Forum Forum podatkowePIT

Jak zgodnie z prawem przyjmować darowizny jako os fizyczna?

Jak zgodnie z prawem przyjmować darowizny jako os fizyczna?

Michał Dorecki / 109.207.100.* / 2017-08-21 21:31
Dobry :) Prowadzę serwis/blog i sporo ludzi zwraca się z pytaniem, czy szybszy jego rozwój mogą wspomóc darowizną. Chcialbym to umożliwić, jednak do tej pory nie miałem pojęcia jak to działa, a nie chcę być na "czarnej liście" US.

Jestem osobą fizyczną i chciałbym takie darowizny otrzymywać na konto. Wiem, że w ciagu 5 lat mogę otrzymać max niecałe 5 tys zł darowizny od jednej osoby by nie płacić podatku, jednak nie w tym problem. Chciałbym wiedzieć, jak to wszystko rozliczyć i czy mogę przyjmować pieniądze w tej formie nie mając firmy, fundacji itp.

Proszę o pomoc :)
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-08-22 07:30
Ten limit w tzw. III grupie podatkowej- czyli od darczyńców zupełnie niespokrewnionych wynosi konkretnie 4902 zł i nie w ciągu 5 lat, tylko czasem nawet 6, bo limit kwotowy rozpatruje się w ujęciu 5 lat poprzedzających rok obecnej darowizny łącznie z nią i ewentualnymi innymi tegorocznymi darowiznami.

Przy zachowaniu więc ww obu limitów od tego samego darczyńcy - darowizna NIE podlega opodatkowaniu ani wykazaniu/rozliczeniu w US.

Należy oczywiście przechowywać dowody owych darowizn (przelewy) i zadbać by darczyńcy owego określenia 'darowizna' w tytułach przelewów używali- na wypadek postępowania/zarzutu posiadania nieujawnionych dochodów.

No i formalnie po to, by też 'liczyć' przez owe 5-6 lat owym darczyńcom 'słupek', czy aby nie doszło do przekroczenia limitu kwotowego.

Jeśli tak- wtedy zeznanie SD-3 w ciągu miesiąca od uzyskania darowizny limit przekraczającej.
Michal Dorecki / 94.254.145.* / 2017-08-25 17:23
Wiwan, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Zamierzam stworzyć osobne, darmowe konto w banku właśnie na ten cel, by wszystko było uporządkowane i nie mieszało się z przelewami osobistymi.
wiwan / 2017-08-25 18:38
Tego akurat ustawa o podatku od spadków i darowizn nie wymaga.

Najnowsze wpisy