Forum Forum emerytalneZUS

jak zmniejszyć składki ZUS

jak zmniejszyć składki ZUS

Drops12 / 2012-10-10 13:33
Za niedługo otwieram moją pierwszą w życiu firmę... jedyne co mnie przeraża to składki ZUS, nasłuchałem się wielu rzeczy o ZUS-ie i urzędzie skarbowym od moich znajomych... obawiam sie że może dojść do takeij sytuacji że wszytwko co zarobię będę musiał oddać ZUS-owi... czy może mi ktoś doradzić jak zmneijszyć składki ZUS?
Wyświetlaj:
Marek_kielce / 198.0.85.* / 2014-07-07 16:33
Generalnie własna firma w tym kraju jest cholerna orka na ugorze! Cała tona biurokracji, żaden urzędas Ci nie pomoże tylko kłody pod nogi rzuca i nic więcej. Opłaty w ZUSie horrendalne i co z tego że dostałem wielką zniżkę z tytułu okresu preferencyjnego jak już po 6 miesiącach musiałem zatrudnić pracownika i koszta większe niż młody jest w stanie zarobić?! Za niedługo sam przejdę na normalne opłaty i ciekawe jak ja na życie zarobię skoro całą kase mi ZUS kradnie?! Co gorsza jak się człowiek popsuje to i tak mu ten ZUS nie pomoże bo ani renty ani porządnego leczenia nie zapewnią.. no i jak żyć PANIE TUSK?!
wiwan / 2014-07-07 20:40
Sprostujmy dwie rzeczy:

- ZUS leczenia nie zapewnia, uczestniczy jedynie w pobieraniu s. zdrowotnej na zasadzie zadania 'zleconego' przez NFZ. No chyba, że wliczymy tu 'leczenie' sanatoryjne w ramach prewencji rentowej z ub. chorobowego.

- ZUS działa na podstawie kilku ustaw, kilkudziesięciu rozporządzeń wykonawczych- proponowałbym, aby w tym merytorycznym- w odróżnienia od działu aktualności- dziale forum nie stosować zatem takiej 'poetyki', że ZUS kradnie....
Bogdan_1968 / 200.16.119.* / 2014-07-11 10:03
Jak nie mówić, że [...]skoro przez 40 lat pracy przeciętny polak wpłaca do ZUS 492950,40 zł!! Średnia emerytura to ok. 1500zł. Więc, żeby wybrać na stare lata to co włożyłem musiałbym żyć przez ponad 328 lat! Kasy, którą wpłaciłem nikt z moich bliskich nie dostanie tylko zostaje ona w ZUSie. Jak miałem wypadek to mi ZUS ledwo chorobowe przyznał, odszkodowania dostałem 850zł a nie mogłem się ruszać przez 4 miesiące bo noga w 2 miejscach złamana, więc jak nie mówić, że [...] nie kradną!!
I co mają powiedzieć ludzie, którym ZUS zgubił dokumenty i nie dostaną pełnej emerytury ? [...] Mają piękne pałace pobudowane za pieniądze podatników i emerytów, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, więc jak mam nie mówić że ZUS kradnie?!
Zgodnie z tym co widzę i z tym czego jestem świadkiem, a przede wszystkim w zgodzie z moimi odczuciami, mówię - ZUS KRADNIE!!


### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
wiwan / 2014-07-11 17:32
1. skąd taka kwota przeciętnej składki ?
2. nawet zakładając taką, z tego ułamka wychodzi 328 MIESIĘCY, a nie lat
3. średnia emerytura z ZUS po waloryzacji w marcu 2013 wynosiła 1908 zł
4. średni staż ubezpieczeniowy emeryta ZUS w 2012 wynosił 33,4 roku

5. rodzina po zmarłym w wielu przypadkach może uzyskać r. rodzinną, co prawda z innego ubezpieczenia. Środki z subkonta są 'dziedziczone' analogicznie do OFE. Postulowanie pełnego dziedziczenia oznaczałoby 100% szkodowość ub. emerytalnego niemożliwą przy takim poziomie składki.
itd.

Pałace....takie same ma każda inna instytucja państwa, i jak każda inna jest utrzymywana przez wszystkich podatników. Niekoniecznie w ZUS ubezpieczonych. Nie ma tu systemowej różnicy między ZUS, a np. UKE, URE czy Ministerstwem Kultury.
Rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana niż odczucia.

I bynajmniej dziura w FUS w wysokości już niemal 70 mld rocznie nie wynika ze złodziejstwa ZUS.

Sam system repartycyjny z definicji jest deficytowy, bo istnieje inflacja i społeczno-konstytucyjny wymóg waloryzacji składek, a potem świadczeń.

Owszem, b. wiele jest do poprawienia, co już zresztą w pewnym stopniu zrobiono- wygasza się e. wcześniejsze. Nadal zostają niestety e. górnicze dewastujące FUS.
clerucio / 5.172.252.* / 2014-07-18 10:52
Dlamnie @bogdan ma racje kradniecie padalce! I bron sobie swojej instytucji jak chcesz ale [...[]obywatelim jak chcecie.
Mowisz ze kazdy ma palace ale nie kazda instytucja doprowadza do tego ze 3miliony osob nie dostanie naleznej emerytury bo ich dokumenty zgnily w waszych magazynach!! Co roku brakuje na emerytury 30-40 mld zl - to prawie tyle ile wynosza podatki od dochodow osobistych!! A Wy sobie stawiacie mega palace (np w lodzi za 33mln) organizowane sa wam wycieczki wakacyjne! W calej polsce jest ok.1500 karetek a ZUS ma ok. 1700 samochodow sluzbowych!!! Wiec wes mnie nie w zlosc hipokryto jeden i nie bron swojego pracodawcy tylko otworz oczy i zacznij zmieniac ten [...] od srodka skoro mozesz bo tam pracujesz!!

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
wiwan / 2014-07-21 14:47
NIE jestem pracownikiem ZUS.

Tym razem sprostuję natomiast kwestię braku dokumentacji. Problemy ubezpieczonych w tym zakresie wynikają z przyczyn po stronie ich płatników, a nie ZUS. Nie zgniły dokumenty w ZUS, bo ich ZUS nie miał- ma zewidencjonowane składki dopiero po roku 1998 (poza osobami prowadzącymi DG). Wcześniej była taka konstrukcja w ogóle ub. społecznych, że nie było dokumentacji imiennej. Tylko zbiorcza od każdego płatnika. Stąd potrzeba dokumentowania zarobków i samych okresów ubezpieczeniowych przy wniosku emerytalnym, czy 'zabawa' z wyliczaniem kapitału początkowego.
wiwan / 2012-10-10 13:57
Zamiast się przerażać- należy wysokość składek poznać.
Aktualne z DG:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/skladki;zus,18,0,429074.html

Oczywiście w 2013 będą wyższe.

1.Można skorzystać z ulgi 24miesięcznej dla początkujących 'działaczy' gospodarczych- czyli stosowania ok. 5x niższej preferencyjnej podstawy ub. społecznych.
W 2013 r. wyniesie ona 480 zł.
Ale wyklucza to współpracę z byłym ( rok obecny i poprzedni) lub obecnym pracodawcą w zakresie podobnym jaki wykonywał/uje Pan na etacie.

2. Można skorzystać z faktu dobrowolności s. społecznych z DG, jeśli jednocześnie będzie Pan na etacie z płacą przynajmniej minimalną.

3. Ostrożnie z 'optymalizacjami' polegającymi na oskładkowaniu DG za granicą.
Drops12 / 2012-10-10 14:11 / Bywalec forum
No tak, tylko z drugiej strony jak się czyta o kolejnych podwyżkach składek ZUS... duża część moich znajomych musiała zawiesić działalność gospodarczą , z tego powody iż po zapłaceniu składek wychodzili na zero , albo na minusie...
tańczący_z_fundami / 195.149.64.* / 2012-10-11 12:29
Słuszną linię ma nasza władza...

Najnowsze wpisy