesz to zrobić również przez portal internetowy. W druku określasz nazwę firmy oraz zakres prowadzonej działalności wg kodów PKD, podajesz termin rozpoczęcia działania firmy, określasz czy chcesz być płatnikiem zus czy krus (raczej zus, bo do krusu należą ci, co maja ziemi itp) i tak w małym skrócie to wygląda.
Następnie musisz zastanowić się jaką formę opodatkowania wybrać, ryczałt a może księgę, czy być płatnikiem podatku vat, czy też nie. Jeżeli wybierzesz ryczał, to musisz to zgłosić do właściwego urzędu skarbowego, jeżeli chcesz być do tego płatnikiem vat, to również trzeba to zgłosić. Musisz przeanalizować, co sie bardziej opłaca.
No i na koniec spotkanie z zusem. Masz prawo do skorzystania z opłacania preferencyjnych składek zus przez pierwsze pełne 24 miesiace prowadznie działalności jezeli:
- przez ostanie 5 lat nie prowadziłeś działalności gospodarczej,
- nie będziesz wystawiał faktur na rzecz byłego pracodawcy,
Jeżeli któryś z tych czynników nie zostanie spełniony, to obowiązuję Cię zus w wysokości około 975zł a mały zus wynosi około 396zł.
Fakt rozpoczęcia działalności trzeba zgłosić w zusie,

pozdrawiam

Najnowsze wpisy