Forum Forum prawneCywilne

Jak zrzec się obywatelstwa?

Jak zrzec się obywatelstwa?

Lizard King / 2011-08-09 11:56
Mam takie dosyć dziwne pytanie: w jaki sposób mam się zrzec obywatelstwa Polskiego? Gdzie mam złożyc odpowiednie wnioski? I czy muszę w takim wniosku wyjaśnić czemu się zrzekam?
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-08-09 12:44
Trzeba mieć inne obywatelstwo lub promesę przyznania takowego.
Wniosek w Urzędzie Wojewódzkim, postanowienie wydaje Prezydent RP.
Potrzebne :
-wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego,

kopia wszystkich stron dowodu osobistego,

oryginały odpisów skróconych aktów urodzenia i małżeństwa wydanych przez polski urząd stanu cywilnego. Dane w odpisach powinny być zgodne. W przypadku niezgodności danych należy je ujednolicić,

życiorys sporządzony własnoręcznie w języku polskim, w formie opisowej ze wskazaniem m.in. wykształcenia, miejsc zatrudnienia, miejsc zamieszkania małżeństw i dzieci,

własnoręcznie sporządzone oświadczenie o zrzeczeniu się obywatelstwa polskiego,

poświadczoną urzędowo kopię wszystkich stron paszportu zagranicznego lub dokument o przyrzeczeniu nadania obywatelstwa innego państwa (promesa),

własnoręcznie sporządzone oświadczenie, że nie toczy się przeciwko wnioskodawcy postępowanie sądowe,

aktualną fotografię formatu paszportowego.

Podstawa-art. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1962 roku o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353 z późn. zm.), oraz przepisy rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie lub wyrażenie zgody na zrzeczenia się obywatelstwa polskiego oraz wzorów zaświadczeń i wniosków (Dz. U. z 2000 r. Nr 18, poz.231 z późn. zm.).
Lizard King / 2011-08-09 13:01
Dziękuję za szybką odpowiedź!!

Najnowsze wpisy