Forum Forum emerytalneInne

Jaka emerytura z ZUS?

Jaka emerytura z ZUS?

Buhaj / 2012-10-11 15:06
Czy jest ktoś w stanie mi powiedzieć w jaki sposób można obliczyć emeryturę jaką dostaniemy z ZUS-u? Czy jest jakaś specjalny program do obliczania kwoty ?
Wyświetlaj:
Nielogiczna / 81.190.138.* / 2013-01-21 11:12
Moja logika nakazuje następujący sposób liczenia emerytury. Średnia płaca podana przez GUS około 3600zł, składka emerytalna około 20% tj. ok. 700zł miesięcznie X 12 miesięcy X 47 lat pracy (założenie od 20-67 roku życia) to daje łączną kwotę wpłaconych składek 395.000zł. Teraz tą kwotę (bez zysków gdyż ZUS nie inwestuje naszych składek tylko wydaje na bieżące emerytury, swoją drogą jaka piękna piramida finansowa) należy podzielić przez średnią długość życia na emeryturze. Dla mężczyzn wynosi 2 lata, dla kobiet ok. 13. 395tys:24 miesiące daje 16.458zł dla mężczyzn, a dla kobiet 395tys: 156 miesięcy daje kwotę 2.532zł. To tyle co mówi na ten temat matematyka. Życie wbrew pozorom jest dość proste tylko mierni ludzie niepotrzebnie je komplikują a to jest właśnie taki przykład. Wszelkie skomplikowane wyliczenia nie są po to aby pokazać mądrość ZUSu tylko aby zamącić ludziom w głowach. Co mnie interesuje liczenie emerytury na podstawie ostaniej pensji co często jest promowane przez media? Jeżeli całe życie zarabiam 2-3 średnie pensje krajowe i OD NICH PŁACĘ SKŁADKI a ostatni miesiąc pracy zawodowej przepracuję na stanowisku opłacanym na stawce minimalnej to jakim prawem miałbym mieć liczoną emeryturę na podstawie tego dochodu?
wiwan / 2013-01-21 12:17
1.Średnia długość życia mężczyzny na emeryturze wynosi obecnie ok 14 lat, kobiety- ok. 23 lat.
Odniesione do powszechnego wieku emerytalnego.

2. Mimo, że ZUS nie inwestuje- składki, ale potem i świadczenia waloryzuje- z dotacji budżetowej.

3. Liczenie świadczenia z ostatniej pensji mają 'starzy' mundurowi, czyli poza ZUS.
psonia / 109.231.5.* / 2013-01-13 15:20
Ale będą emerytury głodowe, także dodatkowy OFE w dobrym funduszu może okazać się zbawienny w przyszłości, ja przystąpiłam niedawno do PKO PTE, na razie nie narzekam
Paweł221 / 89.73.92.* / 2013-01-18 12:32
Wypowiedz z Forum „EMERYTURY”

Komentarz wielokrotnie usuwany z forum. Gdzie są pieniądze ze składek emerytalnych? Trochę dużo czytania, ale to są fakty! Warto czasem myśleć samodzielnie. Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie - procent składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16,163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Miłej zabawy. Ale co z tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11 375 519 400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136 506 232 800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie - w marcu 2011 było ich 4,979 mln. To znowu wg. oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym - na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura - znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury (czyli średnio ZUS jest na plusie około 2,5 miliarda zł miesięcznie, czyli 30 miliardów rocznie!!!). Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni?? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem. Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką??? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości. Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pojść taka nadwyżka?? Na zrzutkę na Greków?? Włochów?? By żyło im się jeszcze lepiej?? Gdzie jest kasa!!! Jeśli tak jak ja, jesteś przeciw kłamstwom rządzących, to proszę skopiuj to na inne fora, aby jak najwięcej osób mogło to przeczytać, zanim zostanie usunięte. Ludzie kiedy w końcu wyjdziemy na ulice i zaczniemy walczyć o swoje? pieniądze???"
wiwan / 2013-01-18 13:33
Usuwany bo bzdurny.
1. jest ograniczenie podstawy wymiaru s. emerytalnej, zatem od części wyższych wynagrodzeń składek nie odprowadza się.
2. średnia pensja obejmuje również ubezpieczonych SPOZA ZUS.
3. z miesiąca na miesiąc statystyczny emeryt żyje dłużej.
4. znaczna część emerytów wcześniejszych pobiera świadczenie dłużej, niż wpłacała składkę / była ubezpieczona.

NIE ma żadnej nadwyżki, jest kilkadziesiąt mld złotych corocznej, rosnącej dziury w FUS. W 2013 ok. 70 mld.

Pała z arytmetyki.
afterburner / 89.69.188.* / 2013-01-04 11:32
Emeryturę z ZUS można samemu oszacować na stronie: zusemerytura.pl/kalkulator-emerytury-z-zus
wiwan / 2013-01-04 11:52
NIE bardzo można, bo narzędzie to:
- nie uwzględnia opcji e. częściowej
- nie uwzględnia zasadniczej różnicy wyliczenia świadczenia powszechnego pomiędzy ubezpieczonymi z roczników do 1948 a z roczników od 1949
- nie uwzględnia faktu, że większość e. wcześniejszych jest liczona jak e. powszechne roczników starych bez względu na rocznik takiego emeryta
- nie uwzględnia współczynników wyraźnie zwiększających e. górnicze
- nie uwzględnia KP.

Może służyć więc jedynie najmłodszym ubezpieczonym, którzy przed 1999 r. nie byli w ubezpieczeniu i którzy przejdą tylko na e. powszechną.
wiwan / 2012-10-12 11:54
Jest. W posiadaniu ZUS :-)

Poważniej- pyta Pan o obliczenie emerytury wg. stanu obecnego, czy na przyszłość ?

Tylko w mundurówce jest to łatwe, bo świadczenie jest prostą pochodną ostatniego wynagrodzenia.
W systemie powszechnym jest zasadnicza różnica pomiędzy ;
1. e. powszechnymi dla roczników do 1948 włącznie oraz e. wcześniejszymi
2. e. powszechnymi dla roczników od 1949 włącznie, które :
a) były w ubezpieczeniu przed 1999 rokiem (mają kapitał początkowy)
b) nie były w ubezpieczeniu przed 1999 r. nie mają kapitału początkowego.

Sporą modyfikację w pkt. 2 stanowi przynależność lub nie do OFE.

Pomijam niuanse dotyczące e. wcześniejszej z art.184 ustawy emerytalnej oraz niesprawiedliwe zasady e. górniczej.

ps. ZUS przysyła przecież co roku raport dla ubezpieczonego z prognozą przyszłego świadczenia przy założeniu przejścia na emeryturę w wieku powszechnym oraz:
- obecnym poziomie składek (tj. przy zaprzestaniu ubezpieczenia)
- dalszym ubezpieczeniu z obecną wysokością składek rocznych.

Ważne, by zwrócić uwagę, czy raport uwzględnia już kapitał początkowy- nalicza się go na wniosek.

Na koniec- jaki przypadek Pan stanowi- odpowiedź będzie precyzyjniejsza.
a)
Fakir12 / 2012-10-12 15:13 / Bywalec forum
Jak na mój gust to nie masz co liczyć na emeryturę z ZUS-u, bo prawdopodobnie jak przejdziesz na emeryturę tych pieniędzy już nie będzie...
Paweł208 / 89.73.92.* / 2013-01-18 12:28
Wypowiedz z Forum „EMERYTURY”

Komentarz wielokrotnie usuwany z forum. Gdzie są pieniądze ze składek emerytalnych? Trochę dużo czytania, ale to są fakty! Warto czasem myśleć samodzielnie. Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie - procent składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16,163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Miłej zabawy. Ale co z tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11 375 519 400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136 506 232 800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie - w marcu 2011 było ich 4,979 mln. To znowu wg. oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym - na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura - znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury (czyli średnio ZUS jest na plusie około 2,5 miliarda zł miesięcznie, czyli 30 miliardów rocznie!!!). Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni?? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem. Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką??? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości. Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pojść taka nadwyżka?? Na zrzutkę na Greków?? Włochów?? By żyło im się jeszcze lepiej?? Gdzie jest kasa!!! Jeśli tak jak ja, jesteś przeciw kłamstwom rządzących, to proszę skopiuj to na inne fora, aby jak najwięcej osób mogło to przeczytać, zanim zostanie usunięte. Ludzie kiedy w końcu wyjdziemy na ulice i zaczniemy walczyć o swoje? pieniądze???"
Budyń / 89.76.112.* / 2012-10-12 17:11
Już ich nie ma - w tej chwili, deficyt ZUSu to 1/3 całych wydatków.

Najnowsze wpisy